Νέα

Τα δάκρυα του Βασιλιά Κωνσταντίνου για την κατάσταση της χώρας μας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 782
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

theioulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.182
Κριτικές
43
Like
1.716
Πόντοι
3.425
Δάκρυσε ξεδάκρυσε μας πήρε τα δισεκατομμυριάκια που του εκδίκασε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για την τεράστια περιουσία που είχε δουλέψει αυτός και το σόι του...

Βρε ουστ και στον αγύριστο αυτός και όλο του το κολοσόι και όλοι οι γαλαζοαίματοι συγγενείς....

Εξαιρούνται οι τσάροι που δυστυχώς δεν έχουν κληρονόμο... Ας είναι καλά οι Μπολσεβίκοι
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
λάθος .. οικονομικά συμφέρει η βασιλεία... πχ Βρετανία, Νορβηγία, Σουηδία, Δανία ο λεγόμενος βασιλικος οίκος έχει πάγια επιχορήγηση, η οποία δεν εξαρτάται από τα μελη της οικογένειας (δεν πάνε να κάνουν και 45 παιδιά) και η χώρα δεν πλερώνει τίποτε άλλο..

εδώ πλερώνουμε για κάθε έναν μισθό ή σύνταξη, φρουρά, γραφείο κλπ κλπ κλπ κλπ... χώρια που την σύνταξη την παίρνει η γυναίκα (αν ζεί και του Σαρτζετάκη ζεί και είναι και νέα) όταν αυτός πεθάνει και οι άγαμες κόρες (και από αυτήν έχει ο Σαρτζετάκης)..
Σωστά. Ενώ με τη βασιλεία ούτε φρουρές, είχαμε, ούτε φυσικά διατηρούσαν γραφείο. Ζούσαν σαν απλοί άνθρωποι. Και τον γάμο του Κοκού με την Άννα Μαρία ο Παύλος τη πλήρωσε. Ξέρεις τι οικονομίες έκανε ο άνθρωπος; 24 ολάκερα χρόνια κέρμα κέρμα γέμιζε τους κουμπαράδες. Άσε για την καημένη τη Σοφία και την προίκα της. Η Φρειδερίκη έβγαλε τα ματάκια της στη διπλοβελονιά για τις κεντητές κουβέρτες και για τα σεμεδάκια. Άσε που κατατρύπησε και τα δακτυλά της η καημένη. Τι να λέμε τώρα!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σωστά. Ενώ με τη βασιλεία ούτε φρουρές, είχαμε, ούτε φυσικά διατηρούσαν γραφείο. Ζούσαν σαν απλοί άνθρωποι. Και τον γάμο του Κοκού με την Άννα Μαρία ο Παύλος τη πλήρωσε. Ξέρεις τι οικονομίες έκανε ο άνθρωπος; 24 ολάκερα χρόνια κέρμα κέρμα γέμιζε τους κουμπαράδες. Άσε για την καημένη τη Σοφία και την προίκα της. Η Φρειδερίκη έβγαλε τα ματάκια της στη διπλοβελονιά για τις κεντητές κουβέρτες και για τα σεμεδάκια. Άσε που κατατρύπησε και τα δακτυλά της η καημένη. Τι να λέμε τώρα!!!

μιλάμε ρε μακάκα για βασιλεία όπως στις χώρες που προανέφερα..
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Α! Για να μη ξεχάσω. Τα βασιλοπαίδια επίσης ο μπαμπάς τους πλήρωνε τις σπουδές....Και όσα από τα αρσενικά γίνονταν αξιωματικοί του Ε.Σ (ή κάποιου άλλου όπλου) το μισθό τους τον επέστρεφαν στο Ελληνικό κράτος.....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δάκρυσε ξεδάκρυσε μας πήρε τα δισεκατομμυριάκια που του εκδίκασε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για την τεράστια περιουσία που είχε δουλέψει αυτός και το σόι του...

Βρε ουστ και στον αγύριστο αυτός και όλο του το κολοσόι και όλοι οι γαλαζοαίματοι συγγενείς....

Εξαιρούνται οι τσάροι που δυστυχώς δεν έχουν κληρονόμο... Ας είναι καλά οι Μπολσεβίκοι

σύ είπας.. και δεν θα του εκδίκαζε τίποτε αν του είχαν αφήσει τα τέσσερα στρεματα και δεν το είχαν απαολλοτριώσει όλο το Τατόι οι μαλάκες οι ΠΑΣΟΚΟΙ με προεξάρχοντα τον βλάκα τον Βενιζέλο..

και τζάμπα θα την βγάζαμε, και τα κτίσματα θα ήταν σε άριστη κατάσταση και ρεντίκολο δεν θα γινόμασταν στο Ευρωπαικό Δικαστήριο...
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
μιλάμε ρε μακάκα για βασιλεία όπως στις χώρες που προανέφερα..
Αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα...Τέτοια όνειρα κάνεις!!!!! Καλά ας αποχτήσουμε το κοινωνικό κράτος των χωρών που ονειρεύεσαι (σα το ΓΑΠ και εσύ που έλεγε πως η Ελλάδα μπορει να γίνει η Δανία του νότου  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:) και μετά το ξανασυζητάμε αν είναι.....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα...Τέτοια όνειρα κάνεις!!!!! Καλά ας αποχτήσουμε το κοινωνικό κράτος των χωρών που ονειρεύεσαι (σα το ΓΑΠ και εσύ που έλεγε πως η Ελλάδα μπορει να γίνει η Δανία του νότου  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:) και μετά το ξανασυζητάμε αν είναι.....

ξέρεις πολλά για το κοινωνικό κράτος των χωρών αυτών???
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Δάκρυσε ξεδάκρυσε μας πήρε τα δισεκατομμυριάκια που του εκδίκασε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για την τεράστια περιουσία που είχε δουλέψει αυτός και το σόι του...

Βρε ουστ και στον αγύριστο αυτός και όλο του το κολοσόι και όλοι οι γαλαζοαίματοι συγγενείς....

Εξαιρούνται οι τσάροι που δυστυχώς δεν έχουν κληρονόμο... Ας είναι καλά οι Μπολσεβίκοι

Εσύ θα τα άφηνες;

Και πάλι καλά που δεν επιδίκασε κανένα διψήφιο νούμερο δισ. να τρέχουμε και να μη φθάνουμε.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
δεν βλέπω τίποτα το άξιο σχολιασμού :think:

ο τέως βασιλιάς απεδείχθη πολύ λίγος την κρίσιμη στιγμή για το αξίωμα το οποίο έφερε και την έκανε με ελαφρά...πιθανόν οι περισσότεροι στην θέση του να μην είμασταν περισσότερο γενναίοι από αυτόν και να κάναμε το ίδιο.

από εκεί και πέρα νομίμως διεκδίκησε την περιουσία που του ανήκε, όπως καθένας από εμάς θα έπραττε αν είχε να λάβει από το ελληνικό δημόσιο.

δεν νομίζω ότι τα δάκρυά του είναι κροκοδείλια, το βρίσκω πολύ πιθανό να στενοχωριέται για την κατάσταση της χώρας (ίσως να αναλογίζεται ότι έχει και αυτός μερίδιο ευθύνης λ.χ. από τις ενέργειες που στο παρελθόν, όταν δηλ. ήταν ακόμα στην εξουσία και είχε την δύναμη να διαμορφώνει τα πράγματα, έκανε ή δεν έκανε)

ειλικρινά δεν βλέπω κάτι το μεμπτό σε όλο αυτό :think: μαλλον αδιάφορο :huh:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Έχω ξάδερφοπου εργάζεται εδώ και κάποια χρόνια στη Σουηδία.

για ρώτησε τον πόσο πλερώνει για αυτό το κοινωνικό κράτος και μετά τα συζητάμε.. ρώτησε τον αν για τις μέρες που νοσηλεύεται σε νοσοκομείο πληρώνεται...
 

theioulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.182
Κριτικές
43
Like
1.716
Πόντοι
3.425
για ρώτησε τον πόσο πλερώνει για αυτό το κοινωνικό κράτος και μετά τα συζητάμε.. ρώτησε τον αν για τις μέρες που νοσηλεύεται σε νοσοκομείο πληρώνεται...


χίλιες φορές να ξεβρακωθώ για το κοινωνικό κράτος παρά να πλερώνω τους βασιλικούς και πριγκιπικούς γάμους και βαπτίσια και άλλες τελετές του κάθε μαμόθρεφτου πριγκιπόπουλου.

Ρε σεις, εδώ είναι οι χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.. Μη μου χαλάτε την αισθητική μου με τα γαλαζοαίματα κοπρόσκυλα.. Αυτά είναι μόνο για φιέστες και παράτες... Άντε πια.. Το site κατάντησε σφηκοφωλιά του κάθε νοσταλγού του ολιγαρχισμού... Έλεος
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
για ρώτησε τον πόσο πλερώνει για αυτό το κοινωνικό κράτος και μετά τα συζητάμε.. ρώτησε τον αν για τις μέρες που νοσηλεύεται σε νοσοκομείο πληρώνεται...
Έχω ρωτήσει. Πάντως πληρώνει πολύ λιγότερα αν αναλογιστείς ότι στην Ελλάδα πληρώνεις ΙΚΑ (πχ) και αν θέλεις να κάνεις μια εξέτασει πρέπει να κλείσεις ραντεβού 1 μήνα πριν. Ή πληρώνεις από τον φόρο σου για δημόσιο νοσοκομείο και αν σου τύχει κάτι (χτύπα ξύλο) μπορεί να κοιμηθείς και το βράδυ στο διάδρομο και αν δε δώσεις και το φακελάκι στο γιατρό μπορεί και να μη ξυπνήσεις από το χειρουργείο και έτσι αναγκάζεσαι ή να πληρώνεις ιδιωτική ιατροφαλμακευτική περίθλαψη για να πας σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο και να νιώσεις ότι είσαι άνθρωπος (υπάρχει και η λύση του να το πληρώσεις από την τσέπη σου κατευθείαν αλλά και πάλι ξυλώνεσαι). Ξέρω ότι στην Ελλάδα πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά για δωρεάν παιδεία, αλλά στην πραγματικότητα οι γονείς πληρώνουν ένα καράβι λεφτά για φροντηστήρια σχολείου (από το γυμνάσιο πλέον), Αγγλικα κτλπ. Στη Σουηδία (βασικά σε όλη την Ευρώπη) ο όρος φροντηστήρια απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δε θα πω φυσικά για μισθούς (όχι ότι τον έχω ρωτήσει τι λεφτά παίρνει, αλλά αυτό μαθαίνεται και από αλλού), ούτε για ποιότητα ζωής (μη μου πεις για το χειμώνα και τον ήλιο που έχουμε στην Ελλάδα) γιατί απλά το θέμα ξεφεύγει. Ούτε φυσικά για ασφάλεια (αστυνόμευση).
Το μόνο που δεν τον εχω ρωτήσει είναι το τι φόρο πληρώνει στο Σουηδικό κράτος....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
χίλιες φορές να ξεβρακωθώ για το κοινωνικό κράτος παρά να πλερώνω τους βασιλικούς και πριγκιπικούς γάμους και βαπτίσια και άλλες τελετές του κάθε μαμόθρεφτου πριγκιπόπουλου.

Ρε σεις, εδώ είναι οι χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.. Μη μου χαλάτε την αισθητική μου με τα γαλαζοαίματα κοπρόσκυλα.. Αυτά είναι μόνο για φιέστες και παράτες... Άντε πια.. Το site κατάντησε σφηκοφωλιά του κάθε νοσταλγού του ολιγαρχισμού... Έλεος

το πρόβλημα είναι ότι εδώ ξεβρακώνεσαι να πληρώνεις χωρίς να έχεις κοινωνικό κράτος... χωρίς καν να έχεις κράτος...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
ο τέως βασιλιάς απεδείχθη πολύ λίγος την κρίσιμη στιγμή για το αξίωμα το οποίο έφερε και την έκανε με ελαφρά...πιθανόν οι περισσότεροι στην θέση του να μην είμασταν περισσότερο γενναίοι από αυτόν και να κάναμε το ίδιο.

Ακριβώς αυτό. Και σε αυτό δε φταίει ο ίδιος ο Κωνσταντίνος αλλά ο θεσμός. Βάλε ένα νεαρό 27 ετών μπροστά στον αρχηγό της Σχολής Ευελπίδων (όταν φοιτούσε). Ο ενας είχε πάρει το θρόνο από τον πατέρα του στα 24 του όχι διότι το άξιζε αλλά διότι τον κληρονόμησε. Και είχε να κάνει με ένα στρατιωτικό με πολύ ισχυρή προσωπικότητα. Πολύ λίγος ο Κωνσταντίνος. Πολύ λίγος ο θεσμός της κληρονομούμενης "μοναρχίας"

από εκεί και πέρα νομίμως διεκδίκησε την περιουσία που του ανήκε, όπως καθένας από εμάς θα έπραττε αν είχε να λάβει από το ελληνικό δημόσιο.

Το οποίο απεδείχθη από την καταδίκη της Ελλάδος...
 

theioulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.182
Κριτικές
43
Like
1.716
Πόντοι
3.425
το πρόβλημα είναι ότι εδώ ξεβρακώνεσαι να πληρώνεις χωρίς να έχεις κοινωνικό κράτος... χωρίς καν να έχεις κράτος...

Συμφωνώ απόλυτα. Όμως άμα έρθει πίσω ο κοκός θα φτιάξει και το κοινωνικό κράτος??? Ποιος είναι ο μάγος Χουντίνι??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Έχω ρωτήσει. Πάντως πληρώνει πολύ λιγότερα αν αναλογιστείς ότι στην Ελλάδα πληρώνεις ΙΚΑ (πχ) και αν θέλεις να κάνεις μια εξέτασει πρέπει να κλείσεις ραντεβού 1 μήνα πριν. Ή πληρώνεις από τον φόρο σου για δημόσιο νοσοκομείο και αν σου τύχει κάτι (χτύπα ξύλο) μπορεί να κοιμηθείς και το βράδυ στο διάδρομο και αν δε δώσεις και το φακελάκι στο γιατρό μπορεί και να μη ξυπνήσεις από το χειρουργείο. Ξέρω ότι στην Ελλάδα πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά για δωρεάν παιδεία, αλλά στην πραγματικότητα οι γονείς πληρώνουν ένα καράβι λεφτά για φροντηστήρια σχολείου (από το γυμνάσιο πλέον), Αγγλικα κτλπ. Στη Σουηδία (βασικά σε όλη την Ευρώπη) ο όρος φροντηστήρια απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δε θα πω φυσικά για μισθούς (όχι ότι τον έχω ρωτήσει τι λεφτά παίρνει, αλλά αυτό μαθαίνεται και από αλλού), ούτε για ποιότητα ζωής (μη μου πεις για το χειμώνα και τον ήλιο που έχουμε στην Ελλάδα) γιατί απλά το θέμα ξεφεύγει. Ούτε φυσικά για ασφάλεια (αστυνόμευση).
Το μόνο που δεν τον εχω ρωτήσει είναι το τι φόρο πληρώνει στο Σουηδικό κράτος....

το κυριώτερο... γύρω στο 50% των όσων παίρνει.. και τα βιβλία στο σχολείο των παιδιών τα πληρώνει.. και για να πάει σε γιατρό πρέπει να πάρει παραπεμπτικό από τον οικογενειακό γιατρό αλλιώ δεν πάει σε καρδιολόγο πχ...

ααα ναι και κάτι ακόμη... τα ακριβά φάρμακα δεν τα δίνουν σε πολύ ηλικιωμένους...

και σε ότι αφορά φροντιστήρια.. θέλεις να σου βάλω λινκ με διαφήμιση υποστηρικτικής διδασκαλίας στην Γαλλία?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Συμφωνώ απόλυτα. Όμως άμα έρθει πίσω ο κοκός θα φτιάξει και το κοινωνικό κράτος??? Ποιος είναι ο μάγος Χουντίνι??

δεν είπα αυτό... εγώ σύγκρινα τις μοναρχίες που είναι στην Ευρώπη με την πάλαι ποτέ μοναρχία στην Ελλάδα...

καμμιά σχέση το ένα με το άλλο..
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
το κυριώτερο... γύρω στο 50% των όσων παίρνει.. και τα βιβλία στο σχολείο των παιδιών τα πληρώνει.. και για να πάει σε γιατρό πρέπει να πάρει παραπεμπτικό από τον οικογενειακό γιατρό αλλιώ δεν πάει σε καρδιολόγο πχ...

ααα ναι και κάτι ακόμη... τα ακριβά φάρμακα δεν τα δίνουν σε πολύ ηλικιωμένους...

και σε ότι αφορά φροντιστήρια.. θέλεις να σου βάλω λινκ με διαφήμιση υποστηρικτικής διδασκαλίας στην Γαλλία?
Για να τελιώνει το θέμα γιατί είναι ολίγον τι οφ τόπικ.
Σα κράτος (σε όλες του τις δομές) τα Σκανδιναβικά κράτη είναι πιο μπροστά από τα Ελληνικά. Δε μπορώ να σου πω σε απόλυτους αριθμούς τι πληρώνει ο Έλληνας για τη δωρεά παιδία και τι για την παραπαιδεία και τι ο Σουηδός για την παιδία και τα βιβλία των παιδιών του. Επίσης δε μπορώ να σου πω το τι τιμή έχουν τα ακριβά φάρμακα στη Σουηδία και τι στην Ελλάδα. Δεν έχω ζήσει στη Σουηδία και ούτε έχω ζητήσει από τον ξάδερφο μου να μου δώσει τον οικογενειακό του προυπολογισμό. Αυτά που έγραψα ήταν βάση αυτών που μου λέει ο ίδιος και δεν έχω κανένα λόγο να τον αμφισβητήσω. Αλλά για να μη θέλει να γυρίσει Ελλάδα ακόμα και αν βρει δουλειά (τα παιδιά του ξέρουν ελληνικά πάντως) επειδή το ελληνικό κράτος δεν έχει να του προσφέρει κάτι, δε μπορεί θα το έχει ψάξει καλύτερα από μένα.
Αυτά.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
δεν είπα αυτό... εγώ σύγκρινα τις μοναρχίες που είναι στην Ευρώπη με την πάλαι ποτέ μοναρχία στην Ελλάδα...

καμμιά σχέση το ένα με το άλλο..

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Εκεί ο Βασιλιάς, βασιλεύει, ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑ.

Εδώ βασίλευε αλλά ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΕ βάσει συντάγματος 1952...

Άλλο εκείνες οι βασιλείες άλλο η δική μας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom