Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 39K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 19 άτομα (0 μέλη και 19 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896
:confused::confused::confused:

Χωρίς τίτλο.jpg
Δλδ το έχεις δει;;;κ συγκρίνεις νοσοκομεία Ελλάδος 1960 με σοβιέτ;;;;
Κάτι παράγκες. Είχαμε για νοσοκομεία
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Τυπε το είχες δει το νοσοκομείο; όπως και όλων των υπολοίπων επαρχιακών πόλεων τα νοσοκομεία για να τα συγκρίνεις με σε σοβιετικα νοσοκομεία; :confused:
Η αρκεισε σε μια απλή παραγραφο;
ναι τα ειχα δει ... στο ξαναγραψα το 63 ειμαι γεννημενος

ηταν πολυ καλυτερα απο τα αντιστοιχα σοβιετικα νοσοκομεια σε πολεις με ιδιο αριθμο κατοικων (εαν υπηρχαν και δεν ηταν στρατιωτικα αντισκοινα) ... και μιλαμε για τα νοσοκομεια της πλεμπας οχι της κομματικης νομενκλατουρας

και δεν θα μου συγκρινεις την τουλα των 500χιλιαδων κατοικων με τις σερρες των 50χιλ ... θα την συγκρινεις με την θεσ/νικη ή θα πας να βρεις πολη της ρωσιας με 50χιλ κοσμο να δουμε συγκρισεις
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.143
Κριτικές
166
Like
26.985
Πόντοι
34.538
Τι να μην επιμένω αφού θεωρίες τσαμπουνατε χωρίς να έχετε πάει
Ξέρεις ποιος είμαι κ ρώτα τους αν έχω πάει ανατ μπλοκ από κουτάβι
Απλά μερικοί ακούν ότι τους είπε ο παππούς τους ο βασιλικός ότι κ καλά οειμαξε στο σοβιέτ
Ξεχνάτε που δεν είχανε στην Ελλάδα ως το 1980 βασικά αγαθα
Νοσοκομεία ανύπαρκτα ρημοτομεια ανύπαρκτη πάρκα σχολεία φτώχεια λασποδρομους ανοργάνωτο κράτος
Τι στο καλό όλοι από εφοπλιστικές οικογένειες προέρχεστε;;;
Δεν τσαμπουναω θεωριες,εγραψα γεγονοτα που εζησα...
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
ειναι που οι σερρες δεν ειχαν νοσοκομειο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Το έχω δει εγώ,ακόμη και σήμερα παρέχει υπηρεσίες ΠΕΔΥ,rapidtests
και πέρα από κάποιες πτέρυγες η βασική υποδομή είναι από το 1949

Αυτό το τμήμα είναι από το 1949

palaio_nosokomeio.png
μονο που εχει φτιαχτει καινουργιο και σε αυτο της φωτο εχουν μεινει απλες υπηρεσιες
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.258
Κριτικές
2
Like
2.043
Πόντοι
216
Bayraktar τελος.Μπορουν να κλαινε οι τουρκοφιλοι.

Ουκρανία: Οι Ρώσοι κατέρριψαν όλα τα τουρκικά UAVs!

Μελη του ISIS στην Ουκρανια.Αζωφ,Ουστασι,ISIS δεν τους βλεπω καλα.Θα γινει σφαγη.

SVR: «Οι ΗΠΑ στέλνουν επίλεκτα μέλη του ISIS στην Ουκρανία – Έλαβαν εκπαίδευση στη βάση Αλ Τανφ»

Μονο να αφησουν τους αμαχους να φυγουν και το μακελειο που θα ακολουθησει θα ξεπερνα καθε φαντασια.

Θρίλερ με την απομάκρυνση αμάχων από την Μαριούπολη: Παραστρατιωτικοί Ουκρανοί τους κρατούν όμηρους
Έχει μεγάλη πλάκα τελικά, πόσο πολύ μπορεί το ανθρώπινο μυαλό να προσπεράσει την λογική και κριτική σκέψη, αν η πηγή πληροφορίας ανήκει σε κάτι που υποστηρίζει.... και, για να το δέσω με το παραπάνω, εξηγούμαι...
1) Τα UAV, τουλάχιστον τα Bayraktar και η μαζική πλειοψηφία των UAV, είναι ελικοφόρα.... ΕΛΙΚΟΦΟΡΑ. Ούτε μεγάλες ταχύτητες μπορούν να πιάσουν, ούτε σε μεγάλα ύψη μπορούν να ανέβουν, ούτε καν την καλύτερη δυναμική ελιγμών έχουν... ένας κυνηγός με καραμπίνα παίζει να μπορεί να καταρρίψει UAV αν του ρίξει χωρίς να τον έχει λοκάρει κάποιος αισθητήρας απο πρίν.
2) Μιλάμε για το ίδιο ISIS που είναι στη Συρία, το πολεμούσαν οι Αμερικανοί τα τελευταία 6 και κάτι χρόνια, και ακόμα δεν έχουν καταφέρει να το διαλύσουν τελείως; Το ίδιο ISIS που υπήρχε επι προεδρίας Ομπάμα, συνέχισε επι Τράμπ, και υπάρχει ακόμα επι Μπάϊντεν; Δεν σου έκοψε οτι κάτι δε δένει καθόλου σε αυτή την ιστορία; Και, πόσταρες και λινκ, με πηγή της "είδησης" τις Ρωσικές μυστικές υπηρεσίες... ούτε κι εκεί σου έκοψε να σκεφτείς "ρε, μπας και διαβάζω μαλακίες τώρα"
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Σαν αχυρώνας είναι για Σαλμα
Καταλαβαίνω γενικά τι θες να πεις και να συγκρίνεις κάποια μεγάλα σοβιετικά έργα
με ελληνικές επαρχίες που μετά από εμφύλιο,κ.λ.π. λογικό να έχουν υποδομές για τον πούτσο,
αλλά κομμουνιστικό καθεστώς όπου ο λαός να είχε ποιότητα ζωής,
δεν έχει υπάρξει.
Αλλιώς δε θα προσπαθούσαν να φύγουν με κάθε τρόπο στη δύση.

Επίσης αν ήταν τόσο καλύτερα,θα προσπαθούσαν να τον επαναφέρουν.
Αλλά αντίθετα τους πιάνει τρόμος μόνο στη σκέψη.

Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με την άποψή μου και την άποψή σου.
Αν υπάρχει χώρα που απαλλάχθηκε από κομμουνισμό και μετά από λίγα χρόνια οι πολίτες της θέλησαν
να τον επαναφέρουν,να μου την πεις.
Αν υπήρξε και καμιά,οικειοθελής,μετανάστευση ανθρώπων από μη κομμουνιστική χώρα,σε κομμουνιστική,πες να ξέρω.

Δεν κάνουμε το σταυρό μας που δεν επικράτησαν οι συμμορίτες που θα είμασταν παραθαλάσσια αλβανία στην καλύτερη...
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Τι να μην επιμένω αφού θεωρίες τσαμπουνατε χωρίς να έχετε πάει
Ξέρεις ποιος είμαι κ ρώτα τους αν έχω πάει ανατ μπλοκ από κουτάβι
Απλά μερικοί ακούν ότι τους είπε ο παππούς τους ο βασιλικός ότι κ καλά οειμαξε στο σοβιέτ
Ξεχνάτε που δεν είχανε στην Ελλάδα ως το 1980 βασικά αγαθα
Νοσοκομεία ανύπαρκτα ρημοτομεια ανύπαρκτη πάρκα σχολεία φτώχεια λασποδρομους ανοργάνωτο κράτος
Τι στο καλό όλοι από εφοπλιστικές οικογένειες προέρχεστε;;;
οχι παικτη ... εγω απο λασποχωρι προερχομαι ... απλα οταν την δεκαετια του 70 εγω ειχα 5 βασικα αγαθα ... ο απλος σοβιετ πολιτης δεν ειχε καλα καλα ΕΝΑ
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896
Καταλαβαίνω γενικά τι θες να πεις και να συγκρίνεις κάποια μεγάλα σοβιετικά έργα
με ελληνικές επαρχίες που μετά από εμφύλιο,κ.λ.π. λογικό να έχουν υποδομές για τον πούτσο,
αλλά κομμουνιστικό καθεστώς όπου ο λαός να είχε ποιότητα ζωής,
δεν έχει υπάρξει.
Αλλιώς δε θα προσπαθούσαν να φύγουν με κάθε τρόπο στη δύση.

Επίσης αν ήταν τόσο καλύτερα,θα προσπαθούσαν να τον επαναφέρουν.
Αλλά αντίθετα τους πιάνει τρόμος μόνο στη σκέψη.

Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με την άποψή μου και την άποψή σου.
Αν υπάρχει χώρα που απαλλάχθηκε από κομμουνισμό και μετά από λίγα χρόνια οι πολίτες της θέλησαν
να τον επαναφέρουν,να μου την πεις.
Αν υπήρξε και καμιά,οικειοθελής,μετανάστευση ανθρώπων από μη κομμουνιστική χώρα,σε κομμουνιστική,πες να ξέρω.

Δεν κάνουμε το σταυρό μας που δεν επικράτησαν οι συμμορίτες που θα είμασταν παραθαλάσσια αλβανία στην καλύτερη...
Δεν έχω ψηφίσει κομμουνισμό ποτέ
Μου είναι αστείο να φανταστώ να ψηφίσω κομμουνισμό
Αυτό που έγραψα ήταν ότι το βιοτικό επίπεδο του Έλληνα σε σχέση με το σοβιετικό ως το 1979 ήταν κατωτερο
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896
οχι παικτη ... εγω απο λασποχωρι προερχομαι ... απλα οταν την δεκαετια του 70 εγω ειχα 5 βασικα αγαθα ... ο απλος σοβιετ πολιτης δεν ειχε καλα καλα ΕΝΑ
Αγαθά ;; Βιοτικό επίπεδο έγραψα που περιλαμβάνει διατροφή σπίτι παιδεία υγεία υποδομες
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896
στο ξαναγραψα ... φευγαμε τρεχοντας να παμε να ζησουμε στη σοβιετια να ευχαριστηθουμε βιοτικο επιπεδο
Είπα μέχρι το 1979

μη παραποιεις αυτά που έγραψα κ δεν μίλησα αν υπήρχε στην αγορά πχ το levi's αλλά για γενικό βιοτικό επιπεδο
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.258
Κριτικές
2
Like
2.043
Πόντοι
216
Ok o Έλληνας ζούσε καλύτερα το 60-70 από τους σοβιετικούς

:confused:
Η δίκαιη σύγκριση, θα έπρεπε να ήταν "Ο Ευρωπαίος" όχι ο Έλληνας... η ΕΣΣΔ ήταν μια κομμουνιστική ομοσπονδία. Μπορεί ο Ρώσσος το 60 να ζούσε καλύτερα απο τον Έλληνα... ο Αρμένιος όμως; Ο Αζέρος; Ο Ρουμάνος; Ο Τσετσένος; Ο Σιβηριανός; Αμφιβάλλω...
Βέβαια, αν κάνουμε τη σύγκριση δίκαια, το μέσο βοιωτικό επίπεδο του δυτικοευρωπαίου ήταν σαφώς πολύ καλύτερο απο το αντίστοιχο του μέσου Σοβιετικού... αυτό δε χωρά αμφισβήτησης, όπως και να το δούμε
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896
Η δίκαιη σύγκριση, θα έπρεπε να ήταν "Ο Ευρωπαίος" όχι ο Έλληνας... η ΕΣΣΔ ήταν μια κομμουνιστική ομοσπονδία. Μπορεί ο Ρώσσος το 60 να ζούσε καλύτερα απο τον Έλληνα... ο Αρμένιος όμως; Ο Αζέρος; Ο Ρουμάνος; Ο Τσετσένος; Ο Σιβηριανός; Αμφιβάλλω...
Βέβαια, αν κάνουμε τη σύγκριση δίκαια, το μέσο βοιωτικό επίπεδο του δυτικοευρωπαίου ήταν σαφώς πολύ καλύτερο απο το αντίστοιχο του μέσου Σοβιετικού... αυτό δε χωρά αμφισβήτησης, όπως και να το δούμε
Για Ελλάδα μιλούσαμε ως to 1980
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.792
Πόντοι
3.656

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Είπα μέχρι το 1979

μη παραποιεις αυτά που έγραψα κ δεν μίλησα αν υπήρχε στην αγορά πχ το levi's αλλά για γενικό βιοτικό επιπεδο
ναι παικτη μου

μεχρι το 79 ... τρεχαμε ολοι στη σοβιετια να απολαυσουμε το βιοτικο επιπεδο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom