Νέα

Warsaw - Βαρσοβία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TLEVEND
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16K
  • Εμφανίσεις 855K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kefalosmm

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2011
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
kman, αυτο που λες για ξεπουλημα της πολωνιας στη δυση, με πληγωνει βαθια...
Ελπιζω να ειναι ετσι κυρίως στη βαρσοβια, και να ειναι πιο αγνα παραδοσιακα σλαβικα, τα πραγματα, στην πολωνικη επαρχια.
Αν ειναι να εισαι με πολωνεζα και αντι να εχεις σλαβα διπλα σου να εχεις 'δυτικη', ποιο το νόημα;
Πιστευω ομως να υπαρχει ελπιδα ακομη, για κλασικες σλαβες στις πολωνεζες.

υπάρχει ακομα ελιδα
 

p@p@ras

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2010
Μηνύματα
46
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Την επόμενη εβδομάδα θα βρίσκομαι βαρσοβία για 5 ημερες λόγω δουλειάς αν κάποιος συναγωνιστής βρίσκεται εκει ας στείλει μήνυμα να βρεθούμε.

ΥΓ αν εχει κάποιος προτάσεις για κοτιτσιαακούω
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Επέστρεψα από Πολωνία μετά απο 3 εβδομάδες παραμονής και ακόμα βρίζω. Τόσα μπινελίκια δεν έχω ρίξει ποτέ στη ζωή μου!
Μια χώρα μπουρδέλο από τα έργα για το Euro. Ακόμη και οι ίδιοι οι Πολωνοί μετάνιωσαν για τη μαλακία τους. Δεν έχουμε να φάμε ρεπανάκια για την όρεξη. Κατά τα άλλα βενζίνη περίπου στο 1,30 και απίστευτη ακρίβεια. Ακόμη εφιαλτική ή κατάσταση με τα κουνούπια. Πηγαίνω 15 χρόνια εκεί και εφέτος ήταν η μοναδική χρονιά που το μετάνιωσα. Οι γυναίκες όπως πάντα εντυπωσιακές στην αρχή όμως άμα τις παρατηρήσεις καλύτερα είναι από μέτριες και κάτω (εκτός λίγων εξαιρέσεων). Α και κάτι ακόμη. Μέσα σε ένα χρόνο άνοιξαν χιλιάδες κεμπάπ ενώ κλασικό πολωνέζικο ζαπιεκάνκι δύσκολα βρίσκεις! Και οι Πολωνοί συνωστίζονται για τις σαβούρες της KFC και των Mc Donalds... Κάθε χρόνο και χειρότερα...
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Επέστρεψα από Πολωνία μετά απο 3 εβδομάδες παραμονής και ακόμα βρίζω. Τόσα μπινελίκια δεν έχω ρίξει ποτέ στη ζωή μου!
Μια χώρα μπουρδέλο από τα έργα για το Euro. Ακόμη και οι ίδιοι οι Πολωνοί μετάνιωσαν για τη μαλακία τους. Δεν έχουμε να φάμε ρεπανάκια για την όρεξη. Κατά τα άλλα βενζίνη περίπου στο 1,30 και απίστευτη ακρίβεια. Ακόμη εφιαλτική ή κατάσταση με τα κουνούπια. Πηγαίνω 15 χρόνια εκεί και εφέτος ήταν η μοναδική χρονιά που το μετάνιωσα. Οι γυναίκες όπως πάντα εντυπωσιακές στην αρχή όμως άμα τις παρατηρήσεις καλύτερα είναι από μέτριες και κάτω (εκτός λίγων εξαιρέσεων). Α και κάτι ακόμη. Μέσα σε ένα χρόνο άνοιξαν χιλιάδες κεμπάπ ενώ κλασικό πολωνέζικο ζαπιεκάνκι δύσκολα βρίσκεις! Και οι Πολωνοί συνωστίζονται για τις σαβούρες της KFC και των Mc Donalds... Κάθε χρόνο και χειρότερα...

Και όχι μόνον ... Τραπεζικό κατάστημα σε κάθε 2η γωνία ... φούσκα στην αγορά ακινήτων ... καλή ζωή με δανεικά ... είναι σαν να βλέπεις την Ρουμανία πρίν από 6-7 χρόνια ή την Ελλάδα πρό ~10ετίας ... Ο θεός να με βγάλει ψεύτη αλλά μάλλον η Πολωνία έχει πάρει ήδη εισιτήριο για το τραίνο της χρεωκοπίας (αλά Ρουμανία, Ελλάδα κτλ)
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Και όχι μόνον ... Τραπεζικό κατάστημα σε κάθε 2η γωνία ... φούσκα στην αγορά ακινήτων ... καλή ζωή με δανεικά ... είναι σαν να βλέπεις την Ρουμανία πρίν από 6-7 χρόνια ή την Ελλάδα πρό ~10ετίας ... Ο θεός να με βγάλει ψεύτη αλλά μάλλον η Πολωνία έχει πάρει ήδη εισιτήριο για το τραίνο της χρεωκοπίας (αλά Ρουμανία, Ελλάδα κτλ)

Αυτοί είναι ήδη χρεοκοπημένοι και δεν το ξέρουν. Φίλοι Πολωνοί εργάζονται για 10 zl (2,5 ευρώ) την ώρα μαύρα και είναι και ευχαριστημένοι.
 

Επισκέπτης
kman, αυτο που λες για ξεπουλημα της πολωνιας στη δυση, με πληγωνει βαθια...
Ελπιζω να ειναι ετσι κυρίως στη βαρσοβια, και να ειναι πιο αγνα παραδοσιακα σλαβικα, τα πραγματα, στην πολωνικη επαρχια.
Αν ειναι να εισαι με πολωνεζα και αντι να εχεις σλαβα διπλα σου να εχεις 'δυτικη', ποιο το νόημα;
Πιστευω ομως να υπαρχει ελπιδα ακομη, για κλασικες σλαβες στις πολωνεζες.
εσι παλι αναλονετε ΠΙΡΦΟΡΕ μου σε θεοριεσ???
μια ζοι ΠΙΡΦΟΡΟΣ θα μινισ να γραφισ τισ εροτισισ σου στο σαιτ και μετα να ΠΙΡΦΟΡΙΖΙΣ με τισ απαντισισ του καθε ΠΙΡΦΟΡΟΥ επιστιμονα!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
μια και δεν υπάρχει ξεχωριστό θρεντ για Ποζναν, θα είναι κανείς εκεί το Σεπτέμβριο;
Θα είμαι για περίπου 10-12 μέρες εκεί...
οπότε αν είναι κανείς, ας στείλει πμ
 

DR_LOVE

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.519
Like
1.890
Πόντοι
216
Ο ρυθμός αύξησης του πολωνικού ΑΕΠ  έφθασε στο 3,5% για το 2010 (κατατάσσοντας την Πολωνία στην 4η θέση των ταχύτερα αναπτυσσόμενων ευρωπαϊκών χωρών μετά τις Σουηδία, Σλοβακία και Γερμανία) ενώ αναμένεται να συνεχίσει να κινείται ανοδικά και για το 2011 φθάνοντας στο 3,9%. Για σύκριση το Ελληνικό ΑΕΠ για το 2010 ήταν -6,5% ..Μιλάμε για μια από τις πιο αναπτυσσόμενες και σταθερές οικονομίες παγκοσμίως και την μόνη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που έμεινε ανεπηρέαστη από την οικονομική κρίση το 2008..

Περιττό να σας πώς μεγάλος αριθμός Ευρωπαίων και Αμερικανών μεταναστεύουν πλέον Πολωνία για δουλεία δεδομένου ότι Εταιρίες Κολοσσοί (όπως google και IBM) δημιουργούν τα κεντρικά παραρτήματα τους για την Ευρώπη εκεί..Πηγαίνετε μια βόλτα στο Wroclaw και θα καταλάβετε τι παίζει..

Όσο για την ακρίβεια δεν έχω να πω κάτι (πιστεύω πως απλά δεν στέκει και καλό είναι να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο)..

Για φαγητό κοιτάξτε τις τιμές εδώ και συγκρίνετε με Ελληνικό careefour (1 euro=4zl)


Ένα kebab έχει 10 zl (2,5 ευρώ) και πιστέψτε με είναι τεράστιο και πεντανόστιμο..Στο evereset 5 ευρώ για ένα σαντουιτσάκι...

Η είσοδος στα μεγάλα νυχτερινά μαγαζιά είναι συνήθως 10 zl (2,5 ευρώ) και ένα ποτό κοστίζει 12 zl (3 ευρώ)..Πάντα μιλάω για τα καλά μαγαζιά και ποτά.. Χτες στο γκάζι (παρακμιακή περιοχή) έδωσα 8 ευρώ για κάθε ποτό και ήμουν πνιγμένος και στην αντρίλα!!

Βενζίνη πολύ φθηνότερα,internet απεριόριστο με 10 ευρώ το μήνα,καφές περίπου 2 ευρώ ο καλύτερος μιλάω πάντα...Αυτά για Βαρσοβία,αν κινηθείτε προς άλλες πόλεις τα πάντα είναι πολύ πιο φθηνά..Επειδή επισκέπτομαι περίπου 5 φορές το χρόνο την Πολωνία από πρακτικούς υπολογισμούς που κάνω κάθε φορά,το κόστος ζωής είναι περίπου στο μισό από Ελλάδα..Ο μισθός ενός νέου εργαζομένου με χαρτί πανεπιστημίου σε εταιρία είναι περίπου 1050 ευρώ το μήνα..Κάτι αντίστοιχο με το να παίρνει 2000 Ελλάδα..

Με λίγα λόγια εγώ έχω πλέον πειστεί Μάρτη να πάω μόνιμα εκεί....






 

Max Cady

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
1.052
Κριτικές
17
Like
11
Πόντοι
2.178
Ο μισθός ενός νέου εργαζομένου με χαρτί πανεπιστημίου σε εταιρία είναι περίπου 1050 ευρώ το μήνα..Κάτι αντίστοιχο με το να παίρνει 2000 Ελλάδα..

Με λίγα λόγια εγώ έχω πλέον πειστεί Μάρτη να πάω μόνιμα εκεί....
για ολα τα παραπανω που εγραψες συμφωνω.Αλλα για τον μισθο οχι.Με πολλους Πολωνους/ Πολωνεζες που εχω μιλησει ο μεσος ορος ειναι 600-800 ευρω. Στο δημοσιο δε τα πραματα ειναι πολυ πιο απελπιστικα...
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
για ολα τα παραπανω που εγραψες συμφωνω.Αλλα για τον μισθο οχι.Με πολλους Πολωνους/ Πολωνεζες που εχω μιλησει ο μεσος ορος ειναι 600-800 ευρω. Στο δημοσιο δε τα πραματα ειναι πολυ πιο απελπιστικα...
ελα ρε φιλε...καλως γυρισες!!μηπως εννοει ατομο με μεταπτυχιακα και καλη θεση σε εταιρεια?ενας δηλαδη που αντιστοιχα στην ελλαδα θα επαιρνε πανω απο δυο χιλιαρικα?παντως αν κανουν αναπτυξη με πλαστο χρημα και δανεια οπως εμεις οι μαλακες τοτε δεν τους βλεπω καλα τους πολωνους και μαλιστα συντομα θα γινει φουσκα.οσο για τον ρυθμο αναπτυξης και το βιετναμ εχει 8% αναπτυξη και δεν το επηρεαζει ενδεχομενως και η κριση αλλα ο περισσοτερος κοσμο εκει πειναει λογικα...μαξ με το γιουρο απο ανοιξη μεχρι και το καλοκαιρι μαλλον θα αυξηθουν οι τιμες.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Ο ρυθμός αύξησης του πολωνικού ΑΕΠ ...

Όσο για την ακρίβεια δεν έχω να πω κάτι (πιστεύω πως απλά δεν στέκει και καλό είναι να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο)..

Για φαγητό κοιτάξτε τις τιμές εδώ και συγκρίνετε με Ελληνικό careefour (1 euro=4zl)


Ένα kebab έχει 10 zl (2,5 ευρώ) και πιστέψτε με είναι τεράστιο και πεντανόστιμο..Στο evereset 5 ευρώ για ένα σαντουιτσάκι...

Η είσοδος στα μεγάλα νυχτερινά μαγαζιά είναι συνήθως 10 zl (2,5 ευρώ) και ένα ποτό κοστίζει 12 zl (3 ευρώ)..Πάντα μιλάω για τα καλά μαγαζιά και ποτά.. Χτες στο γκάζι (παρακμιακή περιοχή) έδωσα 8 ευρώ για κάθε ποτό και ήμουν πνιγμένος και στην αντρίλα!!

Βενζίνη πολύ φθηνότερα,internet απεριόριστο με 10 ευρώ το μήνα,καφές περίπου 2 ευρώ ο καλύτερος μιλάω πάντα....Ο μισθός ενός νέου εργαζομένου με χαρτί πανεπιστημίου σε εταιρία είναι περίπου 1050 ευρώ το μήνα..Κάτι αντίστοιχο με το να παίρνει 2000 Ελλάδα..

Με λίγα λόγια εγώ έχω πλέον πειστεί Μάρτη να πάω μόνιμα εκεί....

Αγαπητέ φίλε επειδή τυχαίνει να είμαι παντρεμένος αρκετά χρόνια με πολωνέζα η οποία έχει καθημερινή επαφή με Πολωνία γράφω με βάση πραγματικά στοιχεία και όχι πλασματικών αριθμών ανάπτυξης που υπολογίζονται με μαγειρέματα και δάνεια ακριβώς όπως και στην Ελλάδα. Θα γράψω ένα απλό παράδειγμα. Η τιμή της ζάχαρης στην Πολωνία αυξήθηκε το τελευταίο εξάμηνο κατά 70% και του ψωμιού κατά 30%! Επίσης πριν 15 ημέρες ψώνισα από το carrefour Κρακοβίας. Μια κονσέρβα τόνος Rio Mare είχε 11 zl ευρώ ενώ άλλες 3,50 zl πού δεν τρώγονταν.

Κάνεις το λάθος να συγκρίνεις τις (ούτος ή άλλως πανάκριβες) τιμές στην ΕΛλάδα με αυτές τις Πολωνίας μετατρέποντας τα zl σε euro. Το zl τον περσινό Ιούλιο είχε αναλογία 1 ευρώ - 3,40 zl ενώ σήμερα 4 δηλαδή μια υποτίμηση περίπου 20%. Αυτή είναι η ανάπτυξη στην οικονομία?
Με αυτή την υποτίμηση φυσικό είναι να φαίνονται όλα τσάμπα σε σένα που πληρώνεσαι με ευρώ ρώτα όμως και ένα Πολωνό εργαζόμενο που παίρνει 2200 zl ή ένα συνταξιούχο που παίρνει 1200 zl το μήνα και έχει να πληρώσει τη βενζίνη 5,10 zl το λίτρο και 1 κεμπαπ 1 νερό και ένα καφέ 35 zl όταν έχει να πληρώσει μόνο για νερό και ηλεκτρικό αλλά 800 zl το μήνα (ένας μέσος λογαριασμός της πεθεράς μου με 3 άτομα).
Ή εικόνα ενός επισκέπτη δυστυχώς είναι τελείως διαφορετική από την πραγματικότητα.

 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
για ολα τα παραπανω που εγραψες συμφωνω.Αλλα για τον μισθο οχι.Με πολλους Πολωνους/ Πολωνεζες που εχω μιλησει ο μεσος ορος ειναι 600-800 ευρω. Στο δημοσιο δε τα πραματα ειναι πολυ πιο απελπιστικα...
Η αληθεια αυτη ειναι ενας μεσος μισθος εκει ειναι γυρω στα 700 Ευρω.Στο δημοσιο παιρνουν γυρω στα 2200 Ζλοτυ (550 Ευρω).Λεγεται οτι αν συνεχιστουν οι σημερινοι ρυθμοι αυξησης του ΑΕΠ της Πολωνιας σε 3-4 χρονια ο μεσος μισθος θα ειναι 1000 Ευρω.Η Πολωνια ομως εχει πολυ μικροτερη ανεργια απο την Ελλαδα.Μεσος ορος 12% και στη Βαρσοβια σχεδον καθολου ανεργια θα ελεγα.Λενε οτι στα επομενα χρονια η ανεργια θα πεσει κατω απο 7%.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.898
Like
1.417
Πόντοι
216
Ειναι τοσες οι ομορφες πολωνες, που σιγουρα δεν συμβαινει αυτο που συμβαινει στην ελλαδα, να την πεφτουν ακομη και στα μπαζα και να τα παρακαλανε.

Αλλα γενικα θα ηθελα να ξερω αν οι πολωνοι, ειναι 'λιγουρια', οπως ειναι στην ελλαδα πολλοι αντρες.
Κανουν ανελεητο κυνηγι, στενο πρεσαρισμα, παρακαλια, ολα στα ποδια τους κλπ, ειναι γενικα 'πεφτουλες', κοινως 'λιγουρια';
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Ειναι τοσες οι ομορφες πολωνες, που σιγουρα δεν συμβαινει αυτο που συμβαινει στην ελλαδα, να την πεφτουν ακομη και στα μπαζα και να τα παρακαλανε.

Αλλα γενικα θα ηθελα να ξερω αν οι πολωνοι, ειναι 'λιγουρια', οπως ειναι στην ελλαδα πολλοι αντρες.
Κανουν ανελεητο κυνηγι, στενο πρεσαρισμα, παρακαλια, ολα στα ποδια τους κλπ, ειναι γενικα 'πεφτουλες', κοινως 'λιγουρια';
τυπε αν εχεις τα δικα μου οικονομικα προβληματα(που ειναι σοβαρα αν και υπαρχουν και χειροτερα) σε δικαιολογω που δεν εχεις παει πολωνια ακομα.αν ομως δεν ισχυει αυτο τοτε τυπακο τα πραγματα σχετικα με εσενα χρηζουν ειδικης αναλυσης...αλλα περα απο το αν εχεις παει η δεν παει τι στον κορακα σε ενδιαφερει για τους πολωνους?πολωνη θελεις να γνωρισεις η πολωνο?αντε να μαθεις οτι πινουν πολυ αλλα δεν δημιουργουν προβληματα η φασαριες(εκτος αν εισαι ο κμαν2 που το γαμησι για αυτον περνα μεσα απο ριγνκ) το οποιο ειναι λογικο να το ξερεις αλλα σχετικα με το τι ειναι ως αντρες μηπως δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει και πολυ?ας γνωρισεις πρωτα πολωνες και μετα βλεπεις αν γνωρισεις πολωνους τι σοι ατομα ειναι.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.898
Like
1.417
Πόντοι
216
τυπε αν εχεις τα δικα μου οικονομικα προβληματα(που ειναι σοβαρα αν και υπαρχουν και χειροτερα) σε δικαιολογω που δεν εχεις παει πολωνια ακομα.αν ομως δεν ισχυει αυτο τοτε τυπακο τα πραγματα σχετικα με εσενα χρηζουν ειδικης αναλυσης...αλλα περα απο το αν εχεις παει η δεν παει τι στον κορακα σε ενδιαφερει για τους πολωνους?πολωνη θελεις να γνωρισεις η πολωνο?αντε να μαθεις οτι πινουν πολυ αλλα δεν δημιουργουν προβληματα η φασαριες(εκτος αν εισαι ο κμαν2 που το γαμησι για αυτον περνα μεσα απο ριγνκ) το οποιο ειναι λογικο να το ξερεις αλλα σχετικα με το τι ειναι ως αντρες μηπως δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει και πολυ?ας γνωρισεις πρωτα πολωνες και μετα βλεπεις αν γνωρισεις πολωνους τι σοι ατομα ειναι.

Μαλλον παραξηγηθηκαν όσα είπα. Με ενδιαφέρουν οι Πολωνοί, μονο από την άποψη του ανταγωνισμού που έχουμε από αυτούς, στην προσέγγιση μιας Πολωνέζας.
Αν μετρανες για τις πολωνες, αν γενικά τους έχουν σε υπόληψη ή είναι πιωμένοι όλοι την ώρα και τα συναφή. Ειναι χρήσιμο να ξέρουμε τους ανταγωνιστές μας.
 

DR_LOVE

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.519
Like
1.890
Πόντοι
216
Στα clubs παίζει πάρα πολύ πεφτική και απο Πολωνούς και απο ξένους προς τις Πολωνέζες..Και πέφτει και πολύ άκυρο.Όπως έχω γράψει και παλαιότερα πρέπει να δείχνεις καλό χαρακτήρα και να μιλάς αξιοπρεπώς.Στην πίστα απλά χορεύουν,κολωτρίβονται και λένε γεια μετά.Θέλει επιθετικότητα στις μπάρες!!!!
Η Βαρσοβία έχει γεμίσει με ξένους για δουλειά.Η διαφορά (δυστηχώς για εμάς) οχι μετανάστες σαν τους δικούς μας (Πακιστάνια,Αφγανοί,Αλβανοί) αλλά Ιταλοί,Γάλλοι,Ολλανδοί κ.λ.π που εργάζονται σε διάφορες εταιρίες εκεί.
Θυμάμαι πριν 2 μήνες ένα βράδυ σε Clubακι της περιοχής, πρέπει να υπήρχαν 50% ξένοι στο μαγαζί ανάμεσα στους άντρες.Ενώνω δυνάμεις με ένα Γάλλο τον Michel για πεφτική σε υποψήφια θύματα.Ο Michel σαν ανάποδο γαμώτο αλλά πολύ καλό παιδί. Βρίσκουμε 2 κοπέλες αρχίζουμε συζήτηση και στα πρώτα 3 λεπτά τις βλέπω να έχουν κολλήσει πάνω μου.Ο κακομοίρης ο Michel να παλεύει αλλά δεν δείχναν κανένα ενδιαφέρον.Ξαφνικά γίνετε η κρίσημη ερώτηση.Απο ποιά χώρα είστε παιδιά? Λέω Ελλάδα εγώ Γαλλία ο Michel.Δεν κατάλαβα τι έγινε σε 10 λεπτά ήμουν εντελώς μόνος και ο Michel με τα κοριτσάκια.Μου έχει ξανατύχει το ίδιο ακριβώς σκηνικό με Ισπανό.Είναι απίστευτο πόσο έχει χαλάσει η άποψη των ξένων απέναντι μας.
Μόλις προχτές γύρισα απο το μπουρδέλο της Ευρώπης (Τσεχία) και πραγματικά φέυγαν και εκεί σαν λαγοί με το που έλεγα Έλληνας.Οπότε πούλησα και εγώ το παραμυθάκι πως είμαι Ελβετός.Να δείτε οι ξεφτιλισμένες πως κάνανε!!!Που νά ξέραν!!!
1 Ευρώ=4,4 zloty πλέον.Για να ετοιμαζόμαστε για ένα ταξιδάκι....Νοέμβρη 100 ευρώ πηγαινε-ελα με Lot...
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.998
Πόντοι
2.606
Οι Πολωνές είναι πολύ ανοιχτές στο καμάκι.Οποιος ξέρει από καμάκι δεν έχει πρόβλημα.Επίσης μετράει πολύ η τεχνική.Αν είσαι καλός σε κάτι(χορός,καμάκι) κολλάνε πάνω σου και δεν πάνε με άλλους.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Στα clubs παίζει πάρα πολύ πεφτική και απο Πολωνούς και απο ξένους προς τις Πολωνέζες..Και πέφτει και πολύ άκυρο.Όπως έχω γράψει και παλαιότερα πρέπει να δείχνεις καλό χαρακτήρα και να μιλάς αξιοπρεπώς.Στην πίστα απλά χορεύουν,κολωτρίβονται και λένε γεια μετά.Θέλει επιθετικότητα στις μπάρες!!!!
Η Βαρσοβία έχει γεμίσει με ξένους για δουλειά.Η διαφορά (δυστηχώς για εμάς) οχι μετανάστες σαν τους δικούς μας (Πακιστάνια,Αφγανοί,Αλβανοί) αλλά Ιταλοί,Γάλλοι,Ολλανδοί κ.λ.π που εργάζονται σε διάφορες εταιρίες εκεί.
Θυμάμαι πριν 2 μήνες ένα βράδυ σε Clubακι της περιοχής, πρέπει να υπήρχαν 50% ξένοι στο μαγαζί ανάμεσα στους άντρες.Ενώνω δυνάμεις με ένα Γάλλο τον Michel για πεφτική σε υποψήφια θύματα.Ο Michel σαν ανάποδο γαμώτο αλλά πολύ καλό παιδί. Βρίσκουμε 2 κοπέλες αρχίζουμε συζήτηση και στα πρώτα 3 λεπτά τις βλέπω να έχουν κολλήσει πάνω μου.Ο κακομοίρης ο Michel να παλεύει αλλά δεν δείχναν κανένα ενδιαφέρον.Ξαφνικά γίνετε η κρίσημη ερώτηση.Απο ποιά χώρα είστε παιδιά? Λέω Ελλάδα εγώ Γαλλία ο Michel.Δεν κατάλαβα τι έγινε σε 10 λεπτά ήμουν εντελώς μόνος και ο Michel με τα κοριτσάκια.Μου έχει ξανατύχει το ίδιο ακριβώς σκηνικό με Ισπανό.Είναι απίστευτο πόσο έχει χαλάσει η άποψη των ξένων απέναντι μας.
Μόλις προχτές γύρισα απο το μπουρδέλο της Ευρώπης (Τσεχία) και πραγματικά φέυγαν και εκεί σαν λαγοί με το που έλεγα Έλληνας.Οπότε πούλησα και εγώ το παραμυθάκι πως είμαι Ελβετός.Να δείτε οι ξεφτιλισμένες πως κάνανε!!!Που νά ξέραν!!!
1 Ευρώ=4,4 zloty πλέον.Για να ετοιμαζόμαστε για ένα ταξιδάκι....Νοέμβρη 100 ευρώ πηγαινε-ελα με Lot...
οποτε τα συγχαρητηρια μας στην κυβερνηση για το ονομα που μας εκαναν!!αν και εδω που τα λεμε τρωμε τρελο πολεμο απο της εφημεριδες της ευρωπης.υπομονη ντοκτορ λοβ και καλη επιτυχια εκει που βρισκεσαι.
 

caetano_italia

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2011
Μηνύματα
181
Like
0
Πόντοι
1
ετσι ειναι dr love..η τσεχια αστο εχει εκγερμανιστει σχεδον πληρως σε λιγα χρονια οι τσεχες θα ειναι ακριβως σαν της γερμανιδες..δυστυχως..απο εκει που παλια της χρυσες εποχες οι τσεχες με της ποδαρες και της ματαρες..(ανοιχτα ματια απιστευτο αυτο) γαμουσαν και ηταν προσεγγισιμες..τωρα εχουν ανεβασει κατακορυφα το επιπεδο του καμακιου..και ειδικα πλεον αν λες οτι εισαι και ελληνας..με την αθλια εικονα που παρουσιαζουν ολα τα καναλια για εμας αστα..κριμα παντως γιατι ειμαι νεος και δεν προλαβα την χρυση εποχη της τσεχιας..τωρα πλεον ειναι αργα..απο τι στιγμη που ανεβαινει το βιωτικο επιπεδο που ανεβηκε το εισοδημα κατα κεφαλην παει τελος..τωρα πολωνια οπως λεει και ο kman ολα γινονται αρκει να ξερεις να παιζεις μπαλα..τα εχουμε πει τοσες φορες πια..
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.998
Πόντοι
2.606
Τυπικές Πολωνέζες.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom