Νέα

Άνδρες δημόσιοι υπάλληλοι και σχέσεις με γυναίκες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 854
  • Εμφανίσεις 61K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.178
Πόντοι
8.530
Είναι θέμα χαρακτήρα, δεν έχουν όλοι αντοχές στην πίεση. Ένας με καλή διαδρομή στον ΙΤ σε 15-20 χρόνια πιθανά έχει αλλάξει 3-4 δουλειές, συχνά έχει αλλάξει αντικείμενο, συνήθως έχει ζήσει σε διαφορετικές πόλεις και χώρες, έχει δώσει CV, έχει φάει άπειρες απορρίψεις, μπορεί να έσκασε μια στραβή και να έμεινε άνεργος ένα διάστημα, έχει άλλες παραστάσεις και άλλο comfort zone. Θέλει να είσαι και λίγο σκληρός χαρακτήρας όλο αυτό.

Κάποιος που δουλεύει από μικρός στην Περιφέρεια πιθανά δε ξέρει ούτε να φτιάξει CV, οπότε του φαίνεται η αγορά πιο ζούγκλα απ' ότι (όντως) είναι και δε θα δοκιμάσει ποτέ να κάνει κάτι άλλο ακόμα κι αν καπνίζει γόπες. Δεν είναι παράλογο. Ακόμα και όσοι είναι σε σώματα ασφαλείας (που τους περιμένεις πιο σκληρούς και καλά), σε αυτά τα θέματα είναι παιδάκια, δε μπορούν να δουν τον εαυτό τους εκτός του comfort zone του ΔΥ.

Παλιός συνάδελφος τα είχε με μια δασκάλα, μπήκε δημόσιο κάποια στιγμή πριν την κρίση που διορίζονταν αμέσως οι δάσκαλοι. Η κοπέλα δεν είχε φτιάξει ποτέ της CV και δεν ήξερε τι ακριβώς είναι ένα job interview. Και δε θα της χρειαστεί ποτέ να ασχοληθεί με τίποτα από τα δύο γιατί θα κάνει το ίδιο πράγμα μέχρι να πάρει σύνταξη.
Άλλος κόσμος εντελώς αδελφέ.
Αυτοί που μπήκαν σε ένστολες υπηρεσίες μπήκαν νωρίς διότι υπάρχει όριο ηλικίας άρα πολλοί εξ αυτών πραγματικά ίσως να μην έχουν κάνει άλλη δουλειά πριν μπουν( εξαιρούνται φυσικά τα παιδιά που προέρχονται από αγροτικές περιοχές).
Εκεί απαιτούνται και κάποιες σωματικές ικανότητες .Για αυτό ακριβώς δεν υπάρχει ηλικιακό όριο στις μη ένστολες υπηρεσίες γιατί ακόμα και αν είναι στα 50 κάποιος μπορεί να διεκδικήσει θέση στις υπηρεσίες αυτές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.178
Πόντοι
8.530
Πρόσφατα απολύθηκα από εταιρεία στην οποία έπαιρνα 1200/μήνα ως αντιπρόσωπος. Στο χωριό μου τους λέμε πωλητές. Αναπόφευκτα, οι γνωριμίες μου αρκετές. Όλοι όσοι γνωρίζω στελέχη επιχειρήσεων, αφεντικά, με προνομιούχες θέσεις κτλ, είναι με τουλάχιστον υποθυροειδισμο και ένα αυτοανοσο. Οι δε του ιδιωτικού μερικής και πλήρους απασχόλησης (4€/ώρα) με κυλιόμενα και 6ημερα, βιώνουν μια κατάσταση "μισό αυτοανοσο, μισή απόγνωση". Οι δε καθηγητές Δημοσίου με μισθό 3 χιλιάρικα (γελάμε) είναι ότι πιο σιχαμερό και τσιγκουνικο ον υπάρχει.

Με ρωτάτε τι θα επέλεγα. Η απάντηση είναι ξεκάθαρη: Δημοσιο και μάλιστα υπεροπροσπαθειες για καλή θέση. Τα ψυχολογικά, η κούραση, η καταπόνηση στον ιδιωτικό τομέα βγαίνουν κάποτε όλα μαζί. Τι να το κάνεις; επειδή θα έχεις τι; δύο βίζιτες παραπάνω και ένα τζιπ; ή πιστεύετε ότι θα βγάζετε 150+ χιλιαδες / χρόνο; Ασχολήθηκα στο παρελθόν με την δημιουργία προγραμμάτων για βιντεοπαιχνιδια (κοινώς cheats) και ελαφρώς με την αντιπερα όχθη (anticheats). Μόνο δύο γνωστοί μου, ένας από Αμερική και ένας από Καναδά, βγάζουν τόσο ψωμί δουλεύοντας στην Riot. Ένα παλιό (θα ηθελα) αμόρε από την περιοχή μου στο σχολείο δουλεύει στην Σιγκαπούρη με παρόμοιο μισθό υπεύθυνη blockchain. Οι υπόλοιποι φίλοι μου εκ του εξωτερικού με πτυχία δουλεύουν για 1.5-3 χιλιάδες ως security analysts. Δεν μπορούν ακόμα να αγοράσουν δικό τους σπίτι, σε Γερμανία και Αγγλία, και θα πάρουν δάνειο φυσικά. Φαγητό αίσχος, τιμές στα ύψη, κτλ. Τι ακριβώς αποζητατε από μια τέτοια ζωή; θέλετε να είστε με Λεξοτανιλ από τα 40 σας; Αν περάσετε από την Λεωφόρο Νίκης στην Θεσσαλονίκη το πρωί θα δείτε αρκετούς και αρκετές που πίνουν τον πρωινό καφέ τους με περισσή άνεση. Οι λεγόμενοι "είχα μια θεία που πέθανε και μου άφησε 10 ακίνητα από Τσιμισκή και κάτω".

Αν θέλετε άνεση στη ζωή, ασχοληθείτε με ακίνητη περιουσία. Είναι το μοναδικό asset που δεν χάνεται ποτέ και όλο ανεβαίνει. Δημόσιο + ενοίκια. Έστω, ένα υπόγειο, ένα εξοχικό στο ρέμα Δενδροποταμου. Αφήστε τον ΙΥ να τρέχει με τον χαρτοφύλακα, να βρωμοκοπάει το πουκάμισο του από ιδρώτα και κορτιζολη, να πίνει καφέ σκαστος και στις 4 που θα πάει σπίτι να κοιμηθεί να χτυπάει τηλέφωνο από τον Χ Ψ μαλακα γιατρό που "κάτι ξέχασε και ήθελε να ρωτήσει". Αφήστε τον πιτσιρικά να δίνει ψυχή και σώμα σε κυλιόμενο με μισθό 4€/ώρα (κάποτε ήταν 2.8 για μερικής απασχόλησης, ναι, ω ναι) λες και κάπου θα βγάλει όλο αυτό. Λες και θα έχει αμάξι, λες και θα πάει διακοπές, λες και θα έχει ζωή με 6ημερο βραδινό. Έχετε κάνει βραδινά ποτέ; σε πιάνει μια ζαλάδα ύπουλη, κοιμάσαι και ξυπνάς απόγευμα σαν μπαμπουρας. Τι ακριβώς πιστεύετε ότι κερδίζετε; τα "προς το ζην"; ποιο ζην;

Δημόσιο. Γραφείο. Καθαρό. Ενας μήνας άδεια. Αύγουστος στην υπέροχη Χαλκιδική. 1.5 χιλιάρικο καθαρά να τα βγάζεις από το ΑΤΜ και να ακούς το ΦΡΦΡΦΡΦΡ. Μια ώρα δουλειά με το ζόρι, 5 ώρες κουβέντα, 2 ώρες βόλτα για "κάτι δουλειές έχω Ρούλα, πετάγομαι κι έρχομαι".

Όχι, ευχαριστώ. Δεν θα πάρω ούτε την δικηγορίνα, ούτε την σεμνή βίζιτα. Ούτε split, ούτε ξεsplit. Υγεία, οικονομική ασφάλεια, και μετά όλα τα άλλα. Αν θέλει κάποιος να γαμιεται το στομάχι του για 5 χιλιάρικα / μήνα, ώρα καλή. Έλα σε δέκα χρόνια να μας πεις πώς είσαι.

Προτείνω την εξής κωμωδία για τυχόν δύσπιστους: Der Vollposten (2016) ⭐ 6.6 | Comedy
Έκανες λάθος που δεν έχεις στείλει σε διαγωνισμούς Α.Σ.Ε.Π...
Ξεκινα τώρα και σώσε ο,τι μπορείς.
Τα αποτελέσματα αργούν σε πολλές περιπτώσεις όμως περιμένεις...
 

Zelda11

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2024
Μηνύματα
159
Like
661
Πόντοι
81
Έκανες λάθος που δεν έχεις στείλει σε διαγωνισμούς Α.Σ.Ε.Π...
Ξεκινα τώρα και σώσε ο,τι μπορείς.
Τα αποτελέσματα αργούν σε πολλές περιπτώσεις όμως περιμένεις...

Έχεις απόλυτο δίκιο, παρακολουθώ καθημερινά για τυχόν προκηρύξεις. Νέα δουλειά βρήκα ήδη για το υπόλοιπο του έτους. Εύχομαι καλοτυχία σε όλους.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.178
Πόντοι
8.530
Έχεις απόλυτο δίκιο, παρακολουθώ καθημερινά για τυχόν προκηρύξεις. Νέα δουλειά βρήκα ήδη για το υπόλοιπο του έτους. Εύχομαι καλοτυχία σε όλους.
Eυχομαι να βρεις αυτό που θέλεις .
Συν Αθηνά και χείρα κινει....
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
H πλάκα είναι ότι ολοι νιώθουν πλούσιοι στον ιδ.τομεα λόγω των δώρων...
Όμως αν μείνουν άνεργοι όχι μόνο δώρα θα χαθούν αλλά θα πουν και το ψωμί ψωμάκι.
Για να πάρεις όμως δώρα στον ιδιωτικό τομέα αργυοροτοξε.πρεπει να κάτσεις στη κολοδουλεια τους ένα χρόνο..έχεις εσύ υπομονή να δουλεβεις ένα χρόνο σε τέτοιες σκατοδουλειες του ιδιωτικού τομέα?στη τελευταία δουλειά πήγα με πρόθεση να κάτσω ένα χρόνο.αντεξα δύο μήνες..είναι τέτοιο το ανχος τα δεκαωρα εντεκαωρα κάθε μέρα και το γαμησι που τρως στον ιδιωτικό..που θα φύγεις μόνος σου από τη δουλεια μετά από από λίγο καιρό..οπότε λίγος κόσμος παίρνει δώρα στον ιδιωτικό..
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.178
Πόντοι
8.530
Για να πάρεις όμως δώρα στον ιδιωτικό τομέα αργυοροτοξε.πρεπει να κάτσεις στη κολοδουλεια τους ένα χρόνο..έχεις εσύ υπομονή να δουλεβεις ένα χρόνο σε τέτοιες σκατοδουλειες του ιδιωτικού τομέα?στη τελευταία δουλειά πήγα με πρόθεση να κάτσω ένα χρόνο.αντεξα δύο μήνες..είναι τέτοιο το ανχος τα δεκαωρα εντεκαωρα κάθε μέρα και το γαμησι που τρως στον ιδιωτικό..που θα φύγεις μόνος σου από τη δουλεια μετά από από λίγο καιρό..οπότε λίγος κόσμος παίρνει δώρα στον ιδιωτικό..
Όμως παίρνουν όσοι αντέξουν.
Στο Δημόσιο έχουν κοπεί τα δώρα από το 2012...εκεί λένε ότι όλοι είναι ασφαλείς...οι μόνιμοι τουλάχιστον είναι μόνιμοι...όμως υπάρχουν πολλοί που είναι συμβασιούχοι στο Δημόσιο...τι να πουν και αυτοί;Εμ.δεν είναι μόνιμοι εμ δεν παίρνουν δώρα.Με μια ελπίδα ζουν μήπως γίνουν μόνιμοι και ως τότε παρακαλάνε την κάθε κουφάλα μήπως τους βολεψει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Έκανες λάθος που δεν έχεις στείλει σε διαγωνισμούς Α.Σ.Ε.Π...
Ξεκινα τώρα και σώσε ο,τι μπορείς.
Τα αποτελέσματα αργούν σε πολλές περιπτώσεις όμως περιμένεις...
Για να μπεις με ΑΣΕΠ στο Δημόσιο, χρειάζεται διδακτορικό τώρα πια. :confused:

Τουλάχιστον στο IT που είμαι εγώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.178
Πόντοι
8.530
Για να μπεις με ΑΣΕΠ στο Δημόσιο, χρειάζεται διδακτορικό τώρα πια. :confused:

Τουλάχιστον στο IT που είμαι εγώ.
Στείλε με απολυτήριο Λυκείου και μετά από δέκα χρόνια τους κοτσαρεις το πτυχίο σου γίνεσαι Π.Ε.και είσαι άρχοντας...
Όμως μέχρι τότε μαλλον θα πρέπει να είσαι εξοικειωμένος με την πείνα...
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Πρόσφατα απολύθηκα από εταιρεία στην οποία έπαιρνα 1200/μήνα ως αντιπρόσωπος. Στο χωριό μου τους λέμε πωλητές. Αναπόφευκτα, οι γνωριμίες μου αρκετές. Όλοι όσοι γνωρίζω στελέχη επιχειρήσεων, αφεντικά, με προνομιούχες θέσεις κτλ, είναι με τουλάχιστον υποθυροειδισμο και ένα αυτοανοσο. Οι δε του ιδιωτικού μερικής και πλήρους απασχόλησης (4€/ώρα) με κυλιόμενα και 6ημερα, βιώνουν μια κατάσταση "μισό αυτοανοσο, μισή απόγνωση". Οι δε καθηγητές Δημοσίου με μισθό 3 χιλιάρικα (γελάμε) είναι ότι πιο σιχαμερό και τσιγκουνικο ον υπάρχει.

Με ρωτάτε τι θα επέλεγα. Η απάντηση είναι ξεκάθαρη: Δημοσιο και μάλιστα υπεροπροσπαθειες για καλή θέση. Τα ψυχολογικά, η κούραση, η καταπόνηση στον ιδιωτικό τομέα βγαίνουν κάποτε όλα μαζί. Τι να το κάνεις; επειδή θα έχεις τι; δύο βίζιτες παραπάνω και ένα τζιπ; ή πιστεύετε ότι θα βγάζετε 150+ χιλιαδες / χρόνο; Ασχολήθηκα στο παρελθόν με την δημιουργία προγραμμάτων για βιντεοπαιχνιδια (κοινώς cheats) και ελαφρώς με την αντιπερα όχθη (anticheats). Μόνο δύο γνωστοί μου, ένας από Αμερική και ένας από Καναδά, βγάζουν τόσο ψωμί δουλεύοντας στην Riot. Ένα παλιό (θα ηθελα) αμόρε από την περιοχή μου στο σχολείο δουλεύει στην Σιγκαπούρη με παρόμοιο μισθό υπεύθυνη blockchain. Οι υπόλοιποι φίλοι μου εκ του εξωτερικού με πτυχία δουλεύουν για 1.5-3 χιλιάδες ως security analysts. Δεν μπορούν ακόμα να αγοράσουν δικό τους σπίτι, σε Γερμανία και Αγγλία, και θα πάρουν δάνειο φυσικά. Φαγητό αίσχος, τιμές στα ύψη, κτλ. Τι ακριβώς αποζητατε από μια τέτοια ζωή; θέλετε να είστε με Λεξοτανιλ από τα 40 σας; Αν περάσετε από την Λεωφόρο Νίκης στην Θεσσαλονίκη το πρωί θα δείτε αρκετούς και αρκετές που πίνουν τον πρωινό καφέ τους με περισσή άνεση. Οι λεγόμενοι "είχα μια θεία που πέθανε και μου άφησε 10 ακίνητα από Τσιμισκή και κάτω".

Αν θέλετε άνεση στη ζωή, ασχοληθείτε με ακίνητη περιουσία. Είναι το μοναδικό asset που δεν χάνεται ποτέ και όλο ανεβαίνει. Δημόσιο + ενοίκια. Έστω, ένα υπόγειο, ένα εξοχικό στο ρέμα Δενδροποταμου. Αφήστε τον ΙΥ να τρέχει με τον χαρτοφύλακα, να βρωμοκοπάει το πουκάμισο του από ιδρώτα και κορτιζολη, να πίνει καφέ σκαστος και στις 4 που θα πάει σπίτι να κοιμηθεί να χτυπάει τηλέφωνο από τον Χ Ψ μαλακα γιατρό που "κάτι ξέχασε και ήθελε να ρωτήσει". Αφήστε τον πιτσιρικά να δίνει ψυχή και σώμα σε κυλιόμενο με μισθό 4€/ώρα (κάποτε ήταν 2.8 για μερικής απασχόλησης, ναι, ω ναι) λες και κάπου θα βγάλει όλο αυτό. Λες και θα έχει αμάξι, λες και θα πάει διακοπές, λες και θα έχει ζωή με 6ημερο βραδινό. Έχετε κάνει βραδινά ποτέ; σε πιάνει μια ζαλάδα ύπουλη, κοιμάσαι και ξυπνάς απόγευμα σαν μπαμπουρας. Τι ακριβώς πιστεύετε ότι κερδίζετε; τα "προς το ζην"; ποιο ζην;

Δημόσιο. Γραφείο. Καθαρό. Ενας μήνας άδεια. Αύγουστος στην υπέροχη Χαλκιδική. 1.5 χιλιάρικο καθαρά να τα βγάζεις από το ΑΤΜ και να ακούς το ΦΡΦΡΦΡΦΡ. Μια ώρα δουλειά με το ζόρι, 5 ώρες κουβέντα, 2 ώρες βόλτα για "κάτι δουλειές έχω Ρούλα, πετάγομαι κι έρχομαι".

Όχι, ευχαριστώ. Δεν θα πάρω ούτε την δικηγορίνα, ούτε την σεμνή βίζιτα. Ούτε split, ούτε ξεsplit. Υγεία, οικονομική ασφάλεια, και μετά όλα τα άλλα. Αν θέλει κάποιος να γαμιεται το στομάχι του για 5 χιλιάρικα / μήνα, ώρα καλή. Έλα σε δέκα χρόνια να μας πεις πώς είσαι.

Προτείνω την εξής κωμωδία για τυχόν δύσπιστους: Der Vollposten (2016) ⭐ 6.6 | Comedy

Τυπε ωραιο ποστ, πρεπει να γινει στικι, λες πολλες αληθειες.

Εγω θα ελεγα πως εξαρταται στον ανθρωπο, δεν ειναι ολοι ιδιοι

Γενικα η ζωη ενος ΔΥ μοιαζει με τη ζωη ενος κατοικιδιου, τσουλαει ευκολα και γλυκα χωρις πολλα εμποδια και αγωνιες. Πρακτικα εισαι κατοικιδιο του Υπουργειου Εσωτερικων

Απο την αλλη δεν ειναι ολοι οι σκυλοι γεννημενοι για κατοικιδια, καποιοι γουσταρουν εκει εξω, μεσα στα βουνα να παλευουν καθημερινα με τα θηρια για το ψωμι τους. Ειναι θεμα φιλοσοφιας και στασης ζωης.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
250
Κριτικές
19
Like
1.008
Πόντοι
371
Γενικα η ζωη ενος ΔΥ μοιαζει με τη ζωη ενος κατοικιδιου, τσουλαει ευκολα και γλυκα χωρις πολλα εμποδια και αγωνιες. Πρακτικα εισαι κατοικιδιο του Υπουργειου Εσωτερικων
Αυτό ισχύει για λίγους ΔΥ σε καλές θέσεις (στελέχη σε υπουργεία, δικαστικούς, κλπ.) ή όσους βρήκαν έτοιμη περιουσία και δε στηρίζονται στο μισθό τους. Αν είσαι ο μέσος ΔΥ που παίρνει κάνα 1000ρικο καθαρά στα 40 του πώς διάολο ζεις χωρίς πολλά εμπόδια και αγωνίες με 12Κ το χρόνο; Αν έχεις σπίτι δικό σου από καμιά κληρονομιά απλά επιβιώνεις, αν πληρώνεις και ενοίκιο, ειδικά στην Αθήνα που με κάτω από 350-400 ευρώ δε νοικιάζεις ούτε υπόγειο στην Αχαρνών πλέον απλά είσαι στην κόλαση (ή τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ αλλά νομίζω δεν είμαι υπερβολικός).
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Έχεις απόλυτο δίκιο, παρακολουθώ καθημερινά για τυχόν προκηρύξεις. Νέα δουλειά βρήκα ήδη για το υπόλοιπο του έτους. Εύχομαι καλοτυχία σε όλους.
πόσο χρον΄ών είσαι και ασχολείσαι με προκυρήξεις;
Διαβάζεις και για εξετάσεις;
Μου θυμίζεις έναν γνωστό μου που στα 45 του τ΄ρέχει σε ότι εξετάσεις βρει, διαβάζει για εξετάσεις και όλα αυτά για να βρει με 800ευρώ μήπως βρει δουλ΄ιτσα στο δημόσιο.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.386
Κριτικές
10
Like
2.784
Πόντοι
3.385
Αυτό ισχύει για λίγους ΔΥ σε καλές θέσεις (στελέχη σε υπουργεία, δικαστικούς, κλπ.) ή όσους βρήκαν έτοιμη περιουσία και δε στηρίζονται στο μισθό τους. Αν είσαι ο μέσος ΔΥ που παίρνει κάνα 1000ρικο καθαρά στα 40 του πώς διάολο ζεις χωρίς πολλά εμπόδια και αγωνίες με 12Κ το χρόνο; Αν έχεις σπίτι δικό σου από καμιά κληρονομιά απλά επιβιώνεις, αν πληρώνεις και ενοίκιο, ειδικά στην Αθήνα που με κάτω από 350-400 ευρώ δε νοικιάζεις ούτε υπόγειο στην Αχαρνών πλέον απλά είσαι στην κόλαση (ή τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ αλλά νομίζω δεν είμαι υπερβολικός).
Εκ προσωπικής πείρας συμφωνώ απόλυτα και το βλέπω και σε άλλους δημόσιους υπαλλήλους που δεν έχουν σπίτι και είτε νοικιάζουν είτε πληρώνουν δόσεις δανείου: η ζωή είναι μία μόνιμη στασιμότητα, δεν μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω, τους βγαίνει η ψυχή όταν συμβεί κάτι έκτακτο, και όσο μεγαλώνουν φαίνεται το πόσο αρνητικό αντίκτυπο έχει επάνω τους η στασιμότητα των εισοδημάτων τους.

Όσους μόνιμους δημόσιους υπαλλήλους βλέπει κανείς να είναι άνετος, μπορεί είτε να έχουν καβάντζα από γονείς (και οικονομική στήριξη από αυτούς), είτε να είναι σε λίγες από τις επίλεκτες θέσεις, είτε να είναι σε θέσεις που ευνοούν τα πάσης φύσεως δωράκια, είτε κάπου όπου μπορούν και κάνουν δεύτερη δουλειά.
 

Zelda11

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2024
Μηνύματα
159
Like
661
Πόντοι
81
πόσο χρον΄ών είσαι και ασχολείσαι με προκυρήξεις;
Διαβάζεις και για εξετάσεις;
Μου θυμίζεις έναν γνωστό μου που στα 45 του τ΄ρέχει σε ότι εξετάσεις βρει, διαβάζει για εξετάσεις και όλα αυτά για να βρει με 800ευρώ μήπως βρει δουλ΄ιτσα στο δημόσιο.

Δεν φταίω εγώ για τα τραύματα σου. Μοίρασε μιζέρια και εξυπνάδα στις πουτάνες που στα τρώνε, όχι σε μένα. Χαριστικά την γλυτώνεις μόνο με επίπληξη. Σιγά που θα σε ρωτήσουμε για τον ΑΣΕΠ. Κοίτα να βρεις μια γυναίκα να σε αντέχει τέτοιος γρουσούζης που είσαι και μην αγχώνεσαι για εμάς.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Δεν φταίω εγώ για τα τραύματα σου. Μοίρασε μιζέρια και εξυπνάδα στις πουτάνες που στα τρώνε, όχι σε μένα. Χαριστικά την γλυτώνεις μόνο με επίπληξη. Σιγά που θα σε ρωτήσουμε για τον ΑΣΕΠ. Κοίτα να βρεις μια γυναίκα να σε αντέχει τέτοιος γρουσούζης που είσαι και μην αγχώνεσαι για εμάς.
Χαχαχα, γρουσούζης;
Γιατί σε τσούζει τόσο που σε ρώτησα για το δια΄βασμα τυπά μου;
Ντρέπεσαι να πεις ότι δεν έχεις τα κότσια για τον ΙΤ και ξεκίνησες να αγχώνεσαι; Το διάβασμα δεν είναι ντροπή, πες μας πόσα χρόνια ασχολείσαι με εξετάσεις.

Ενημερωτικά πάντως έπεσες έξω στα πάντα, αλλά οκ αυτά παθαίνουν λουσεράκια που νομίζουν ότι ξέρουν πράγματα για τους άλλους και τα γράφουν με σιγουριά.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Στείλε με απολυτήριο Λυκείου και μετά από δέκα χρόνια τους κοτσαρεις το πτυχίο σου γίνεσαι Π.Ε.και είσαι άρχοντας...
Όμως μέχρι τότε μαλλον θα πρέπει να είσαι εξοικειωμένος με την πείνα...
Ρε συ, έχω 27 χρόνια ήδη στο IT. Τώρα να στείλω για ΑΣΕΠ; :2funny:

Απλά το λέω διότι ο γιος ενός φίλου που ενδιαφερόταν μια και τέλειωσε Πληροφορική στο ΕΚΠΑ, πήρε τ' αρχίδια του σε σχετική προκήρυξη.

Όσοι μπήκαν είχαν διδακτορικό, μεταπτυχιακό, πτυχίο και 7 χρόνια προϋποηρεσία που αναγνωρίζει το μπουρδελο-ΑΣΕΠ.

Κάνουν διδακτορικό, για να μπουν στο κωλο-δημόσιο!!

Μόνο στο Γιουνανιστάν αυτά. :jerking:
 

Zelda11

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2024
Μηνύματα
159
Like
661
Πόντοι
81
Χαχαχα, γρουσούζης;
Γιατί σε τσούζει τόσο που σε ρώτησα για το δια΄βασμα τυπά μου;
Ντρέπεσαι να πεις ότι δεν έχεις τα κότσια για τον ΙΤ και ξεκίνησες να αγχώνεσαι; Το διάβασμα δεν είναι ντροπή, πες μας πόσα χρόνια ασχολείσαι με εξετάσεις.

Ενημερωτικά πάντως έπεσες έξω στα πάντα, αλλά οκ αυτά παθαίνουν λουσεράκια που νομίζουν ότι ξέρουν πράγματα για τους άλλους και τα γράφουν με σιγουριά.

Δεν με τσούζει τίποτα. Σου εξηγώ σε απλά ελληνικά ότι η συμπεριφορά σου προκαλεί αηδία. Δεν έχεις γνωστό. Δεν σε αφορά ο ΑΣΕΠ. Δεν έχεις λόγο να προκαλέσεις, να μειώσεις ούτε καν να σχολιάσεις εφόσον ΔΕΝ γνωρίζεις από ΑΣΕΠ. Θα μπορούσες να ευχηθείς καλή επιτυχία.

Για να μην κουράζεσαι, ξέρω ακριβώς τι άτομο είσαι. Δεν έχω σκοπό να σε κάνω χειρότερα. Γιαυτό σου λέω, κατανοώ τα τραύματα σου (πχ οικογενειακή πίεση μικρός, ξενιτιά, δυσκολίες, γκομενες μηδέν, επιρροή από τρίτους) αλλά δεν είμαι εγώ το πρόβλημα σου. Είσαι τόσο ζαλισμένος απ' τη μιζέρια σου που μου λες ότι δεν έχω τ @@ για ΙΤ, όταν μερικά ποστ παραπάνω το γράφω ότι δουλεύω ΙΤ από τα 18 μου. Και πάλι η δουλειά που βρήκα ΙΤ είναι. Καταλαβαίνεις το λάθος σου ή ακόμα;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.178
Πόντοι
8.530
Ρε συ, έχω 27 χρόνια ήδη στο IT. Τώρα να στείλω για ΑΣΕΠ; :2funny:

Απλά το λέω διότι ο γιος ενός φίλου που ενδιαφερόταν μια και τέλειωσε Πληροφορική στο ΕΚΠΑ, πήρε τ' αρχίδια του σε σχετική προκήρυξη.

Όσοι μπήκαν είχαν διδακτορικό, μεταπτυχιακό, πτυχίο και 7 χρόνια προϋποηρεσία που αναγνωρίζει το μπουρδελο-ΑΣΕΠ.

Κάνουν διδακτορικό, για να μπουν στο κωλο-δημόσιο!!

Μόνο στο Γιουνανιστάν αυτά. :jerking:
Καλύτερα να εξασφαλίζουν μόρια με διδακτορικά παρά να κατεβάζουν τα βρακιά τους στον εκάστοτε πολιτευτή για μια βυσματικη θέση .
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Δημόσιο και θα μπω σύντομα με ΑΣΕΠ. Λυπάμαι για τις φινετσατες γκομενες, δε θα μπορέσω να παρευρεθώ στο ραντεβού. Θα βρω μια καυλιαρα ΔΥ που κινείται σε ίδια μήκη κύματος και θα περνάμε καλά και με e-food.
Με πρόλαβες...Άλλο ένα καλό που έχουν οι ΔΥ, είναι ότι βρίσκουν άλλες ΔΥ.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Καλύτερα να εξασφαλίζουν μόρια με διδακτορικά παρά να κατεβάζουν τα βρακιά τους στον εκάστοτε πολιτευτή για μια βυσματικη θέση .
Σ' αυτό δε διαφωνεί κανείς.

Όμως στις κανονικές χώρες, ο κόσμος δεν κάνει διδακτορικό γι' αυτό το λόγο.

Εδώ βέβαια είμαστε αλλιώς. :2funny: :jerking:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.178
Πόντοι
8.530
Σ' αυτό δε διαφωνεί κανείς.

Όμως στις κανονικές χώρες, ο κόσμος δεν κάνει διδακτορικό γι' αυτό το λόγο.

Εδώ βέβαια είμαστε αλλιώς. :2funny: :jerking:
Στις κανονικές χώρες ΔΕΝ πάει κανένας στο Δημόσιο γιατί έχει καλύτερα στον ιδ.τομεα.
Έβλεπα σε ντοκυμανταιρ ότι στο Βέλγιο είχαν απελπισθει από την απροθυμία του κόσμου να πάει στο Δημόσιο και αναγκάσθηκαν να θεσπίσουν χορταστικά διαστήματα τηλε-εργασιας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom