Νέα

Δορυφορική TV

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
Εγώ πάντως αντί να πληρώνω συνδρομές κλπ έφτιαξα με 300 ευρώ μια δικιά μου εγκατάσταση με πιάτο 1,2m με 2 LNB (για τους δορυφόρους HotBird και Astra) και FULL "προγραμματιζόμενο" Δέκτη (που τρέχει Linux κι έχει υποδοχή για module και Σκληρό Δίσκο για εγγραφές)  :dancing: και κατεβάζω για πλάκα πάνω από 3000 (τρεις χιλιάδες) κανάλια... ούτε zapping ΔΕΝ προλαβαίνω να κάνω  :rockon:

Επειδή μου στέλνετε PM για περισσότερες πληροφορίες... όσοι ενδιαφέρεστε ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ τα σχετικά Forum:




 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
λοιπον!
η αποψη μου γενικα με αυτο το θεμα ειναι η εξης
ειναι ρεζιλι και ξεφτυλα να δινεις τοσα λεφτα για μια μαλακια!! υποτιθεται οτι το νοβα το παιρνεις οχι για να βλεπεις mega ant1 star alpha skai net ert1 ert3 κλτπ!!αλλα για να βλεπεις discovery history fashion tv mtv filment 1.2 ktlp supersport 1,2,3 κτλπ motors tv animal planet και αλλα διαφορα τα οποια εγω τα εχω στο εξωτερικο με 12 ευρω full πακετο!!και αυτο γιατι?
γιατι υπαρχει ζητηση και διαφορες εταιριες που κανουνε προσφορες! αρα πολες εταιριες!πολες προσφορες και χαμηλες τιμες!!
ειναι λιγο ξεφτυλα να δινεις σχεδον σχεδον 100 ευρω το μηνα για tv-internet!! ενω στο εξωτερικο οταν εδινα εγω 14 ευρω για 1 mbps ο κολητος μου εδινε 30 ευρω για 384 + το πσσο εδωσε για να αγορασει το τοτε πακετο conn-x! ενω τωρα εγω εχω εδω και 2 χρονια που παιζω πανω απο 4 mbps και ελλαδα πριν λιγο καιρο αξιωθηκαν να ανεβασουνε τις ταχυτητες!

για μενα δεν συμφερει η nova!! δυστυχως!!
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
θανο γιαυτο ρωτησα αν συμφερει,ξερω οτι στο εξωτερικο εχει τετοιες τιμες..
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
4
Πόντοι
166
θανο γιαυτο ρωτησα αν συμφερει,ξερω οτι στο εξωτερικο εχει τετοιες τιμες..
Λαπλασακο αγορασε το ετησιο τσου-λου και γραφτους στα αρχιδια σου,ειναι πανακριβο το Νοβα χωρις λογο.....αντε να δεις τον ΘΡΥΛΟ να κανει πορεια στο τσου-λου και να φρικαρεις.36 23 13.
Απο ποιοτητα ειναι πολυ καλο παντως
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
θανο γιαυτο ρωτησα αν συμφερει,ξερω οτι στο εξωτερικο εχει τετοιες τιμες..
δεν ξερω ρε συ τι να σου πω!!
για καποιον που ειναι εργενης δεν ξερω αν συμφερει!!μονο αν του περισευουν..!
π.χ εγω και το full πακετο που εχω
αυτο μου λεει η κοπελια μου οτι τσαμπα το χεις!!τοσο που βλεπεις εσυ τηλεοραση!!ε ειναι φτηνο και τοχω στα @@@@@@ μου! αλλα παιδια αν δεν εισαι τυπος της μπαλας γιατι η nova σε αυτο πονταρει δεν υπαρχει λογος να βαλεις!!τα αλλα τα καναλια καλα χρυσα αλλα κανεις δεν θα κατσει να δει ολη μερα ντοκειμαντερ η μοδα η μουσικη η αυτοκινητα στο motors tv!!
αποψη μου!!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
α και κατι αλλο!!βαλανε extra spice+playboy tv που επισης τα χω στο πακετο μου!!
αγγιζεις τα 70 ευρω το μηνα!! + τι δινεις για να αγορασεις την nova + ιντερνετ!
ε οχι! πολλα 100 ευρα  σχεδον το μηνα!!
ξεφτυλα!!εγω δινω και για τα 2 maximum 25 ευρω! (ιντερνετ και τηλεοραση)
 

Επισκέπτης

Το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) χορήγησε άδεια συνδρομητικής τηλεόρασης στην εταιρεία Hellas Sat. H άδεια είναι πενταετούς διάρκειας με δικαίωμα ανανέωσης. Η νέα συνδρομητική πλατφόρμα ονομάζεται Hellas Sat HD και θα εκπέμπει κανάλια υψηλής ευκρίνειας μέσω του δορυφόρου Hellas Sat 2. Στην άδεια αναφέρεται εκπομπή 96 ωρών ημερήσιου προγράμματος, ενώ δεν απαιτείται ειδική έγκριση για κανάλια που λειτουργούν νόμιμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Σύμφωνα με πληροφορίες, η Hellas Sat έχει έρθει ήδη σε επαφή με παρόχους καναλιών υψηλής ευκρίνειας (π.χ. Eurosport, Discovery Communications) για ένταξη των προγραμμάτων τους στη νέα πλατφόρμα, η μηνιαία συνδρομή της οποίας θα ξεκινάει από 19 ευρώ. Για να αρχίσει η παροχή των συνδρομητικών υπηρεσιών, η εταιρεία Hellas Sat πρέπει μέσα σε διάστημα 6 μηνών να υπογράψει σύμβαση παραχώρησης με το ελληνικό δημόσιο (υπουργείο Επικρατείας). Υπενθυμίζεται ότι η Hellas Sat έχει ήδη υπογράψει συμφωνία με τη νορβηγική εταιρεία Conax για την προμήθεια του συστήματος κρυπτογράφησης Conax CAS7.

www.tvsat.gr/new.php?id=484]http://www.tvsat.gr/new.php?id=484[/url]


Άντε να δούμε θα αλλάξει τίποτα στο μίζερο ελληνικό τηλεοπτικό τοπίο να σπάσει λίγο το μονοπώλιο της Νόβα που γδέρνει οικονομικά και δεν προσφέρει καλή ποιότητα εικόνας.. Μέχρι και η Αλβανία έχει hd κανάλια.. Οι ουραγοί της Ευρώπης είμαστε και σε αυτόν το τομέα.. Έχουν πουληθεί τόσες hd τηλεοράσεις για να βλέπουμε την απαράδεκτη εικόνα των ελληνικών καναλιών. Μόνη εξαίρεση ο σκαι το μοναδικό κανάλι που δείχνει εικόνα 16:9 (την αναλογία του 99% των τηλεοράσεων που πωλούνται τα τελευταία 2 χρόνια).

Για αυτούς που έχουν πιάτο έχουν ξεκινήσει ήδη δοκιμαστικές εκπομπές του Hellas Sat HD Τα στοιχεία εκπομπής είναι:

Hellasat 39East
12716 Horizontal
DVB-S QPSK
FEC : 5/6
SR: 7720

Για να δούμε, κανάλια υψηλής ευκρίνειας με 19 Ευρώ το μήνα πολύ καλό για να είναι αληθινό..
 

Επισκέπτης

Εικόνες απο τις δοκιμαστικές εκπομπές του Hellasat HD..
 

Συνημμένα

  • snapshot20081011202928.jpg
    snapshot20081011202928.jpg
    172,3 KB · Εμφανίσεις: 77
  • snapshot20081011203242.jpg
    snapshot20081011203242.jpg
    110,2 KB · Εμφανίσεις: 79
  • snapshot20081011203214.jpg
    snapshot20081011203214.jpg
    89 KB · Εμφανίσεις: 73

icecube

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2005
Μηνύματα
103
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Εγώ είμαι ένας από τους Ελληνες που ταξιδευουν για δουλειά εξωτερικό και αυτό που μου προσφέρει η νόβα (να γυρνάω σπίτι και να έχω ελληνική τηλεόραση) δεν το αλλάζω με τίποτα

Φυσικά ελπίζω να βγουν και αλλες πλατφόρμες αλλά δεν νομίζω ότι το αντέχει η αγορά της Ελλαδας... δυστυχώς
 

Επισκέπτης
Εγώ είμαι ένας από τους Ελληνες που ταξιδευουν για δουλειά εξωτερικό και αυτό που μου προσφέρει η νόβα (να γυρνάω σπίτι και να έχω ελληνική τηλεόραση) δεν το αλλάζω με τίποτα

Φυσικά ελπίζω να βγουν και αλλες πλατφόρμες αλλά δεν νομίζω ότι το αντέχει η αγορά της Ελλαδας... δυστυχώς

Αν ταξιδεύεις εξωτερικό θα βλέπεις τι πακέτα έχουν εκεί με τι ποιότητα και τι τιμές..διότι υπάρχει και ανταγωνισμός δεν έχει κάποιος το μονοπώλιο..και γιατί δε το αντέχει η αγορά της Ελλάδος τι εννοείς;
 

Επισκέπτης
λοιπον!
η αποψη μου γενικα με αυτο το θεμα ειναι η εξης
ειναι ρεζιλι και ξεφτυλα να δινεις τοσα λεφτα για μια μαλακια!! υποτιθεται οτι το νοβα το παιρνεις οχι για να βλεπεις mega ant1 star alpha skai net ert1 ert3 κλτπ!!αλλα για να βλεπεις discovery history fashion tv mtv filment 1.2 ktlp supersport 1,2,3 κτλπ motors tv animal planet και αλλα διαφορα τα οποια εγω τα εχω στο εξωτερικο με 12 ευρω full πακετο!!και αυτο γιατι?
γιατι υπαρχει ζητηση και διαφορες εταιριες που κανουνε προσφορες! αρα πολες εταιριες!πολες προσφορες και χαμηλες τιμες!!
ειναι λιγο ξεφτυλα να δινεις σχεδον σχεδον 100 ευρω το μηνα για tv-internet!! ενω στο εξωτερικο οταν εδινα εγω 14 ευρω για 1 mbps ο κολητος μου εδινε 30 ευρω για 384 + το πσσο εδωσε για να αγορασει το τοτε πακετο conn-x! ενω τωρα εγω εχω εδω και 2 χρονια που παιζω πανω απο 4 mbps και ελλαδα πριν λιγο καιρο αξιωθηκαν να ανεβασουνε τις ταχυτητες!

για μενα δεν συμφερει η nova!! δυστυχως!!

Όπως πολύ σωστά τα λέει και ο συναγωνιστής...
 

icecube

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2005
Μηνύματα
103
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Σίγουρα έχει πολλά άλλα κανάλια που είναι ποιωτικά αλλά κανένα από αυτά δεν μας προσφέρει την δυνατότητα να βάζει την Ελλάδα στο σπιτι σου. Θυμάμαι το 2001 ήμουν στα σκόπια και κάθε φορά ποου είχε CL πηγαίναμε σε μια καφετέρια και παρακαλάγαμε να βάλει τις ελληνικές ομάδες. Μετά έβαλα νόβα και alpha digital (είχα πάρει ένα ΝΟΚΙΑ κουτί που δεχόταν και τις 2 κάρτες) και είχα βρει την υγεία μου.

Αντικειμενικά η νόβα είναι αρκετά ποιοτική αλλά συμφωνώ μαζί σας ότι είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ. Οπως είπα συμφωνώ μαζί σας ότι μακάρι να υπάρχει ανταγωνισμός αλλά απλώς μου φαίνεται δύσκολο γιατί η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, δεν έχει πολλούς συνδρομητές και μάλλον δεν αντέχει 2η πλατφόρμα. Μακάρι να κάνω λάθος...

Οπως πολλοί που ασχολούνται θα ξέρουν κυκλοφοράνε προγράμματα που το βλέπεις χωρίς να πληρώνεις. Επείσης υπάρχουν από πιο παλιά δίκτυα για card sharing αλλά εγώ δεν το έχω κάνει όυτε θα το κάνω γιατί το συγκεκριμένο πακέτο θέλω να υπάρχει και να βλέπω ΕΛΛΗΝΙΚΑ κανάλια στο εξωτερικό

Εκτός από αυτό συμφωνώ μαζί σας σε όλα τα υπόλοιπα που λέτε
 

dimispagrati7

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.535
Like
14
Πόντοι
16
Φυσικά ελπίζω να βγουν και αλλες πλατφόρμες αλλά δεν νομίζω ότι το αντέχει η αγορά της Ελλαδας... δυστυχώς
δεν ειχε βγαλει ο αλφα αλλα δεν αντεξε κ εκλεισε ,κ ειχε πολλα συμβολαια.
 

Επισκέπτης
Σίγουρα έχει πολλά άλλα κανάλια που είναι ποιωτικά αλλά κανένα από αυτά δεν μας προσφέρει την δυνατότητα να βάζει την Ελλάδα στο σπιτι σου. Θυμάμαι το 2001 ήμουν στα σκόπια και κάθε φορά ποου είχε CL πηγαίναμε σε μια καφετέρια και παρακαλάγαμε να βάλει τις ελληνικές ομάδες. Μετά έβαλα νόβα και alpha digital (είχα πάρει ένα ΝΟΚΙΑ κουτί που δεχόταν και τις 2 κάρτες) και είχα βρει την υγεία μου.

Αντικειμενικά η νόβα είναι αρκετά ποιοτική αλλά συμφωνώ μαζί σας ότι είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ. Οπως είπα συμφωνώ μαζί σας ότι μακάρι να υπάρχει ανταγωνισμός αλλά απλώς μου φαίνεται δύσκολο γιατί η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, δεν έχει πολλούς συνδρομητές και μάλλον δεν αντέχει 2η πλατφόρμα. Μακάρι να κάνω λάθος...

Οπως πολλοί που ασχολούνται θα ξέρουν κυκλοφοράνε προγράμματα που το βλέπεις χωρίς να πληρώνεις. Επείσης υπάρχουν από πιο παλιά δίκτυα για card sharing αλλά εγώ δεν το έχω κάνει όυτε θα το κάνω γιατί το συγκεκριμένο πακέτο θέλω να υπάρχει και να βλέπω ΕΛΛΗΝΙΚΑ κανάλια στο εξωτερικό

Εκτός από αυτό συμφωνώ μαζί σας σε όλα τα υπόλοιπα που λέτε

Εντάξει εσύ είσαι στο εξωτερικό και χαίρεσαι να βλέπεις ακόμα και τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια αλλά για κάποιον που είναι Ελλάδα είναι πολλά τα λεφτά για αυτά τα κανάλια και αυτή τη ποιότητα εικόνας..Τελος πάντων ο Οτε θα βγάλει τη νέα πλατφόρμα στον Hellasat πότε ακριβώς δε ξέρω και θα δούμε τι θα γίνει με τον ανταγωνισμό και αν τον σηκώνει η αγορά..
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
ο Οτε θα βγάλει τη νέα πλατφόρμα στον Hellasat πότε ακριβώς δε ξέρω και θα δούμε τι θα γίνει με τον ανταγωνισμό και αν τον σηκώνει η αγορά..

Με δύο τρόπους, ο ένας ασύρματος μέσω δορυφόρου και ο άλλος ενσύρματος μέσω του ADSL, εισέρχεται το επόμενο διάστημα στην αγορά της ψυχαγωγίας - τηλεόρασης ο ΟΤΕ!
Οπως έχει αποφασίσει η διοίκησή του η σχεδίαση και προώθηση και των δύο αυτών νέων υπηρεσιών θα γίνει από τη μητρική εταιρεία. Ως εκ τούτου θα της μεταβιβαστεί η άδεια που έχει εξασφαλίσει η θυγατρική Hellas Sat (εκμεταλλεύεται τον ομώνυμο δορυφόρο) για την παροχή υπηρεσιών δορυφορικής συνδρομητικής ψηφιακής τηλεόρασης.
Όπως είναι γνωστό, την άδεια για τη δορυφορική τηλεόραση την έχει λάβει από το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης ΕΣΡ η Hellas Sat. Εκτιμήθηκε ωστόσο με δεδομένο πως οι πηγές του περιεχομένου είναι συγκεκριμένες και σε αυτές απευθύνονται όλοι, ότι είναι καλύτερα προκειμένου να διασφαλιστεί η εμπορική επιτυχία του εγχειρήματος και οι δύο υπηρεσίες να παρέχονται από τον ίδιο τον ΟΤΕ.
Από την πλευρά της θυγατρικής είναι έτοιμη η ψηφιακή πλατφόρμα και θα διατηρήσει το τεχνικό κομμάτι. Έτσι, πρακτικά ο Οργανισμός θα δίνει την υπηρεσία της IPTV (τηλεόραση μέσω του internet) εκεί όπου το δίκτυό του θα μπορεί να διασφαλίσει τις υψηλές ταχύτητες που απαιτούνται, ενώ στους υπόλοιπους καταναλωτές θα απευθύνεται με τη δορυφορική ψηφιακή τηλεόραση. Με τη δορυφορική τηλεόραση θα μπορεί να καλύπτει και τις ανάγκες καταναλωτών σε απομακρυσμένες περιοχές. Στο πλαίσιο αυτό, σύμφωνα με πληροφορίες, θα ζητηθεί άμεσα από το ΕΣΡ και η τυπική μεταβίβαση της σχετικής άδειας.
Σημειώνεται ότι η δορυφορική πλατφόρμα που έχει υλοποιηθεί από την Hellas Sat υποστηρίζει τη μετάδοση και εκπομπής υψηλής ευκρίνειας (High Definition, ανάλυση 1080 x1920 pixels) που αποτελεί τεχνολογία νέας γενιάς οπότε ο καταναλωτής θα έχει στη διάθεσή του και αυτήν την επιλογή. Με βάση πάντως το σχεδιασμό που υπάρχει άμεσα θα δοθεί εμπορικά η IPTV, ενώ οι υπηρεσίες της δορυφορικής μετά από λίγους μήνες πιθανότατα πριν το καλοκαίρι.
Ο όμιλος ΟΤΕ έχει την εμπειρία μετάδοσης συνδρομητικής δορυφορικής τηλεόρασης από τη RomTelecom, η οποία παρέχει με επιτυχία την υπηρεσία με την ονομασία Dolce. Μάλιστα η υπηρεσία αυτή αποτελεί ένα από τα ισχυρά αναχώματα της RomTelecom στη μάχη με τον ανταγωνισμό στην τηλεφωνία, ο οποίος είναι ιδιαίτερα έντονος στη Ρουμανία...

Πηγή: naftemporiki.gr
 

Επισκέπτης

Αντε να ανακοινώσουν και τίποτα τιμές...
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
Μιά πρωτοφανή "πατέντα" συνδρομητικής τηλεόρασης, έστησαν τρία άτομα (δύο Ελληνες και ένας Σύρος), με "έδρα" την Αγία Παρασκευή.
Μέσω περιφερειακών καταστημάτων ηλεκτρονικών και ηλεκτρικών ειδών "ψάρευαν" πελάτες που ήθελαν να έχουν το συνδρομητικό κανάλι NOVA. Πουλούσαν λοιπόν προς 300 ευρώ στους ενδιαφερόμενους έναν αποκωδικοποιητή που προμηθεύονταν από την Κορέα. Ο αποκωδικοποιητής συνδεόταν με γραμμή υπολογιστή μέσω συσκευής ethernet και "έσπαγε" τους κωδικούς του συνδρομητικού καναλιού. Έτσι οι πελάτες δεν είχαν ούτε δορυφορικό πιάτο, ούτε πλήρωναν μηνιαία συνδρομή.
Το κύκλωμα αυτό κατάφερε να αποκτήσει πελατεία 100.000 Ελλήνων, που "απολάμβαναν" έτσι τις υπηρεσίες της NOVA.
Τα μέλη του κυκλωματος συνελήφθησαν χθες το βράδυ, μετά από πολύμηνη έρευνα του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, υπό την εποπτεία του επικεφαλής του τμήματος, Μ. Σφακιανάκη.
Κατά τη διάρκεια των ερευνών βρέθηκαν και κατασχέθηκαν συνολικά 2 φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές, 39 δικτυακοί δορυφορικοί αποκωδικοποιητές μάρκας Dreambox, 14 αναγνώστες ψηφιακών καρτών, 32 κάρτες τύπου "GAMMA", 18 φορητές συσκευές αποθήκευσης, 16 σκληροί δίσκοι ηλεκτρονικών υπολογιστών, δύο συσκευές ethernet swich και μία κεντρική μονάδα ηλεκτρονικού υπολογιστή.
Tο Eλληνικό δημόσιο έχει υποστεί κατ΄εκτίμηση για τα έτη 2008 και 2009 οικονομική ζημιά, που ανέρχεται στο ποσό των 31.520.000 ευρώ!
 

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Μιλαμε για οικονομικη κριση και δεν κοιταμε ποσο βλακες ειμαστε που συνεχιζουμε και πληρωνουμε την nova(δυστυχως ειμαι ενας απο αυτους,θεμα χρονου ομως να την σταματησω)απο την στιγμη που εχει μειωσει τις μεταδωσεις στα ποδοσφαιρικα παιχνιδια(Αγγλικου-Ισπανικου-Ιταλικου)πρωταθληματος λογω του Conn-x και αλλων καναλιων?Το κοστος συνδρομης της nova στα αθλητικα ειναι 50.50 ευρω και του Conn-x γυρω στα 16 ευρω, αν δεν κανω λαθος.Θα ηθελα τις αποψεις σας και τις προτασεις σας αν υπαρχει καλυτερη λυση απο τις δυο προαναφερομενες,οσον αφορα που συμφερει να ειμαστε συνδρομητες για να παρακολουθουμε ποδοσφαιρο?Τελος, Μημπως πρεπει να καταφυγουμε σε αλλες λυσεις και να βλεπουμε ποδοσφαιρο σπιτι μας δωρεαν οπως κανουν μερικοι?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom