Νέα

Αλλαγές σε κριτικές/βαθμολογίες των καταλόγων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα antisthenis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 161
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
200
Like
1.187
Πόντοι
2.310
Κύριὲ μου, φλυαρεῖτε.

Ἡ βαθμολογία εἰς τὸ πεδίον συμμετοχὴ/διάθεσις/ὑπηρεσίαι ἀντικατοπτρίζει τὴν ποιότητα τῶν παρεχομένων ὑπηρεσιῶν. Δηλ. πόσον καλὰ ἐργάζεται μία ἐπαγγελματίας. Τίποτε περισσότερον ἤ ὀλιγώτερον.

Δὲν κατηγορεῖσθε ὡς διαφημιστὴς ἐπειδὴ «αἱ ἀπόψεις σας εἶναι αἱρετικαὶ» ἀλλὰ ἐπειδὴ βάζετε 10 σὲ κάθε ...γκιόσα μὲ τὴν ὁποίαν συνευρίσκεσθε.

- Ο στοχασμός δεν είναι ΠΟΤΕ φλυαρία!

- Πρέπει να έχει και λίγο μυαλό ο αναγνώστης ή/και να ξέρει από συστήματα αξιολόγησης.

- Το περιεχόμενο των 3 υποπεδίων ΔΕΝ είναι ίδιο για τον καθένα εκτός και εάν ορισθεί αντικειμενικά και εκ των προτέρων.

- π.χ. το "βαριέται" που γράφει κάποιος πώς το μετράει με αντικειμενικό τρόπο και βαθμολογεί?

- Το γκιόσα αναφέρεται στις υπηρεσίες, στην εμφάνιση ή και στα δύο?

ΥΓ. Η γκιόσα πώς είναι στην καθαρεύουσα?

 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
200
Like
1.187
Πόντοι
2.310
Άναφέρεται εἰς τὸ ποιόν.Κατάστικτος αἴξ.

Αιξ - της αιγός... λαμπρά!

Το ποιόν είναι μεγάλη κουβέντα. Εδώ δεν ξέρουμε τον εαυτό μας. Θα ξέρουμε την άλλην?

ΥΓ. Δεν μού άρεζε ποτε η αντι-μαλλιαρή
 

therion1985

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2011
Μηνύματα
697
Κριτικές
43
Like
5
Πόντοι
16
Ας πιάσω μιά μόνο ειδική παρατήρηση: Υπάρχει το «Συμμετοχή/διάθεση/υπηρεσίες» που καλύπτει ένα εξαιρετικά ευρύ φάσμα ακόμη και εάν συμφωνήσουμε όλοι στο τί ακριβώς σημαίνει το καθένα από τα τρία πεδία-υποερωτήματα. Όμως, στην πραγματικότητα το καθένα από τα υποερωτήματα έχει άλλο περιεχόμενο στο μυαλό του κάθε πελάτη. Κάθε θετική κίνηση της ιεροδουλης είναι συμμετοχή, κάθε ενέργεια ή λόγος ή ... που δεν τεμπελιάζει είναι καλή διάθεση.

Πιστευω και εγω οτι το συμμετοχή,διάθεση υπηρεσιες,πρεπει να βαθμολογουντε ξεχωριστά.Ειναι τελείως διαφορετικά πραγματα μεταξύ τους.Συμμετοχη σημαίνει ,να ειναι δεκτικη σε όλα,χωρίς γκρινια,διαθεση σημαινει η συμπεριφορα απέναντι σου ,(αν ειναι ευγενική δηλαδη ή αν εργαζεται τελειως μηχανικα με βαρεμάρα),και οι υπηρεσιες είναι  αυτα που αναγραφονε στα σαιτ του μεγαζιού που εργαζεται η κάθε κοπέλα,καιβαθμολογουμε αν τηρηθηκαν σωστα και αν ηταν οκ στις υπηρεσιες που πληρώσαμε.Εχω τυχει συμμετοχη που θα βαθμολογουσα με 9,υπηρεσιες με 9,και διαθεση 3 το πολυ.Τι βαθμο λα βάλω εγω τωρα;Toν μεσω όρο;
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
200
Like
1.187
Πόντοι
2.310
Δὲν κάνομεν ἐπιστημονικὴν ἔρευναν εἰς τὴν ψυχολογίαν ἐδῶ. Παραθέτομεν χρηστικὰς πληροφορίας.

άρα ο όρος "ποιόν" πρέπει να αντικατασταθεί από τη στιγμή που πρέπει να ερμηνευτεί συσταλτικά.

Τεσπα, μακάρι να μπορούσα να ανεβάζω κριτικές χωρίς να βαθμολογώ. Ή ίσως αρχίσω να βάζω παντού 5, εκτός ελαχίστων εξαιρέσων. Προτιμώ να συνεχίσω να γράφω ακριβώς τί συμβαίνει και ας βαθμολογήσει ο καθένας με ό,τι βαθμό θέλει.

Στο φινάλε κρατώ το 10 για την κάθε μελλοντική καλύτερη ιερόδουλη (που μπορεί να μην την πετύχω ποτέ μου), βάζω 9 σε 2 περιπτώσεις, 8 σε άλλες 5-6, και όλες οι άλλες 7. Τρεις ομάδες είναι κατά βάση, και άντε για καλύτερη διακριτότητα να σπάσω την τελευταία ομάδα σε δύο (1 μέτριες και 1 κάτω από τη βάση).
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
200
Like
1.187
Πόντοι
2.310
Πιστευω και εγω οτι το συμμετοχή,διάθεση υπηρεσιες,πρεπει να βαθμολογουντε ξεχωριστά.Ειναι τελείως διαφορετικά πραγματα μεταξύ τους.Συμμετοχη σημαίνει ,να ειναι δεκτικη σε όλα,χωρίς γκρινια,διαθεση σημαινει η συμπεριφορα απέναντι σου ,(αν ειναι ευγενική δηλαδη ή αν εργαζεται τελειως μηχανικα με βαρεμάρα),και οι υπηρεσιες είναι  αυτα που αναγραφονε στα σαιτ του μεγαζιού που εργαζεται η κάθε κοπέλα,καιβαθμολογουμε αν τηρηθηκαν σωστα και αν ηταν οκ στις υπηρεσιες που πληρώσαμε.Εχω τυχει συμμετοχη που θα βαθμολογουσα με 9,υπηρεσιες με 9,και διαθεση 3 το πολυ.Τι βαθμο λα βάλω εγω τωρα;Toν μεσω όρο;

Πάντα ο μέσος όρος (ό,τι και να μετρούμε) μπορεί να είναι παραπλανητικός. ΣΥμφωνώ!

Επιπλέον, τα υποπεδία αυτά δεν έχουν το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο για μένα, εσένα, τον άλλον, ....
 

Επισκέπτης
Στο φινάλε κρατώ το 10 για την κάθε μελλοντική καλύτερη ιερόδουλη (που μπορεί να μην την πετύχω ποτέ μου), βάζω 9 σε 2 περιπτώσεις, 8 σε άλλες 5-6, και όλες οι άλλες 7. Τρεις ομάδες είναι κατά βάση, και άντε για καλύτερη διακριτότητα να σπάσω την τελευταία ομάδα σε δύο (1 μέτριες και 1 κάτω από τη βάση).

Ὁπωσδήποτε αὐτὸ εἶναι διακήρυξις προθέσεων.

Διότι μέχρι τοῦδε ἐλαχίστας φορὰς ἔχετε βαθμολογήσει μὲ 7 (τὸ χαμηλώτερὸν σας). Ὡς ἐπὶ τὸ πλεῖστον βαθμολογεῖτε μὲ 10.

 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.195
Κριτικές
90
Like
32.259
Πόντοι
24.700
Πάντα ο μέσος όρος (ό,τι και να μετρούμε) μπορεί να είναι παραπλανητικός. ΣΥμφωνώ!

Επιπλέον, τα υποπεδία αυτά δεν έχουν το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο για μένα, εσένα, τον άλλον, ....

Έχετε να προτείνετε κάποιον μαθηματικόν τύπον, που συμπληρούμενος δύναται να αποδώσει αδιαφιλονίκητον αποτέλεσμα;
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
200
Like
1.187
Πόντοι
2.310
Ὁπωσδήποτε αὐτὸ εἶναι διακήρυξις προθέσεων.

Διότι μέχρι τοῦδε ἐλαχίστας φορὰς ἔχετε βαθμολογήσει μὲ 7 (τὸ χαμηλώτερὸν σας). Ὡς ἐπὶ τὸ πλεῖστον βαθμολογεῖτε μὲ 10.

Αγαπηέ παρακολουθείτε τις βαθμολογίες μου? Εντυπωσιάζομαι! Δεν το κάνω ούτε εγώ για τον εαυτό μου! Εδώ ρίχνω καμιά ματιά ενίοτε σε βαθμολογίες κριτικογράφων. αλλά επειδή αντιλαμβάνομαι τις εγγενείς αδυναμίες (παρά την 100% ειλικρινή βαθμοδοσία όλων των συναδέλφων), δεν τις παίρνω στα σοβαρά λες και πρόκειται για την Απόλυτη Αλήθεια του Σύμπαντος.

Παρατήρηση: Και 7 να έβαζα δεν σημαίνει τίποτε απο μόνο του. Οι αριθμοί δεν δύνανται πάντα να αποκαλύψουν το ζητούμενο.
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
200
Like
1.187
Πόντοι
2.310
Έχετε να προτείνετε κάποιον μαθηματικόν τύπον, που συμπληρούμενος δύναται να αποδώσει αδιαφιλονίκητον αποτέλεσμα;

Καλέ μου άνθρωπε, αυτό λεω σήμερα αλλά και άλλες φορές μέχρι τούδε. Δλδ δεν έχει έννοια να το παραζαλίζοουμε το πραμα. Θα αρχίσουμε ΜΟ και τυπικές αποκλίσεις? Ούτε αυτά φτάνουν. Έχει έννοια να τρελλαινόμαστε και να μπαίνουμε στο δωμάτιο κρατώντας ένα checklist με 20 ή 30 σημεία που να παίρνω μόρια για να βγαίνει αθροιστικά (με χρήση συντ/των σταθμισης) total score? Μόνο και μόνο για να είμαστε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ! -στο βαθμό και ΕΑΝ το πετυχαίνουμε- Πολύ σοβαρά το έχουμε πάρει. Και δεν αξίζει τον κόπο.

Και γιατί πρέπει να στρέψουμε τον κόσμο να τρέχει πίσω από αυτά? Είμαι υπέρ της απλότητας. 3 διαβαθμίσεις ή άντε το πολύ πεντε. ή να μπορείς να ανεβάζεις κριτική χωρίς καν βαθμούς. Αλλοιώς θα αρχίσω να βάζω τη βάση και να κυμαίνομαι πιο πάνω και πιο κάτω από αυτή, για να επιδιώκω συγκριτική βαθμολογία διαχρονική και διαστουντιακή, αλλά τότε ΔΕΝ είναι αυτοδύναμη για καθε κριτική. Αυτό που δεν έχουν καταλάβει κάποιοι είναι ακόμη και τα 7-8-9-10 εάν κανονικοποιηθούν στα ίδια καταλήγουν.

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τη βαθμολογία σαν κάτι που το ακολουθώ με ευλάβεια -Βλέπω, παίρνω μια ιδέα και τέλος. Κι ας είναι όλοι έντιμοι στη βαθμοδότηση. Το πρόβλημα είναι εγγενές. Υπάρχει μεγάλη μεταβλητότητα 1) ανάμεσα στους βαθμολογητές και 2) ακόμη και στον ίδιο βαθμολογητή. Μπορεί να αντιμετωπιστεί, αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

Οπότε συμπερασματικά, ακολουθώ τους κανόνες του σαιτ και τέλος.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.195
Κριτικές
90
Like
32.259
Πόντοι
24.700
Καλέ μου άνθρωπε, αυτό λεω σήμερα αλλά και άλλες φορές μέχρι τούδε. Δλδ δεν έχει έννοια να το παραζαλίζοουμε το πραμα. Θα αρχίσουμε ΜΟ και τυπικές αποκλίσεις? Ούτε αυτά φτάνουν. Έχει έννοια να τρελλαινόμαστε και να μπαίνουμε στο δωμάτιο κρατώντας ένα checklist με 20 ή 30 σημεία που να παίρνω μόρια για να βγαίνει αθροιστικά (με χρήση συντ/των σταθμισης) total score? Μόνο και μόνο για να είμαστε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ! -στο βαθμό και ΕΑΝ το πετυχαίνουμε- Πολύ σοβαρά το έχουμε πάρει. Και δεν αξίζει τον κόπο.

Και γιατί πρέπει να στρέψουμε τον κόσμο να τρέχει πίσω από αυτά? Είμαι υπέρ της απλότητας. 3 διαβαθμίσεις ή άντε το πολύ πεντε. ή να μπορείς να ανεβάζεις κριτική χωρίς καν βαθμούς. Αλλοιώς θα αρχίσω να βάζω τη βάση και να κυμαίνομαι πιο πάνω και πιο κάτω από αυτή, για να επιδιώκω συγκριτική βαθμολογία διαχρονική και διαστουντιακή, αλλά τότε ΔΕΝ είναι αυτοδύναμη για καθε κριτική. Αυτό που δεν έχουν καταλάβει κάποιοι είναι ακόμη και τα 7-8-9-10 εάν κανονικοποιηθούν στα ίδια καταλήγουν.

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τη βαθμολογία σαν κάτι που το ακολουθώ με ευλάβεια -Βλέπω, παίρνω μια ιδέα και τέλος. Κι ας είναι όλοι έντιμοι στη βαθμοδότηση. Το πρόβλημα είναι εγγενές. Υπάρχει μεγάλη μεταβλητότητα 1) ανάμεσα στους βαθμολογητές και 2) ακόμη και στον ίδιο βαθμολογητή. Μπορεί να αντιμετωπιστεί, αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

Οπότε συμπερασματικά, ακολουθώ τους κανόνες του σαιτ και τέλος.

Δείτε αξιότιμε κύριε,

Η βαθμολογία τυγχάνει αναπόσπαστο τμήμα μιας κριτικής. Παραμένει όμως τμήμα. Για όσους λοιπόν επιθυμούν ή θεωρουν επιβεβλημμένο -εκτός των λοιπών πληροφοριών- να τεκμηριώσουν την βαθμοδότησή τους, υπάρχει και το τμήμα του σχολιασμού.

Όσον αφορά το συμπέρασμά σας. Ο καθείς ακολουθεί τους κανόνες του παρόντος ισοτόπου όπως ο ίδιος τους αντιλαμβάνεται.
 

ICCAROS

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
200
Like
1.187
Πόντοι
2.310
Δείτε αξιότιμε κύριε,

Η βαθμολογία τυγχάνει αναπόσπαστο τμήμα μιας κριτικής. Παραμένει όμως τμήμα. Για όσους λοιπόν επιθυμούν ή θεωρουν επιβεβλημμένο -εκτός των λοιπών πληροφοριών- να τεκμηριώσουν την βαθμοδότησή τους, υπάρχει και το τμήμα του σχολιασμού.

Όσον αφορά το συμπέρασμά σας. Ο καθείς ακολουθεί τους κανόνες του παρόντος ισοτόπου όπως ο ίδιος τους αντιλαμβάνεται.

Επιχείρησα να απομυθοποιήσω τη βαθμολογία καθώς θα μπορούσε να μπερδεύει. Δλδ ο βαθμός είναι αριθμός άρα κάτι 100% ποσοτικό εξορισμού. Και μπορεί να παρασυρόμαστε ότι είναι κάτι αντικειμενικό. Όχι απαραίτητα. Εάν π.χ. εγώ θεωρώ ότι το στυλ PSE παίρνει 10 στη συμμετοχή, θα είναι προκατειλημμένη βαθμολόγηση εκ μέρους μου -δεν συμφωνήσαμε ποτέ κάτι τετοιο, αλλιώς θα βαθμολογώ εγώ αλλιώς ο άλλος τη συμμετοχή. Δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα οπότε η ποσοτικοποίηση απέτυχε εν τη γενέσει της. Και όποιος παίρνει σοβαρά τους αριθμούς έχασε. Φυσικά και οι δυο είμαστε ειλικρινείς προς όλους. Απλώς ακολουθούμε τους κανόνες όπως τους αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Σημείωση: Το πράγμα περιπλέκεται εάν κάποιος βαθμολογεί ενόσω έχει πρόθεση να διαφημίσει. Αλλά εγώ ποτέ δεν μίλησα για κάτι τέτοιο για κανένα.
 

lsh

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2010
Μηνύματα
635
Κριτικές
75
Like
81
Πόντοι
306
Το συγκεκριμένο σύστημα αξιολόγησης δεν μπορεί παρά να είναι υποκειμενικό. Όχι μόνο όπως έχει στηθεί ''τεχνικά'' αλλά και διότι αυτό που κρίνουμε έχει τεράστια υποκειμενικότητα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα επηρεάσουν κάποιον να βάλει ένα βαθμό με σημαντικότερο το ποιος είναι και το τι ζητάει από μια κοπέλα. Ο άλλος θέλει να την χαστοουκίζει στον κώλο με όλη του την δύναμη και όταν η κοπέλα δυσανασχετήσει λέει '' ήταν απόμακρη, ήταν διεκπεραιωτή''. Ο άλλος θελει μια απλή εκτόνωση και επειδή στην ζωή του δεν έχει γαμήσει τίποτε αλλο παρα την σαβούρα γυναίκα του τις βάζει 10 σε όλα. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που βαθμολογούν με λογική, σύνεση κ.λπ. Επειδή όμως δεν γίνεται να ξέρεις τι έγινε ακριβώς μεσα στο δωμάτιο εγώ κάνω το εξής: Δεν παρακολουθώ καθόλου βαθμολογίες παρα μόνο διαβάζω τι γράφει ο καθένας στην κριτική του. Απο τον λόγο του σε συνδυασμό με το τι γράφει στα άλλαθέματα του forum αποκρυσταλλώνω μια εικόνα για το ποιος είναι πιο κοντά στα γούστα μου. Εννοείται πως αυτό δεν είναι πανάκεια αλλά  γενικά δουλεύει καλα.

Όσον αφορά για το αν κάποιος κάνει διαφήμιση ή δυσφήμηση δεν είναι εύκολο να το καταλάβει κανείς χωρίς στοιχεία (IP κ.λπ.) για αυτό δεν χρειάζεται να κατηγορούμε χωρίς αποδείξεις.
 

Aitherovamon

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2013
Μηνύματα
37
Κριτικές
11
Like
9
Πόντοι
10
Μήπως θα έπρεπε να φτιάχτεί για τους fan του BDSM μία ξεχωριστή κατηγορία Mistress δεξιά απ'τα Call-girls?

Eπίσης θέλω να προτείνω στη βαθμολογία να υπάρχει και ενδιάμεση  βαθμολογία.. Δηλαδή να σου δίνεται η δυνατότητα να θές να βαθμολογήσεις ανάμεσα στο 8 και στο 7  με ένα 7,5. Να υπήρχε και μία δεκαδική διαβάθμιση. Αν ήταν στο 0,1 ακόμα καλύτερα..

For Example: 7-> 7,1-> 7,2 -> 7,3 και ούτο κάθε εξής..

Αυτά για κάποιους που θέλουν να είναι ακριβείς με τη βαθμολογία ;)
 

gerontopsolos

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2013
Μηνύματα
310
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
1
καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να αλλαξω ενα βαθμο σε μια παραμετρο μιας κριτικης που εκανα προσφατα γτ εκανα λαθος (γραφω απο κινητο).ειναι κριμα γτ αλλαζει ο συνολικος βαθμος κατα πολυ.ευχαριστω
 

dani69

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2009
Μηνύματα
198
Κριτικές
2
Like
983
Πόντοι
81
καλημερα βαζω κριτικεσ και δεν βγαινουν ποτε γιατι υπαρχει καποιο προβλημα ευχαριστω 
 

pitin1

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
32
Like
14
Πόντοι
0
καλημερα βαζω κριτικεσ και δεν βγαινουν ποτε γιατι υπαρχει καποιο προβλημα ευχαριστω 
Εγραψα μια κριτικη για jessica στο Συγγρου 40-42 μηπως εκανα κατι λαθος και δεν ανεβηκε
ευχαριστω



 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.633
Κριτικές
32
Like
9.914
Πόντοι
11.746

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
182
Like
23.962
Πόντοι
33.598
Χαίρετε
θα ήθελα να βάλω μια κριτική αλλά η κοπέλα έχει προφίλ από άλλο γραφείο Θεσσαλονίκη
εγώ συναντήθηκα προχτές στην Αθήνα με άλλο γραφείο
Ευχαριστώ 
Στείλε pm στον Αντισθένη να ανοίξει νέα καρτέλα...
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom