Νέα

Το Πασοκ καταλύει την δημοκρατία με το νεο εκλογικο νομο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα yrret
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 159
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.394
Κριτικές
61
Like
42.482
Πόντοι
22.785
Ιδου η απορία... :S :S

Για μένα αυτό σημαίνει πλάνη!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εσωτερικοί είναι οι εμποδιστές αλλά ψάχνουν λόγο να εκφραστούν.... :think:
Κάτι ανάλογο με το για όλα φταίνε οι Εβραίοι................
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αγαπητέ, κάποιες φορές ζηλεύω το ταλέντο σας στο διάλογο :coffee:
πόσα χρόνια κάνετε διάλογο στην Ελλάδα;
κοινωνικό, πολιτικό, οικονομικό, πολιτισμικό;
ΛΑΜΠΡΑ τα αποτελέσματα..
ξανά ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;
ΑΓΑΜΟΙΘΥΤΑΙ
δες τον από πάνω, εγώ θέλω το γερμανικό αλλά όχι αλακάρτ...
μετάφραση.
εγώ θέλω το γερμανικό αλλά επειδή το λέει ο άλλος και όχι εγώ πρέπει να πω αλλά.
ΞΑΝΑ
ΑΓΑΜΟΙΘΥΤΑΙ
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
...είμαι υπέρ του γερμανικού μοντέλου εδώ και χρόνια, όχι όμως στην all carte  εφαρμογή του.

Παρακάτω.....
η γερμανια εχει 16 ομοσπονδες δημοκρατιες με πρωθυπουργο και αυτοτελη κοινοβουλια και αυτοτελες φορολογικο συστημα για καθε μια δημοκρατια, μπορει στις τοπικες εκλογες να εκλεξουν σοσιαλιστη πρωθυπουργο και στην ομοσπονδιακη κυβερνηση χριστιανοδημοκρατη, οποιος λεει οτι θελει το γερμανικο εκλογικο συστημα η τουλαχιστον μια παραλλαγη του τοτε μαλλον  :bigdick:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Μετά την εκλογή Σαμαρά ο Γιωργάκης είδε ότι μάλλον πρέπει να αλλάξει τον εκλογικό νόμο ώστε να διευκολήνει την κατάσταση στην επόμενη κυβέρνηση και να βγει αυτοδυναμία αρκεί να πιάσει 50-55%. :S :S

με τον μακαρίτη τον κουτσόγιωργα είχε καμιά συγγένεια? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Μετά την εκλογή Σαμαρά ο Γιωργάκης είδε ότι μάλλον πρέπει να αλλάξει τον εκλογικό νόμο ώστε να διευκολήνει την κατάσταση στην επόμενη κυβέρνηση και να βγει αυτοδυναμία αρκεί να πιάσει 50-55%. :S :S

με τον μακαρίτη τον κουτσόγιωργα είχε καμιά συγγένεια? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
κολητος του μακαριτη....
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
.... οποιος λεει οτι θελει το γερμανικο εκλογικο συστημα η τουλαχιστον μια παραλλαγη του τοτε μαλλον  :bigdick:

...μπορείς να μας εξηγήσεις το λόγο που πρέπει να αποκλειστεί το γερμανικό εκλογικό σύστημα ??? Πρέπει να αλλάξει κάτι στο εκλογικό μας σύστημα ??? Τι προτείνεις ???   
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
χα χα χα ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΝΧΑΓΗ να τους ξηγησουμε το ΟΝΕΙΡΟ ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΠΟΛΙΤΚΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
...μπορείς να μας εξηγήσεις το λόγο που πρέπει να αποκλειστεί το γερμανικό εκλογικό σύστημα ??? Πρέπει να αλλάξει κάτι στο εκλογικό μας σύστημα ??? Τι προτείνεις ???   

χούντα προτείνει... εκεί που μεσουρανούσε ο αδερφός του.....
 

hussain

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2009
Μηνύματα
566
Like
2
Πόντοι
6
χα χα χα ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΝΧΑΓΗ να τους ξηγησουμε το ΟΝΕΙΡΟ ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΠΟΛΙΤΚΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Δεν αξίζουν όλοι αυτοί ούτε την εξηγηση στο όνειρο. Χαρη τους κάνετε αμα τα σπάσετε. Αυτοί πήγαν για να μην τους πουν ότι δεν πήγαν. Off thread όμως.
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Δεν αξίζουν όλοι αυτοί ούτε την εξηγηση στο όνειρο. Χαρη τους κάνετε αμα τα σπάσετε. Αυτοί πήγαν για να μην τους πουν ότι δεν πήγαν. Off thread όμως.
ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ οι πολιτες των εθνων δεν ΕΞΗΓΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ για αυτο και αυτοι κανουν ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Ξέρω τι θα μου πεις ... αυτή την γνωστή μλκια (σόρυ ...ε?) περί μη άμεσης δημοκρατίας...

Δλδ. να καταλάβω ... μια άμεση μορφή προφανώς με συνεχή δημοψηφίσματα θα ήταν προτιμότερη από μια αντιπροσωπευτική κοινοβουλευτική?
Γιατί όσοι θα υποστήριζαν κάτι τέτοιο δεν θα ήθελαν ένα μόνο δημοψήφισμα κάθε 5 χρόνια (π.χ. για το ευρώ) αλλά συνεχή και για κάθε απόφαση, αυτό είναι σίγουρο ... η ανθρώπινη απληστία και άγνοια είναι απύθμενες άλλωστε...
Αυτό πιστεύεις ότι είναι δίχως κόστος σε πολλαπλά επίπεδα ... πέρα από φρόνιμο ή ακόμα και βολικό?

Και είμαι σίγουρος ότι αυτοί οι γκρινιάρηδες θα ήταν και οι ίδιοι που γκρινιάζαν για την "καταστροφή" της Ελλάδας από τις τρεις συνεχόμενες εκλογές στα τέλη του '80 ... ο κατεστραμμένος ότι και να του δώσεις κατεστραμμένος είναι...
Σε ποιες στοιχειώδεις μορφές άμεσης δημοκρατίας έχεις δει εσύ προκοπή? ... σε μια πολυκατοικία με 5 οικογένειες που σφάζονται μεταξύ τους για το πότε θα βάλουν πετρέλαιο? ... εδώ ακόμα και παρέες παρεξηγιούνται από το μέρος που πάνε για καφέ... :idiot:
'Η μήπως στο ερώτημα "Eurofighter ή Rafale" θα πρέπει να περιμένω την γνώμη του κάθε τυχάρπαστου "ειδικού" ... γιατί να σε πληροφορήσω ότι ο Έλληνας θεωρεί τον εαυτό του ειδικό στα πάντα...

Η αντιπροσωπευτική κοινοβουλευτική δημοκρατία δεν έγινε τυχαία ... ξέρω ότι κάθε κουλουρτζής ή κηπουρός (τυχαία τα επαγγέλματα) θα είχε καλύτερη γνώμη για την διακυβέρνηση αλλά τι να κάνουμε κάποιοι πιο χαζοί (π.χ. Τζέφερσον,Φραγκλίνος )δεν το σκεφτήκανε...
Και δεν είναι τυχαίο ότι την δημοκρατία με αυτή την μορφή δεν την ήθελε σχεδόν κανεις φιλόσοφος από την αρχαιότητα κιόλας, ούτε οι αστοί που έφεραν την Γαλλική Επανάσταση...
Ο Αριστοτέλης π.χ. την θεωρούσε οχλοκρατία και πρότεινε στην θέση της την πολιτεία, ένα υβρίδιο αριστοκρατίας και λαικής βούλησης, ιδιαίτερα εκλεπτυσμένο....

Δημήτρη ΒΑΣΤΑ ΓΕΡΑ θα σου έλεγα για την άμεση δημοκρατία που όπως γνωρίζεις, προφανώς δεν μπορεί να εφαρμοστεί ακόμη και σε μια μικρή χώρα όπως η σημερινή Ελλάδα διότι απλά δεν σχεδιάστηκε για τα σημερινά δεδομένα.
Αλλά ακόμη και η αρχαία ελληνική δημοκρατία δεν είναι τελεία και έκανε διακρίσεις.

Θα πάμε λοιπόν να εξετάσουμε την σημερινή Ελληνική δημοκρατία την οποία ονομάζω (Νέο Ελληνική Δημοκρατία) και  για λόγους συντομίας οπό δω και στο εξής Θα στην αναφέρω ως ΝΕΔ.

Η ΝΕΔ τι λέει ΔΗΜΗΤΡΗ..;;

ελάτε πολίτες να ψηφίσετε (κάντε μας την χάρη) και μετά βλέπουμε.

Δηλαδή σε καλεί να βγάλεις ένα αντιπρόσωπο σου μέσα στο κοινοβούλιο για τον
Οποίο υποτίθεται ότι είσαι ΥΠΟΛΟΓΟΣ και  ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ που θα αποφασίζει για σένα, αλλά ταυτόχρονα ο τυπάς έχει ΑΣΥΛΙΑ και ότι και να κάνει δεν διώκεται.
(οι τέως βάρβαροι τους δικάζουν)


Σου απαντώ λοιπόν ότι και ο Χίτλερ είχε ανέβει στην εξουσία με εκλογές ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ.

Το πολίτευμα ΝΕΔ λοιπόν έχει πρόβλημα διότι είναι μια κοινοβουλευτική χούντα μπορεί να ψηφίσει οποιοδήποτε νομοσχέδιο χωρίς να σε ρωτήσει και να το βγάλει διότι εσύ επέλεξες αντιπρόσωπο και αυτός μιλάει για σένα ΠΑΝΤΑ for the next 4 years.
Δηλαδή σου λέει το εξής δημοκρατικό.

Έχεις να διαλέξεις ένα άνθρωπο που θα αποφασίζει για τα επόμενα 4 χρόνια για όλα.

Η δικτατορία αντίθετα λέει (ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ και ΔΙΑΤΑΖΟΥΜΕ)  :uglystupid:

(πω, πω  τελικά είδες τι τρελές διαφορές έχουν με την ΝΕΔ) :uglystupid:

Αν βγεις δε να διαδηλώσεις στην ΝΕΔ οι δημοκρατικές δυνάμεις των ΜΑΤ θα σου γαμήσουν ότι έχεις και δεν έχεις και θα πουν ότι ετοίμαζες την νύχτα των ΚΡΥΣΤΑΛΩΝ για άλλοθι…ενώ στην χούντα θα σε σπάσουν στο ξύλο τα ΧΟΥΝΤΟΣΚΥΛΑ.. Μα τι σου λέω τώρα αφού δεν είμαι ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ.. πω πω κάπου τα έχουμε κάνει όλα αχταρμά Δημήτρη και ξέρεις οι διάφορες, πολλές φορές δεν είναι Εμφανείς.

Αλλάζει το φουστανάκι μόνο Δημήτρη το κοριτσάκι είναι ένα….
Οποιοδήποτε πολίτευμα μπορεί να είναι καλό ή κακό σημασία δεν παίζουν τα λόγια αλλά οι πράξεις….

Ποιος όμως είναι ο κριτής.

Οι ανθρώπινοι νόμοι και τα συστήματα δεν έχουν την σοφία της Φύσης είναι προσαρμοσμένα στον άνθρωπο και αυτό είναι το λάθος διότι δεν νοιάζονται για τίποτε άλλο….πω πω τι σου λέω τώρα αφού δεν είμαι οικολόγος και έχω και αμάξι φουγάρο..

Και όμως σκέψου.

Τελικά πιστεύεις ότι έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ;;

γιατί;;
Μήπως για σένα δημοκρατία σημαίνει ότι μπορεί ο κάθε ένας να λέει ΑΠΟΨΑΡΑ του ελεύθερα..;;
και τι έγινε ;;
Όταν αυτό συμβαίνει είμαστε και όλοι καλά;;
Δεν βλέπεις ότι τώρα 30 χρόνια που και καλά αυτό συμβαίνει είμαστε καταχρεωμένοι, διεφθαρμένοι….Άντε να σου πω λοιπόν την άποψη μου
ΕΙΜΑΣΤΕ   ΜΑΛΑΚΕΣ.
Άλλαξε κάτι;;
Για σκέψου, όμως να μπορούσα να πιάσω τα χαμόγια και να τα κλείσω μέσα ισόβια.
(Τότε ίσως κάτι να άλλαζε)

Το ερώτημα είναι ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ή θα βασιλεύει ο νόμος της ζούγκλας στη δημοκρατία μας.. Άραγε μήπως τελικά αυτό είναι η δημοκρατία…

ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ.

Αντί όμως να σου κάνω ρητορείες και φιλοσοφικές αναζητήσεις θα σου πω ένα
απαισιόδοξο και ένα αισιόδοξο (με επιρροές Καζαντζάκη)

ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ
ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΚΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑ

ΖΩ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ αλλά (οχι VODAFONE)

Όπως έλεγε και ο Αντισθένης το 400 π.χ

Η ΥΨΙΣΤΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.


(Rafman Absinthium)

ΥΓ: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ Σαβρα Βολταιρακο45 ή ΜΑΡΙ45 για σενα το λεω  :dancing: :dancing: :dancing:
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
Δημήτρη ΒΑΣΤΑ ΓΕΡΑ θα σου έλεγα για την άμεση δημοκρατία που όπως γνωρίζεις, προφανώς δεν μπορεί να εφαρμοστεί ακόμη και σε μια μικρή χώρα όπως η σημερινή Ελλάδα διότι απλά δεν σχεδιάστηκε για τα σημερινά δεδομένα.
Αλλά ακόμη και η αρχαία ελληνική δημοκρατία δεν είναι τελεία και έκανε διακρίσεις.

Θα πάμε λοιπόν να εξετάσουμε την σημερινή Ελληνική δημοκρατία την οποία ονομάζω (Νέο Ελληνική Δημοκρατία) και  για λόγους συντομίας οπό δω και στο εξής Θα στην αναφέρω ως ΝΕΔ.

Η ΝΕΔ τι λέει ΔΗΜΗΤΡΗ..;;

ελάτε πολίτες να ψηφίσετε (κάντε μας την χάρη) και μετά βλέπουμε.

Δηλαδή σε καλεί να βγάλεις ένα αντιπρόσωπο σου μέσα στο κοινοβούλιο για τον
Οποίο υποτίθεται ότι είσαι ΥΠΟΛΟΓΟΣ και  ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ που θα αποφασίζει για σένα, αλλά ταυτόχρονα ο τυπάς έχει ΑΣΥΛΙΑ και ότι και να κάνει δεν διώκεται.
(οι τέως βάρβαροι τους δικάζουν)


Σου απαντώ λοιπόν ότι και ο Χίτλερ είχε ανέβει στην εξουσία με εκλογές ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ.

Το πολίτευμα ΝΕΔ λοιπόν έχει πρόβλημα διότι είναι μια κοινοβουλευτική χούντα μπορεί να ψηφίσει οποιοδήποτε νομοσχέδιο χωρίς να σε ρωτήσει και να το βγάλει διότι εσύ επέλεξες αντιπρόσωπο και αυτός μιλάει για σένα ΠΑΝΤΑ for the next 4 years.
Δηλαδή σου λέει το εξής δημοκρατικό.

Έχεις να διαλέξεις ένα άνθρωπο που θα αποφασίζει για τα επόμενα 4 χρόνια για όλα.

Η δικτατορία αντίθετα λέει (ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ και ΔΙΑΤΑΖΟΥΜΕ)  :uglystupid:

(πω, πω  τελικά είδες τι τρελές διαφορές έχουν με την ΝΕΔ) :uglystupid:

Αν βγεις δε να διαδηλώσεις στην ΝΕΔ οι δημοκρατικές δυνάμεις των ΜΑΤ θα σου γαμήσουν ότι έχεις και δεν έχεις και θα πουν ότι ετοίμαζες την νύχτα των ΚΡΥΣΤΑΛΩΝ για άλλοθι…ενώ στην χούντα θα σε σπάσουν στο ξύλο τα ΧΟΥΝΤΟΣΚΥΛΑ.. Μα τι σου λέω τώρα αφού δεν είμαι ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ.. πω πω κάπου τα έχουμε κάνει όλα αχταρμά Δημήτρη και ξέρεις οι διάφορες, πολλές φορές δεν είναι Εμφανείς.

Αλλάζει το φουστανάκι μόνο Δημήτρη το κοριτσάκι είναι ένα….
Οποιοδήποτε πολίτευμα μπορεί να είναι καλό ή κακό σημασία δεν παίζουν τα λόγια αλλά οι πράξεις….

Ποιος όμως είναι ο κριτής.

Οι ανθρώπινοι νόμοι και τα συστήματα δεν έχουν την σοφία της Φύσης είναι προσαρμοσμένα στον άνθρωπο και αυτό είναι το λάθος διότι δεν νοιάζονται για τίποτε άλλο….πω πω τι σου λέω τώρα αφού δεν είμαι οικολόγος και έχω και αμάξι φουγάρο..

Και όμως σκέψου.

Τελικά πιστεύεις ότι έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ;;

γιατί;;
Μήπως για σένα δημοκρατία σημαίνει ότι μπορεί ο κάθε ένας να λέει ΑΠΟΨΑΡΑ του ελεύθερα..;;
και τι έγινε ;;
Όταν αυτό συμβαίνει είμαστε και όλοι καλά;;
Δεν βλέπεις ότι τώρα 30 χρόνια που και καλά αυτό συμβαίνει είμαστε καταχρεωμένοι, διεφθαρμένοι….Άντε να σου πω λοιπόν την άποψη μου
ΕΙΜΑΣΤΕ   ΜΑΛΑΚΕΣ.
Άλλαξε κάτι;;
Για σκέψου, όμως να μπορούσα να πιάσω τα χαμόγια και να τα κλείσω μέσα ισόβια.
(Τότε ίσως κάτι να άλλαζε)

Το ερώτημα είναι ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ή θα βασιλεύει ο νόμος της ζούγκλας στη δημοκρατία μας.. Άραγε μήπως τελικά αυτό είναι η δημοκρατία…

ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ.

Αντί όμως να σου κάνω ρητορείες και φιλοσοφικές αναζητήσεις θα σου πω ένα
απαισιόδοξο και ένα αισιόδοξο (με επιρροές Καζαντζάκη)

ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ
ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΚΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑ

ΖΩ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ αλλά (οχι VODAFONE)

Όπως έλεγε και ο Αντισθένης το 400 π.χ

Η ΥΨΙΣΤΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.


(Rafman Absinthium)

ΥΓ: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ Σαβρα Βολταιρακο45 ή ΜΑΡΙ45 για σενα το λεω  :dancing: :dancing: :dancing:
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom