Νέα

Σπουδές στη Σουηδία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΚΩΛΟΤΡΥΠΙΔΗΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Cross Xaroula

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2021
Μηνύματα
341
Like
355
Πόντοι
21
καλοκαιρι (που υπολογιζε το πολυ 3 μηνες) καλα θα εισαι.
αλλα χειμωνα θα ειναι λιγο ψιχοπλακωμα. κρυο,ξεκινας απο το σπιτι σου νυκτα και επιστρεφεις νυκτα.
απο τις χωρες που θα σου χρειαστουν καρφια για τα παπουτσια.
νυκτερινη ζωη μαλλον μετρια σε συγκριση με τα ελληνικα δεδομενα.
απο φαγητο εξω θα απογοητευτεις μαλλον οποτε ισως να πρεπει να μαθεις να μαγειρευεις τιποτα και εσυ.
αστυνομια, δημοσιο θα εκπλαγεις ευχαριστα.
πανεπιστημια γενικα καλα, συνεργαστηκε ο γιος μου για ερευνα με σουηδικο πανεπιστημιο και ειχε καλη αποψη.
Αυτο ελειπε.Μηλαμε για χωρα οπου το ΚΡΑΤΟΣ ειναι υποδειγμα προς των πολητη και αντηστροφως βεβαια .Το ιδιο συνβαινη και για τοις αλλες χωρες απο Αυστρια τουλαχηστων και πανω...
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.680
Like
2.357
Πόντοι
456
Αυτο ελειπε.Μηλαμε για χωρα οπου το ΚΡΑΤΟΣ ειναι υποδειγμα προς των πολητη και αντηστροφως βεβαια .Το ιδιο συνβαινη και για τοις αλλες χωρες απο Αυστρια τουλαχηστων και πανω...
Αυτό άλλαξε. Έχουν τεράστιο θέμα με το μεταναστευτικό σε επίπεδο που Σουηδοί φίλοι, μου λένε πως φοβούνται να βγούν από τα σπίτια τους το βράδυ. Μιλώ για Στοκχόλμη.
 

Cross Xaroula

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2021
Μηνύματα
341
Like
355
Πόντοι
21
Αυτό άλλαξε. Έχουν τεράστιο θέμα με το μεταναστευτικό σε επίπεδο που Σουηδοί φίλοι, μου λένε πως φοβούνται να βγούν από τα σπίτια τους το βράδυ. Μιλώ για Στοκχόλμη.
Εγω μιλαω για θεματα με το δημοσιο και την αξιωκρατεια!
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
701
Κριτικές
26
Like
1.922
Πόντοι
1.196
Καλησπέρα ΜΥΣΤΕΣ μου!!! όπως μου τα έφερε η τύχη αυτό το καλοκαίρι θα αποχωρήσω απο αυτήν την πορνιάρικη χώρα για να σπουδάσω Σουηδία και συγκεκριμένα στο Γκέτεμποργκ. Ξέρει κανένας τι παίζει εκεί? έχει κάποιος σπουδάσει/επισκεφτεί την χώρα? καμια άποψη? προσωπικά θα μου λείψει η μπουρδελότσαρκα με την παρέα και ο χαβαλές :cry:
Είχα πάει τρεις φορές Σουηδία για δουλειά πριν 6-7 χρόνια και είχα γνωρίσει Σουηδούς στο UK, είχε περίπου 40.000 στο νησί αν θυμάμαι καλά. H πορνεία είναι παράνομη για τον πελάτη, αν αγοράσεις σεξ μπορεί να βρεθείς με βραχιόλια. Μπουρδέλα, κωλόμπαρα, στριπτιζάδικα κλπ. ξέχασε τα. Από νυχτερινή ζωή έχει κλαμπ, μπαρ, εστιατόρια κλπ. αλλά το αλκοόλ είναι ακριβό, αν είσαι φοιτητής με μικρό μπάτζετ δε θα βγαίνεις πολύ. Πολλές Σουηδέζες είναι πανέμορφες και πολύ στιλάτες, αλλά οι Σουηδοί είναι ντροπαλός και low profile λαός (τουλάχιστον όσοι ήξερα εγώ) δεν είναι σαν τις Αγγλίδες που ψάχνονται πολύ για casual sex. Αν είσαι αθλητικός και outdoorsy και σου αρέσει φύση, εκδρομές, ποδηλασία, αναρριχήσεις, κωπηλασία κλπ. θα βρεις παρέες, οι Σουηδοί ενθουσιάζονται με τέτοια activities, μέσα από εκεί μπορεί να γνωρίσεις και καμιά αθλητική ξανθιά και να περάσεις καλά. Σχεδόν όλοι μιλάνε αγγλικά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Cross Xaroula

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2021
Μηνύματα
341
Like
355
Πόντοι
21
Είχα πάει τρεις φορές Σουηδία για δουλειά πριν 6-7 χρόνια και είχα γνωρίσει Σουηδούς στο UK, έχει περίπου 40.000 στο νησί. H πορνεία είναι παράνομη για τον πελάτη, αν αγοράσεις σεξ μπορεί να βρεθείς με βραχιόλια. Μπουρδέλα, κωλόμπαρα, στριπτιζάδικα κλπ. ξέχασε τα. Από νυχτερινή ζωή έχει κλαμπ, μπαρ, ωραία εστιατόρια κλπ. αλλά το αλκοόλ είναι ακριβό, αν είσαι φοιτητής με μικρό μπάτζετ δε θα βγαίνεις συχνά σε τέτοια μέρη. Πολλές Σουηδέζες είναι πανέμορφες και πολύ στιλάτες, αλλά οι Σουηδοί είναι ντροπαλός και low profile λαός, τουλάχιστον όσοι ήξερα εγώ, δεν είναι δηλαδή σαν τις Αγγλίδες που ψάχνονται πολύ για casual sex. Αν είσαι αθλητικός και outdoorsy και σου αρέσει η φύση, εκδρομές, ποδηλασία, αναρριχήσεις, κωπηλασία κλπ. θα βρεις να κοινωνικοποιηθείς, οι Σουηδοί ενθουσιάζονται με τέτοια activities, οπότε μέσα από τέτοιες φάσεις μπορεί να γνωρίσεις και καμιά αθλητική ξανθιά και να περάσεις καλά. Σχεδόν όλοι μιλάνε αγγλικά.
Α ξεχασα να πω και αυτο.Σε ολλες αυτες τοις χωρες απο την κουνια τους τα ΑΓΓΛΙΚΑ τα ξερουν σχεδων οπως την γλωσα τους!
Αυτο υπαρχει σαν παρακαταθηκη απο των 2ο παγκοσμειο πολεμο.
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
846
Πόντοι
376
Αυτο ελειπε.Μηλαμε για χωρα οπου το ΚΡΑΤΟΣ ειναι υποδειγμα προς των πολητη και αντηστροφως βεβαια .Το ιδιο συνβαινη και για τοις αλλες χωρες απο Αυστρια τουλαχηστων και πανω...
μιλαω για τις προσωπικες μου εμπειριες. αυστρια γερμανια οι υπηρεσιες ας πουμε στα metro tram ειναι καλες. στη σουηδια εξαιρετικες.
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
846
Πόντοι
376
Α ξεχασα να πω και αυτο.Σε ολλες αυτες τοις χωρες απο την κουνια τους τα ΑΓΓΛΙΚΑ τα ξερουν σχεδων οπως την γλωσα τους!
Αυτο υπαρχει σαν παρακαταθηκη απο των 2ο παγκοσμειο πολεμο.
θες να μας πεις ποιες ειναι αυτες οι χωρες;
επισης η σουηδια στο 2ο παγκοσμιο ηταν ουδετερη.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846

Cross Xaroula

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2021
Μηνύματα
341
Like
355
Πόντοι
21
θες να μας πεις ποιες ειναι αυτες οι χωρες;
επισης η σουηδια στο 2ο παγκοσμιο ηταν ουδετερη.
Πολη αμερηκανη στρατιωτες κυριως παντρευτηκανε σε αυτες τοις χωρες αλλα κυριως το αμερηκανηκο συστημα σπουδων με τα κολεγια κτλ εφαρμοζεται απο τοτε μαζη με την γλωσα.
 

El Sueco

Νέο Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2023
Μηνύματα
1
Κριτικές
2
Like
130
Πόντοι
280
Λοιπόν, 15 χρόνια στη Σουηδια κ το κοντερ συνεχίζει. Μάστερ στο Λουντ, διδακτορικό Ουψαλα, δουλεια Στοκχόλμη.

Μπουρδέλα και λοιπα τα ξεχνας. Η αγορα των εν λόγω υπηρεσιών ειναι παρανομη, όχι η πώληση. Σε ξεφτυλίζουν αν σε πιασουν.

Το Γκετεμποργκ εχει τις πιο ωραίες γυναίκες στη χωρα, αποψη μου. Πιο οριτζιναλ σουηδες, ξανθες κ γαλανοματες με βυζαρες και πιο εξαλλες...

Το πανεπισημιο του Γκετεμποργκ ειναι πολυ καλό, ειχα περασει κ εκεί αλλά ήθελα το πρόγραμμα του Λουντ πιο πολυ κ ειχα συνεργασιες μετά στο διδακτορικο. Ειμαι κ εγώ στο οικονομικο πεδιο.

Σε Λουντ κ Ουψαλα, που ειναι οι πλεον φοιτητικες πόλεις, βρωμάει ο τόπος μουνι, πρεπει να είσαι εντελώς μαλάκας για να μη γαμησεις.

Πολύ παιχνίδι γίνεται στα φοιτητικά πάρτι και επισης παίζει πάρα πολύ το ονλαιν (τιντερ κλπ,μποντικοντακτ ντοτ κομ)
Τρελά φορτώματα γινονται σε κάτι κρουαζιέρες τύπου πχ Στοκχόλμη-Ελσινκι

Από νυκτερινη ζωη εχει ότι θες. Απλά το αλκοολ κοστίζει παραπάνω. Το κόστος ζωης ειναι πλέον το ιδιο με την Ελλάδα, εκτός από ενοικια κ μετακινησεις που ειναι πιο ακριβα.

Εγκληματικοτητα (συμμορίες) υπάρχει, όχι στο βαθμό όμως που ακούγετε, και σε συγκεκριμένες περιοχές κυρίως στη νοτια Στοκχόλμη.

Σχεδόν όλοι γυμνάζονται, οι ευσωμοι ειναι πραγματικα ελάχιστοι. Κάπνισμα μόνο σε ανοικτό χώρο κ ποτέ σε εστιατόρια, μπαρ κλπ.
Ξεχνας τα μετρητα, έχω να πιάσω χρόνια..

Το κρύο είναι χοντρό, δεν σε κόβει και με ένα καλό μπουφαν την παλεύεις άνετα. Πιο πολυ θα σε πειραξει το σκοταδι τον χειμώνα και το φώς το καλοκαιρι. Ειναι 10 το βράδυ κ είναι ακόμα μέρα.

Με το που θα ερθεις θα κοιταξεις να βγάλεις το περσον νουμερ (σαν αμκα σκεψου) όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Ότι θες ρώτα.

Med vänlig hälsning,
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom