Νέα

Υπέρ των πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας από funds ο Άρειος Πάγος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα EXOTIKOS_ERASTHS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 558
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

daftrucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2022
Μηνύματα
928
Like
1.184
Πόντοι
206
Εγώ ξέρω μία χαρά τι λέω.

Πουλάς ένα αμάξι. Έρχομαι και το αγοράζω, σου δίνω προκαταβολή και κανονίζουμε δόσεις.

Μετά από 12 μήνες που σου δίνω δόσεις, το "κράτος" (χαχα τι αστεία λέξη να την επικαλείσαι για όλα τα κακά που σε βρίσκουν) μου κόβει τον μισθό.

Υποτίθεται θα είχα δουλειά για πάντα, αλλά με διώχνουν χωρίς δική μου υπαιτιότητα.

Υπολείπονται σχεδόν τα μισά χρήματα για να σου αποπληρώσω το αυτοκίνητο.

Κρατάω το αμάξι ή έρχεσαι και το παίρνεις;
Κανω ανακεφαλαιοποιηση και σε γδερνω φορολογικά για να σώσω την επιχείρησή μου. Κι αφού σου τα πάρω με όποιον πιθανό και απίθανο τρόπο μπορώ, χωρίς να μπορείς να αντιδράσεις, μετά σου ζητάω το υπόλοιπο της οφειλής σου επί 3 ή 4 και σου παίρνω και το αυτοκίνητο.
Δεν τα πηγα και ασχημα για μια πώληση αυτοκινήτου.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.018
Like
72.049
Πόντοι
12.756
παιδια να πληρωνεται τα δανεια σας .. :coffee:
 

vais77

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Νοε 2013
Μηνύματα
1.309
Κριτικές
9
Like
5.403
Πόντοι
1.436
Εγώ ξέρω μία χαρά τι λέω.

Πουλάς ένα αμάξι. Έρχομαι και το αγοράζω, σου δίνω προκαταβολή και κανονίζουμε δόσεις.

Μετά από 12 μήνες που σου δίνω δόσεις, το "κράτος" (χαχα τι αστεία λέξη να την επικαλείσαι για όλα τα κακά που σε βρίσκουν) μου κόβει τον μισθό.

Υποτίθεται θα είχα δουλειά για πάντα, αλλά με διώχνουν χωρίς δική μου υπαιτιότητα.

Υπολείπονται σχεδόν τα μισά χρήματα για να σου αποπληρώσω το αυτοκίνητο.

Κρατάω το αμάξι ή έρχεσαι και το παίρνεις;
Δείξε μου έναν δημόσιο υπάλληλο που απολύθηκε χωρίς δική του υπαιτιοτητα και δεν πήρε αποζημιωση ή σύνταξη που θα ξεπληρωνε 10 αμάξια και θα σου απαντησω
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.018
Like
72.049
Πόντοι
12.756

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.537
Like
17.652
Πόντοι
3.656
Δείξε μου έναν δημόσιο υπάλληλο που απολύθηκε χωρίς δική του υπαιτιοτητα και δεν πήρε αποζημιωση ή σύνταξη που θα ξεπληρωνε 10 αμάξια και θα σου απαντησω
Δείξε μου έναν που έφυγε από το δημόσιο να γίνει επαγγελματίας.

Ειδικά από το παλιό δημόσιο και συγκεκριμένα
ΔΕΚΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ - ΕΘΝΙΚΗ - ΑΓΡΟΤΙΚΗ -ΟΣΕ - ΟΛΠ - ΥΠΑ ..........
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εννοείται ότι μπήκε.
Το δικαστηριο δεν έγινε ποτέ.
Σήμερα που μιλάμε ισχύει ο νόμος Κατσέλη?
Πώς μπηκε αν δεν εγινε το δικαστηριο? Και γιατι δεν εγινε?
Οχι, δεν ισχυει πλεον
 

vais77

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Νοε 2013
Μηνύματα
1.309
Κριτικές
9
Like
5.403
Πόντοι
1.436
Πώς μπηκε αν δεν εγινε το δικαστηριο? Και γιατι δεν εγινε?
Οχι, δεν ισχυει πλεον
Εννοώ ότι δεν έγινε το δικαστήριο αφού μπήκε.
Το γιατί δεν έγινε δεν το γνωρίζω.
Ξέρω μόνο ότι αυτήν την στιγμή το δάνειο πήγε σε φανσ και περιμένει να του κάνουν προσφορά.
Έως τωρα πλήρωνε το 10% της δόσης όπως του είχε ορίσει ο νόμος Κατσέλη μέχρι να γινόταν το δικαστήριο και να έβγαινε η νέα δοση
 

vais77

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Νοε 2013
Μηνύματα
1.309
Κριτικές
9
Like
5.403
Πόντοι
1.436
Εντάξει παιδιά μην αγχώνεστε...
Μόλις σήμερα μάθαμε ότι του κοκλωνη του έχει εγκριθεί επιδότηση από το κρατος 10μυρια για να φτιάξει στουντιο.
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Massa

Han Psolo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
987
Like
1.507
Πόντοι
206
Το πρόβλημα με τα κόκκινα δάνεια δεν είναι οικονομικό είναι βαθιά πολιτικό και πολιτισμικό θέμα συλλογικής κουλτούρας και συλλογικού Ασυνείδητου που διεφθάρη απο το σάπιο μαρξιστικής νοοτροπίας πολιτικό σύστημα που έχει ως πρότυπο&πηγή όλων των κακοδαιμονιών ένα&μόνο πρόσωπο τον ΑΝΤΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ....ConstantineLadas on TikTok
ScreenHunter 1793.png


Πολλοί θεωρούν πηγή του Κακού το 1981 κατ'εμέ οι κρίσιμες εκλογές για το μέλλον της Ελλάδας ήταν το 1985 όπου η Ελλάδα ήθελε μια ΘΑΤΣΕΡΙΚΗ κυβέρνηση που θα έπαιρνε σκληρά δημοσιονομικά μέτρα και που θα μας έκανε σήμερα να πετάμε ως χώρα κι Έθνος ειδικά κατα το οικονομικό boom των 90s που το περάσαμε τζούφια με μη ουσιαστική αναμόρφωση της οικονομίας με μακροπρόθεσμο όραμα αντιθέτως αντί να επενδυθούν κεφάλαια σε ΑΛΗΘΙΝΕΣ δουλειές ΒΑΣΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ μεταποίησης&ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ σπαταλήσαν πακέτα Ντελόρ και δανεισμό σε ουρανομήκεις μαλακίες υπηρεσιών κατασκευών τουρισμού και διάφορων αλλων φουσκών προς χάριν Ολιγαρχών τύπου Κόκκαλη με αποτέλεσμα την αποβιομηχάνιση και πλήρη εξαρτηση απο εισαγωγές ακόμα και στο πρωτογενή τομέα...
ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΦΟΥΣΚΑ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΑΣΟΚΟΘΡΕΜΜΕΝΩΝ ΨΩΡΟΠΕΡΗΦΑΝΩΝ ΧΩΡΙΑΤΑΡΑΔΩΝ Η ΕΛΛΑΔΑ και οι πλειστηριασμοί το θλιβερό επιμύθιο& Η ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ
Η απόφαση του ΑΠ άργησε 10 χρόνια ...όπως λέει κι ο guru Robert Kiyosaki υπάρχει καλό χρέος και κακό χρέος οι Ελληνάρες χρεώθηκαν και αγόρασαν liabilities σπίτια,πισίνες,γούνες,αυτοκίνητα,ταξίδια(!)αντι για assets ή ακόμα χρησιμοποίησαν τραπεζικό δανεισμό ως μέσο βιοπορισμού(wtf) με πιστωτικές ...Οικονομικά αναλφάβητο Έθνος που βασίζεται σε μετασοβιετική μην πω οθωμανική νοοτροπία πατερούλη-Κράτους που πρεσβεύει ότι θα μας τα χαρίσει αν ψηφίσουμε τους πολιτικάντηδες...
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΞΕΛΕΞΑΝ ΓΑΠ ΤΟ '09 ΚΑΙ ΤΣΙΠΡΑ/ΚΑΜΜΕΝΟ ΤΟ '15 και τώρα πάλι πάνε να εκλέξουν ένα μόρφωμα ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-Μ25&ΚΚΕ...
ScreenHunter 1794.png

ScreenHunter_105 Dec. 22 19.32.jpg
 
Τελευταία τροποποίηση:

piii

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2019
Μηνύματα
111
Κριτικές
6
Like
318
Πόντοι
281
Εννοώ ότι δεν έγινε το δικαστήριο αφού μπήκε.
Το γιατί δεν έγινε δεν το γνωρίζω.
Ξέρω μόνο ότι αυτήν την στιγμή το δάνειο πήγε σε φανσ και περιμένει να του κάνουν προσφορά.
Έως τωρα πλήρωνε το 10% της δόσης όπως του είχε ορίσει ο νόμος Κατσέλη μέχρι να γινόταν το δικαστήριο και να έβγαινε η νέα δοση
Δυο τεινά. Επειδή έχω περάσει την διαδικασία... Οταν πέρνεις την προσωρινή διαταγή απο το δικαστήριο που ορίζει ένα συγκεκριμένο ποσό που πρέπει να διανεμηθεί βάση ενός αλγόριθμου σε όλους τους πιστωτές, κάπου αναγράφει στο χαρτί και την ημερομηνία εκδίκασης της υπόθεσης.
Τώρα είτε οι υποθέσεις είναι ακόμα πολλές και έχει μετατεθεί χρονικά παρακάτω η δίκη(θυμάμαι είχαν πεί κάποια χρόνια ότι θα προσλάμβαν ειρινοδίκες για να προχωράει ποιό γρήγορα η διαδικασία, δεν ξέρω αν έγινε τελικά), η ακόμα χειρότερα αν δεν απατώμαι δεν υφίσταται νόμος κατσέλη πλέον, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με αυτούς που είχαν ξεκινήσει ήδη την διαδικασία. Μήπως έχουν φάει by default απόρριψη και δεν το ξέρουν;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εννοώ ότι δεν έγινε το δικαστήριο αφού μπήκε.
Το γιατί δεν έγινε δεν το γνωρίζω.
Ξέρω μόνο ότι αυτήν την στιγμή το δάνειο πήγε σε φανσ και περιμένει να του κάνουν προσφορά.
Έως τωρα πλήρωνε το 10% της δόσης όπως του είχε ορίσει ο νόμος Κατσέλη μέχρι να γινόταν το δικαστήριο και να έβγαινε η νέα δοση
Οχι φίλε μου, δεν μου τα λες καλα. Αν βγηκε αποφαση απο το ειρηνοδικειο και πληρωνει δοσεις, ισχυει αυτο. Δεν τιθεται θεμα νεας προσφορας. Προφανως είτε παράτησε το δικαστηριο, ειτε δεν πληρωσε τις δόσεις του νομου Κατσελη και εχασε τη ρυθμιση. Αν εχεις μπει στη ρυθμιση του νομου Κατσελη με δικαστικη αποφαση δεν σε αγγιζει κανενας.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Δυο τεινά. Επειδή έχω περάσει την διαδικασία... Οταν πέρνεις την προσωρινή διαταγή απο το δικαστήριο που ορίζει ένα συγκεκριμένο ποσό που πρέπει να διανεμηθεί βάση ενός αλγόριθμου σε όλους τους πιστωτές, κάπου αναγράφει στο χαρτί και την ημερομηνία εκδίκασης της υπόθεσης.
Τώρα είτε οι υποθέσεις είναι ακόμα πολλές και έχει μετατεθεί χρονικά παρακάτω η δίκη(θυμάμαι είχαν πεί κάποια χρόνια ότι θα προσλάμβαν ειρινοδίκες για να προχωράει ποιό γρήγορα η διαδικασία, δεν ξέρω αν έγινε τελικά), η ακόμα χειρότερα αν δεν απατώμαι δεν υφίσταται νόμος κατσέλη πλέον, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με αυτούς που είχαν ξεκινήσει ήδη την διαδικασία. Μήπως έχουν φάει by default απόρριψη και δεν το ξέρουν;
Οχι. Οσες υποθεσεις ειναι εκκρεμείς στα δικαστηρια, δικαζονται κανονικα. Απλως δεν μπορουν να γινουν νεες αιτησεις.
 

ματακιας(1)

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2007
Μηνύματα
170
Like
79
Πόντοι
1
Θα το πω στο περίπου . Ρωσικό ανέκδοτο για τους Έλληνες.
Παει κάποιος στην κόλαση και βλέπει τρία μεγάλα καζάνια

Στο πρώτο είναι οι Άγγλοι.
Οι οποίοι προσπαθούν να ανέβουν με φωνές με με , να βγουν αλλά δεν μπορούν.

Στο δεύτερο οι Γερμανοί. Στηχισμενοι οργανωμένοι φτάνουν μέχρι την κορυφή, πατάει και βοηθάει ο ένας στον άλλο αλλά στο τέλος γλιστράνε και πέφτουν μέσα

Στο τρίτο οι Έλληνες.

Εδώ υπάρχει μια σκάλα. Λέει λοιπόν ο επισκέπτης καλά τι κάνετε εδώ έχει σκάλα θα βγουν έξω.
Μη φοβάσαι του απαντούν, αυτοί όταν πάει να βγει κάποιος οι άλλοι τον τραβάνε πάλι μέσα.


Αυτό μου θυμίζει αυτή η συζήτηση . Θα θυμίσω το τι έχουμε τραβήξει τόσα χρόνια, ανεργία, δυστυχία, διαζύγια, ανθρωποφαγία, όλα αυτά εις το όνομα και καλά του δικαίου. Πολύς κόσμος ξεκληρίστηκε και τώρα η πρώτη κατοικία. Αναρωτιέμαι μέχρι πότε αυτή η ανοχή. Όλα ακριβά τα ενοίκια στο θεό και οι μισθοί στα τάρταρα, ωράρια απάνθρωπα. Αυτά...
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.450
Πόντοι
2.406
Ντογιακο αρχιλαμογιο
 

vais77

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Νοε 2013
Μηνύματα
1.309
Κριτικές
9
Like
5.403
Πόντοι
1.436
Οχι φίλε μου, δεν μου τα λες καλα. Αν βγηκε αποφαση απο το ειρηνοδικειο και πληρωνει δοσεις, ισχυει αυτο. Δεν τιθεται θεμα νεας προσφορας. Προφανως είτε παράτησε το δικαστηριο, ειτε δεν πληρωσε τις δόσεις του νομου Κατσελη και εχασε τη ρυθμιση. Αν εχεις μπει στη ρυθμιση του νομου Κατσελη με δικαστικη αποφαση δεν σε αγγιζει κανενας.
Όταν μπαίνεις στον νόμο Κατσέλη πληρώνεις το 10% των δόσεων που είχες μέχρι να βγει η τελική απόφαση είτε για κάποιο κούρεμα είτε φτιάξουν την νέα δοση.
Το δικαστηριο είχε βγει ημερομηνία για περσυ τον Μάιο.
Δεν έγινε ποτέ.
Τώρα που δεν ισχυει ο νόμος περιμένεις προσφορά από τους φανσ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom