Νέα

Τα δάκρυα του Βασιλιά Κωνσταντίνου για την κατάσταση της χώρας μας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 782
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Gilfακι είναι όχι μιλφάκι. 65 χρονών είναι.... :S

Eχεις δίκιο, στην πολιτική ορολογία είμαι στούρνος.

Γκιλφάκι είναι, αλλά έμενα μου θυμίζει τα νειάτα μου, τότε που ήταν μιλφάκι.

Τεσπά, το ΛΑΟΣ π'οτε θα ενωθεί με τους Ντορίτος;;
 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
To Παλατι πρεπει να εχει ενα θεσμικο ρολο στην Δημιουργια της ΝΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ...να ειναι ενας δεξιος πολος που θα συγκρατει τις δομες του κρατους απο την καταρρευση οταν η κεντροαριστερα θα ερχεται στην κυβερνηση... απο εκει θα ασκειται η πραγματικη εξουσια οταν θα αφηνουμε το λαο να βγαζει και καποιον μη δεξιο πρωθυπουργο για να αποσυμπιεζονται οι αντιδρασεις προς την μελλοντικη μας εξουσια...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)   Πώς να παίξει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ θεσμικό ρόλο ένα νιούτσικο παιδαρέλι 25 χρονών όταν - πώς να το κάνουμε δηλαδή - δε διαθέτει το απαραίτητο  IQ?    :) Φίλε μου, δεν αποφάσιζε για το σκύλο του και αστόχησε, αποφάσιζε για ένα ΛΑΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ. ΑΛΛΑ και όταν είχαμε ώριμο - υποτίθεται - Πρωθυπουργό τον Γέρο μήπως κι αυτός προσπάθησε να συνενοηθεί με το παιδαρέλι και να παρακάμψει όσους κρύβονταν πίσω από αυτό ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ που τους έθρεφε και τους εξέλεγε?  :) ΑΝ στη σύγκρουση μεταξύ Γέρου και Τότε βασιλιά παιζόταν ο πρωθυπουργικός ή βασιλικός θώκος λίγο το κακό. Τότε παιζόταν το μέλλον της Ελλάδας χάριν του οποίου ΚΑΝΕΙΣ δεν έκανε πίσω. Το καπρίτσιο του ενός και ο εγωισμός του άλλου οδήγησαν την Ελλάδα εκεί που την οδήγησαν.  :) ΄Εχει σημασία καμιά ποιος έφταιγε περισότερο  και ποιος λιγότερο ή καθόλου? Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΣ. :) Αλλά αυτό δεν ενδιέφερε ΚΑΝΕΝΑ από τους δυο.  :headbang: Και τι βγήκε που ο ένας δικαιώθηκε και ο άλλος καταδικάστηκε στη συνείδηση του λαού?  :coffee:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
 Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΣ.

Η Ελλάντα έχει πλέον ηγέτη και μάλιστα θεόσταλτο

Ο κουτσουλισμένος Φύρερ φον Κολοτούμπεν


προσκηνίστε τον άπιστοιιιιιιιιιιιιιιι να δούμε μια άσπρη μέρα

 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Καλα καθεστε και συζητατε για τον βασιλια ρε τυποι?  :jerking:

Εδω ο Παππους του οταν επαιζαν τα γεγονοτα του 22' αλλα και πιο πριν...

το μονο που τον ενδιεφερε ηταν η δικη του παρτη και ετσι προχωρησε ο εθνικος διχασμος.

ΣΚυλια ειναι ολοι αυτοι... αμα οντως τους ενδιεφερε η πατριδα θα παραμεριζαν την προσωπικη ικανοποιηση για να μην επελθει ο εθνικος διχασμος και θα ηταν ολοι ενωμενοι προς τον κοινο στοχο

αλλα νταξει τι να συζηταμε τωρα σε εναν λαο που καθεται και δεχεται να τον απειλει ο Παπανδρεου πως αν δεν υπογραψει και δεν δεχθει τα νεα μετρα θα κανει εκλογες  :2funny: :2funny: :2funny:

Μια ζωη σκυλακια του δικκοματισμου θα ειστε... με την προχειρη δικαιολογια "Τι αλλο να ψηφισουμε ρε φιλε?"  :2funny:
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
χώρια που την σύνταξη την παίρνει η γυναίκα (αν ζεί και του Σαρτζετάκη ζεί και είναι και νέα) όταν αυτός πεθάνει και οι άγαμες κόρες (και από αυτήν έχει ο Σαρτζετάκης)..

Έλα ρε, έμεινε στο ράφι η πετρούλα;

Προεδρία αλλά για άλλον λόγο από το οικονομικό....

Αλλά μιας και το ανέφερες. Απλα σκέψου ότι με τη βασιλεία πληρώνεις και τα παιδιά του βασιλιά. Και δε κάνουν και ένα δυο. Δέκα δέκα τα κάνουν....Συν ότι θα πληρώναμε και την προίκα της κάθε πριγκίπισσας που θα παντρευόταν κάποιον άλλον γαλαζοαίματο (κατά πάσα πιθανότητα άλλος ένας αιμομικτικός γάμος)

Προεδρία με το παρόν καθεστώς, θα έλεγα όχι. Θα προτιμούσα την επιστροφή έστω και του κοκού, αφενός γιατί έχει κάνει την μπάζα του (όχι από τα λεφτά της αποζημίωσης, του έκαναν μπίζνες τα ξαδέλφια στην Αγγλία + τις προίκες που πήρε από Μαρί Σαντάλ και σια), αφετέρου διότι αν μη τι άλλο είναι εξαιρετικά γουέλ κοννέκτιντ με όλους τους υπόλοιπους βασιλικούς οίκους. Αν μπορούσαμε να την βγάλουμε με τα μισά απ' όσα πληρώνουμε τώρα τον δανειστή του σιδερένιου, δίνοντας του τις ίδιες αρμοδιότητες (δηλαδή τίποτα, μόνο τον τίτλο), μια χαρά ντηλ θα ήταν.

Αν πάλι μιλούσαμε για προεδρική δημοκρατία, αλλάζει το θέμα.

Άσε για την καημένη τη Σοφία και την προίκα της.

Στο θέμα της προίκας της Σοφίας, δώσαμε όντως αρκετά, αλλά μεταξύ μας, εδώ δώσαμε για την προίκα του... άκη...
Και αν μη τι άλλο, η Σοφία μια χαρά μας εκπροσωπεί στο εξωτερικό, αγαπάει ακόμα την Ελλάδα και οι Ισπανοί πίνουν νερό στ' όνομα της..

Το οποίο απεδείχθη από την καταδίκη της Ελλάδος...

Τρεις καταδίκες για την υπόθεση. Άσε, πουτάνα τον έκανε τον χοντρομπένυ ο τέως...

ααα ναι και κάτι ακόμη... τα ακριβά φάρμακα δεν τα δίνουν σε πολύ ηλικιωμένους...

Τύπε, αυτοί δεν ήταν που στείρωναν τους ΑΜΕΑ για να μην επιβαρύνουν το κοινωνικό κράτος;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Έλα ρε, έμεινε στο ράφι η πετρούλα;

Προεδρία με το παρόν καθεστώς, θα έλεγα όχι. Θα προτιμούσα την επιστροφή έστω και του κοκού, αφενός γιατί έχει κάνει την μπάζα του (όχι από τα λεφτά της αποζημίωσης, του έκαναν μπίζνες τα ξαδέλφια στην Αγγλία + τις προίκες που πήρε από Μαρί Σαντάλ και σια), αφετέρου διότι αν μη τι άλλο είναι εξαιρετικά γουέλ κοννέκτιντ με όλους τους υπόλοιπους βασιλικούς οίκους. Αν μπορούσαμε να την βγάλουμε με τα μισά απ' όσα πληρώνουμε τώρα τον δανειστή του σιδερένιου, δίνοντας του τις ίδιες αρμοδιότητες (δηλαδή τίποτα, μόνο τον τίτλο), μια χαρά ντηλ θα ήταν.

Αν πάλι μιλούσαμε για προεδρική δημοκρατία, αλλάζει το θέμα.

Στο θέμα της προίκας της Σοφίας, δώσαμε όντως αρκετά, αλλά μεταξύ μας, εδώ δώσαμε για την προίκα του... άκη...
Και αν μη τι άλλο, η Σοφία μια χαρά μας εκπροσωπεί στο εξωτερικό, αγαπάει ακόμα την Ελλάδα και οι Ισπανοί πίνουν νερό στ' όνομα της..

Τρεις καταδίκες για την υπόθεση. Άσε, πουτάνα τον έκανε τον χοντρομπένυ ο τέως...

Τύπε, αυτοί δεν ήταν που στείρωναν τους ΑΜΕΑ για να μην επιβαρύνουν το κοινωνικό κράτος;

ακριβώς.. οι σοσιαλδημοκράτες με κοινωνικές ευαισθησίες Σουηδοί..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Έχω ρωτήσει. Πάντως πληρώνει πολύ λιγότερα αν αναλογιστείς ότι στην Ελλάδα πληρώνεις ΙΚΑ (πχ) και αν θέλεις να κάνεις μια εξέτασει πρέπει να κλείσεις ραντεβού 1 μήνα πριν. Ή πληρώνεις από τον φόρο σου για δημόσιο νοσοκομείο και αν σου τύχει κάτι (χτύπα ξύλο) μπορεί να κοιμηθείς και το βράδυ στο διάδρομο και αν δε δώσεις και το φακελάκι στο γιατρό μπορεί και να μη ξυπνήσεις από το χειρουργείο και έτσι αναγκάζεσαι ή να πληρώνεις ιδιωτική ιατροφαλμακευτική περίθλαψη για να πας σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο και να νιώσεις ότι είσαι άνθρωπος (υπάρχει και η λύση του να το πληρώσεις από την τσέπη σου κατευθείαν αλλά και πάλι ξυλώνεσαι). Ξέρω ότι στην Ελλάδα πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά για δωρεάν παιδεία, αλλά στην πραγματικότητα οι γονείς πληρώνουν ένα καράβι λεφτά για φροντηστήρια σχολείου (από το γυμνάσιο πλέον), Αγγλικα κτλπ. Στη Σουηδία (βασικά σε όλη την Ευρώπη) ο όρος φροντηστήρια απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δε θα πω φυσικά για μισθούς (όχι ότι τον έχω ρωτήσει τι λεφτά παίρνει, αλλά αυτό μαθαίνεται και από αλλού), ούτε για ποιότητα ζωής (μη μου πεις για το χειμώνα και τον ήλιο που έχουμε στην Ελλάδα) γιατί απλά το θέμα ξεφεύγει. Ούτε φυσικά για ασφάλεια (αστυνόμευση).
Το μόνο που δεν τον εχω ρωτήσει είναι το τι φόρο πληρώνει στο Σουηδικό κράτος....
Παρεμπιπτοντως η Σουηδια ειναι το μονο δυτικο κρατος, που την τελευταια 20ετια εχει θρηνησει απο δολοφονια εναν πρωθυπουργο και μια υπουργο εξωτερικων.
Μεγαααααααααλη ασφαλεια.
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Προεδρία αλλά για άλλον λόγο από το οικονομικό....

Αλλά μιας και το ανέφερες. Απλα σκέψου ότι με τη βασιλεία πληρώνεις και τα παιδιά του βασιλιά. Και δε κάνουν και ένα δυο. Δέκα δέκα τα κάνουν....Συν ότι θα πληρώναμε και την προίκα της κάθε πριγκίπισσας που θα παντρευόταν κάποιον άλλον γαλαζοαίματο (κατά πάσα πιθανότητα άλλος ένας αιμομικτικός γάμος)

οι προικες κοστιζουν 350 δις? δηλαδη το "κωλοσπιτο" της Λιαννης τι ηταν? και σας πειραζει ο Βασιλευς?
 

spanky

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.659
Like
2
Πόντοι
16
Παρεμπιπτοντως η Σουηδια ειναι το μονο δυτικο κρατος, που την τελευταια 20ετια εχει θρηνησει απο δολοφονια εναν πρωθυπουργο και μια υπουργο εξωτερικων.
Μεγαααααααααλη ασφαλεια.
Nα εχουν και κατι να φοβουνται για να κανουν καλα τη δουλεια τους οχι οπως εδω που μας αναγκαζουν να αυτοκτονουμε εμεις  :)
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
δεν βλέπω τίποτα το άξιο σχολιασμού :think:

ο τέως βασιλιάς απεδείχθη πολύ λίγος την κρίσιμη στιγμή για το αξίωμα το οποίο έφερε και την έκανε με ελαφρά...πιθανόν οι περισσότεροι στην θέση του να μην είμασταν περισσότερο γενναίοι από αυτόν και να κάναμε το ίδιο.

από εκεί και πέρα νομίμως διεκδίκησε την περιουσία που του ανήκε, όπως καθένας από εμάς θα έπραττε αν είχε να λάβει από το ελληνικό δημόσιο.

δεν νομίζω ότι τα δάκρυά του είναι κροκοδείλια, το βρίσκω πολύ πιθανό να στενοχωριέται για την κατάσταση της χώρας (ίσως να αναλογίζεται ότι έχει και αυτός μερίδιο ευθύνης λ.χ. από τις ενέργειες που στο παρελθόν, όταν δηλ. ήταν ακόμα στην εξουσία και είχε την δύναμη να διαμορφώνει τα πράγματα, έκανε ή δεν έκανε)

ειλικρινά δεν βλέπω κάτι το μεμπτό σε όλο αυτό :think: μαλλον αδιάφορο :huh:


ο παππους του απευλευθερωσε την μακεδονια απο τουε τουρκους και αμφιβαλουμε εαν στεναχωρηθηκε? Και οι προδοτες "δημοκρατικοι" του οτσαλαν που ειναι? ο προδοτες που προδωαν τον ηγετη ενος σκλαβωμενου λαου...
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
χίλιες φορές να ξεβρακωθώ για το κοινωνικό κράτος παρά να πλερώνω τους βασιλικούς και πριγκιπικούς γάμους και βαπτίσια και άλλες τελετές του κάθε μαμόθρεφτου πριγκιπόπουλου.

Ρε σεις, εδώ είναι οι χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.. Μη μου χαλάτε την αισθητική μου με τα γαλαζοαίματα κοπρόσκυλα.. Αυτά είναι μόνο για φιέστες και παράτες... Άντε πια.. Το site κατάντησε σφηκοφωλιά του κάθε νοσταλγού του ολιγαρχισμού... Έλεος

η ελλαδα γεννησε την δημοκρατια των αριστων οχι την δημοκρατια των λαθρο-πολιτων μεταναστων
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
ο παππους του απευλευθερωσε την μακεδονια απο τουε τουρκους και αμφιβαλουμε εαν στεναχωρηθηκε? Και οι προδοτες "δημοκρατικοι" του οτσαλαν που ειναι? ο προδοτες που προδωαν τον ηγετη ενος σκλαβωμενου λαου...

 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Έχω ρωτήσει. Πάντως πληρώνει πολύ λιγότερα αν αναλογιστείς ότι στην Ελλάδα πληρώνεις ΙΚΑ (πχ) και αν θέλεις να κάνεις μια εξέτασει πρέπει να κλείσεις ραντεβού 1 μήνα πριν. Ή πληρώνεις από τον φόρο σου για δημόσιο νοσοκομείο και αν σου τύχει κάτι (χτύπα ξύλο) μπορεί να κοιμηθείς και το βράδυ στο διάδρομο και αν δε δώσεις και το φακελάκι στο γιατρό μπορεί και να μη ξυπνήσεις από το χειρουργείο και έτσι αναγκάζεσαι ή να πληρώνεις ιδιωτική ιατροφαλμακευτική περίθλαψη για να πας σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο και να νιώσεις ότι είσαι άνθρωπος (υπάρχει και η λύση του να το πληρώσεις από την τσέπη σου κατευθείαν αλλά και πάλι ξυλώνεσαι). Ξέρω ότι στην Ελλάδα πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά για δωρεάν παιδεία, αλλά στην πραγματικότητα οι γονείς πληρώνουν ένα καράβι λεφτά για φροντηστήρια σχολείου (από το γυμνάσιο πλέον), Αγγλικα κτλπ. Στη Σουηδία (βασικά σε όλη την Ευρώπη) ο όρος φροντηστήρια απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δε θα πω φυσικά για μισθούς (όχι ότι τον έχω ρωτήσει τι λεφτά παίρνει, αλλά αυτό μαθαίνεται και από αλλού), ούτε για ποιότητα ζωής (μη μου πεις για το χειμώνα και τον ήλιο που έχουμε στην Ελλάδα) γιατί απλά το θέμα ξεφεύγει. Ούτε φυσικά για ασφάλεια (αστυνόμευση).
Το μόνο που δεν τον εχω ρωτήσει είναι το τι φόρο πληρώνει στο Σουηδικό κράτος....

στην σουηδια υπαρχει βασιλευομενη δημοκρατια....δεν υπαρχει ουτε μοναρχια ουτε συνταγματικη μοναρχια...
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
οι προικες κοστιζουν 350 δις? δηλαδη το "κωλοσπιτο" της Λιαννης τι ηταν? και σας πειραζει ο Βασιλευς?
Δηλαδή δε μας φτάνουν τα 350δις θα πρέπει να είχαμε και τις προίκες της κάθε γαμογαλαζοαίματης να πληρώναμε και από πάνω. Και τις γαμημένες δε μπορείς να τις πάρεις και πίσω ΠΟΤΕ. Τα άλλα, ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΕΜ ΜΥΑΛΑ (τι λέω τώρα ε;) μπορούμε να τα απαιτήσουμε και να τα πάρουμε.
Όσο για τον παππού του που απελευθέρωσε τη Μακεδονια....Ο Κων/ντίνος ο ήθελε να βαδίζει για το Μοναστήρι. Ο Βενιζέλος μετά από πολλά διαβήματα τον έπεισε να κινηθεί προς τη Θεσσαλονίκη, αλλιώς θα ήταν τώρα Βουλγαρική.
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
χίλιες φορές να ξεβρακωθώ για το κοινωνικό κράτος παρά να πλερώνω τους βασιλικούς και πριγκιπικούς γάμους και βαπτίσια και άλλες τελετές του κάθε μαμόθρεφτου πριγκιπόπουλου.

Ρε σεις, εδώ είναι οι χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.. Μη μου χαλάτε την αισθητική μου με τα γαλαζοαίματα κοπρόσκυλα.. Αυτά είναι μόνο για φιέστες και παράτες... Άντε πια.. Το site κατάντησε σφηκοφωλιά του κάθε νοσταλγού του ολιγαρχισμού... Έλεος

υπαρχει και ο "δημοκρατικος" συγκεντρωτισμος του σταλιν που ειναι μια μορφη ολιγαρχιας... και ας μην ξεχναμε οτι στην σοσιαλιστικη διεθνη ο τζεφρυ εκανε παρεα με κανταφι,μουμπαρακ, μπεν αλι...που ειναι πιο δημοκρατικοι απο το βασιλεα
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Δηλαδή δε μας φτάνουν τα 350δις θα πρέπει να είχαμε και τις προίκες της κάθε γαμογαλαζοαίματης να πληρώναμε και από πάνω. Και τις γαμημένες δε μπορείς να τις πάρεις και πίσω ΠΟΤΕ. Τα άλλα, ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΕΜ ΜΥΑΛΑ (τι λέω τώρα ε;) μπορούμε να τα απαιτήσουμε και να τα πάρουμε.
Όσο για τον παππού του που απελευθέρωσε τη Μακεδονια....Ο Κων/ντίνος ο ήθελε να βαδίζει για το Μοναστήρι. Ο Βενιζέλος μετά από πολλά διαβήματα τον έπεισε να κινηθεί προς τη Θεσσαλονίκη, αλλιώς θα ήταν τώρα Βουλγαρική.

ευκολα ο καθε γραφεικρατης κανει σχεδια επι χαρτου αλλα ο αρχιστρατηγος σχεδιαζει επιτελικα την μαχη στα θεατρα του πολεμου...καλα εσυ ο αριστερος συντασεσε με τον αστο βενιζελο που κυνηγαγε κομμουνιστες?

και ποιος σου ειπε οτι εαν ειχαμε βασιλευομενη δημοκρατια η ελλαδα θα ειχε χρεος 350 δις + του γαμους των πριγκηπων? και ποσο αραγε κοστιζει ενα γαμος και ειναι τοσο σημαντικο το κοστος? και εαν μιλησουμε για κοστος..ο τζεφρυ κοβει της συνταξεις και οι προλεταριοι του κκε παιρνουν το χρονο 5 εκ ευρω απο το κρατος που υπηρετει την αστικη ταξη...ας επιστρεψουν τα εκ ευρω που εχουν παρει απο το 74 για να κανουμε τους "γαμους των πριγκηπων"...οπως λες
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
ευκολα ο καθε γραφεικρατης κανει σχεδια επι χαρτου αλλα ο αρχιστρατηγος σχεδιαζει επιτελικα την μαχη στα θεατρα του πολεμου

Είναι χαρακτηριστική η περίφημη φράση του Βενιζέλου στον διάδοχο Κωνσταντίνο «σας απαγορεύω να πάτε στο Μοναστήρι, θα πάτε να απελευθερώσετε τη Θεσσαλονίκη». Ο Βενιζέλος αναγκάστηκε να κάνει χρήση του αξιώματός του και να στείλει τον βασιλέα Γεώργιο Α' στο μέτωπο για να κάμψει την αντίσταση του Κωνσταντίνου και να κατευθύνει τον ελληνικό στρατό προς τη Θεσσαλονίκη.

Όσο για τα άλλα, λες δηλαδή ότι οι πολιτικοί ΑΝ είχαμε βασιλευομένη δημοκρατία (εκτός και αν μιλας για συνταγματική μοναρχια) θα φοβόντουσαν και θα κλάνανε μέντες μπροστά στο άβουλο πλάσμα και έτσι δε θα είχαμε χρέος 350+δις ευρώ...
Βασικά εγώ είμαι της άποψης ότι κανένα κόμμα (δεξί,αριστερό και γκολ) δε πρέπει να χρηματοδοτείται από το Ελληνικό κράτος για πολλά χρόνια ακόμα. Εδώ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ χρωστάνε και τα 2 μαζί 230εκ σε δάνεια από τράπεζες. Το μόνο από τα κόμματα που δε χρωστάει (ακόμα) είναι το ΛΑΟΣ.
 

sonderage

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2010
Μηνύματα
785
Κριτικές
18
Like
1
Πόντοι
16
χίλιες φορές να ξεβρακωθώ για το κοινωνικό κράτος παρά να πλερώνω τους βασιλικούς και πριγκιπικούς γάμους και βαπτίσια και άλλες τελετές του κάθε μαμόθρεφτου πριγκιπόπουλου.

Ρε σεις, εδώ είναι οι χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.. Μη μου χαλάτε την αισθητική μου με τα γαλαζοαίματα κοπρόσκυλα.. Αυτά είναι μόνο για φιέστες και παράτες... Άντε πια.. Το site κατάντησε σφηκοφωλιά του κάθε νοσταλγού του ολιγαρχισμού... Έλεος

Δεν  είναι έτσι που τα λές  ρε φίλε,πρέπει και  οι κυπατζήδες κατι να κάμνουνε ,να περναει  η ώρα τους,όλη μερα μονο τηλεφωνα θα  ακούνε,ανθρωποι  ειναι κι  αυτοί,βαριούνται...αμα δεν κανουνε και κάτι θα τους λετε κοπρόσκυλα,χαφιέδες ,ρουφιάνους και λεχρίτες...
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Είναι χαρακτηριστική η περίφημη φράση του Βενιζέλου στον διάδοχο Κωνσταντίνο «σας απαγορεύω να πάτε στο Μοναστήρι, θα πάτε να απελευθερώσετε τη Θεσσαλονίκη». Ο Βενιζέλος αναγκάστηκε να κάνει χρήση του αξιώματός του και να στείλει τον βασιλέα Γεώργιο Α' στο μέτωπο για να κάμψει την αντίσταση του Κωνσταντίνου και να κατευθύνει τον ελληνικό στρατό προς τη Θεσσαλονίκη.

Όσο για τα άλλα, λες δηλαδή ότι οι πολιτικοί ΑΝ είχαμε βασιλευομένη δημοκρατία (εκτός και αν μιλας για συνταγματική μοναρχια) θα φοβόντουσαν και θα κλάνανε μέντες μπροστά στο άβουλο πλάσμα και έτσι δε θα είχαμε χρέος 350+δις ευρώ...
Βασικά εγώ είμαι της άποψης ότι κανένα κόμμα (δεξί,αριστερό και γκολ) δε πρέπει να χρηματοδοτείται από το Ελληνικό κράτος για πολλά χρόνια ακόμα. Εδώ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ χρωστάνε και τα 2 μαζί 230εκ σε δάνεια από τράπεζες. Το μόνο από τα κόμματα που δε χρωστάει (ακόμα) είναι το ΛΑΟΣ.

θα σου θυμισω οτι ο ιδιος ο βενιζελος σε αρθρο του σε καθημερινη το 35 αναφωνουσε "ζητω ο βασιλευς!"...τα αλλα ειναι ιστορια που δεν αναιρει το γεγονος οτι η μακεδονια απελευθερωθηκε απο το βασιλεα και η ανατολικη θρακη δοθηκε σε τουρκους απο βενιζελο ανευ μαχης το 22!!! καλο ειναι να βλεπουμε την ιστορια συγκριτικα...και οχι οπως μας συμφερει...η λαθος εκτιμηση τους βασιλεως για την θεσσαλονικη δεν ειναι ελλειψη πατριωτισμου...οταν η κκεδες θελανε μια "ενιαια και ανεξαρτητη μακεδονια" και ο βενιζελος προσκαλεσε ξενα στρατευματα στην χωρα για να εξαναγκαση την χωρα σε συμμαχια με την ανταντ

κατα τααλλα κανεις μια εκτιμηση πως θα ειχαμε χρεος 350 δις με βασιλεα που ειναι ενα σεναριο που μπορει να συνεβενε που ομως δεν εχει συμβει...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Για να επανέλθουμε στο θέμα μας.

Η Αννα-Μαρία είναι κάβλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom