Νέα

Πτώση με μηχανη με 140 χλμ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Vasilisperisteri
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Vasilisperisteri

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2020
Μηνύματα
648
Κριτικές
29
Like
4.402
Πόντοι
2.836
Καλημέρα συναγωνιστες....
Ανοίγω αυτό το ποστ για να επισημάνω και από προσωπική εμπειρία την αναγκαιότητα του σωστού εξοπλισμού πάνω στην μηχανη. Παίδες οπωσδήποτε είτε πάτε 100 μέτρα ή 1000 χλμ
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ.
Έχασα το μπροστινό μέρος της μηχανής στην εθνική οδό σε ανοιχτή στροφή από κάποιο πεταμένο πατημένο μπουκάλι. Έπεσα με 140 χλμ. Ευτυχώς την γλύτωσε με θλασεις εγκαύματα και ραμματα.
Αν δεν φορούσα μπουφάν (με πρόσθετη ραχοκοκαλια) και μποτες, σίγουρα θα έψαχνα το αριστερό χέρι και τα αριστερά άκρα του ποδιού...
Για αυτό πάντα
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ
Αν θέλουμε να συνεχισουμε και να γαμαμε.....
Σορρυ για το ίσως άκυρο ποστ αλλά ήθελα να το επισημάνω....
Και όπως λέμε και εμείς οι μηχανοβιοι
Πάντα όρθιοι.....(Ευχή διττης χρήσης)
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.940
Κριτικές
8
Like
2.948
Πόντοι
506
Παντα ορθιος αγορινα και καλες βολτες. Περαστικα. Τι εργαλειο εχει?
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.175
Κριτικές
53
Like
6.649
Πόντοι
7.636
Καλημέρα συναγωνιστες....
Ανοίγω αυτό το ποστ για να επισημάνω και από προσωπική εμπειρία την αναγκαιότητα του σωστού εξοπλισμού πάνω στην μηχανη. Παίδες οπωσδήποτε είτε πάτε 100 μέτρα ή 1000 χλμ
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ.
Έχασα το μπροστινό μέρος της μηχανής στην εθνική οδό σε ανοιχτή στροφή από κάποιο πεταμένο πατημένο μπουκάλι. Έπεσα με 140 χλμ. Ευτυχώς την γλύτωσε με θλασεις εγκαύματα και ραμματα.
Αν δεν φορούσα μπουφάν (με πρόσθετη ραχοκοκαλια) και μποτες, σίγουρα θα έψαχνα το αριστερό χέρι και τα αριστερά άκρα του ποδιού...
Για αυτό πάντα
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ
Αν θέλουμε να συνεχισουμε και να γαμαμε.....
Σορρυ για το ίσως άκυρο ποστ αλλά ήθελα να το επισημάνω....
Και όπως λέμε και εμείς οι μηχανοβιοι
Πάντα όρθιοι.....(Ευχή διττης χρήσης)
Περαστικά.Παντα όρθιος
 

Διανοούμενος

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Ιαν 2021
Μηνύματα
3.280
Κριτικές
33
Like
29.220
Πόντοι
9.846
Transalp 700. Σε ευχαριστώ πολύ
Με το 650 είχα πεσει εγώ πριν 15 χρόνια. 140 χλμ το κοντέρ.
Γενικά το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει πολυ χάλια εμπρόσθιο συστημα. Τη γλυτωσα με πληγες, ευτυχώς. Δεν είχα σπασίματα. Μετά την έφτιαξα, την πουλησα και πηρα ένα γυμνο. Καμιά σχέση. Φρένα, κράτημα, οδηγικη συμπεριφορά. Μονο street φιλε!
Ουτε καν αυτά τα σουπερ on off τυπου Versys, V Storm ή ακόμα και το Tracer. Μπαίνεις με τα όσα επειδή έχουν ψευδαίσθηση ότι πατανε τον κωλο τους. Αλλά δεν είναι έτσι γιατί έχουν ψηλά το κέντρο βάρους.
Τα street naked ναι μεν έχουν θέμα με τον αέρα αλλά από ασφάλεια δεν συγκρίνονται με τίποτα! Πάντα κοιτάμε μηχανάκι με χαμηλό κέντρο βάρους. Όλα γίνονται πολυ πιο ασφαλή έτσι. Και χάνεται και το βάρος με αποτέλεσμα να είναι παπια μέσα στη πολη και όταν φρεναρεις νομίζεις ότι θα τσαλακωθεί η άσφαλτος!
 
OP
OP
Vasilisperisteri

Vasilisperisteri

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2020
Μηνύματα
648
Κριτικές
29
Like
4.402
Πόντοι
2.836
Με το 650 είχα πεσει εγώ πριν 15 χρόνια. 140 χλμ το κοντέρ.
Γενικά το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει πολυ χάλια εμπρόσθιο συστημα. Τη γλυτωσα με πληγες, ευτυχώς. Δεν είχα σπασίματα. Μετά την έφτιαξα, την πουλησα και πηρα ένα γυμνο. Καμιά σχέση. Φρένα, κράτημα, οδηγικη συμπεριφορά. Μονο street φιλε!
Ουτε καν αυτά τα σουπερ on off τυπου Versys, V Storm ή ακόμα και το Tracer. Μπαίνεις με τα όσα επειδή έχουν ψευδαίσθηση ότι πατανε τον κωλο τους. Αλλά δεν είναι έτσι γιατί έχουν ψηλά το κέντρο βάρους.
Τα street naked ναι μεν έχουν θέμα με τον αέρα αλλά από ασφάλεια δεν συγκρίνονται με τίποτα! Πάντα κοιτάμε μηχανάκι με χαμηλό κέντρο βάρους. Όλα γίνονται πολυ πιο ασφαλή έτσι. Και χάνεται και το βάρος με αποτέλεσμα να είναι παπια μέσα στη πολη και όταν φρεναρεις νομίζεις ότι θα τσαλακωθεί η άσφαλτος!
Συμφωνώ με ότι λες.....την ίδια στροφή την έχω άπειρες φορές.......
Όσο αφορά για τον τύπο της μηχανής είμαι λάτρης του κάμπινγκ και των εξορμησεων στην φύση....βουνά, χωματοδρομοι, Παραλίες σε απομακρισμενα μέρη που δεν πάνε τα γυμνά....
 

DRMG

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Δεκ 2009
Μηνύματα
602
Κριτικές
16
Like
2.181
Πόντοι
2.257
Καλησπέρα φίλε. Εύχομαι ολόψυχα περαστικά.
 

an16817

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Αυγ 2019
Μηνύματα
280
Κριτικές
13
Like
1.261
Πόντοι
1.071
Περαστικά καταρχήν. Εννοειται πως χωρίς εξοπλισμό δεν ανεβαίνουμε στη μηχανή ούτε για φωτογραφία. Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.452
Πόντοι
2.406
Καλημέρα συναγωνιστες....
Ανοίγω αυτό το ποστ για να επισημάνω και από προσωπική εμπειρία την αναγκαιότητα του σωστού εξοπλισμού πάνω στην μηχανη. Παίδες οπωσδήποτε είτε πάτε 100 μέτρα ή 1000 χλμ
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ.
Έχασα το μπροστινό μέρος της μηχανής στην εθνική οδό σε ανοιχτή στροφή από κάποιο πεταμένο πατημένο μπουκάλι. Έπεσα με 140 χλμ. Ευτυχώς την γλύτωσε με θλασεις εγκαύματα και ραμματα.
Αν δεν φορούσα μπουφάν (με πρόσθετη ραχοκοκαλια) και μποτες, σίγουρα θα έψαχνα το αριστερό χέρι και τα αριστερά άκρα του ποδιού...
Για αυτό πάντα
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ
Αν θέλουμε να συνεχισουμε και να γαμαμε.....
Σορρυ για το ίσως άκυρο ποστ αλλά ήθελα να το επισημάνω....
Και όπως λέμε και εμείς οι μηχανοβιοι
Πάντα όρθιοι.....(Ευχή διττης χρήσης)
Ρε φιλε οδηγώ 35 χρόνια μηχανές παπάκια βεσπες κλπ
1.με 140-180 για να τρέχεις εκτός από αουτομπαν Ελβετίας Αυστρίας (ούτε εκεί για μένα) πρεπει νάσαι. Μεγάλος τζογαδόρος
Ελλάδα και τα 120 πολλά. Ειναι
Άγιο. Είχες...
Ελλάδα λόγω καιρού δεν μπορείς σε καθημερινές μετακινήσεις ναχει; κάτι πιο πολύ από. Κράνος μπουφάν ελαφρύ μηχανής και μποτακι όχι μπότα
Συμπέρασμα πας όσο πιο σιγά γίνεται αλλιώς πας αργά ή γρήγορα για βρούβες
Έχω γλυτώσει στα 18 και 22 μου από σίγουρο μοιραίο. Χάρη σε μεγάλη κωλοφαρδία
Στα 18 δεν έβαλα μυαλό αλλά στα 22 έβαλα κι έβαλα κόφτη στον δεξί μου καρπό
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και τα 140 με μηχανή ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ, ΞΕΧΑΣΤΑ
 
Τελευταία τροποποίηση:

Ικτίνος

Προμότορας
Εγγρ.
11 Μαΐ 2013
Μηνύματα
1.285
Κριτικές
106
Like
8.073
Περαστικά φιλε. Όσο μπορείτε χρησιμοποιείτε λιγότερο την μηχανή παιδιά και περισσότερο αυτοκίνητο.
Όσο καλός οδηγός και να είσαι με την βλακεία του άλλου δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Στην προκειμένη κάποιος πέταξε ένα μπουκάλι αντί να το κρατήσει να το πετάξει σε έναν κάδο.
Προσοχή !
 
OP
OP
Vasilisperisteri

Vasilisperisteri

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2020
Μηνύματα
648
Κριτικές
29
Like
4.402
Πόντοι
2.836
Περαστικά φιλε. Όσο μπορείτε χρησιμοποιείτε λιγότερο την μηχανή παιδιά και περισσότερο αυτοκίνητο.
Όσο καλός οδηγός και να είσαι με την βλακεία του άλλου δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Στην προκειμένη κάποιος πέταξε ένα μπουκάλι αντί να το κρατήσει να το πετάξει σε έναν κάδο.
Προσοχή !
Δυστυχώς κάθε μέρα κάνω 120 με 150 χλμ λόγω δουλειάς και κατά κάποιο τρόπο πρέπει να εκμηδενιζω τους χρονους....από το σπιτι (δυτικα προάστια)χρειάζεται σχεδόν καθημερινά να κινηθω σε Σπάτα ελευσινα Πειραιά και ίσως κέντρο....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.239
Κριτικές
62
Like
44.882
Πόντοι
9.297
Καλημέρα συναγωνιστες....
Ανοίγω αυτό το ποστ για να επισημάνω και από προσωπική εμπειρία την αναγκαιότητα του σωστού εξοπλισμού πάνω στην μηχανη. Παίδες οπωσδήποτε είτε πάτε 100 μέτρα ή 1000 χλμ
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ.
Έχασα το μπροστινό μέρος της μηχανής στην εθνική οδό σε ανοιχτή στροφή από κάποιο πεταμένο πατημένο μπουκάλι. Έπεσα με 140 χλμ. Ευτυχώς την γλύτωσε με θλασεις εγκαύματα και ραμματα.
Αν δεν φορούσα μπουφάν (με πρόσθετη ραχοκοκαλια) και μποτες, σίγουρα θα έψαχνα το αριστερό χέρι και τα αριστερά άκρα του ποδιού...
Για αυτό πάντα
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ
Αν θέλουμε να συνεχισουμε και να γαμαμε.....
Σορρυ για το ίσως άκυρο ποστ αλλά ήθελα να το επισημάνω....
Και όπως λέμε και εμείς οι μηχανοβιοι
Πάντα όρθιοι.....(Ευχή διττης χρήσης)
Από τα πιο χρήσιμα"άκυρα"...σωραιοςςςςς.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
Ρε φιλε οδηγώ 35 χρόνια μηχανές παπάκια βεσπες κλπ
1.με 140-180 για να τρέχεις εκτός από αουτομπαν Ελβετίας Αυστρίας (ούτε εκεί για μένα) πρεπει νάσαι. Μεγάλος τζογαδόρος
Ελλάδα και τα 120 πολλά. Ειναι
Άγιο. Είχες...
Ελλάδα λόγω καιρού δεν μπορείς σε καθημερινές μετακινήσεις ναχει; κάτι πιο πολύ από. Κράνος μπουφάν ελαφρύ μηχανής και μποτακι όχι μπότα
Συμπέρασμα πας όσο πιο σιγά γίνεται αλλιώς πας αργά ή γρήγορα για βρούβες
Έχω γλυτώσει στα 18 και 22 μου από σίγουρο μοιραίο. Χάρη σε μεγάλη κωλοφαρδία
Στα 18 δεν έβαλα μυαλό αλλά στα 22 έβαλα κι έβαλα κόφτη στον δεξί μου καρπό
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και τα 140 με μηχανή ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ, ΞΕΧΑΣΤΑ
Φίλε οι νέοι αυτοκινητόδρομοι στην Ελλάδα δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από Ευρώπη
Με μηχανάκι πανω απο 700, 800 cc πας άνετα τα 140 στην Ιόνια οδό η στον Μορέα πχ
Εξοπλισμός παντα
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.277
Κριτικές
1
Like
35.303
Πόντοι
6.256
Καλημέρα συναγωνιστες....
Ανοίγω αυτό το ποστ για να επισημάνω και από προσωπική εμπειρία την αναγκαιότητα του σωστού εξοπλισμού πάνω στην μηχανη. Παίδες οπωσδήποτε είτε πάτε 100 μέτρα ή 1000 χλμ
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ.
Έχασα το μπροστινό μέρος της μηχανής στην εθνική οδό σε ανοιχτή στροφή από κάποιο πεταμένο πατημένο μπουκάλι. Έπεσα με 140 χλμ. Ευτυχώς την γλύτωσε με θλασεις εγκαύματα και ραμματα.
Αν δεν φορούσα μπουφάν (με πρόσθετη ραχοκοκαλια) και μποτες, σίγουρα θα έψαχνα το αριστερό χέρι και τα αριστερά άκρα του ποδιού...
Για αυτό πάντα
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ
Αν θέλουμε να συνεχισουμε και να γαμαμε.....
Σορρυ για το ίσως άκυρο ποστ αλλά ήθελα να το επισημάνω....
Και όπως λέμε και εμείς οι μηχανοβιοι
Πάντα όρθιοι.....(Ευχή διττης χρήσης)
Καλα κανεις φιλε και το γραφεις, γιατι στην ελλαδα δινουν πολλα για μηχανες αλλα ο εξοπλισμος ειναι για καναπε.σαλονιού
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.452
Πόντοι
2.406
Φίλε οι νέοι αυτοκινητόδρομοι στην Ελλάδα δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από Ευρώπη
Με μηχανάκι πανω απο 700, 800 cc πας άνετα τα 140 στην Ιόνια οδό η στον Μορέα πχ
Εξοπλισμός παντα
Όχι
Έχουν
Τα συρμστοπλεγματα στο πλάι
Η άσφαλτος μπορεί ναναι κ πιο καλή σε κάποια τμήματα, αλλά εκεί δεν παίζει να δεις σκύλο μες στην εθνική
Έχω δει τρεις φορές την μια μου κατέβασε την μούρη σε ένα μερσεντες έξω από την Κατερίνη, αν ήμουν με την μηχανή, ςζτε γειά βρυσούλες
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
Όχι
Έχουν
Τα συρμστοπλεγματα στο πλάι
Η άσφαλτος μπορεί ναναι κ πιο καλή σε κάποια τμήματα, αλλά εκεί δεν παίζει να δεις σκύλο μες στην εθνική
Έχω δει τρεις φορές την μια μου κατέβασε την μούρη σε ένα μερσεντες έξω από την Κατερίνη, αν ήμουν με την μηχανή, ςζτε γειά βρυσούλες
Στην Εγνατία έχει και αρκουδες, σκυλο, γατα δεν βλεπεις έξω γιατί δεν υπάρχουν αδεσποτα
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.452
Πόντοι
2.406
Στην Εγνατία έχει και αρκουδες, σκυλο, γατα δεν βλεπεις έξω γιατί δεν υπάρχουν αδεσποτα
Βλέπεις,
Αθήνα Θεσσαλονίκη,
στοπα πριν έχω τρακάρει μ ένα λυκόσκυλα 800χιλ ζημιά τοτε
Επίσης Ιόνια οδό, στον κόμβο Αμφιλοχίας έχω δει δυο φορές σκυλί μες στην αουτομπαν.
Έχει εκεί δίπλα μετά την έξοδο μια καντίνα κ μαζεύει αδεσποτα
Δεν μιλάω θεωρητικά
ΑΚΡΆΤΑ πάλι κίνδυνος από σκυλια
 
Τελευταία τροποποίηση:

Mister_T_bourdeliaris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
79
Κριτικές
3
Like
741
Πόντοι
360
Καλημέρα συναγωνιστες....
Ανοίγω αυτό το ποστ για να επισημάνω και από προσωπική εμπειρία την αναγκαιότητα του σωστού εξοπλισμού πάνω στην μηχανη. Παίδες οπωσδήποτε είτε πάτε 100 μέτρα ή 1000 χλμ
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ.
Έχασα το μπροστινό μέρος της μηχανής στην εθνική οδό σε ανοιχτή στροφή από κάποιο πεταμένο πατημένο μπουκάλι. Έπεσα με 140 χλμ. Ευτυχώς την γλύτωσε με θλασεις εγκαύματα και ραμματα.
Αν δεν φορούσα μπουφάν (με πρόσθετη ραχοκοκαλια) και μποτες, σίγουρα θα έψαχνα το αριστερό χέρι και τα αριστερά άκρα του ποδιού...
Για αυτό πάντα
ΚΡΑΝΟΣ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΠΟΤΕΣ
Αν θέλουμε να συνεχισουμε και να γαμαμε.....
Σορρυ για το ίσως άκυρο ποστ αλλά ήθελα να το επισημάνω....
Και όπως λέμε και εμείς οι μηχανοβιοι
Πάντα όρθιοι.....(Ευχή διττης χρήσης)
Περαστικα!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom