Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 965K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,6%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 258 74,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    347

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Νάτος ο Αλβανός βγήκε πάλι να βγάλει τον κόσμο τρελό.
Ποιος ο Αλβανός που λέει παντού πόσο τεμπέληδες είναι οι Έλληνες στη χώρα τους.
Ερε ματσουκι που σου χρειάζεται, να τις τρως μέχρι το Δυρραχιο.
Επειδή είσαι κακομοίρης και κανείς δε θέλει να σου δώσει πάνω από 800€, βγάζεις ψεύτες όλους τους άλλους ρε ψοφιμι;
Πόσο καμενος πρέπει να είσαι κακομοίρη για να πηγές μετανάστης στο αραβονησι.δουλος των Κυπρίων..ξεφτιλα
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Για ανιδίκευτο εργάτη αυτά τα νούμερα δε παίζουν ούτε για πλάκα. Ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι 900Ε-επίσημα στοιχεία από εργάνη. Τώρα πού τα βρήκες αυτά δε ξέρω
Θα μας διαβάζει και κανένας άσχετος στην ινδια και θα θέλει να έρθει μετανάστης στο ελλαντα..οι πιο πολλοί μισθοί εδώ κοντά στο βασικό είναι..κάτι τετραωροι σε σούπερ μάρκετ παίρνουν 359 το μηναβαλε βενζίνες έξοδα..σχεδόν τζάμπα δουλευουνε
 

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
Η εργασια με τη γη δεν ειναι μονο οι ελιες
Επισης ολες οι δουλειες ΔΕΝ ειναι στην αθηνα.
Η επαρχια εχει δουλειες.
Οι μικρες πολεις εχουν δουλειες και αναγκη εργατικου δυναμικου.
Ακομη και η σεζον με τα ασχημα της, δινει μιαθο ετους, αφου σε ενα εξαμηνο βγαινουν ευκολα 15-17000.
Δεν ειναι κακο να ειναι καποιος σερβιτορος αγαπητε.
Δεν ειναι κακο να πηγαινει μια σεζον, ειδικα απο τη στιγμη που στο νημα μιλαμε για μετακομιση στο εξωτερικό.
Και εχοντας ζησει εξω, η ελλαδα δεν εχει κατι να ζηλεψει αρκει ο εργαζομενος να ειναι συνειδητοποιημένος στο τι θελει και πως θα το καταφερει.
Σε σεζον εβγαζα 25000 το χρονο στην κρητη.
Σαν εργατης εργοστασιου εφτανα τις 17.000 ανειδικευτος.
Επειδη ειμαι απο επαρχια και εχω ελιες, τα λεφτα δεν ειναι ασχημα και η ζωη ειναι μακραν φθηνοτερη.
Αλλα μας εφαγε το πουκαμισο και το σακακι σε αυτη την ερμη τη χωρα
σεζόν δεν παίζουν πολλά λεφτά εδώ και χρόνια. 6μερο παίζει 1.100 με 1.200 μηνιάτικο, τιπς ελάχιστα γιατί έχουμε κακό κόσμο. Μιλάω για Κρήτη, έστω και για το μέρος που είμαι εγώ...
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
σεζόν δεν παίζουν πολλά λεφτά εδώ και χρόνια. 6μερο παίζει 1.100 με 1.200 μηνιάτικο, τιπς ελάχιστα γιατί έχουμε κακό κόσμο. Μιλάω για Κρήτη, έστω και για το μέρος που είμαι εγώ...
Δηλαδή αν πάει ο άλλος από άλλο μέρος και νοικιάσει και σπίτι και έχει εξοδα και ρεύμα και σούπερ μάρκετ....θα δουλεύει τζάμπα..
 

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
Δηλαδή αν πάει ο άλλος από άλλο μέρος και νοικιάσει και σπίτι και έχει εξοδα και ρεύμα και σούπερ μάρκετ....θα δουλεύει τζάμπα..
συνήθως σου δίνουν διαμονή σε δίκλινο (ή και με παραπάνω άτομα) για σεζόν. Προσωπικά το θεωρώ σύγχρονη σκλαβιά αυτά. Ο άλλος μπορεί να είναι τρελός, ναρκομανής, αλκοολικός και σε αναγκάζουν να μείνεις μαζί του. Εγώ είμαι "τυχερός" που δούλευα σεζόν στο μέρος μου και έμενα σπίτι μου.
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.149
Like
6.835
Πόντοι
1.056
Νάτος ο Αλβανός βγήκε πάλι να βγάλει τον κόσμο τρελό.
Ποιος ο Αλβανός που λέει παντού πόσο τεμπέληδες είναι οι Έλληνες στη χώρα τους.
Ερε ματσουκι που σου χρειάζεται, να τις τρως μέχρι το Δυρραχιο.
Επειδή είσαι κακομοίρης και κανείς δε θέλει να σου δώσει πάνω από 800€, βγάζεις ψεύτες όλους τους άλλους ρε ψοφιμι;
Γιατί νομίζεις ότι ξέρει να μετράει μέχρι το 800 για να ξέρει ποσα παίρνει ;
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
522
Like
639
Πόντοι
86
Η εργασια με τη γη δεν ειναι μονο οι ελιες
Επισης ολες οι δουλειες ΔΕΝ ειναι στην αθηνα.
Η επαρχια εχει δουλειες.
Οι μικρες πολεις εχουν δουλειες και αναγκη εργατικου δυναμικου.
Ακομη και η σεζον με τα ασχημα της, δινει μιαθο ετους, αφου σε ενα εξαμηνο βγαινουν ευκολα 15-17000.
Δεν ειναι κακο να ειναι καποιος σερβιτορος αγαπητε.
Δεν ειναι κακο να πηγαινει μια σεζον, ειδικα απο τη στιγμη που στο νημα μιλαμε για μετακομιση στο εξωτερικό.
Και εχοντας ζησει εξω, η ελλαδα δεν εχει κατι να ζηλεψει αρκει ο εργαζομενος να ειναι συνειδητοποιημένος στο τι θελει και πως θα το καταφερει.
Σε σεζον εβγαζα 25000 το χρονο στην κρητη.
Σαν εργατης εργοστασιου εφτανα τις 17.000 ανειδικευτος.
Επειδη ειμαι απο επαρχια και εχω ελιες, τα λεφτα δεν ειναι ασχημα και η ζωη ειναι μακραν φθηνοτερη.
Αλλα μας εφαγε το πουκαμισο και το σακακι σε αυτη την ερμη τη χωρα
Πληρώνεται μαύρα να φανταστώ
 

Kostasio1985

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2022
Μηνύματα
68
Like
99
Πόντοι
0
Πληρώνεται μαύρα να φανταστώ
Μισα μισα.
Και εδω θα κατεληγα.
Ο πραγματικος βασικος μισθος στην ελλαδα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ αλλα ΟΣΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Στο 80% της αγορας (εκτος δουλειες γραφειου και δημοσιο), το μεροκαματο ΞΕΚΙΝΑ απο τα 40 ευρω, δλδ 1200 το μηνα περιπου.
Οι μισες (ειδικα εργασιες χειρωνακτικες η νυχτερινες) ξεκινουν απο 1500αρι.
Και οτι θελει ο καθενας ας πει, ειμαι μεσα στην αγορα.
Θεωρειτε πως η οικοδομή, πληρωνει λιγοτερα απο 1500 το μηνα?
Μανικι?ΑΣΦΑΛΩΣ.
Πληρωνει?ΝΑΙ
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Επειτα λες για την γη οπου και εκει ειναι εποχιακα πως θα ζησει καποιος επαρχία με 7000 τον χρονο και με 40 ευρω/μερα καμια αρπαχτη για καμια 20αρια μερες που θα χρειαστεί ο γαιοκτημωνας για την συλλογή του καρπου?
Σωστό. 40 ευρώ για 20 μέρες ίσον 800 το μήνα. Όχι 1500. Σεζόν ελιάς 3-4 μήνες. Για Πακιστανό καλά λεφτά είναι.
 
Τελευταία τροποποίηση:

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Φίλος @Kostasio1985 αν δουλέψεις εσύ τις ελιές σου μόνος σου, χωρίς εργάτες, πόσο κέρδος υπολογίζεις ότι θα βγάλεις στη χρονιά; Όσες προλάβεις, σε δικό σου χωράφι.
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
522
Like
639
Πόντοι
86
Μισα μισα.
Και εδω θα κατεληγα.
Ο πραγματικος βασικος μισθος στην ελλαδα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ αλλα ΟΣΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Στο 80% της αγορας (εκτος δουλειες γραφειου και δημοσιο), το μεροκαματο ΞΕΚΙΝΑ απο τα 40 ευρω, δλδ 1200 το μηνα περιπου.
Οι μισες (ειδικα εργασιες χειρωνακτικες η νυχτερινες) ξεκινουν απο 1500αρι.
Και οτι θελει ο καθενας ας πει, ειμαι μεσα στην αγορα.
Θεωρειτε πως η οικοδομή, πληρωνει λιγοτερα απο 1500 το μηνα?
Μανικι?ΑΣΦΑΛΩΣ.
Πληρωνει?ΝΑΙ
Και δεν παω να φτιάξω καφέ καλύτερα? Τα ίδια λεφτά θα πάρω.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Μη του μιλατε τωρα το βραδι ειναι στη δουλειά,κανει πιατσα κατω στη παραλιακη της λεμεσου
Εσύ μόνο που υποστηρίζεις τον Αλβανό που κοροϊδεύει τους Έλληνες δείχνει τι βρωμοσκυλο είσαι.
Θα ήθελα να σε είχα στην Κύπρο να μου πλένεις το Cabrio όταν έχει ζέστη και να σε βλέπω τις Κυριακές παρέα με τους Πακιστανούς να κάθεστε στα πάρκα για ξεκούραση.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.386
Κριτικές
10
Like
2.784
Πόντοι
3.385
1500 το μηνα τα βρισκεις ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ σε οποιοδηποτε εργοστασιο ως ανειδικευτος.
Αν θες μπορω να σου συστησω δεκα εργοστασια τωρα που μιλαμε και να.πιασεις δουλεια ΑΥΡΙΟ
Φίλτατε με όλο το σεβασμό και για να σε βοηθήσω: ο άνθρωπος δεν ψάχνει δουλειά για να βγάλει χρήματα, ψάχνει χρήματα χωρίς να δουλέψει.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.560
Like
6.483
Πόντοι
1.056
H ελλαδα αυτη τη στιγμη εχει ΤΡΕΛΟ χρημα σε ορισμενα τεχνικά επαγγελματα.
Χειριστές βαρεων μηχανηματων, cnc, καλουπια κτλ ψοφανε για κοσμο ακομη και ανειδικευτο και ξεκινανε απο 1500 ευρω, που ειναι ιδια λεφτα με την αγγλια.
Στα 2000 φτανεις ανετα που στην ελλαδα ειναι εξαιρετικος μισθος.
Απλα κανεις δεν λερωνει χερια.
Οι ελιες, η οικοδομη και συναφη επαγγελματα, ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΛΑ
Να πας τυπε να μαζέψεις ελιές ή να δουλέψεις οικοδομή να δεις την γλύκα ....να γυρνάς σπίτι και να μην μπορείς να βάλεις το πιρούνι στο στόμα να φας γιατί δεν λυγανε τα ξεραδια.....καλύτερα να ζω με επιδόματα παρά να καταστρέψω το σώμα μου στα 40
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Δεν είναι μόνο τα λεφτά.αντε πες Ελλάδα βρήκες δουλειά με καλά λεφτά..λέμε τώρα..είναι και οι πολλές ώρες δουλειάς στήν ελλδά..κάτω από δέκα ώρες δεν πέφτεις..είναι επίσης και οι κακές συνθήκες στη δουλειά..γενικά ασχημες συμπεριφορές πολύ ανχος ασχημο κτίριο δουλειας,σαν μπουρδέλο ένα πραμα..Ελλάδα δεν έχει ποιοτικές δουλειές..
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Και τι εγινε ρε ρατσιστή που είναι Αλβανός η πακιστανος κλπ δεν με νοιαζει τι ειναι ο καθένας.
Ναι εντάξει τωρα το πήγαμε στη μόστρα του καμπριου, εισαι ενα κομπλεξικό ψωνακι.
Έχεις πιάσει όλα τα άσχετα θέματα για να δείξεις πόσο άχρηστος είσαι και ποσο σε τσούζει ο κώλος σου από το ξεφτιλισμα;
Ουτε έχεις δουλέψει στο εξωτερικό, ούτε πας στην Πολωνία, ούτε έχεις σχέση με Κύπρο και προσπαθείς απεγνωσμένα να πατήσεις παντού σε μηνύματα μου για να πεις κάτι. Και φυσικά επειδή δεν έχεις τίποτα να πεις απο την ανούσια ζωή σου οι άλλοι είναι τα ψώνια.
Εδώ ντρέπεσαι να πεις ότι ζεις Κυψέλη ή Πάτρα ρε νούμερο. Δουλειά έχεις άραγε ή σαν τον Αλβανό χάνεσαι όταν δεν υπάρχει χρήμα για ίντερνετ;

Χύσε τη χούφτα σου καλύτερα, γιατί στο έχω ξαναπεί δε με πιάνεις πουθενά. Τον Αλβανό και σένα τους έχουμε στη Λεμεσό για να μας πλένουν τα αμάξια.
Άτομα σαν εσάς ανήκετε στον πάτο της τροφικής αλυσίδας.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Μωρη ψωναρα της ανω ραχουλας τι θες να πω για τη ζωη μου,διαφήμιση θα κανω εδω οπως κανεις εσυ ?ποιον ενδιαφερει η ζωη που κανεις εσυ?κανενας δεν νοιάζεται.
Εγω μιλαμε για θεματα κοινης αποδοχης ανταλλαγη πληροφοριων εμπειρίες κλπ
Εγω ειπα οποιος θελει να παει Ρωσία γιατι θα βρει πολλες γκομενες αν ακουσει αυτά που θα του πω σε ποιες πολεις θα παει με ποσα λεφτα σε ποια μερη τι θα πει τι θα βρει κλπ
Δεν πιεσα κανενα να παει με το ζορι όποιος θέλει πηγαινει.
Και πετάχτηκες σα πουτσακι να αναιρεσεις αυτα που λεω και να πεις οτι στο αραβονησι εχετε ρωσιδες και σας ερωτευονται κιολας και τελικα ειδα οτι σας πιανουν κοτσους κοπελες 5ης κατηγοριας αν ειναι ρωσιδες βεβαια και δεν ειναι βαφτισμενες τιποτα μολδαβες και ρουμανες.
Θέλει να του κάνει κάνει τουρκαλαςκανα γλιφοκολι εκεί στη λεμεσο να ηρεμήσει αυτος
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Ορε θελει παρτουζα με 3 τουρκαλαδες μουσατους αλλα ντρέπεται να το πει.
Ε ναι αυτό.απο τα μηνύματα του βγάζει πολλά αποθημενα..σαν τα λείπει κάτι..μάλλον του λείπουν τουρκαλαδες μουσατοι
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.940
Κριτικές
10
Like
1.339
Πόντοι
506
Πώς γίνεται μετά από δέκα χρόνια που λογικά μιλάς άπταιστα τη γλώσσα, να μην έχεις εκτοξεύσει τον μισθό σου;
Εγώ όπου πήγα εξωτερικό, σε λίγα χρόνια διπλασιαζα τον μισθό.
Αλλιώς δεν αξίζει έξω, αν δεν ανεβαίνεις συνέχεια.
Τα τελευταία χρόνια είμαι ήδη στο x4-5 από τότε που έφυγα από Ελλάδα.
Απταιστα δεν μιλαω, τα μιλαω καλα. Πραγματικα, οποιον μηχανικο κ εαν εχω ρωτησει τα ιδια μου μεταφερει.
Καποιος ανεβαζει μισθο εαν εργαζεται σε μεγαλη εταιρια, siemens , bosch.... ΄η εαν παραμενει πολλα χρονια στην ιδια εταιρια. Σε κανενα απο τα 2 δεν συμβαινει με εμενα.
Αποφευγω να γραψω περιπτωσεις τρελες, με αιτησεις που μ απεριψαν κ μαλιστα οταν συναντισα αυτους που προσελαβαν , εκει τα επαιξα ...
Καλα ο μισθος μου δεν συγκρινεται με ελληνικο μισθο, αλλα η διαφορα απο εναν επαγγελμτια οδηγο ειναι θεωρω μικρη.
Η Γερμανια δεν χρειαζεται επιστημονες, ουτε μηχανικους, γιατρους θελουν , μαστορια / τεχνιτες , πληροφορικαριους και χαμαλιδες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom