Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 965K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,6%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 258 74,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    347

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Απταιστα δεν μιλαω, τα μιλαω καλα. Πραγματικα, οποιον μηχανικο κ εαν εχω ρωτησει τα ιδια μου μεταφερει.
Καποιος ανεβαζει μισθο εαν εργαζεται σε μεγαλη εταιρια, siemens , bosch.... ΄η εαν παραμενει πολλα χρονια στην ιδια εταιρια. Σε κανενα απο τα 2 δεν συμβαινει με εμενα.
Αποφευγω να γραψω περιπτωσεις τρελες, με αιτησεις που μ απεριψαν κ μαλιστα οταν συναντισα αυτους που προσελαβαν , εκει τα επαιξα ...
Καλα ο μισθος μου δεν συγκρινεται με ελληνικο μισθο, αλλα η διαφορα απο εναν επαγγελμτια οδηγο ειναι θεωρω μικρη.
Η Γερμανια δεν χρειαζεται επιστημονες, ουτε μηχανικους, γιατρους θελουν , μαστορια / τεχνιτες , πληροφορικαριους και χαμαλιδες
Και πως είναι η ζωή στη Γερμανία?εννοώ από το να μενεις σε καμία σαπια γειτονιά της Αθήνας και Θεσσαλονίκης του στυλ ζωγράφου και κορδελιο..είναι πιο καλα να μένεις στη Γερμανία?νομίζω η ποιότητα ζωής ειναι πολύ πιο καλή στα γερμανικά προάστια από ότι πχ στα Πατήσια..
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.088
Like
15.670
Πόντοι
3.656
Και πως είναι η ζωή στη Γερμανία?εννοώ από το να μενεις σε καμία σαπια γειτονιά της Αθήνας και Θεσσαλονίκης του στυλ ζωγράφου και κορδελιο..είναι πιο καλα να μένεις στη Γερμανία?νομίζω η ποιότητα ζωής ειναι πολύ πιο καλή στα γερμανικά προάστια από ότι πχ στα Πατήσια..

Ε καλά,απ'το βρωμοκέντρο Αθήνας ή απο τίποτα δυτικές συνοικίες Θεσσαλονίκης, παντού καλύτερα θα'ναι
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Ε καλά,απ'το βρωμοκέντρο Αθήνας ή απο τίποτα δυτικές συνοικίες Θεσσαλονίκης, παντού καλύτερα θα'ναι


Τυπάρα ... μια βραδιά λαδάδικα ή μπουζούκια σαλόνικα ... δεν τη ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ούτε μεγιστάνας γερμανός.
Βαλκάνιο μεγαλείο .

 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.088
Like
15.670
Πόντοι
3.656
Τυπάρα ... μια βραδιά λαδάδικα ή μπουζούκια σαλόνικα ... δεν τη ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ούτε μεγιστάνας γερμανός.
Βαλκάνιο μεγαλείο .

Δε μου λέει τίποτα...

Θα προτιμούσα να'χα μια Γερμανίδα και να τρέχαμε στα πάρκα ή να κάναμε ποδήλατο,παρά αυτά
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Δε μου λέει τίποτα...

Θα προτιμούσα να'χα μια Γερμανίδα και να τρέχαμε στα πάρκα ή να κάναμε ποδήλατο,παρά αυτά


Κι αυτό καλό .
Μαλακία είναι να κλαις τη μοίρα σου.
Το πάρτυ δεν κρατάει πολύ.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Και πως είναι η ζωή στη Γερμανία?εννοώ από το να μενεις σε καμία σαπια γειτονιά της Αθήνας και Θεσσαλονίκης του στυλ ζωγράφου και κορδελιο..είναι πιο καλα να μένεις στη Γερμανία?νομίζω η ποιότητα ζωής ειναι πολύ πιο καλή στα γερμανικά προάστια από ότι πχ στα Πατήσια..
Καθυστερημένε Αλβανε έχεις μπερδέψει τη βούρτσα με την πουτσα που τρως στη δουλειά κάθε μέρα.
Το Ζωγράφου ηλίθιε είναι από τις πιο καλές περιοχές του κέντρου. Δεν έχει τους μετανάστες και Ασιάτες των Αμπελοκήπων, έχει φουλ μαγαζιά λόγω φοιτητών, έχει νοσοκομεία δίπλα, σύνδεση με λεωφορεία με όλη την Αθήνα, πάρκα, πρόσβαση σε κεντρικές λεωφόρους κλπ κλπ.
Επειδή εσύ δεν ξέρεις πώς να ζήσεις στην Αθήνα δε σου φταίνε πάντα οι άλλοι.
Και αν δε γουστάρεις το είπαμε: τράβα πίσω Αλβανία να ησυχάσουμε.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Απταιστα δεν μιλαω, τα μιλαω καλα. Πραγματικα, οποιον μηχανικο κ εαν εχω ρωτησει τα ιδια μου μεταφερει.
Καποιος ανεβαζει μισθο εαν εργαζεται σε μεγαλη εταιρια, siemens , bosch.... ΄η εαν παραμενει πολλα χρονια στην ιδια εταιρια. Σε κανενα απο τα 2 δεν συμβαινει με εμενα.
Αποφευγω να γραψω περιπτωσεις τρελες, με αιτησεις που μ απεριψαν κ μαλιστα οταν συναντισα αυτους που προσελαβαν , εκει τα επαιξα ...
Καλα ο μισθος μου δεν συγκρινεται με ελληνικο μισθο, αλλα η διαφορα απο εναν επαγγελμτια οδηγο ειναι θεωρω μικρη.
Η Γερμανια δεν χρειαζεται επιστημονες, ουτε μηχανικους, γιατρους θελουν , μαστορια / τεχνιτες , πληροφορικαριους και χαμαλιδες
Συμφωνώ εν μέρη.
Από προσωπική εμπειρία, έχω δουλέψει και 8 χρόνια στη ίδια εταιρεία και μετά πολλά χρόνια σε διαφορετικές.
Οι μεγάλες αυξήσεις ήρθαν όλες όταν άλλαζα εταιρείες.
Όταν μένεις στην ίδια για χρόνια, άντε να παίρνεις 5% αύξηση τον χρόνο.
Όταν άλλαζα εταιρείες, έπαιζα πάνω 10-20% κάθε φορά. Έτσι ανέβηκα τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια στα 6κ+.
Σαφώς παίζει ρόλο και το άτομο, τι βιογραφικό έχεις, πώς πουλάς τον εαυτό σου.
Ο χαμαλης εδώ μέσα δε θα δουλέψει ποτέ με LinkedIn, άρα αυτά που λέμε εδώ του φαίνονται κινέζικα. Αλλά καλό είναι να αναφερθούν για όποιον έχει σχετικό επάγγελμα γραφείου και μπορεί να επωφεληθεί.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Καθυστερημένε Αλβανε έχεις μπερδέψει τη βούρτσα με την πουτσα που τρως στη δουλειά κάθε μέρα.
Το Ζωγράφου ηλίθιε είναι από τις πιο καλές περιοχές του κέντρου. Δεν έχει τους μετανάστες και Ασιάτες των Αμπελοκήπων, έχει φουλ μαγαζιά λόγω φοιτητών, έχει νοσοκομεία δίπλα, σύνδεση με λεωφορεία με όλη την Αθήνα, πάρκα, πρόσβαση σε κεντρικές λεωφόρους κλπ κλπ.
Επειδή εσύ δεν ξέρεις πώς να ζήσεις στην Αθήνα δε σου φταίνε πάντα οι άλλοι.
Και αν δε γουστάρεις το είπαμε: τράβα πίσω Αλβανία να ησυχάσουμε.
Εσυ βρες εκεί 3 τουρκαλαδες για καν γλιφοκολι.μιλαμε για Γερμανία όχι για τη Κύπρο που ειναι μέση ανατολη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δε μου λέει τίποτα...

Θα προτιμούσα να'χα μια Γερμανίδα και να τρέχαμε στα πάρκα ή να κάναμε ποδήλατο,παρά αυτά
Μπράβο Σάμπ και εμένα αυτό μ αρέσει.ξανθια Γερμανίδα γκόμενα και πράσινο και φύση.οι ελληνιστές προτιμούν την αγαμία..να σπάνε μπουκάλια στο βρωμογκαζι.και να παρακαλάνε τη κάθε κυρά Κατίνα από το Κερατσίνι 80κιλα μπας και τους κοιτάξει..η μαλακια πάει σύννεφο στο ελλαντα..
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Εσυ βρες εκεί 3 τουρκαλαδες για καν γλιφοκολι.μιλαμε για Γερμανία όχι για τη Κύπρο που ειναι μέση ανατολη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Μπράβο Σάμπ και εμένα αυτό μ αρέσει.ξανθια Γερμανίδα γκόμενα και πράσινο και φύση.οι ελληνιστές προτιμούν την αγαμία..να σπάνε μπουκάλια στο βρωμογκαζι.και να παρακαλάνε τη κάθε κυρά Κατίνα από το Κερατσίνι 80κιλα μπας και τους κοιτάξει..η μαλακια πάει σύννεφο στο ελλαντα..
Πώς δεν έχεις φάει μπαν από ελληνικό φόρουμ όταν βρίζεις τους Έλληνες απορώ ακόμα..
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Πώς δεν έχεις φάει μπαν από ελληνικό φόρουμ όταν βρίζεις τους Έλληνες απορώ ακόμα..
Εσύ βριζεις όλο το κόσμο χωρίς λόγο..θες ψιχολογο να ος να μιλήσετε για τα ερωτικά σου αποθημενα
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
527
Like
1.524
Πόντοι
206
Η πλειοψηφια των γηγενων εργοδοτων καθε χωρας ειδικα στη νοτια ευρωπη ειναι καλοι μονο με μια σφαιρα στο κεφαλι γιατι ειναι ζωα.
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.149
Like
6.835
Πόντοι
1.056
Το πάρτυ δεν κρατάει πολύ.
Παίζει να είναι και η σωστότερη κουβέντα αυτού του νήματος.

Σήμερα είμαστε ,αύριο όχι
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πώς δεν έχεις φάει μπαν από ελληνικό φόρουμ όταν βρίζεις τους Έλληνες απορώ ακόμα..
Λες να εχουν αλβανεψει οι αντμιν;
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.940
Κριτικές
10
Like
1.340
Πόντοι
506
Madrach Β1 εχεις; Ας πουμε αυτα τα καταλαβαινεις;

:2funny: αυτα ρε συ ειναι ειναι επιπεδου Α2. Εχω συμμετασχει στο Τεστ DAF, πριν χρονια , οι μοναδες που συγκεντρωσα μου δινουν το δικαιωμα να σπουδασω σε αρκετα τμηματα του τεχνικου κλαδου.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.940
Κριτικές
10
Like
1.340
Πόντοι
506
Τυπάρα ... μια βραδιά λαδάδικα ή μπουζούκια σαλόνικα ... δεν τη ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ούτε μεγιστάνας γερμανός.
Βαλκάνιο μεγαλείο .

μετα απο καποια χρονια, εχει αλλαξει προς το καλητερο; η ακουστικη αισθητικη μου. Θα προτιμουσα την παλιοτερη εκδοση.
Τα συγκεκριμενα ως γκαρισματα κ σαματας μου ακουγονται, βασικα μια εκδοχη βασανιστηριου
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Το Ζωγράφου ηλίθιε είναι από τις πιο καλές περιοχές του κέντρου.
Κλαίω !!!!!!!!


Πραγματικά . Τι να κλάσει Μακρυγιάννη ... Πλάκα ... Λυκαβητό ... Κολωνάκι .....

Ζωγράφου .

Ξέχασες και το εύκολο παρκάρισμα.
Συν ότι το όχημα όταν το παρκάρεις εκεί , αλλάζει και σχήμα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Ζωγράφου μένει ο κακομοίρης σε κάνα δυαρακι του..1960και μας το να παίζει ότι μένει σε σκαισκραπερ στη Λεμεσό και γαμαει μουναρες Ρωσίδες
.χαχαχΑ!
 
Τελευταία τροποποίηση:

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Κλαίω !!!!!!!!


Πραγματικά . Τι να κλάσει Μακρυγιάννη ... Πλάκα ... Λυκαβητό ... Κολωνάκι .....

Ζωγράφου .

Ξέχασες και το εύκολο παρκάρισμα.
Συν ότι το όχημα όταν το παρκάρεις εκεί , αλλάζει και σχήμα.
Σοβαρά τώρα;
Πες μας και πόσο θες για να νοικιάσεις σε Λυκαβηττό ή Κολωνάκι.
Είπαμε να λέμε μαλακίες αλλά εσύ το τερματισες.

Αλλά αν είστε τόσο μάγκες κάποιοι, πείτε μας αν δίνετε πάνω από 1100€, που δίνω για νοίκι εγώ τον μήνα.
Αν όχι, έλα μόκο τώρα αφού δεν σας φτάνουν τα λεφτά, μην το παίζετε και έξυπνοι.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Σοβαρά τώρα;
Πες μας και πόσο θες για να νοικιάσεις σε Λυκαβηττό ή Κολωνάκι.
Είπαμε να λέμε μαλακίες αλλά εσύ το τερματισες.

Αλλά αν είστε τόσο μάγκες κάποιοι, πείτε μας αν δίνετε πάνω από 1100€, που δίνω για νοίκι εγώ τον μήνα.
Αν όχι, έλα μόκο τώρα αφού δεν σας φτάνουν τα λεφτά, μην το παίζετε και έξυπνοι.
Πόσα να δώσει; Πρώτη φορά συναντώ οδοντίατρο που να έχει βάλει λουκέτο, αντί να θησαυρίζει. Ωρύεται εναντίον του νέου φορολογικού νόμου με το τεκμαρτό εισόδημα, επειδή δεν μπορεί να βγάλει σε έναν χρόνο αυτά που θα έπρεπε να βγάζει σε ένα μήνα. Ο τύπος είναι ναυάγιο και πουλάει μαγκιές εδώ μέσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom