Νέα

Πτώση με μηχανη με 140 χλμ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Vasilisperisteri
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.452
Πόντοι
2.406
Πραγματικά φίλε.. λένε για εμάς τους μηχανόβιους ότι είμαστε επικίνδυνοι.. αλλά αυτοί που δεν ανέβηκαν ποτέ τους σε μηχανή ΟΝΤΩΣ δεν βλέπουν καν τις μηχανές.. οδηγώ 20 χρόνια και αυτοκίνητο και μηχανή και δεν έχω κόψει ποτέ δρόμο σε μηχανόβιο, ούτε και σε αυτοκίνητο βέβαια. Αντίθετα μου έκοψαν τον δρόμο 2 φορές αυτοκίνητα , το 1 το γλίτωσα με απλά γδαρσίματα, το 2 ήταν σοβαρό καθώς είχα χάσει πολύ αίμα και κόντεψε να πεθάνω , ήμουν τυχερός που ήταν το ασθενοφόρο σε επιφυλακή λόγω εορτών. την 3η φορά ο άλλος παραβίασε κόκκινο και με έστειλε 50 μέτρα μακριά.. Κάποιος πιο πάνω έλεγε ότι κάποια στιγμή στην εθνική κάνεις ανοίγματα και βαράει και 200αρες ανα διαστήματα ΕΤΣΙ ειναι .. τα 140 σε Εθνική οδό χωρίς κίνηση μετά από μισή ώρα είναι λες και πας με 80.
Τα 140 Λες και πας με 80....οκ.και 200αρες. Με μηχανή. Και στην Ελλάδα.....
Με το αμάξι έχω πάει κάποιες ελάχιστες φορές 200 και 220, σε αουτομπαν με 4 λωρίδες μόνος μου και πάλι έλεγα μέσα μου. Τελείωνε μαλακα

Είναι σκληρό αλλά θα το πω. Θάχει; άσχημα ξεμπερδέματα φίλε...
Μέχρι τώρα την έβγαλες όπως καταλαβαίνω με 0 προβλήματα
Μην κυνηγάς την τύχη σου όμως
Φιλικά
 

manilakano

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2021
Μηνύματα
47
Like
153
Πόντοι
0
Παλικαρια μου, μυστες, βαρβατοψωληδες. Καυλα η μηχανη δε λεω. Ποιος καβαλησε και δε του αρεσε...Καβλα και ο κινδυνος κι η αδρεναλινη.
Αλλα σε δυο ροδες εισαστε. Με το παραμικρο, τουλαχιστον θα τραυματιστεις. Δε ξερω κανενα μοτοσικλετιστη που να μην εχει πεσει αρκετες φορες και να μην εχει κινδυνεψει πολυ περισσοτερες. Ναι προστατευτικες στολες, κρανη κτλ...σιγουρα βοηθανε, αλλα δε ειναι η λυση.
Ξεκαβαληστε, χρησιμοποιστε τες σε πιστες, καντε τη καυλα απολαυση ελεγχομενη. Λιγο οι ασχημοι δρομοι, τα απροοπτα, οι αλλοι οδηγοι μεχρι και της μαριως ο κωλος ολα συμβαλουν στο να παιρνεις ενα μεγαλο ρισκο καθε φορα που τη καβαλας εστω να πας για τσιγαρα. Μεινετε γεροι και ορθιοι να γαματε αβερτα να ξεκολιαζετε ολες τις μασχαλοπαρθενες κι ας πατε λιγο αργοπορημενοι λογω κινησης με το οποιο τετρατοχο κουβουκλιο.
 

socos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.462
Κριτικές
7
Like
3.093
Πόντοι
736
Περαστικά και σύντομα στο νηματοθέτη. Πάντα όρθιοι όσοι καβαλάτε (μηχανές και όχι μόνο)
Το δικό μου τρίπτυχο είναι κράνος-μπουφάν-γάντια καθώς στην πόλη και στο σπίτι-δουλειά κάθε μέρα δεν φοράω μπότες.
Κράνος σπαστό και το καλύτερο που υπάρχει. Μπουφάν και γάντια με σωστές προστασίες.
Πάντα προσοχή στην οδήγηση και διαβάζουμε τους γύρω μας διότι η μαλακία δεν αργεί.
Επίσης θέλει καλή ψυχολογία, όχι π.χ. τσαντισμένος και οδηγός ταυτόχρονα, θα γίνει κέντα.
Στην ΕΟ, οι σύγχρονες μηχανές πιάνουν για πλάκα τα 150. ΑΚόμα και τα σκούτερ, έχω κάνει μικροταξίδια με Kymco AK550, Yamaha TMAX 560 & Honda Integra 750 με 150-160 σταθερά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.452
Πόντοι
2.406
Περαστικά και σύντομα στο νηματοθέτη. Πάντα όρθιοι όσοι καβαλάτε (μηχανές και όχι μόνο)
Το δικό μου τρίπτυχο είναι κράνος-μπουφάν-γάντια καθώς στην πόλη και στο σπίτι-δουλειά κάθε μέρα δεν φοράω μπότες.
Κράνος σπαστό και το καλύτερο που υπάρχει. Μπουφάν και γάντια με σωστές προστασίες.
Πάντα προσοχή στην οδήγηση και διαβάζουμε τους γύρω μας διότι η μαλακία δεν αργεί.
Επίσης θέλει καλή ψυχολογία, όχι π.χ. τσαντισμένος και οδηγός ταυτόχρονα, θα γίνει κέντα.
Στην ΕΟ, οι σύγχρονες μηχανές πιάνουν για πλάκα τα 150. ΑΚόμα και τα σκούτερ, έχω κάνει μικροταξίδια με Kymco AK550, Yamaha TMAX 560 & Honda Integra 750 με 150-160 σταθερά.
Φίλε κι εγώ τα τελευταία 10 χρόνια με σκούτερ μεγάλα βασικά tmax και honda forza
Στο εξωτερικό πάω σταθερά 120-130..ελλαδα τα 110 είναι το όριο μου
Για 150 κ 160 κλπ έχω εκφράσει την άποψη μου πριν.
 
Τελευταία τροποποίηση:

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
712
Κριτικές
1
Like
387
Πόντοι
26
Μπορεί να μην είχα ποτέ στη ζωή μου μηχανή (ο ανεκπλήρωτος έρωτας της εφηβείας μου ήταν το Suzuki RGV250Γ) , αλλά έχω 30 και πλέον χρόνια εμπειρίας στο αμάξι με πολλά χιλιόμετρα στο ενεργητικό μου σε όλες τις οδηγικές συνθήκες (πλην χιονιού) , και ένα πράγμα θα σας πω...Εαν οδηγούσα με βάση τα σήματα στο δρόμο και την προτεραιότητα που έχω κάθε φορά , θα είχα αλλάξει τουλάχιστον 40 με 50 αμάξια σε όλη μου την οδηγική καριέρα (με την προυπόθεση πάντα να έβγαινα και ζωντανός μέσα από τις λαμαρίνες κάθε φορά).Υπάρχει πολύ ηλίθιος κόσμος εκεί έξω και όποιος δεν οδηγάει αμυντικά είναι το λιγότερο αφελής και είναι θέμα χρόνου το πότε θα του συμβεί το κακό.Θερμή παράκληση σε έμπειρους και μη οδηγούς είτε μηχανής (κυρίως αυτοί) είτε αυτοκινήτου.Να βάζετε συχνά και να βλέπετε βιντεάκια με ατυχήματα στο youtube.Τεράστιο σχολείο ακόμα και για έμπειρους.Θα δείτε οτι με τον καιρό θα φτάσετε σε σημείο να προβλέπετε και να μυρίζεστε το ατύχημα αρκετά δευτερόλεπτα πριν γίνει και να το αποφεύγετε.Ένα 80-90% από αυτά που γίνονται , μπορούν άνετα τα αποφευχθούν εαν είσαι λίγο παρατηρητικός.Βάλτε accidents compilation στο youtube και εκπαιδευτείτε.Θα με θυμηθείτε.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
[
Ερχεται τον Απριλιο το νεο Transalp 750. 92 αλογατα
ολα τα καινουργια μηχανακια ειναι καλα, ομως απροσωπα, λιγες εταιριες ξεχωριζουν σε εμφανιση, δεν υπαρχουν νεες ιδεες γι αυτο τις γεμιζουν οθονες και ηλεκτρονικες παπαριες
 

clonarius

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Φεβ 2018
Μηνύματα
6.224
Κριτικές
28
Like
20.018
Πόντοι
5.946
εγώ καβαλάω το naked 650ρι μου με Birkenstock! το καλύτερο παπούτσι! ανατομικότατο!
είχα κάτι μπότες Dainese και τις χάρισα γιατί με στένευαν...
κάνω και μαύρισμα Ζέμπρας στα δαχτυλάκια...
 

Jimoglou

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
204
Like
522
Πόντοι
21
Είχα, να καβαλήσω μοτοσυκλέτα από το 2010 περίπου, που έχασα ένα παιδικό μου φίλο από τροχαίο, πριν δύο μήνες την ξανά καβάλησα υπό προϋποθέσεις, πάντα με κράνος, όχι σφήνες και μαλακίες ανάμεσα στα αυτοκίνητα, και όχι αλκοόλ. Περαστικά και πάντα όρθιος!!
 

karamba

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
560
Like
12
Πόντοι
6
Τι σημασια εχει η ταχυτητα? τι 40 τι 140! χτυπηστε τα κεφαλια σας στη ντουλαπα με 40 (δεν ειναι παραπανω) και πειτε μου τα αποτελεσματα....
Κρανος παντα, μπουφαν και μποτες παντα!
Παντα ορθιος μαστορα και περαστικα!
 

socos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.462
Κριτικές
7
Like
3.093
Πόντοι
736
Μπορεί να μην είχα ποτέ στη ζωή μου μηχανή (ο ανεκπλήρωτος έρωτας της εφηβείας μου ήταν το Suzuki RGV250Γ) , αλλά έχω 30 και πλέον χρόνια εμπειρίας στο αμάξι με πολλά χιλιόμετρα στο ενεργητικό μου σε όλες τις οδηγικές συνθήκες (πλην χιονιού) , και ένα πράγμα θα σας πω...Εαν οδηγούσα με βάση τα σήματα στο δρόμο και την προτεραιότητα που έχω κάθε φορά , θα είχα αλλάξει τουλάχιστον 40 με 50 αμάξια σε όλη μου την οδηγική καριέρα (με την προυπόθεση πάντα να έβγαινα και ζωντανός μέσα από τις λαμαρίνες κάθε φορά).Υπάρχει πολύ ηλίθιος κόσμος εκεί έξω και όποιος δεν οδηγάει αμυντικά είναι το λιγότερο αφελής και είναι θέμα χρόνου το πότε θα του συμβεί το κακό.Θερμή παράκληση σε έμπειρους και μη οδηγούς είτε μηχανής (κυρίως αυτοί) είτε αυτοκινήτου.Να βάζετε συχνά και να βλέπετε βιντεάκια με ατυχήματα στο youtube.Τεράστιο σχολείο ακόμα και για έμπειρους.Θα δείτε οτι με τον καιρό θα φτάσετε σε σημείο να προβλέπετε και να μυρίζεστε το ατύχημα αρκετά δευτερόλεπτα πριν γίνει και να το αποφεύγετε.Ένα 80-90% από αυτά που γίνονται , μπορούν άνετα τα αποφευχθούν εαν είσαι λίγο παρατηρητικός.Βάλτε accidents compilation στο youtube και εκπαιδευτείτε.Θα με θυμηθείτε.
Αυτό με τα accidents video στο YT, πόσο δίκιο έχεις. Βλέπω πολύ συχνά!
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.238
Κριτικές
46
Like
3.743
Πόντοι
4.365
Παντα αμυντική οδήγηση με τις μηχανές...
αναφέρθηκε κ πιο πανω...
Δηλαδή.... να προβλέπεις την μαλακια του αλλου...
Οδηγαω καθημερινά.. σκουτερακι... κ ΣΚ μεγαλη μηχανη ταξιδακια...
25 χρονια δεν εχω εχω εμπλακει σε τροχαιο.. για αυτον τον λόγο...
ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ....!!!
Παραδείγματα πολλα.... Ενα που μου εχει μεινει...
Ειμαι εθνικη κ μπροστα κουτακιας.. στην αριστερη... με στρώμα φορτωμένο στον ουρανο.... να κουνιέται....
Λεω... Λες.....?? να φυγει???!!! Αλλάζω λωριδα....μην ειμαι πισω του... κ στα 3-4 δευτερολεπτα.. φευγει το στρώμα.. κ προσγειώνεται ακριβως στην μεση της αριστερης λωρίδας....!!!! Εγω την γλίτωσα.... παραπίσω ακουω-βλεπω φρεναρίσματα... 2ή3 μπαμ.... ΙΧ ....καραμπολα!!!
Το νου σας....!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom