Νέα

Το καλύτερο open source για e-shop αυτή τη στιγμή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ulikante
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ulikante

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2007
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
Καλησπερα
Εχω ενα e-shop σε magento και ψαχνω να βρω αν υπαρχει καμια καλυτερη επιλογη. Σκεφτομαι να αλλαξω το template και με την ευκαιρεια λεω μηπως βρω κατι καλυτερο. Το βασικοτερο μου προβλημα ειναι οτι κολλαει αρκετα και αρκετε φορες
Παντα σε Open-source
Ευχαριστω
 

trelomounakias

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2009
Μηνύματα
205
Κριτικές
2
Like
7
Πόντοι
1
φιλε μου εγω δουλευω oscommerce 9 χρονια τωρα χωρις προβληματα ...
 

morning_defender

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2007
Μηνύματα
106
Κριτικές
3
Like
27
Πόντοι
1
Δοκίμασε joomla 1.5.23 με Virtuemart 1.1.8. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Internet θα δεις ότι το δίνουν σαν τον καλύτερο συνδυασμό. Είναι όλα δωρεάν (open source) έχεις πάρα πολλά free plugin και modules για να εγκαταστήσεις και να κάνεις τη ζωή σου πολύ πιο εύκολη. Εγώ το έχω δουλέψει πάρα πολύ και δεν έχω βρει ιδιαίτερα προβλήματα.
 
OP
OP
U

ulikante

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2007
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
Η πλακα ειναι οτι αφησα το oscommerce για το magento υστερα απο προτροπη του τοτε τεχνικου μου, τζαμπα λεφτα
 
OP
OP
U

ulikante

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2007
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
βασικα το προβλημα μου ειναι οτι κολλαει πολυ συχνα. εχω αλλαξει τεχνικο , αλλαξα και server και τα ιδια. λενε οτι φταιει το magento γιατι κραταει μεγαλο ιστορικο ( μπορει να μου λενε και μαλακιες).
ξεχασα να πω ευχαριστω για τις προτασεις σας
 

reate

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Το magento είναι ίσως η πιο ολοκληρωμένη και επαγγελματική λύση που μπορεί να έχεις αλλά είναι εξαιρετικό πολύπλοκο, θέλει σωστή ρύθμιση και δε συνίσταται για shared hosting. Έχεις δικό σου server ή είσαι σε shared hosting plan?
 
OP
OP
U

ulikante

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2007
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
στην αρχη ειχα shared. τωρα ειμαι σε δικο μου αλλα και παλι τα ιδια
 

reate

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Χμ. Υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι να επιταχυνθεί το magento (για να πάρεις μια ιδέα )

αλλά φυσικά το θέμα είναι να έχουν γίνει πρώτα τα βασικά δλδ λογικές ρυθμίσεις στο magento + mysql + web server. Επίσης βοηθάει να έχεις την τελευταία έκδοση.

Εφόσον έχεις το το eshop να τρέχει σε δικό του server πρέπει να μπορεί να τρέχει με καλή ταχύτητα ... δε νομίζω να έχεις και traffic επιπέδου amazon! Αλλά όπως είπα πριν είναι πολύπλοκο και θέλει γνώση για να δουλεύει σωστά.

Λάβε υπ'όψιν σου οτι υπάρχουν πολύ μεγάλα eshops που τρέχουν στο magento -- το πρόβλημα δεν είναι πλατφόρμα.
 
OP
OP
U

ulikante

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2007
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
απο οτι παρατηρω το προβλημα δεν εινα καθημερινο αλλα περισσοτερο συγκεντρωτικο
οσο περναν οι μερες αρχιζει και πεφτει η ταχυτητα ωσπου σερνεται εντελως
μου ειπαν οτι συγκεντρωνει ενα αρχειο αναζητησης το οποιο οδηγει στην υπερβολικη καθυστερηση
 

Επισκέπτης
Έχεις δοκιμάσει να καθαρίσεις την cache του;Αν η cache μαζέψει πολλά αρχεία τότε σέρνεται το πρόγραμμα.
Πάντως ένα εξειδικευμένο φόρουμ,αν δεν το ξέρεις ήδη,που θα βρεις απάντηση,είναι το
 

pavlosp

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
37
Like
1
Πόντοι
0
Υπάρχουν πάρα πολλά open source eshop, τα οποία παίζουν μια χαρά σε shared hosting. Τέτοια είναι, prestashop (πολύ καλό), opencart, oscommerce. Οσον αφορά το Joomla το virtuemart είναι πολύ καλό, θέλει όμως template ξεχωριστό. Μπορώ να σου προτείνω ένα component για το joomla, το jshopping. Το οποίο το βρίσκω πολύ καλό και απλό. μπορείς να δεις κάτι με βάση αυτό στο site που ετοιμάζω για κάποιον πελάτη
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Καλησπερα
Εχω ενα e-shop σε magento και ψαχνω να βρω αν υπαρχει καμια καλυτερη επιλογη. Σκεφτομαι να αλλαξω το template και με την ευκαιρεια λεω μηπως βρω κατι καλυτερο. Το βασικοτερο μου προβλημα ειναι οτι κολλαει αρκετα και αρκετε φορες
Παντα σε Open-source
Ευχαριστω

Παρακαλω. Να'σαι καλα!
 

dimline

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
643
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
6
Εχω ξεκινήσει τα πρώτα βήματα δημιουργίας e-shop ,πάνω στην πλατφόρμα του prestashop. Αποτελέσματα προσεχώς...
Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή αυτή την χρονική περίοδο!
 
OP
OP
U

ulikante

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2007
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
γιατι το προτιμησες ? γιατι αυτο και οχι καποιο αλλο?
 

trelomounakias

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2009
Μηνύματα
205
Κριτικές
2
Like
7
Πόντοι
1
Επισης φιλε μου , υπαρχει και το creloaded το οποιο ειναι ενα oscommerce με παρα μα παρα πολλα καλουδια επανω ...
Ειναι το μοναδικο( νομιζω )  που υποστηριζει και χοντρικη αλλα και group prices ...
Το χω σ εναν πελατη και δουλευει αψογα 3 χρονια τωρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom