Νέα

Σημαιοφόροι με κλήρωση και όχι βάσει βαθμολογίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rainbow
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 113
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Δεν γίνονται με κλήρωση αυτά. Είμαι έτοιμος και πάλι φέτος για τον μεγάλο διαγωνισμό του Μίστερ Μαλάκα 2017.  :hi:

Εχεις ξεκινησει δυνατα βλεπω πικερ, να δουμε αν θα εμφανιστει αλλος ποιο δυνατος μαλακας από εσένα....  :hi:
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
ότι το πρόβλημα της παιδείας είναι στο δημοτικό ποιο παιδάκι θα σηκώνει τη σημαία
ευτυχώς όλα τα σοβαρά προβλήματα τα λύσαμε
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
ότι το πρόβλημα της παιδείας είναι στο δημοτικό ποιο παιδάκι θα σηκώνει τη σημαία
ευτυχώς όλα τα σοβαρά προβλήματα τα λύσαμε

Οι συντροφοι σου όμως από αυτό το πρόβλημα ξεκίνησαν...
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.910
Κριτικές
16
Like
14.801
Πόντοι
6.515
εχετε θρασος μεγαλο οταν κατηγορειται το πασοκ για τα δικα σας εγκληματα

τυπε η χρεοκοπια της ελλαδας εχει ονομα και επωνυμο
αντρεας παπαντρεου  :vomit:

οι υπολοιποι που αναφέρεις απλως ακολουθησαν το εργο του
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.910
Κριτικές
16
Like
14.801
Πόντοι
6.515
Αξιόπιστες πηγές αναφέρουν πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα παρουσιάσει σχέδιο νόμου με τον οποίο τα μετάλλια των Ολυμπιακών Αγώνων θα χορηγούνται κατόπιν κληρώσεως, ανεξαρτήτου επιδόσεως και τελικής κατάταξης σε όλα τα ολυμπιακά αθλήματα.

νεωτερες πηγες αναφερουν ότι για τα μεταλλια που θα αντιστοιχουν στην ελληνικη αποστολή η κληρωση θα γινει μεταξυ των μελων της οικογενειας του υπουργου παππα  :S
 

patos1111

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
772
Κριτικές
13
Like
1.225
Πόντοι
3.135
να δουμε τι άλλη μαλακια θα ακούσουμε.......δηλαδή η δικαιολογία που έμεινες στην ίδια ταξη θα είναι ότι ήθελες μία δεύτερη ευκαιρία να σηκώσεις την Σημαία (μετα από την κλήρωση)
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.509
Πόντοι
1.056
Στα χρόνια τα δικά μου στο δημοτικό δίνανε τη σημαία στον πιο ψηλό τώρα θα μπορούσαν να τη δώσουν σε όποιον την έχει μεγαλύτερη ή σε όποιο κοριτσάκι έχει το ωραιότερο κωλαράκι.
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Οι συντροφοι σου όμως από αυτό το πρόβλημα ξεκίνησαν...

δεν είναι σύντροφοί μου οι συριζέοι
είναι γελοίο να ασχολείστε με το ποιο παιδάκι του δημοτικού θα σηκώνει τη σημαία στην παρέλαση
τα προβλήματα τις παιδείας μεγαλύτερα
κύριο πρόβλημα είναι η χρηματοδότηση, η έλλειψη φοιτητικών εστιών, οι πανελλήνιες, το μάθημα των θρησκευτικών, η κατάργηση των βαθμών σε δημοτικό γυμνάσιο

 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
52
Πόντοι
66
δεν είναι σύντροφοί μου οι συριζέοι
είναι γελοίο να ασχολείστε με το ποιο παιδάκι του δημοτικού θα σηκώνει τη σημαία στην παρέλαση
τα προβλήματα τις παιδείας μεγαλύτερα
κύριο πρόβλημα είναι η χρηματοδότηση, η έλλειψη φοιτητικών εστιών, οι πανελλήνιες, το μάθημα των θρησκευτικών, η κατάργηση των βαθμών σε δημοτικό γυμνάσιο
Να παιρνουν απολυτηριο χωρις να πατανε στο σχολειο.Πεστα ρε παιδι μου :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :boobies:
 

super_85

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2017
Μηνύματα
81
Like
12
Πόντοι
0
Λοιπόν δεν είναι η σημαία. Έτσι κι αλλιώς στο δημοτικό με κλήρωση ίνεται μιας και σχεδόν όλοι εκτός από κάποια μογγολάκια παίρνουν 10 . Απλά είναι η συνεχόμενη επίθεση που γίνεται στις παραδόσεις στα ήθη και στα έθιμα. Ακούς από τον χοντρό τον πρόεδρο της βουλής να μιλάει για πολευθνικό κράτος κλπ. Προσπαθούν να αποδομίσουν ότι μας συνδέει με την ιστορία μας. Ένα άλλο λαμόγιο ο Χαμπίδης γνωστός μιζαδόρος από την λαχαναγορά Θεσσαλονίκης σήμερα ΄ είχε ανάρτηση για τους τάφους Ελλήνων που δολοφονήθηκαν από τους Βυζαντινούς αυτοκράτορες που είναι φανατισμένοι χριστιανοί. Για τους νεκρούς στη Βενεζουέλα τσιμουδιά!
 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836
Ένα προσφυγόπουλο από το Αφγανιστάν, σημαιοφόρος στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου


Η κλήρωση για την ανάδειξη των σημαιοφόρων και των παραστατών για τις μαθητικές παραστάσεις, μία πρακτική που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά φέτος στα ελληνικά σχολεία, δέχθηκε ποικίλες κριτικές.

Άσχετα, όμως, από τα όσα ακούστηκαν υπέρ ή κατά της νέας αυτής διαδικασίας, ποιος θα φανταζόταν ότι η «θεά τύχη» θα έφερνε έναν πολύ ιδιαίτερο συμβολισμό για την ελληνική πραγματικότητα: ένα προσφυγάκι από το Αφγανιστάν, στους πρώτους μήνες του στο ελληνικό σχολείο, να σηκώσει την ελληνική σημαία στη μαθητική παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.


Ο Αμίρ, είναι 11 χρονών και έχει έρθει με τη μητέρα και τα δύο αδερφάκια του, τον Βαλί και τη μικρή Ελνάζ, από την Χεράτ του Αφγανιστάν πριν από ενάμιση χρόνο.
Το ταξίδι από την πόλη, που αιώνες πριν, στο πέρασμά του ο Μέγας Αλέξανδρος ονόμασε «Αλεξάνδρεια», ως το Καρά Τεπέ της Λέσβου και από εκεί στη Δάφνη της Αθήνας, μεγάλο και δύσκολο. «Η κατάσταση στο Αφγανιστάν δεν είναι καλή. Έχουμε πόλεμο, ειδικά στην περιοχή μας. Δε μου αρέσει ο πόλεμος», λέει ο Αμίρ χαμηλώνοντας το βλέμμα, «εδώ είναι καλύτερα».

Πριν λίγο καιρό, ο Αμίρ και η οικογένειά του, πήγαν να μείνουν σε έναν από τους ξενώνες που διαθέτει ο δήμος Αθηναίων για τους πρόσφυγες και άρχισαν να πηγαίνουν στο σχολείο, μαζί με τα ελληνόπουλα της γειτονιάς.
Και λίγες ημέρες πριν, έμαθε ότι η κλήρωση για σημαιοφόρο του σχολείου έβγαλε το δικό του όνομα. «Εγώ δεν ήμουν ενήμερος ότι συμμετείχα στη διαδικασία, απλά μου είπαν ότι βγήκε το όνομά μου. Είμαι πολύ χαρούμενος που θα παρελάσω μαζί με τους συμμαθητές μου», λέει ο Αμίρ και με χαμόγελο προσθέτει ότι όλοι οι συμμαθητές του τού έδωσαν τα συγχαρητήριά τους.

Ο Αμίρ, που πηγαίνει στην Ε' δημοτικού, είναι μετρημένος στα λόγια και τις αντιδράσεις του, η μητέρα του, όμως, η Αριζού, δεν κρύβει τον ενθουσιασμό της.
«Πολύ χάρηκα όταν με ενημέρωσαν για την επιλογή αυτή.
Δεν ήξερα τι να πω ούτε τι να κάνω. Στο Αφγανιστάν δεν έχουμε μαθητική παρέλαση. Είναι καινούρια εμπειρία», λέει.
Η Αριζού εξηγεί ότι στη χώρα τους υπάρχουν μόνο στρατιωτικές παρελάσεις και δεν επιτρέπεται να τις παρακολουθούν.
«Δεν θα μπορούσαμε να είμαστε θεατές ή κοντά στους επισήμους και τους πολιτικούς», λέει, «και εδώ μας δόθηκε αυτή η ευκαιρία, όχι μόνο να παρακολουθήσουμε παρέλαση, αλλά να συμμετέχει και ο Αμίρ και να είναι σημαιοφόρος».

Τι κι αν η αριστεία εξαλείφθηκε πια από προϋπόθεση για να κρατήσει ένας μαθητής τη σημαία στην παρέλαση, ο Αμίρ φαίνεται να έχει στόφα καλού μαθητή και όνειρα μεγάλα. Θέλει να σπουδάσει και να γίνει οδοντίατρος και το αγαπημένο του μάθημα στο σχολείο είναι τα ελληνικά. «Τα μαθήματα στο σχολείο είναι ωραία, δεν είναι δύσκολα.
Το αγαπημένο μου, είναι η Ελληνική Γλώσσα», λέει και συμπληρώνει ότι η δεύτερη ξένη γλώσσα που μαθαίνει είναι η γερμανική.

Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ

 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
μαλιστα την σημαια θα την κρατησει που εχει τον σταυρο

την προσευχη θα κανει καθε πρωι;

παντως το πολυεθνικο μας καθηκον το καναμε

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
μαλιστα την σημαια θα την κρατησει που εχει τον σταυρο

την προσευχη θα κανει καθε πρωι;

παντως το πολυεθνικο μας καθηκον το καναμε

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Τύπε εννοείται ότι θα  αφαιρεθεί ο σταυρός από την σημαία για να μην θίξουμε το θρησκευτικό συναίσθημα του αλαχοακμπάρου.  Που ακούστηκε να υποβάλουμε σε τέτοιο βασανιστήριο το κακόμοιρο το προσφυγγόπουλο.  Για τίποτε φασίστες μας πέρασες ; 
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Όλο μαλακίες αυτή η κυβέρνηση...  :jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom