Νέα

Vegan ή παμφάγος... και γιατί;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sorococo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 124
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Vegan η Οχι

  • Vegan !

    Ψήφοι: 1 2,5%
  • Παμφαγος !

    Ψήφοι: 37 92,5%
  • Μηπως Vegeterian ?

    Ψήφοι: 2 5,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    40

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.790
Like
7.795
Πόντοι
2.306
Εντωμεταξύ, είναι κι εκείνοι που δηλώνουν vegan, χωρίς καν να καταλαβαίνουν, ότι vegan σημαίνει, να μην καταναλώνει κανείς καθόλου ζωικά προϊόντα.

Ούτε κρέας, ούτε ψάρι, ούτε αυγά, ούτε γαλακτοκομικά, ούτε μέλι.


Vegetarian επιτρέπει μόνο τα προΐόντα ζωικής προέλευσης (γαλακτοκομικά, αυγά, μέλι), αλλά όχι κρέας ή ψάρι πάσης μορφής.

Το αναφέρω, επειδή είδα την πρώτη ψήφο υπέρ vegan.

Για ψηφίστε, παίδες, να έχουμε μια πιο αντιπροσωπευτική εικόνα.

Ως τώρα, οι παμφάγοι του μπου έχουν με άνεση το πάνω χέρι σε τούτη τη δημοσκόπηση εδώ.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.790
Like
7.795
Πόντοι
2.306
Είχα πάει πρόσφατα με μια νεαρή, που ίσα-ίσα που την είχα πηδήξει δυο φορές, σε εστιατόριο, κι ενώ δήλωνε επανειλλημένα κι ευθαρσώς βήγκαν, το πρώτο που παρήγγειλε ήταν ένα Black Angus μπέργκερ. Κατ εξαίρεση μου λέει, επειδή «ένιωθε εξαντλημένη».

:cheesy::cheesy:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Είχα πάει πρόσφατα με μια νεαρή, που ίσα-ίσα που την είχα πηδήξει δυο φορές, σε εστιατόριο, κι ενώ δήλωνε επανειλλημένα κι ευθαρσώς βήγκαν, το πρώτο που παρήγγειλε ήταν ένα Black Angus μπέργκερ. Κατ εξαίρεση μου λέει, επειδή «ένιωθε εξαντλημένη».

:cheesy::cheesy:
Με το γαμησι αντιληφθηκε την αξια του ωμού κρέατος και ηταν πλεον μεγαλος ο πειρασμος και για το ψημενο
 
OP
OP
Sorococo

Sorococo

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
222
Like
384
Πόντοι
21
Δεν είναι ακίνδυνη η οπτική τους γωνία. Λένε, ότι η παραγωγή κρέατος πιάνει πολύ χώρο και καταναλώνει πόρους.

Όλα τρίχες κατσαρές. Αν τυχόν επιβληθούν, εκεί που βόσκουν ακόμη κοπάδια, θα έχει θερμοκήπια, φωτοβολταϊκά και πυρηνικούς αντιδραστήρες.

Είναι πολύ σπρωγμένο το κίνημα τους, τους πληρώνουν βαρβάτα για την online προπαγάνδα τους.

Ώστε στο τέλος «για τον καλό σκοπό» να μην αφήσουν τίποτα στη φύση όρθιο, όπως την ξέρουμε.

Όποιος το ψάξει λίγο παραπάνω, θα καταλάβει πώς ακριβώς το εννοούν, και που πάει η δουλειά.
Εννοειτε !!!!!!!! Σωστος Ο Φιλος !!!!!!!!!!!!!!!!!! Γιαυτο εγω στην αρχη του Forum ειπα κατι για Θρησκεια !!!!!!!!!!!!
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.061
Κριτικές
9
Like
13.020
Πόντοι
3.836
Είχα πάει πρόσφατα με μια νεαρή, που ίσα-ίσα που την είχα πηδήξει δυο φορές, σε εστιατόριο, κι ενώ δήλωνε επανειλλημένα κι ευθαρσώς βήγκαν, το πρώτο που παρήγγειλε ήταν ένα Black Angus μπέργκερ. Κατ εξαίρεση μου λέει, επειδή «ένιωθε εξαντλημένη».

:cheesy::cheesy:
έτσι είμαι κι εγώ βίγκαν ρε παίκτη.
Μάλλον το θέμα της ήταν ότι έτρωγε black angus μόνο όταν ήταν κερασμένο.
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
519
Κριτικές
27
Like
1.501
Πόντοι
1.076
Εγώ δεν τρώω κόκκινα κρέατα, συσκευασμένα και μαζικής παραγωγής με ορμόνες και αντιβιοτικά, και συνθήκες βασανισμου.

Ναι Αν τύχει κάνα καλό κρέας ελεύθερο από χωριό εγγυημενο, κυνήγι ναι , ψάρια ναι αλλά όχι ιχθυοτροφείου, ναι στα αυγά τα βιολογικά χωριάτικα, γάλα, τυρί , γιαούρτι κατσικίσια. Φυσικά πολλές σαλάτες και φρούτα, καμμία σοκολάτα μαρμελάδα μέλι και ψωμί φρυγανιές ολικής ζέας.

Δε με λες χορτοφαγο, δεν μου λείπει πρωτεινη.
Δηλαδή ένα πλήρες πρωινό με ομελέτα μπέικον λουκάνικα δεν θα το ζηλευες?
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.813
Κριτικές
32
Like
14.892
Πόντοι
12.946
Για όποιον τον ενδιαφέρει, εδώ ένα άρθρο σχετικά με τα συμπόσια των Αρχαίων. Για τη συλλογική έμπνευση.

Κανονικά έπρεπε να το βάλεις σε αυτό το νήμα.
Γιατί τρώμε απόλα εδώ και 3.000 χρόνια και βάλε.
Ειδικά χοχλιούς που θεωρούνται έδεσμα από την εποχή του Μίνωα
 
Τελευταία τροποποίηση:

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
822
Like
1.762
Πόντοι
206
Παιδιά εγώ προσωπικά παμφάγοι το vegan είναι παραδοχή της νέας τάξης και του άθεου πουστεισμου.
Από οποία πλευρά και αν το πάρεις και από την θρησκεία και την φυσιολατρία στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγει
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
519
Κριτικές
27
Like
1.501
Πόντοι
1.076
Μόνο από την περιγραφή αηδιασα με τα κρέατα.... είναι και η συνήθεια βέβαια, προτιμω φρυγανιτσα γιαουρτακι μαρμελάδα και κεηκ η κουλουρακια.
Μπέικον και λουκάνικα έχω χρόνια να φάω και δεν μου λείπουν καθόλου. Αυγουλάκια ποσε τρώμε συχνά η στα κεηκ.

Και σαλιγκάρια κοκκινιστά με κρεμμύδι τρώμε ότι πιο αγνο
Για κοχλιους κι εγώ είμαι μέσα. Ειδικά μπουρμπουριστους..
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.813
Κριτικές
32
Like
14.892
Πόντοι
12.946
Τύποι από που ψωνίζετε χοχλίους :huh:
ενδιαφέρομαι αλλά δεν θέλω σαλιγκάρια εκτροφής
προτιμώ χοχλιούς ελεύθερης βοσκής (αλανιάρηδες)
 
Τελευταία τροποποίηση:

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
34
Like
4.646
Πόντοι
7.195
Θα χετε δει τις διαφημίσεις μπιφτέκια λαχανικών, φυτικά τυριά κλπ, το βιγκαναριό είναι παράδεισος επεξεργασμένων τροφίμων. Προετοιμάζουν το δρόμο όπου κανείς δε θα ξέρει τι τρώει, το φαί θα παράγεται βιομηχανικά και στα πραγματικά χωράφια θα φυτρώνουν μόνο φωτοβολταικά
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
34
Like
4.646
Πόντοι
7.195
Πιστευω οτι ο ανθρωπος χρειαζεται να τρωει απο ολα, αλλα με μετρο. Να αναφερω σαν παραδειγμα τον εαυτο μου, πριν τρεις μηνες εκανα εξετασεις, ζακχαρο, χωληστερινη, τριγλυκεριδια, τερμα κοκκινο. Ο γιατρος μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη, μου ειπε οχι γλυκα και ζυμαρικα μονο μαυρα (ολικης αλεσης). Καποια παιδια, εδω μεσα (καλη τους ωρα) μου συστησαν περπατημα και γυμναστικουλα. Λοιπον ακολουθησα τις συμβουλες και μετα ενα τριμηνο, ολες οι επικυδινες μετρησεις, στο μισο και πιο κατω. Δεν εκανα διαιτα, αλλαξα διατροφη. Και τις μακαροναδες μου τρωω και την προβατινα μου στην λαδοκολα εφαγα (οχι τα ξυγκια), αποφευγω και τα τηγανητα, ποτα, εβαλα στην διατροφη μου περισσοτερες σαλατες, φρουτα. Δεν νιωθω στεριση η πεινα. Ενταξει μου λειπουν, οι τηγανητες πατατες, χαχαχα!, αλλα ΟΚ πιποτα που να με κανει να νιωθω οτι στερουμαι. Μιση ωριτσα περπατημα καθημερινα και μιση ωρα bullworker, Οχι ζορι, δεν παω να κτισω μυες, αλλα να δουλευουν ολοι οι μυες, χερια ποδια πλατες μεση. Εκτος του οτι αισθανομαι πολυ καλυτερα στο σωμα μου, εχω χασει και κανα 10αρι κιλα και συνεχιζω ετσι. Και απο πηδημα, αγαπητοι συμφορουμιτες, εγω οπου και οποτε μπορω θα τον ακουμπαω, μεχρι να ψοφησω. Απο ολα, αλλα με μετρο λοιπον!
το έχω στο ντουλάπι από τα 70ς αλλά κυκλοφορούν και διάφορες μοντέρνες παραλλαγές βλέπε bullworker τελεία com
Κάνει δουλειά.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.790
Like
7.795
Πόντοι
2.306
Θα χετε δει τις διαφημίσεις μπιφτέκια λαχανικών, φυτικά τυριά κλπ, το βιγκαναριό είναι παράδεισος επεξεργασμένων τροφίμων. Προετοιμάζουν το δρόμο όπου κανείς δε θα ξέρει τι τρώει, το φαί θα παράγεται βιομηχανικά και στα πραγματικά χωράφια θα φυτρώνουν μόνο φωτοβολταικά

Βάλε και κάμποσα μικρότερα πυρηνικά εργοστάσια μέσα, διάσπαρτα στην ύπαιθρα, και τα λες καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: digger

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.170
Κριτικές
31
Like
3.379
Πόντοι
2.606
Μόνο από την περιγραφή αηδιασα με τα κρέατα.... είναι και η συνήθεια βέβαια, προτιμω φρυγανιτσα γιαουρτακι μαρμελάδα και κεηκ η κουλουρακια.
Μπέικον και λουκάνικα έχω χρόνια να φάω και δεν μου λείπουν καθόλου. Αυγουλάκια ποσε τρώμε συχνά η στα κεηκ.

Και σαλιγκάρια κοκκινιστά με κρεμμύδι τρώμε ότι πιο αγνο
Τύπε δοκίμασε, πρωί πρωί, χθεσινοβραδινή προβατίνα κρύα με το λίπος στερεοποιημένο λευκό-τούβλο-συμπαγές, φέτα, ψωμί από ξυλόφουρνο και κρασί λευκό, και θα με θυμηθείς...
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.790
Like
7.795
Πόντοι
2.306
Να φάμε και λίγο παραπάνω φρέσκο ψαράκι από τη θάλασσα λέω, πριν αρχίσουν να σκάνε τα βαρέλια με τα τοξικά και πυρηνικά απόβλητα που ρίξαν οι Ιταλοί παλαιότερα, και ίσως να αρχίσαν να ρίχνουν και οι Ρώσοι κι οι Τούρκοι τα τελευταία χρόνια.

Τα απόβλητα είναι σφραγισμένα σε βαρέλια. Αυτά τα βαρέλια αρχίζουν να έχουν διαρροές κάμποσες δεκαετίες μετά. Τα πρώτα ναυάγια που καταγράφηκαν με πυρηνικά απόβλητα είναι από τη δεκαετία του ‘70. Τα περισσότερα προέκυψαν μάλλον τη δεκαετία του ´90.




 

GiorgosM145

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.315
Κριτικές
10
Like
2.209
Πόντοι
506
Παμφαγο με ιδιαιτερες προτιμησεις χαχαχα
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.790
Like
7.795
Πόντοι
2.306
Κόλλησε λίγο η ψηφοφορία. Για συνεχίστε να ψηφίζετε, παίκτες, να έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα για τις προτιμήσεις του λαού του Μπου.

:grin:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.877
Πόντοι
12.756
Κόλλησε λίγο η ψηφοφορία. Για συνεχίστε να ψηφίζετε, παίκτες, να έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα για τις προτιμήσεις του λαού του Μπου.

:grin:
σταλινικα ποσοστα οι παμφαγοι:truce::tooth:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.790
Like
7.795
Πόντοι
2.306
Κατεψυγμένο ψάρι από Νοτιοανατολική Ασία δεν πρέπει να είναι και πολύ καλή ιδέα...

 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
806
Κριτικές
1
Like
2.204
Πόντοι
446
Οσοι ητανε vegan παρουσιασανε προβληματα υγειας και δεν θεραπευοντουσαν με φαρμακα που τους δινανε, οταν ξεκινησανε να τρωνε παλι κρεας τυροκομικα και ψαρια η υγεια τους βελτιωθηκε και τα προβληματα που ειχανε στο τελος εξαφανιστηκαν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom