Νέα

HELP! Μου χάκαραν το λογαριασμό στο Facebook

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα κωλο-γερος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 127
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

litafade

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2019
Μηνύματα
394
Κριτικές
8
Like
616
Πόντοι
301
Πήγαινε facebook.com/hacked και κάνε recovery. Αγνοούν το νέο mail που έβαλε ο τύπος, επαναφέρουν το παλιό σου, σου ζητάνε να ορίσεις νέο κωδικό πρόσβασης. Για να το κάνουν αυτό θα πρέπει να τους πείσεις ότι είσαι εσύ το θύμα. Αυτό γίνεται σκανάροντας από την κάμερα σου κάποιο επίσημο έγγραφο όπως ταυτότητα, δίπλωμα, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, διαβατήριο κλπ. (υπάρχει λίστα με τα σχετικά έγγραφα που γίνονται αποδεκτά). Το θέμα είναι να καταλάβεις τι άλλο από τα στοιχεία σου έχει ο hacker. Για να είσαι σίγουρος, άλλαξε mail στο προφίλ σου, διέγραψε όλα τα cookies και ό,τι άλλο μπορείς από τον browser σου, κάνε ανάκληση αδειών σε τρίτες εφαρμογές και τσεκαρε φυσικά τον υπολογιστή σου για κάποιον ιό. Έχεις νομίζω 45 ημέρες περιθώριο για να αποδείξεις ότι είσαι το θύμα. Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου PM.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Πάλι καλά που δε σου χακάραν το λογαριασμό σου στο μπου...
Off topic υπήρξαν περιπτώσειις χακσρίσματος σε λογαριασμούς μελών του μπουρδέλα;
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.461
Πόντοι
4.546
Πάλι καλά που δε σου χακάραν το λογαριασμό σου στο μπου...
Off topic υπήρξαν περιπτώσειις χακσρίσματος σε λογαριασμούς μελών του μπουρδέλα;
Φανταστείτε τύποι μου να διαβάσει καμιά κυρά/γκόμενα τις κριτικές σας εδώ...
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Θα πω τη δική μου ιστορία που είναι πιο light από την περίπτωση του φίλου,
Κάποιος έκανε στο φβ ξεχωριστό λογαριασμό με το ίδιο ονοματεπώνυμο με το δικό μου, ο οποίος δεν υπήρχε περίπτωση συνωνυμίας, άρα ψεύτικος και το κατήγγειλα στην πλατφόρμα. Μετά από λίγη ώρα ήρθε απάντηση ότι τον καταργήσανε λόγω μη σύννομης χρήσης του.
 

KOLTREIN

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
59
Like
179
Πόντοι
0
καλησπέρα, για να έχουν χακαρει τον λογαριασμό σου στο face θα έχουν σίγουρα πρόσβαση στο μέηλ σου. Αυτο μπορεί να γίνει αν σου έχουν χακάρει και το μέηλ ή έχουν πρόσβαση στον υπολσγιστή - κινητό σου. Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία για να σου κάνει τον σχετικό έλεγχο και μέχρι τότε άλλαξε άμεσα ευαίσθητους κωδικούς που έχεις αποθηκευμένους και απόφευγε να μπαίνεις στο internet. Αν μπαίνεις απο επαγγελματικό χώρο ενημέρωσε τον IT σχετικά για να προβεί στις δέουσες ενέργειες στο δικτυο. Ενημερωτικά ο Αυγουστος και ο Δεκέμβρης είναι οι τοπ μήνες για σχετικές επιθέσεις σε επαγγελματικούς χώρους…
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Πάλι καλά που δε σου χακάραν το λογαριασμό σου στο μπου...
Off topic υπήρξαν περιπτώσειις χακσρίσματος σε λογαριασμούς μελών του μπουρδέλα;
O κινδυνος με site οπως το bou ειναι αν χρησιμοποιεις τον ιδιο κωδικο παντου
Τετοια μικρα site χακαρονται συχνα, με αποτελεσμα να υπαρχουν λιστες με email + κωδικους που κυκλοφορουν στο διαδικτυο
Σε αυτο το website Have I Been Pwned: Check if your email has been compromised in a data breach μπορει κανεις να βαλει το email του και να δει αν εχει χακαριστει ποτε site στο οποιο ειναι μελος, με αποτελεσμα να διαρευσουν οι κωδικοι του
Το fb το ιδιο αποκλειεται να χακαριστει, μαλλον καπως ετσι την πατησε ο νηματοθετης οπως και οι περισσοτεροι
Μια ειναι η λυση, η χρηση password manager και διαφορετικο password σε καθε site
Το καλυτερο ειναι το KeePass Password Safe
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.710
Κριτικές
164
Like
81.753
Πόντοι
46.223
@κωλο-γερος τι έγινε τελικά με το Facebook ?

Έχω όμως μια απορία.

Στο 1ο email που έλαβες για αλλαγή πρωτεύοντος email τι έκανες τελικά ή δεν έλαβες καθόλου ειδοποίηση αλλαγής email ?
 
OP
OP
κωλο-γερος

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.603
Κριτικές
36
Like
35.070
Πόντοι
18.565
@κωλο-γερος τι έγινε τελικά με το Facebook ?

Έχω όμως μια απορία.

Στο 1ο email που έλαβες για αλλαγή πρωτεύοντος email τι έκανες τελικά ή δεν έλαβες καθόλου ειδοποίηση αλλαγής email ?
Και στα 4 μέιλ που έλαβα είχε την ένδειξη " δεν είστε εσείς;" Που παταω επάνω και μου έστελνε κωδικό στο μέιλ που έχει δώσει ο χακερας. Οποιαδήποτε ενέργεια κάνω μου στέλνει κωδικό στο μέιλ του χακερ. Ακόμα και όταν βγάζει την ένδειξη "βάλτε έναν παλιό κωδικό που θυμάστε". Έχω κάνει αναφορά στο σαπορτ και στο ντισαμπλετ, και εγώ ζητήσει ταυτοποίηση από προχθές, αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα.
 
OP
OP
κωλο-γερος

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.603
Κριτικές
36
Like
35.070
Πόντοι
18.565
Μόνο κάποιος γερός χακερας θα μπορούσε να βοηθήσει, εφόσον έχω καί τό μέιλ του τύπου.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.710
Κριτικές
164
Like
81.753
Πόντοι
46.223
Και στα 4 μέιλ που έλαβα είχε την ένδειξη " δεν είστε εσείς;" Που παταω επάνω και μου έστελνε κωδικό στο μέιλ που έχει δώσει ο χακερας. Οποιαδήποτε ενέργεια κάνω μου στέλνει κωδικό στο μέιλ του χακερ. Ακόμα και όταν βγάζει την ένδειξη "βάλτε έναν παλιό κωδικό που θυμάστε". Έχω κάνει αναφορά στο σαπορτ και στο ντισαμπλετ, και εγώ ζητήσει ταυτοποίηση από προχθές, αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα.

Από το 2ο email και μετά το καταλαβαίνω γιατί ήδη είχε προλάβει να αλλάξει το email σου αλλά στο 1ο email που έλαβες θα έπρεπε να μην έχει ενεργοποιηθεί το νέο email που καταχώρησε αν όμως εσύ είχες πατήσει το link δεν είστε εσείς.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
19.710
Κριτικές
164
Like
81.753
Πόντοι
46.223
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι ο τύπος έχει πρόσβαση στον υπολογιστή σου είτε με φυσική παρουσία είτε εξ αποστάσεως.
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
815
Like
2.707
Πόντοι
446
Τύπε έμπλεξες.... ακόμα και να κάνεις αναφορά στην Δίωξη μέσω επίσημης καταγγελίας, μέχρι να πάει το αίτημα στην ΜΕΤΑ(κάπου στην Ιρλανδία) θα περάσει καιρός. Υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιον γνωστό σου και να σου κάνει χαβαλέ? Μου έχει τύχει από χακερά φίλο μου! Διαφορετικά ψάξε βρες κι εσύ κάποιον χάκερ!!!
 
OP
OP
κωλο-γερος

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.603
Κριτικές
36
Like
35.070
Πόντοι
18.565
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι ο τύπος έχει πρόσβαση στον υπολογιστή σου είτε με φυσική παρουσία είτε εξ αποστάσεως.
Εγώ πάντως άλλαξα τους κωδικούς μου στα πάντα. Τράπεζες, μέιλ, κλπ.
 
OP
OP
κωλο-γερος

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.603
Κριτικές
36
Like
35.070
Πόντοι
18.565
Από το 2ο email και μετά το καταλαβαίνω γιατί ήδη είχε προλάβει να αλλάξει το email σου αλλά στο 1ο email που έλαβες θα έπρεπε να μην έχει ενεργοποιηθεί το νέο email που καταχώρησε αν όμως εσύ είχες πατήσει το link δεν είστε εσείς.
Το πρώτο μέιλ ήταν στις 3 παρά 10 τα ξημερώματα. Τα άλλα 3 μέιλ ήταν στις 6.47 το πρωί. Εγώ τα είδα κατά τις 9.
 

tsitsigos

Σπουδαίος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2023
Μηνύματα
32
Κριτικές
24
Like
1.082
Πόντοι
2.390
Χθες τα ξημερωματα μου χακαραν τον λογαριασμο μου στο facebook με αποτελεσμα τωρα να εχουν ολες τις επαφες μου στο μεσσεντζερ και να μπορουν να δουν και τις συνομιλιες μου.
Προσπαθω να το μπλοκαρω αλλα ο χακερ, του οποιου εχω το μειλ, εχει αλλαξει το μειλ και τον κωδικο και δεν μπορω να μπω στον λογαριασμο. Στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος που πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν μπορουν να επεμβουν τεχνικα, μονο ποινικα αν κανω καταγγελια σε αστυνομικο τμημα. Επειδη ο λογαριασμος αφορουσε και την δουλεια μου, φοβαμαι μηπως ο μαγκας κανει τιποτα απατες μεσω του λογαριασμου μου, δηλ. να ερθει σε επαφη με πελατες μου που ειναι στο μεσσεντζερ.


Το θεμα ειναι σοβαρο, ας προσπαθησουμε να μην το μπαχαλεψουμε απο την πρωτη σελιδα:confused:
Αν ειναι στο πραγματικο σου ονομα ο λογαριασμος μπορεις να στειλεις μειλ στην ομαδα του facebook και να τους πεις το προβλημα σου. Μαλλον θα σου ζητησουν να στειλεις ταυτοτητα και λογικα θα σου δωσουν και παλι τον ελεγχο
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
συγνώμμη αλλα to παλιό προφίλ καλύτερα να το ξεχάσεις. ενημερωσε απαντες οτι το καινούργιο είναι αυτό και συνέχισε με αυτό. ο υπολογιστης σου με παράθυρα είναι ετσι; ανοιγει με κωδικο ο υπολογιστης σου;
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.026
Πόντοι
6.056
Ρε τυπε μπας και σου εχουν βαλει κανα πρόγραμμα απομακρυσμένης διαχειρίσεις στον υπολογιστή σου;;; Δεν γίνεται να σου αλλαξαν ολα τα email τοσο ευκολα!
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
σωστη παρατήρηση. τιποτα teamviwer , anydesk ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom