Νέα

"Το Ποτάμι" Νέο κόμμα από τον Σ. Θεοδωράκη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα centrino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 63K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Ο (νεο)φιλελευθερισμος ειναι δογμα!

Καμια επιτροπη ανταγωνισμου, κανενα οριο απολυσεων, καμια αποζημιωση απολυσης, καθολου ενσημα (ιδιωτικη ασφαλεια ΜΕ ΡΙΣΚΟ), ολα ιδιωτικα εκτος απο την αστυνομια, τα δικαστηρια και τα υπουργεια. Και επιδοτηση μονο για τη 12ετη εκπαιδευση των απορων παιδιων (σε ιδιωτικα σχολεια, φυσικα...)

Ειναι μια κοσμοθεωρηση που τεινει στην Αναρχια.

Και, φυσικα, δεν εχει εκπροσωπους στην Ελλαδα, γιατι κανεις δεν εχει τ' αρχιδια να βγει και να υποστηριξει δημοσιως τετοιες αποψεις...

Ολοι οι υπολοιποι "φιλελευθερισμοι" ειναι, πλεον, ξεπερασμενοι και ουσιαστικα αποτελουν παραλλαγες της σοσιαλδημοκρατιας (κοινωνικο κρατος, δημοσια ιδρυματα, επιδοτησεις, εθνικη εξωτερικη πολιτικη κλπ κλπ....)

Ακομα και η Αμερικη, που ειναι σαφως πιο κοντα στο φιλελευθερισμο, απεχει παρασαγγας απο τον V.Mises.

Νομιζω ο Hayek, ή ο Φρηντμαν, ειχε πει οτι μονο το Hong Kong προσεγγιζει.
Γουατ δε φακ μαν??????  :huh: :huh:
 

teengenerate

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2014
Μηνύματα
698
Like
0
Πόντοι
6
Που φυσικά ΔΕΝ θα το ψηφίσεις όπως δεν ψήφισες τον Τζήμερο όπως δεν τον ψήφισε κανείς από αυτούς που διατείνονται πως το έκαναν.
Βολεύει βέβαια να παρουσιάσουμε το ποτάμι όπως κάναμε και με το τζημερόκομμα ως ενδιαφέρουσα προοπτική μπας και πείσουμε κανέναν από αυτούς που δεν παίζει να ψηφίσει αυτό που θα ψηφίσουμε εμείς.
Keep up the good work..
Μιλάμε για ΤΟ ιδεολογικό μπετόν τώρα,έτσι?Τι ΚΝΕ και τρίχες κατσαρές...με την καμμία οι τύποι ξέρουν ακριβώς τι ρόλο να βαρέσουν,και εδώ και έξω(είδα παρόμοια περίπτωση σε φάση πόσο ενδιαφέρον είναι το ποτάμι κλπ).
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Μιλάμε για ΤΟ ιδεολογικό μπετόν τώρα,έτσι?Τι ΚΝΕ και τρίχες κατσαρές...με την καμμία οι τύποι ξέρουν ακριβώς τι ρόλο να βαρέσουν,και εδώ και έξω(είδα παρόμοια περίπτωση σε φάση πόσο ενδιαφέρον είναι το ποτάμι κλπ).
κωμα κατευθειαν για ραφι σουπερ μαρκετ...συσκευασια,περιεχομενο,καμπανια,εγγυημενη απολαυση...... παρε κοσμε!!!!!!!1
 

Ζμπούτσαμ

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.772
Like
3
Πόντοι
16
Άν και η προσωπική μου περίπτωση είναι πρακτικά αδιάφορη ... προτού συνεχίσεις να κουτσουλίζεις το νήμα ... κάνε την χάρη στον εαυτό σου και ρίξε μια ματιά σε παλαιότερες δημοσιεύσεις μου και τοτε θα δείς το τί ακριβώς ψήφισα ...

Φυσικά και δεν πρόκειται να το κάνω γιατί δε χρειάζεται να ψάχνω τις δημοσιεύσεις σου για να καταλάβω τι ρόλο βαράς. Με ένα και μόνο ποστάρισμα  έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τον καθένα.
Δεν έχεις να κάνεις με κανα παιδάκι σέντρα..
 

teengenerate

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2014
Μηνύματα
698
Like
0
Πόντοι
6
κωμα κατευθειαν για ραφι σουπερ μαρκετ...συσκευασια,περιεχομενο,καμπανια,εγγυημενη απολαυση...... παρε κοσμε!!!!!!!1
Και μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος κλπ...περάστε μετά απο 4 χρονάκια κύριε σου λέει.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Φυσικά και δεν πρόκειται να το κάνω γιατί δε χρειάζεται να ψάχνω τις δημοσιεύσεις σου για να καταλάβω τι ρόλο βαράς. Με ένα και μόνο ποστάρισμα  έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τον καθένα.
Δεν έχεις να κάνεις με κανα παιδάκι σέντρα..

ψυχολογεεεεεεεεεεε

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Γουατ δε φακ μαν??????  :huh: :huh:

Οι αναρχικοι που ξερω και ξερεις μιλανε για "κοινοτητα", "συνελευση", "συνδιαχειριση"... δηλαδη, υπαρξη ΔΟΜΩΝ και αρα κατι ενδιαμεσο.

Οι ακραιοι νεοφιλελευθεροι απορριπτουν τις κοινωνικες δομες, και πιστευουν μονο στις εταιρειες.

Αυτο δεν τους κανει πιο "καλους" ανθρωπους, ή πιο αλτρουιστες, διοτι στα πλαισια του συστηματος τους, οι ισχυροι θα επιβαλλονται στους αδυναμους. Απ' την αλλη, δεν θα υπαρχει κρατικη καταπιεση και ο καθενας θα μπορει να κανει ο,τι εταιρεια θελει, με ο,τι κεφαλαια βρει, χωρις κανεναν ελεγχο. Αρα, θα προκαλουνται δυναμεις εξισορροπησης (χωρις τα "στεγανα" του ημι-κρατικου καπιταλισμου, οπου υπαρχει Μπομπολας, Κοκκαλης, Περιστερης και αλλοι τετοιοι κρατικοδιαιτοι).

Μια μεγαλη ενσταση, δικια μου, ειναι το θεμα της εκπαιδευσης. Οχι πως πιστευω στη δημοσια 3βαθμια, αλλα πρεπει απαραιτητως να διατιθενται κρατικα δανεια για τα ιδιωτικα ΑΕΙ. Αλλιως δημιουργειται "καταπιεση".
Δεν ξερω τι απαντανε σ' αυτο οι νεοφιλελευθεροι. Φανταζομαι απαντανε "υποτροφιες", αλλα δεν μου αρκει...

Τωρα, ως προς V. Mises: Ειχα διαβασει το ιδιο λημμα παλιοτερα και δεν βρηκα αυτην την αναφορα.
Εκπλησσομαι αλλα και με χαροποιει, γιατι θα την αξιοποιησω σ' ενα βιβλιο που γραφω (εκει, επιχειρω καποιες ιστορικες συνδεσεις της δεξιας και ακρας δεξιας με τους ακραιους φιλελευθερους... Και, προς το παρον, τα εχω καταφερει περιφημα).

For the record, εγω ειμαι (νεου τυπου) σοσιαλδημοκρατης.  Οριακα αντεχω την ελευθερη οικονομια.
 
OP
OP
centrino

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
...
Μια μεγαλη ενσταση, δικια μου, ειναι το θεμα της εκπαιδευσης. Οχι πως πιστευω στη δημοσια 3βαθμια, αλλα πρεπει απαραιτητως να διατιθενται κρατικα δανεια για τα ιδιωτικα ΑΕΙ. Αλλιως δημιουργειται "καταπιεση".
Δεν ξερω τι απαντανε σ' αυτο οι νεοφιλελευθεροι. Φανταζομαι απαντανε "υποτροφιες", αλλα δεν αρκει...
...

Για τους νεοφιλελεύθερους δεν ξέρω, οι φιλελεύθεροι πάντως θα απαντούσαν κάπως έτσι ...
 

Ζμπούτσαμ

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.772
Like
3
Πόντοι
16
Μιλάμε για ΤΟ ιδεολογικό μπετόν τώρα,έτσι?Τι ΚΝΕ και τρίχες κατσαρές...με την καμμία οι τύποι ξέρουν ακριβώς τι ρόλο να βαρέσουν,και εδώ και έξω(είδα παρόμοια περίπτωση σε φάση πόσο ενδιαφέρον είναι το ποτάμι κλπ).

Προσπαθούν να περάσουν παλιά καφενειακά συστήματα με πιο προχώ τρόπο. Είναι μάλιστα τόσο μπροστά που για να καταφέρουν να πάνε τα ορφανά τους εκεί που θέλουν φτάνουν στο σημείο να μιλάνε αρνητικά για τον Θοδωράκι και το ποτάμι του, ξέροντας πως κάποιοι θα τσιμπήσουν στο ανάποδο. Π.χ. είσαι ο ΔΟΛ, θες να κατευθύνεις τους χαμένους για σένα ψήφους στο ποτάμι, άρα κράζεις το ποτάμι προσδοκώντας πως κάποιοι θα πάνε εκεί μόνο και μόνο επειδή εσύ το κράζεις..
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Οι αναρχικοι που ξερω και ξερεις μιλανε για "κοινοτητα", "συνελευση", "συνδιαχειριση"... δηλαδη, υπαρξη ΔΟΜΩΝ και αρα κατι ενδιαμεσο.

Οι ακραιοι νεοφιλελευθεροι απορριπτουν τις κοινωνικες δομες, και πιστευουν μονο στις εταιρειες.

Αυτο δεν τους κανει πιο "καλους" ανθρωπους, ή πιο αλτρουιστες, διοτι στα πλαισια του συστηματος τους, οι ισχυροι θα επιβαλλονται στους αδυναμους. Απ' την αλλη, δεν θα υπαρχει κρατικη καταπιεση και ο καθενας θα μπορει να κανει ο,τι εταιρεια θελει, με ο,τι κεφαλαια βρει, χωρις κανεναν ελεγχο. Αρα, θα προκαλουνται δυναμεις εξισορροπησης (χωρις τα "στεγανα" του ημι-κρατικου καπιταλισμου, οπου υπαρχει Μπομπολας, Κοκκαλης, Περιστερης και αλλοι τετοιοι κρατικοδιαιτοι).

Μια μεγαλη ενσταση, δικια μου, ειναι το θεμα της εκπαιδευσης. Οχι πως πιστευω στη δημοσια 3βαθμια, αλλα πρεπει απαραιτητως να διατιθενται κρατικα δανεια για τα ιδιωτικα ΑΕΙ. Αλλιως δημιουργειται "καταπιεση".
Δεν ξερω τι απαντανε σ' αυτο οι νεοφιλελευθεροι. Φανταζομαι απαντανε "υποτροφιες", αλλα δεν αρκει...

Τωρα, ως προς V. Mises: Ειχα διαβασει το ιδιο λημμα παλιοτερα και δεν βρηκα αυτην την αναφορα.
Εκπλησσομαι αλλα και με χαριοποιει, γιατι θα την αξιοποιησω σ' ενα βιβλιο που γραφω (εκει, επιχειρω καποιες ιστορικες συνδεσεις της δεξιας και ακρας δεξιας με τους ακραιους φιλελευθερους... Και, προς το παρον, τα εχω καταφερει περιφημα).

For the record, εγω ειμαι σοσιαλδημοκρατης.  Οριακα αντεχω την ελευθερη οικονομια.
....τοτε δεν ξερουμε τους ιδιους φιλε κοσμα!
οσο για το ανεκδοτο με τον "αναρχικο φιλελευθερισμο",μονο ως αστειο μπορει να εκληφθει,πολυ απλα γιατι το "επιχειρειν" θελει εγγυησεις και σταθερες που μονο οργανωμενα κρατη(μπατσοι-δικαστες-εφοριακοι-τελωνες-χρηματιστες-τραπεζες) ολα τα καλοπαιδα δηλαδη,μπορουν να προσφερουν...
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Για τους νεοφιλελεύθερους δεν ξέρω, οι φιλελεύθεροι πάντως θα απαντούσαν κάπως έτσι ...

Ναι, το ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ μου ("Επιδοτηση ιδιωτικης εκπαιδευσης").

Εγω, σαν ΠΑΣΟΚΟΔΗΜΑΡ δεν εχω κανενα προβλημα μ' αυτο.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Προσπαθούν να περάσουν παλιά καφενειακά συστήματα με πιο προχώ τρόπο. Είναι μάλιστα τόσο μπροστά που για να καταφέρουν να πάνε τα ορφανά τους εκεί που θέλουν φτάνουν στο σημείο να μιλάνε αρνητικά για τον Θοδωράκι και το ποτάμι του, ξέροντας πως κάποιοι θα τσιμπήσουν στο ανάποδο. Π.χ. είσαι ο ΔΟΛ, θες να κατευθύνεις τους χαμένους για σένα ψήφους στο ποτάμι, άρα κράζεις το ποτάμι προσδοκώντας πως κάποιοι θα πάνε εκεί μόνο και μόνο επειδή εσύ το κράζεις..
θα παθουνε παρακρουση απο την πολυ αντι-ενημερωση...  :grin:
 
OP
OP
centrino

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Γουατ δε φακ μαν??????  :huh: :huh:

Φιλελευθερισμός και αναρχία είναι συγγενείς ιδεολογίες ρε τύπε!

Θυμήσου: ελευθερία στην επιλογή, στο επίκεντρο η προσωπική συνείδηση ... όλα τα υπόλοιπα έρχονται μετά ...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
το ποιο βασικο ατου του προιοντος...σωστος  ;)

μορτη κανένας δεν σε υποχρέωσε να το ψωνίσεις....


εντιτ ... σε αντίθεση με το προιόν που εσύ έχεις και γουστάρεις να το επιβάλλεις με το ζόρι
 
OP
OP
centrino

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
....τοτε δεν ξερουμε τους ιδιους φιλε κοσμα!
οσο για το ανεκδοτο με τον "αναρχικο φιλελευθερισμο",μονο ως αστειο μπορει να εκληφθει,πολυ απλα γιατι το "επιχειρειν" θελει εγγυησεις και σταθερες που μονο οργανωμενα κρατη(μπατσοι-δικαστες-εφοριακοι-τελωνες-χρηματιστες-τραπεζες) ολα τα καλοπαιδα δηλαδη,μπορουν να προσφερουν...

 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
....τοτε δεν ξερουμε τους ιδιους φιλε κοσμα!
οσο για το ανεκδοτο με τον "αναρχικο φιλελευθερισμο",μονο ως αστειο μπορει να εκληφθει,πολυ απλα γιατι το "επιχειρειν" θελει εγγυησεις και σταθερες που μονο οργανωμενα κρατη(μπατσοι-δικαστες-εφοριακοι-τελωνες-χρηματιστες-τραπεζες) ολα τα καλοπαιδα δηλαδη,μπορουν να προσφερουν...

Κανεις λαθος.

Δεν απαιτειται καμια οργανωση, παρα μονο τυποι με κουμπουρια (γιατι οχι μισθοφοροι ιδιωτες), που θα φυλανε τις εγκαταστασεις και τα μετρητα.

ΤΟΣΟ απλα!

Και, φυσικα, η οποιαδηποτε κρατικη οντοτητα (συνορα, γλωσσες, στρατοι) μονο εμποδια μπορει να εγειρει, οποτε πουλο. Μια χαρα συγκλισεις με την Αναρχια μπορω να σου βρω.
 

Ζμπούτσαμ

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.772
Like
3
Πόντοι
16
θα παθουνε παρακρουση απο την πολυ αντι-ενημερωση...  :grin:
Την παράκρουση την έχουνε πάθει ήδη. Παίζουν και τις κάλτσες τους.
Το κακό μ'αυτήν την ιστορία και το πιστεύω πραγματικά, είναι πως με αυτό το τουρλουμπούκι θα καούν και άτομα αξιόλογα που ίσως όντως να είχαν κάτι να πουν και να κάνουν. Κάτι που σε καμία περίπτωση δε συνέβαινε με το τζημερόκομμα..
 
OP
OP
centrino

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Φυσικά και δεν πρόκειται να το κάνω γιατί δε χρειάζεται να ψάχνω τις δημοσιεύσεις σου για να καταλάβω τι ρόλο βαράς. Με ένα και μόνο ποστάρισμα  έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τον καθένα.
Δεν έχεις να κάνεις με κανα παιδάκι σέντρα..

Αμόρφωτος ΚΑΙ τεμπέλης ... Για να σε διευκολύνω ...
Όσοι ψηφίσαμε Δ.Ξ. πήραμε τ'αρχίδια μας τελικά ... κρίμα ... Τουλάχιστον διατήρησε την δύναμη της η ΔΗΜΑΡ, ώστε να υπάρξει κοινοβουλευτική επκροσώπηση της μετριοπαθούς αριστεράς.



 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος κλπ...περάστε μετά απο 4 χρονάκια κύριε σου λέει.

τουλάχιστον σου δίνεται και η ευκαιρία έστω και μετά από τέσσερα χρόνια.. σε αντίθεση με τα δικά σου προιόντα που τα τρώς στην μάπα για πάντα θέλεις δεν θέλεις...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom