Νέα

Ρεάλ Μαδρίτης,η βασίλισσα της Ευρώπης!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 163K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Cristiano Ronaldo VS Ronaldo Luís Nazário de Lima

  • Cr7

    Ψήφοι: 44 35,2%
  • R9

    Ψήφοι: 81 64,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    125

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ο Φράνκο από τον Ιούλιο του 1936 έως και τον Ιούλιο του 1939 ηγείτο επαναστατικού στρατού για να ανατρέψει το τότε καθεστώτος. Ακόμα και εσύ που είσαι τόσο βλάκας, μπορείς να το καταλάβεις!!!!

Από και πέρα ρε κλόουν, δε μου απάντησες για τη δολοφονία του José Antonio Primo de Rivera από το κράτος των "δημοκρατών")...Μάθε και ποιος είναι και τι έχει πει, δε θα σε βλάψει...

Και κάτι ακόμα για να γελάσουμε με το ανύπαρκτο μυαλό σου: οι Καταλανοί είναι εθνικό κίνημα που ζητά εθνική ανεξαρτησία ή αριστεροί;;;Κάνε και μια σύγκριση με τους Βάσκους που δεν αρκούντε να χλαπακιάζουν τα φράγκα των Ισπανών και να θυμούνται την διαφορετικότητά τους μέσω της Μπιλμπάο...

Είσαι σούργελο ρε κακομοίρη!!!!

αααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα σκούπισε τα χύσια απ τη μάπα ρε καμμένε.
ο Φράνκο έκανε επανάσταση..
ααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχα

γαμιόλη οι καταλανοι είναι και αριστεροί και κάνουν αγώνα εθνικής ανεξαρτησίας.
η καταλονία κρατάει όλο το μπουρδέλο της Ισπανίας βιομηχανικά γι αυτό και κάτι πούστηδες απο κούνια σαν και σένα και τον επαναστάτη φράνκο μια ζωή ήθελαν να τους προσαρτήσουν.

Υ.Γ.
επιμένω. ΠΟΙΟΣ και τι σου έκανε στην παιδική σου ηλικία ρε πουστόφλωρε;
 

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
αααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα σκούπισε τα χύσια απ τη μάπα ρε καμμένε.
ο Φράνκο έκανε επανάσταση..
ααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχα

γαμιόλη οι καταλανοι είναι και αριστεροί και κάνουν αγώνα εθνικής ανεξαρτησίας.
η καταλονία κρατάει όλο το μπουρδέλο της Ισπανίας βιομηχανικά γι αυτό και κάτι πούστηδες απο κούνια σαν και σένα και τον επαναστάτη φράνκο μια ζωή ήθελαν να τους προσαρτήσουν.

Υ.Γ.
επιμένω. ΠΟΙΟΣ και τι σου έκανε στην παιδική σου ηλικία ρε πουστόφλωρε;


Γράφει ο ηλίθιος: "η καταλονία κρατάει όλο το μπουρδέλο της Ισπανίας βιομηχανικά".
Η αλήθεια είναι:"Barcelona is today one of the world's leading tourist, economic and cultural centres, and its influences in commerce, education, entertainment, media, fashion, science, and the arts all contribute to its status as one of the world's major global cities"
"The Barcelona metropolitan area comprises over 66% of the people in one of the richest regions in Southern Europe – Catalonia, with a GDP PPP per capita amounting to €30,700 European Union's GDP PPP per capita). Furthermore, the Barcelona metropolitan area has a GDP amounting €177 billion what is equivalent to €35,975 in per capita terms"
"As in other modern cities, the manufacturing sector has long since been overtaken by the services sector"

επανάσταση η [epanástasi] Ο33 : 1.το σύνολο των ιστορικών γεγονότων που συμβαίνουν σε μία οργανωμένη κοινωνία, κυρίως κράτος, όταν ένα τμήμα της, μικρό ή μεγάλο, εξεγείρεται με σκοπό την κατάληψη της εξουσίας
"Franco and the military participated in a coup d'état against the Popular Front government"

Πες μας τώρα ειλικρινά: είσαι ή δεν είσαι μαλάκας;;;;

ΥΓ Μην ανησυχείς αν μου έχει κάνει κανείς τπτ στην παιδική μου ηλικία. Όλα νορμάλ ήταν και είναι. Ρώτα και τη μάνα σου να στο επιβεβαιώσει σούργελο

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
έχεις πατήσει ποτέ το πόδι σου στην Καταλονία πουστρα; ή φοβάσαι μνη σου ξεσκίσουν το κωλαράκι οι αριστεροί;

τσίμπα μπάσταρδε και άει γαμήσου..

Πολύ γούγλη διαβάζεις.....

THE INDUSTRIAL SECTOR IN CATALONIA
Depending on the area, you can find a huge variety of industries in Catalonia.
During the 20th century, one of the most popular industries was textile, but now
it has almost disappeared.
Today, in the south, there is a great area with mainly chemical industries,
based on oil, plastics chemistry and the pharmaceutical sector. Around
Barcelona, there is a mix of mechanical and electrical industries, but the most
common businesses are in the service sector from consultancy to design, or
government offices. Up north, maybe machinery industry is the most common,
but also plastics transformation (especially injection), cork industry and food
products transformation are located there. What is easy to find all around
Catalonia are car components suppliers. The wine industry is also well known in
different areas of Catalonia.
 

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
έχεις πατήσει ποτέ το πόδι σου στην Καταλονία πουστρα; ή φοβάσαι μνη σου ξεσκίσουν το κωλαράκι οι αριστεροί;

τσίμπα μπάσταρδε και άει γαμήσου..

Εσύ στη Βαρκελώνη πούστεψες μωρή ξεκωλιάρα;;;;

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ...
εμείς εδώ θα μαστε να εξακολουθήσουμε ΝΑ ΣΕ ΓΑΜΑΜΕ.  :zfuck: :zfuck: :zfuck: :zfuck:

- Economy : Catalonia shows a dynamism envied in the peninsula. Barcelona and its zone of influence has a third less of unemployed than the rest of the country. With 25% of the national production,[size=18pt] Catalonia is the principal Spanish industrial area, With automotive engineering, electronics, chemistry and the textile as growth industries and for a few years the agroalimentary one.[/size] The services represent 60% of the activity, industry 36% and the agriculture less than 4%. Influenced by European standards more than Spanish ones, the province has associated to Languedoc-Roussillon and Midi-Pyrenees region to form an Euroregion.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Εσύ στη Βαρκελώνη πούστεψες μωρή ξεκωλιάρα;;;;

εγώ στην Μαδρίτη ξεκίνησα να γαμάω ΠΟΥΣΤΦΛΩΡΑΚΙΑ σαν και σένα....
ακου η Βαρκελώνη δεν έχει βιομηχανίες.
αααααααααααααααααααααααααααααχχααχχαχαχαχαχααχχαχαχα

πάνε κάνε μια πίπα τώρα στον μουρίνιο ηλίθιε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
ααααααααααχχααχαχαχαχα
το μπούκωμα σε κάνει και λαλάς ε;
δε θέλω να σε μιουτάρουν για να βλέπουν τι ξεφτιλισμένη πούστρα είσαι.

Κοίτα ρε ποιός μιλάει....Το μεγαλύτερο σούργελο του forum...με 40 μνμ κατά μέσο όρο τη μέρα..που έτσι και μείνει μια εβδομάδα χωρίς νετ θα αυτοκτονήσει..
Είσαι θλιβερός και κακομοίρης ρεεε, αξιοθρήνητος αλλά έχω πάψει να δείχνω συμπόνοια σε σκουλήκια...

Σκουληκάκι, τράβα να στον φορέσουνε μπας και ξεχαρμανιάσεις γιατί φένεται ότι σου έλειψε η πούτσα και έχεις λαλίσει...

Όσο για μένα, εδώ θα είμαι και αύριο να συνεχίζω να σε εξευτελίζω
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Κοίτα ρε ποιός μιλάει....Το μεγαλύτερο σούργελο του forum...με 40 μνμ κατά μέσο όρο τη μέρα..που έτσι και μείνει μια εβδομάδα χωρίς νετ θα αυτοκτονήσει..
Είσαι θλιβερός και κακομοίρης ρεεε, αξιοθρήνητος αλλά έχω πάψει να δείχνω συμπόνοια σε σκουλήκια...

Σκουληκάκι, τράβα να στον φορέσουνε μπας και ξεχαρμανιάσεις γιατί φένεται ότι σου έλειψε η πούτσα και έχεις λαλίσει...

Όσο για μένα, εδώ θα είμαι και αύριο να συνεχίζω να σε εξευτελίζω

ποιός είπαμε ότι ξεφτιλίστηκε;
αααααααααααααααααααααααχαχααχαχχαχα
μόλις μπουκώνεσαι απ τις παπαριές περί βαρκελώνης και βιομηχανίας ασχολείσαι με μάνες.
ααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχ
σου πα.... πες μας τι και ποιός στο έκανε αυτό που σου κανε μικρός.
πούστρα.
 

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
ποιός είπαμε ότι ξεφτιλίστηκε;
αααααααααααααααααααααααχαχααχαχχαχα
μόλις μπουκώνεσαι απ τις παπαριές περί βαρκελώνης και βιομηχανίας ασχολείσαι με μάνες.
ααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχ
σου πα.... πες μας τι και ποιός στο έκανε αυτό που σου κανε μικρός.
πούστρα.

Ρε σούργελο, δες αυτά που πόσταρες και θα καταλάβεις τις πίπες περί "βιομηχανίας". Εξάλλου, είναι γνωστό ότι η Ισπανία είναι βιομηχανική χώρα. Τσέκαρε και όλα τα υπόλοιπα. Όλο πίπες και δόγματα αναφέρεις. Κανένα επιχείρημα, καμία λογική σκέψη με συνοχή ή συνέχεια..

Βέβαια για την επανασταση και κατά πόσο κάποιος (ο Φράνκο) που προσπαθεί να πάρει την εξουσία από την κυβέρνηση είναι επαναστάτης, γαργάρα το έκανες, όπως ξέρεις...

Και να σου ξαναπαντήσω γιατί δεν το καταλάβες: όλα νορμάλ με την παιδική μου ηλικία. Σου είπα να στο επιβεβαιώσει και η μάνα σου να σιγουρευτείς..

ΥΓ Στα αρχίδια μου αν με μιουτάρεις ή μπανάρεις μαλάκα ξεφτιλισμένε
ΥΓ2 Αρκετά ασχολήθηκα με σένα το μαλάκα σήμερα. Αν έχω όρεξη να γελάσω αύριο, θα μπω να σε ξαναξεφτιλίσω...
ΥΓ3 Έχεις πάει και Βαρκελώνη μωρή φραγκομένη φλωρόκοτα;; Πότε;;;Και δεν είχες ίντερνετ;;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρε σούργελο, δες αυτά που πόσταρες και θα καταλάβεις τις πίπες περί "βιομηχανίας". Εξάλλου, είναι γνωστό ότι η Ισπανία είναι βιομηχανική χώρα. Τσέκαρε και όλα τα υπόλοιπα. Όλο πίπες και δόγματα αναφέρεις. Κανένα επιχείρημα, καμία λογική σκέψη με συνοχή ή συνέχεια..

Βέβαια για την επανασταση και κατά πόσο κάποιος (ο Φράνκο) που προσπαθεί να πάρει την εξουσία από την κυβέρνηση είναι επαναστάτης, γαργάρα το έκανες, όπως ξέρεις...

Και να σου ξαναπαντήσω γιατί δεν το καταλάβες: όλα νορμάλ με την παιδική μου ηλικία. Σου είπα να στο επιβεβαιώσει και η μάνα σου να σιγουρευτείς..

ΥΓ Στα αρχίδια μου αν με μιουτάρεις ή μπανάρεις μαλάκα ξεφτιλισμένε
ΥΓ2 Αρκετά ασχολήθηκα με σένα το μαλάκα σήμερα. Αν έχω όρεξη να γελάσω αύριο, θα μπω να σε ξαναξεφτιλίσω...
ΥΓ3 Έχεις πάει και Βαρκελώνη μωρή φραγκομένη φλωρόκοτα;; Πότε;;;Και δεν είχες ίντερνετ;;

ποτέ δεν έχω πάει.... μόνο στην τιβι.
ούτε ίντερνετ είχα ούτε έχω.
αααααααααααααααααααχχααχχαχααχαχαχα
μπαμπάι πουστόφλωρα.....κανένα επιχείρημα καμμιά λογική.

και ο χίτλερ επαναστάτης ήταν το 35....
ααααααααααααααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα έριξε κι αυτός και ο φράνκο μια χούντα.....
συνέχισε γαμημένε να μας διασκεδάζεις......
 

geman30

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
να πας μια βόλτα στη καταλονία να μαθεις ρε...
κατάλαβες;

Με όλο το σεβασμό και χωρίς καμία διάθεση προσωπικής διαδυκτιακής αντιπαράθεσης
1. Συμφωνώ απόλυτα οτι η αντιπαλότητα μεταξύ Ρεαλ και Μπαρτσελόνα είχε τότε και (σε μικρότερο βέβαια βαθμό) έχει ακόμα πολιτικές και κοινωνικές προεκτάσεις. Τα στοιχεία που παραθέτεις είναι σωατά και ενδιαφέροντα. Απλά όλα αυτά δεν έχουν σχέση με την απόδοση του Πεπε, την τακτική του Μουρίνιο, και τον Μασεράνο αντί του Πουγιόλ (η συζήτηση ήταν κυρίως για αυτά τα θέματα).
2. Έχω πάει αρκετές βόλτες. Μπορώ να σου πω οτι τα περισσότερα φανατισμένα πιτσιρίκια χούλιγκανς της ομάδας στην εποχή μας δεν ξέρουν καν ποιός ήταν ο Σουνιόλ (όπως και τα δικά μας εδώ των διάφορων "θυρών" άλλωστε αν τους πεις ποιοί ήταν π.χ. οι Γλέζος Μπελογιάννης Πέτρουλας Παναγούλης, πιθανότατα θα σου απαντήσουν οτι επρόκειτο για την αμυντική γραμμή κάποιας ομάδας). Επίσης ξέρεις οτι ο συναισθηματισμός που συνδέεται με εκείνες τις εποχές έχει αλλοιωθεί σημαντικά με το χρόνο και μάλιστα την δεκαετία του 80 εμφανίστηκαν ισχυρές ακροδεξιές ομάδες χουλιγκάνων. Παρόλα αυτά συμφωνώ οτι και σημερα υπάρχουν πάρα πολλοί ρομαντικοί και μη Καταλανοί που ταυτίζουν την αντιπαράθεση με την Ρεαλ με τα πολιτικά θέματα που είπατε. Τους καταλαβαίνω και τους σέβομαι απεριόριστα.
Τι σχέση έχουν όμως με όλα αυτά οι "οπαδοί" της Μπαρτσελόνα απο την Ν. Κορέα μέχρι τον Καναδά?
Όταν λέμε οτι η Μπαρτσελόνα είναι μόδα και κατεστημένο εννοούμε ότι ευκαιριακά έχει προσελκύσει κόσμο (κυρίως σε χώρες όπου το ποδόσφαιρο είναι ανύπαρκτο όπως η Ελλάδα) επειδή κερδίζει και αρέσει το ποδόσφαιρο που παρουσιάζει (αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό, σε ορισμένους μπορεί και να μην αρέσει, ας το δεχτούμε). Αυτός ο θαυμασμός λοιπόν, που είναι θεμιτός όταν περιορίζεται στο θέαμα, δεν δικαιολογεί τον φανατισμό και την πόρωση με την οποία οι απανταχού θαυμαστές της (κυρίως στην Ελλάδα) ξαφνικά αισθάνονται οπαδοί του Πέδρο και του Ινιέστα μια ζωή και νομίζουν οτι παλεύουν για τα δικαιώματα της Καταλονίας νιώθοντας την Μπάρτσα σαν να ήταν οι Τσουκαλάδες της, λες και γεννήθηκαν όλοι εκεί. Οι περισσότεροι απο αυτούς, και ξανά ειδικά στην Ελλάδα, είναι οι ίδιοι που το 94 στο ΟΑΚΑ πανηγύριζαν την 4αρα που έφαγε η νυν αγαπημένη τους ομάδα απο την τότε, που ήταν πιο πολύ της μόδας. Ότι ακριβώς έγινε δηλαδή με την Λίβερπουλ το 80, την Μάντσεσερ στα τέλη του 90 κλπ.
Αυτό βέβαια το επιδιώκει και το εκμεταλλεύεται στο έπακρο η εταιρία Μπαρτσελόνα, οι οποία πουλάει (κυρίως στις υποανάπτυκτες χώρες) μπρελόκ, φλυτζάνια και ...τηλεοπτικά δικαιώματα αντι δις. Όπως το 99 αν πήγαινες στην Κίνα θα έβλεπες περισσότερες αφίσες του Μπέκαμ αντι του Μαο 40 χρόνια πριν, έτσι τώρα βλέπεις Μέσι, Τσάβι και Ινιέστα σε όλες τις γωνίες του πλανήτη. Ο μπουκόφσκι το είπε λίγο άκομψα, αλλά το νόημα για όλους αυτούς είναι το ίδιο: "είχες Μπαρτσελόνα και στο χωριό σου?"
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
μην ξεχνας οτι το 94 σχεδον ολοι ηταν με την Μπαρτσα
το γιατι εχει τοσους φιλαθλους στην Ελλαδα δεν ξερω αλλα δεν ειναι ουτε λογο εντυπωσιακου ποδοσφαιρου που παιζει τωρα τελευταια ουτε λογο μοδας
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
μην ξεχνας οτι το 94 σχεδον ολοι ηταν με την Μπαρτσα
το γιατι εχει τοσους φιλαθλους στην Ελλαδα δεν ξερω αλλα δεν ειναι ουτε λογο εντυπωσιακου ποδοσφαιρου που παιζει τωρα τελευταια ουτε λογο μοδας

στην ισπανία το ποδόσφαιρο είναι ακρως πολιτικοποιημένο....
όποια ομάδα δεις με σήμα το στέμμα σεληνιάζεται με την μπάρτσα και τους άλλους που θέλουν την αυτονομία τους.
στην Κύπρο το ίδιο....
ΔΕΞΙΟΣ και ΟΜΟΝΟΙΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.
έτσι και στην Ισπανία.
ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΡΕΑΛ μαδρίτης, σαραγόσα, Μπέτις κτλ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.
στην Ελλάδα κάποτε ίσχυε και αυτό.... ολυμπιακό δεξιό χτύπαγες με τουφέκι.
στην πορεία αυτό άλλαξε.....
τέλος στη λογική του προηγούμενου εντάσσεται και ότι ο Κερκυραίος, ο Βολιώτης, ο Κρητικός είναι γάβρος....
κοινώς είχες ρε μαλάκα Κερκυραίε Ολυμπιακό στο χωριό σου;

απ την πολη έρχομαι και στην κορφή χασίσι.....
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Τράβα ρε καταλανέ στο θρεντ του αγίου φωτός να δεις ωραία πράγματα που λέμε με το φυρδημιγδη.  :2funny:

Θέλω να μπω για μπάνιο και φοβάμαι μη μου φύγει.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.573
Κριτικές
31
Like
13.158
Πόντοι
5.097
Τράβα ρε καταλανέ στο θρεντ του αγίου φωτός να δεις ωραία πράγματα που λέμε με το φυρδημιγδη.  :2funny:

Θέλω να μπω για μπάνιο και φοβάμαι μη μου φύγει.
ρε μλκ μολις τωρα αυτο του εγραψα :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Τράβα ρε καταλανέ στο θρεντ του αγίου φωτός να δεις ωραία πράγματα που λέμε με το φυρδημιγδη.  :2funny:

Θέλω να μπω για μπάνιο και φοβάμαι μη μου φύγει.
κάτσε να ισιώσει το 3G αρχίδι που πήρα για την παραλία.......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom