Νέα

Τηλεφωνική κάρτα planetsim και ανωνυμία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα keyfinas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 23
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

keyfinas

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2012
Μηνύματα
162
Like
10
Πόντοι
1
Σύμφωνα με αυτό το άρθρο: είναι δυνατό να αγοράσει κάποιος κάρτα κινητού planetsim (αρα και αριθμό τηλεφώνου) η οποία έχει παγκόσμια εμβέλεια χωρίς να χρειαστεί να δηλώσει τα στοιχεία του (ταυτότητα). Ωστόσο, μία επιτόπια έρευνα αγοράς στα μαγαζιά που την πουλάνε, απέδειξε ότι ζητείται ταυτότητα για την ενεργοποίηση. ( )

Υποθέτω πώς αν την αγοράσει κάποιος από το εξωτερικό χωρίς να του ζητηθούν στοιχεία, η κάρτα θα λειτουργεί κι εδώ αφού είναι παγκόσμιας εμβέλειας. Γνωρίζει κανένας αν πχ. στη Βουλγαρία ζητούνε ταυτότητα για να την ενεργοποιήσεις; Τι λύση έχετε βρει για την τηλεφωνική ανωνυμία; Ο βασικός λόγος που το ρωτάω είναι επειδή πλέον ο καθένας μπορεί να αντιστοιχίσει νούμερα κινητού με όνομα και διεύθυνση και ποτέ δεν ξέρει που μπλέκει κάποιος όταν τηλεφωνεί ...
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.677
Πόντοι
2.606
Τυπε που εχεις μπλεξει ?  :think: :S :S :S
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Τυπε που εχεις μπλεξει ?  :think: :S :S :S

type θα τον κυνηγαει κανας ασβερκος βαλκανιος νταβας

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

hqdefault.jpg
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.209
Κριτικές
3
Like
1.677
Πόντοι
496
Σύμφωνα με αυτό το άρθρο: είναι δυνατό να αγοράσει κάποιος κάρτα κινητού planetsim (αρα και αριθμό τηλεφώνου) η οποία έχει παγκόσμια εμβέλεια χωρίς να χρειαστεί να δηλώσει τα στοιχεία του (ταυτότητα). Ωστόσο, μία επιτόπια έρευνα αγοράς στα μαγαζιά που την πουλάνε, απέδειξε ότι ζητείται ταυτότητα για την ενεργοποίηση. ( )

Υποθέτω πώς αν την αγοράσει κάποιος από το εξωτερικό χωρίς να του ζητηθούν στοιχεία, η κάρτα θα λειτουργεί κι εδώ αφού είναι παγκόσμιας εμβέλειας. Γνωρίζει κανένας αν πχ. στη Βουλγαρία ζητούνε ταυτότητα για να την ενεργοποιήσεις; Τι λύση έχετε βρει για την τηλεφωνική ανωνυμία; Ο βασικός λόγος που το ρωτάω είναι επειδή πλέον ο καθένας μπορεί να αντιστοιχίσει νούμερα κινητού με όνομα και διεύθυνση και ποτέ δεν ξέρει που μπλέκει κάποιος όταν τηλεφωνεί ...

τυπε μηπως σε κυνηγαει κανενας σαν τον αποκατω :S
 

Συνημμένα

  • 7f6acc1268cf03317ed44d96039baf93.jpg
    7f6acc1268cf03317ed44d96039baf93.jpg
    66,2 KB · Εμφανίσεις: 27
Εγγρ.
19 Φεβ 2016
Μηνύματα
101
Like
0
Πόντοι
1

hqdefault.jpg


Εγώ πάντως μόνο για τα πακιστανικά ήξερα, αλλά για να το ψάξουμε και αυτό λίγο...
Έλα ρε σεις, γιατί  πάει το μυαλό σας στο πονηρό; Τα παιδιά ταϊζουν τα περιστέρια, προφανώς...
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
hqdefault.jpg


Εγώ πάντως μόνο για τα πακιστανικά ήξερα, αλλά για να το ψάξουμε και αυτό λίγο...
Έλα ρε σεις, γιατί  πάει το μυαλό σας στο πονηρό; Τα παιδιά ταϊζουν τα περιστέρια, προφανώς...

κ που βρισκεις αυτα τα πακιστανικα ?
 

Moutro69

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2016
Μηνύματα
234
Like
16
Πόντοι
1
Οπου εχει πακιστανομάγαζο βρίσκεις
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Με είχε απασχολήσει παλιά το θέμα αλλά ο μόνος τρόπος να έχεις ανώνυμο τηλέφωνο στην
Ελλάδα είναι αν δωροδοκήσεις πακιστανό ή μαύρο να σου ενεργοποιήσει ένα με τα δικά του
στοιχεία.
Η Planet Sim είναι ξένη εταιρεία νομίζω εσθονίας και φαντάζομαι ότι με κάποιο τρόπο βάζουν στο χέρι τα ατομικά σου στοιχεία , είτε αγοράζοντας το νούμερο μέσω πιστωτικής , είτε φακελώνοντας τη συσκευή τηλεφώνου και τον ειδικό αριθμό της όταν το αγοράσεις
Αλλιώς σαν εταιρεία δεν νομίζω ότι θα επέτρεπαν να λειτουργήσει ακυρώνοντας στη πράξη το νόμο περί ταυτοποίησης . Αν κάποιος έχει ενεργοποιήσει planet sim χωρίς στοιχεία ας το πει γιατί με ενδιαφέρει.
Επίσης καλή πηγή για ανώνυμο τηλέφωνο είναι αν κάποιος έχει ήδη ενεργοποιημένο νούμερο και δεν το έχει ακόμα ταυτοποιήσει . Οι εταιρείες κάνουν τα στραβά μάτια και δεν τα απενεργοποιούνε.
Τέλος να ξέρετε ότι τα κινητά εκπέμπουν ένα ακόμα αριθμό πέραν της sim . Αν βγάλετε απο το δικό σας κινητό τη παλιά sim και βάλετε άλλη πακιστανική ή ανώνυμη , έχετε φακελωθεί , θεωρούν ότι το τηλέφωνο και το νούμερο ανήκουν σε εσάς
 

patrick

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2007
Μηνύματα
695
Κριτικές
4
Like
367
Πόντοι
26
Στην ευρύτερη περιοχή της China Town (στενά γύρω από Σοφοκλέους, Ευριπίδου κλπ) έχει μαγαζιά που πουλάνε κάρτες κλπ είδη κινητής τηλεφωνίας. Τα μαγαζιά τα έχουν συνήθως Πάκηδες. Οι περισσότερες κάρτες είναι ήδη δηλωμένες σε κάποιο Αφγανικό ή Πακιστανικό όνομα, συνήθως το ίδιο για όλες τις κάρτες.   
 

mr.madman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.182
Κριτικές
9
Like
736
Πόντοι
316
Με είχε απασχολήσει παλιά το θέμα αλλά ο μόνος τρόπος να έχεις ανώνυμο τηλέφωνο στην
Ελλάδα είναι αν δωροδοκήσεις πακιστανό ή μαύρο να σου ενεργοποιήσει ένα με τα δικά του
στοιχεία.
Η Planet Sim είναι ξένη εταιρεία νομίζω εσθονίας και φαντάζομαι ότι με κάποιο τρόπο βάζουν στο χέρι τα ατομικά σου στοιχεία , είτε αγοράζοντας το νούμερο μέσω πιστωτικής , είτε φακελώνοντας τη συσκευή τηλεφώνου και τον ειδικό αριθμό της όταν το αγοράσεις
Αλλιώς σαν εταιρεία δεν νομίζω ότι θα επέτρεπαν να λειτουργήσει ακυρώνοντας στη πράξη το νόμο περί ταυτοποίησης . Αν κάποιος έχει ενεργοποιήσει planet sim χωρίς στοιχεία ας το πει γιατί με ενδιαφέρει.
Επίσης καλή πηγή για ανώνυμο τηλέφωνο είναι αν κάποιος έχει ήδη ενεργοποιημένο νούμερο και δεν το έχει ακόμα ταυτοποιήσει . Οι εταιρείες κάνουν τα στραβά μάτια και δεν τα απενεργοποιούνε.
Τέλος να ξέρετε ότι τα κινητά εκπέμπουν ένα ακόμα αριθμό πέραν της sim . Αν βγάλετε απο το δικό σας κινητό τη παλιά sim και βάλετε άλλη πακιστανική ή ανώνυμη , έχετε φακελωθεί , θεωρούν ότι το τηλέφωνο και το νούμερο ανήκουν σε εσάς

Αν ισχύει αυτό παίρνεις και ένα κινητό της πλάκας και κάνεις τη ¨δουλειά¨ σου  ;)
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
Στην ευρύτερη περιοχή της China Town (στενά γύρω από Σοφοκλέους, Ευριπίδου κλπ) έχει μαγαζιά που πουλάνε κάρτες κλπ είδη κινητής τηλεφωνίας. Τα μαγαζιά τα έχουν συνήθως Πάκηδες. Οι περισσότερες κάρτες είναι ήδη δηλωμένες σε κάποιο Αφγανικό ή Πακιστανικό όνομα, συνήθως το ίδιο για όλες τις κάρτες.   
:hi: :hi:
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Αν ισχύει αυτό παίρνεις και ένα κινητό της πλάκας και κάνεις τη ¨δουλειά¨ σου  ;)
Πολλοί το ξεχνάνε ή μπαίνουν στο πειρασμό να αλλάξουν σιμ και να συνεχίσουν τη χρήση του τηλεφώνου . Και η συσκευή είναι "ρουφιάνος"
 
OP
OP
K

keyfinas

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2012
Μηνύματα
162
Like
10
Πόντοι
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σοβαρές ή .. αστείες  :)

Ίσως η λύση να είναι πιο απλή, του τύπου δηλώνεις στην εταιρεία κινητής ότι θέλω τα στοιχεία μου να μην εμφανίζονται στους καταλόγους (ή κάτι σαν απόρρητο αριθμο); Δεν ξέρω αν γίνεται.
Προφανώς έτσι η εταιρεία γνωρίζει ποιος είσαι και που μένεις αλλά όχι κι ο οποισδήποτε. Περισσότερη ανωνυμία δεν νομίζω να χρειάζεται ο απλός χρήστης υπηρεσιών (εκτός αν έρθουν τίποτα νοοτροπίες Σουηδίας και προς τα εδώ ..).

Με είχε απασχολήσει παλιά το θέμα αλλά ο μόνος τρόπος να έχεις ανώνυμο τηλέφωνο στην
Ελλάδα είναι αν δωροδοκήσεις πακιστανό ή μαύρο να σου ενεργοποιήσει ένα με τα δικά του
στοιχεία.
Η Planet Sim είναι ξένη εταιρεία νομίζω εσθονίας και φαντάζομαι ότι με κάποιο τρόπο βάζουν στο χέρι τα ατομικά σου στοιχεία , είτε αγοράζοντας το νούμερο μέσω πιστωτικής , είτε φακελώνοντας τη συσκευή τηλεφώνου και τον ειδικό αριθμό της όταν το αγοράσεις
Αλλιώς σαν εταιρεία δεν νομίζω ότι θα επέτρεπαν να λειτουργήσει ακυρώνοντας στη πράξη το νόμο περί ταυτοποίησης . Αν κάποιος έχει ενεργοποιήσει planet sim χωρίς στοιχεία ας το πει γιατί με ενδιαφέρει.
Παλιότερα αγόραζαμε πακέτα κινητής χωρίς ταυτότητες. Σκέψου ότι σε κάποια χώρα μπορεί να ισχύει ακόμα αυτό. Πχ. κατεβαίνει ο τουρίστας από το αεροδρόμιο και αγοράζει μία κάρτα μόνο με τα μετρητά του (ίσχυε αυτό παλιά σχεδόν παντού). Όταν έρθει στην Ελλάδα, είναι δυνατόν να μην λειτουργεί η κάρτα του? Όλοι οι ξένοι που έρχονται εδώ το καλοκαίρι έχουν φακελωμένο αριθμό τηλεφώνου αλλιώς η κάρτα τους δεν λειτουργεί; Δεν νομίζω. Κανείς δεν ελέγχει αν στη χώρα τους απαιτείται ταυτότητα για την αγορά κάρτας κινητού. Άρα κάποια περιθώρια υπάρχουνε αν γνωρίζαμε πληροφορίες για το σε ποιά χώρα πουλιούνται χύμα οι καρτες. Μπορεί πχ. η αγορά planetsim στην εσθονία να μην χρειάζεται ταυτότητα αλλά αν την αγοράσεις εδώ να σου ζητούνε λόγω του νόμου.
 

Velociraptoras

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.375
Κριτικές
35
Like
5.053
Πόντοι
2.266
Με είχε απασχολήσει παλιά το θέμα αλλά ο μόνος τρόπος να έχεις ανώνυμο τηλέφωνο στην
Ελλάδα είναι αν δωροδοκήσεις πακιστανό ή μαύρο να σου ενεργοποιήσει ένα με τα δικά του
στοιχεία.
Η Planet Sim είναι ξένη εταιρεία νομίζω εσθονίας και φαντάζομαι ότι με κάποιο τρόπο βάζουν στο χέρι τα ατομικά σου στοιχεία , είτε αγοράζοντας το νούμερο μέσω πιστωτικής , είτε φακελώνοντας τη συσκευή τηλεφώνου και τον ειδικό αριθμό της όταν το αγοράσεις
Αλλιώς σαν εταιρεία δεν νομίζω ότι θα επέτρεπαν να λειτουργήσει ακυρώνοντας στη πράξη το νόμο περί ταυτοποίησης . Αν κάποιος έχει ενεργοποιήσει planet sim χωρίς στοιχεία ας το πει γιατί με ενδιαφέρει.
Επίσης καλή πηγή για ανώνυμο τηλέφωνο είναι αν κάποιος έχει ήδη ενεργοποιημένο νούμερο και δεν το έχει ακόμα ταυτοποιήσει . Οι εταιρείες κάνουν τα στραβά μάτια και δεν τα απενεργοποιούνε.
Τέλος να ξέρετε ότι τα κινητά εκπέμπουν ένα ακόμα αριθμό πέραν της sim . Αν βγάλετε απο το δικό σας κινητό τη παλιά sim και βάλετε άλλη πακιστανική ή ανώνυμη , έχετε φακελωθεί , θεωρούν ότι το τηλέφωνο και το νούμερο ανήκουν σε εσάς
Δε χρειαζετε δωροδοκηση ρε τυπε τα Ελληνικα πακιστανικα τα πουλανε παντου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom