Νέα

Ψηφιστηκε το νεο νομοσχεδιο περι φορολογιας τυχερων παιχνιδιων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα axaxouxas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σημερα λοιπον μαθευτηκε οτι ο νεος νομος περι φορολογιας σε ολα τα κερδη των τυχερων παιχνιδιων απο το πρωτο ευρω
ειναι πλεον ΓΕΓΟΝΟΣ .........



Ποιον εξυπηρετει αυτη η κατασταση ειναι αγνωστο ακομη .....
(νομιζω οτι σε λιγον καιρο θα γεμισουμε ''φρουτακια'' και μπακαληδες σε καθε γειτονια)


τα λαχεια μαλλον θα εξαφανιστουν απο τον χαρτη της Ελλαδας στα τυχερα παιχνιδια αφου η τυχων φορολογια του ΛΗΓΟΝΤΑ θα ειναι η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ στο επαγγελμα του λαχειοπωλη και θα αφησει διχως εισοδηματα παρα πολλους συνταξιουχους λαχειοπωλες ..........

ποιες ειναι απο εδω και περα οι προοπτικες του μετρου ειναι αγνωστο ........

Το μονο που  γνωριζω πολυ καλα ειναι οτι [glow=red,2,300]το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ θα βγαλει τα ΜΑΤΙΑ του μονο του[/glow]

κι εξηγω........


Στο λαικο λαχειο λαχειο που πωλουνται λιγο περισσοτερα απο τα [glow=red,2,300]μισα εκδιδομενα λαχεια[/glow] κατα μεσο ορο το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ εισπρατει καθαρα κερδη μικτα [glow=red,2,300]1.000.000 ευρω εβδομαδιαιως[/glow]
αμα το αθροισουμε το ποσον αυτο επι 52 εβδομαδες τον χρονο παμε στα 52 εκατομμυρια ευρω μικτα ....

Εγω θα βαλω οτι το κοστος λειτουργειας του ειναι τα μισα κερδη δηλαδη 26 εκ ευρω (ενοικια - υπαλληλοι - εκτυπωσεις - διαφημηση κτλ)

[glow=red,2,300]Υπολογισα οτι με τον φορο 10% σε οσα κερδη δεν φορολογουνται θα εισπραξει το κρατος περιπου 24.000 ευρω απο καθε σειρα επι 6 σειρες την εβδομαδα μεσο ορο
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ παμε στα 144.000 ευρω επι 52 εβδομαδες = 7.488.000 ευρω  στο περιπου.....ΕΤΗΣΙΩΣ χωρις να υπολογισουμε την φορολογια στα μεγαλα κερδη
[/glow]

δεν λεω ειναι πολυ καλο ποσον αυτο αλλα ενεχει εναν σημαντικο κινδυνο.......

αν το λαχειο το λαικο πεσει κατο απο το οριο των 4 σειρων ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ με αποτελεσμα το ελληνικο δημοσιο να χασει και τα σιγουρα εστω 26 εκ ευρω ......και να ΑΦΗΣΕΙ ανεργο πολυ κοσμο που ζει απο αυτο

Και σιγουρα δεν μιλαμε για το εθνικο λαχειο το οποιο θα καταβαραθρωθει απο την ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ των παιχτων



[glow=red,2,300]Προσωπικα πιστευω οτι οι ληγοντες στα λαχεια ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΙ και ΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΥΠΛΟΙΠΑ ΠΟΣΑ[/glow]



Και ρωτω τωρα εγω ο ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ ΛΑΧΕΙΟΠΩΛΗΣ .....

[glow=red,2,300]ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ 7.500.000 ΕΚ ΕΥΡΩ  ΝΑ ΔΙΑΝΙΝΔΥΝΕΨΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΣΟΔΑ 26-30 ΕΚ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΚΟΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΡΑΣΜΟ ?[/glow]
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
αν και καθήμενος (οπισθεν του πληκτρολογίου) ορθώς εμίλησες λότερυ-μαν.. πάντως εγώ το εθνικό θα το συνεχίσω (και ας με σνομπάρεις εσύ για πελάτη  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: φιλάρα)
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
αν και καθήμενος (οπισθεν του πληκτρολογίου) ορθώς εμίλησες λότερυ-μαν.. πάντως εγώ το εθνικό θα το συνεχίσω (και ας με σνομπάρεις εσύ για πελάτη  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: φιλάρα)


Τερατακι μου γλυκο ΔΕΝ σε σνομπαρα ποτε ....

Απλως εισαι παρα πολυ μακρυα απο εκει που συνηθως δουλευω εγω και ειναι καπως δυσκολο να ερθω απο εκει νομιζω...........

ποση ωρα κανει ο ηλεκτρικος να ερθει εκει που εισαι απο Ομονοια ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Αχαχούχα όπως ακριβώς τα λες είναι τα πράγματα.

Τα ξεπουλάνε όλα προκειμένου να μαζέψουνε ρευστό για να το φάνε και αυτό πριν πάρουν τον πούλο. :s&m_3:

Για ακόμη μια φόρα κάνουνε μακακίες.
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
σε μερικα πρακτωρεια που πηγα και ρωτησα εχουν ξεραθει .......

μονο που δεν κλαινε οι ανθρωποι ενω ΚΑΤΑΡΙΟΥΝΤΑΙ τον Παπαναστασιου (τον ειχα και πελατη καποτε)
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Τερατακι μου γλυκο ΔΕΝ σε σνομπαρα ποτε ....

Απλως εισαι παρα πολυ μακρυα απο εκει που συνηθως δουλευω εγω και ειναι καπως δυσκολο να ερθω απο εκει νομιζω...........

ποση ωρα κανει ο ηλεκτρικος να ερθει εκει που εισαι απο Ομονοια ?
το ξέρω βρε λότερυ-μαν... εξ ου και οι γέλωτες που συνοδεύουν το σχόλιο μου...
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
για πες μου κατι ειλικρινα ομως ......

εστω και κερδισες η την χιλιαδα στο εθνικο 240 ευρω οταν θελησεις να το αλλαξεις η να το εξαργυρωσεις θα σου γινει μια κρατηση 10%

δηλαδη εξαργυρωση = 216 ευρω

αλλαγη αριθμου = + 24 ευρω (δηλαδη θα βαζεις απο την τσεπη σου και 24 ευρω αν προκειται για δεκαδα) για να προχωρησεις......

θα σου την σπασει η δεν θα σου την σπασει ?

θα προχωρησεις η θα εξαργυρωσεις ?



αυτο φοβομαστε ολοι τωρα .....

οτι δηλαδη με αυτον τον νομο θα διωξουν τους παιχτες........
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Είναι αστείοι οι άνθρωποι!Βασικά θέλουν να τσιμπήσουν από τα μικροκέρδη του "Πάμε Στοίχημα"!Δίνουν τις χειρότερες συνθήκες στον πλανήτη για τον παίχτη και θέλουν να φορολογήσουν και τα ψίχουλα!
Υπάρχει και η θετική πλευρά βέβαια...θα κάνουν ακόμη και τους γέρους να σερφάρουν στο ίντερνετ !!!  :2funny:
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
  Την διαφορα θα την καλύψουν απο τα νεα στοιχηματα λαχεια κλπ που θα κανουν εταιρειες ΕΚΤΟΣ ΟΠΑΠ.

  Ειναι ολοφανερο οτι το μονοπωλιο του ΟΠΑΠ τελειωνει και θελουν να αποτρεψουν αλλους να ερθουνε !!

  Στα ελεγα και σε αλλο thread ,

................................
edit 
  περιμενε να ανοιξει το μονοπωλιο του ΟΠΑΠ και ανοιξε πρακτορειο μη ΟΠΑΠ.Τα πρακτορεια θα τα γδυσει καμια πενταετια ο ΟΠΑΠ και θα κλεινουν σαν τα βιντεοκλαμπ!!! 

τωρα που δεσανε τον γαιδαρο τους με τις ατομικες συμβασεις ΟΠΑΠ-πρακτορειατζη θα πεσει λουτσα !!!

  θα εχει η συμβαση κατι ορους που ουτε να τα κλεισουνε τα πρακτορεια δεν θα μπορουν !!!

εδιτ Λουκετο και μινιμουμ 50,000€ αποζημιωση στον ΟΠΑΠ θα προβλεπει η συμβαση
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Ο άλλος θα κερδίζει 50 λεπτά στο Κίνο , θα του δίνουνε 45 λεπτά και θα ψάχνει άλλα 5  για να ξαναπαίξει! :uglystupid:
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Παιδια να ρωτησω κατι (μιας και δεν ειμαι ειδικος): Τωρα θα στραφουν οι παιχτες στο τζογο μεσω internet?
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Παιδια να ρωτησω κατι (μιας και δεν ειμαι ειδικος): Τωρα θα στραφουν οι παιχτες στο τζογο μεσω internet?
Ο Έλληνας είναι μαλάκας!Θα γκρινιάξει λίγο καιρό και μετά θα πει "δεν βαριέσαι"!
Υπάρχει και μια μεγάλη μερίδα κόσμου που δεν είναι εύκολο να σερφάρει...
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Παντως ειναι χοντρη μαλακια αυτο που πανε να κανουν
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366

llrx8

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.314
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
16
ωρε χρυσες δουλειες θα κανουμε!!γκοοοοοοοοοοοοοουντ
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
αλλο ενα λινκ που δειχνει τι ΧΑΝΕΙ το κρατος.....



Ρε πρόεδρε αυτό στηρίζεται στην υπόθεση ότι όποιος έχει κέρδη κάτω από 100 Ευρώ τα παίζει όλα χωρίς να ξανακερδίσει και μέχρι να τα χάσει.
Το οποίο δεν ξέρω πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Επίσης επειδή το κράτος συμμετέχει κατά 35% στον ΟΠΑΠ δεν σημαίνει ότι παίρνει και 35% από τα κέρδη. Την έννοια μέρισμα την ξέρει αυτός που έγραψε το κείμενο;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρε πρόεδρε αυτό στηρίζεται στην υπόθεση ότι όποιος έχει κέρδη κάτω από 100 Ευρώ τα παίζει όλα χωρίς να ξανακερδίσει και μέχρι να τα χάσει.
Το οποίο δεν ξέρω πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Επίσης επειδή το κράτος συμμετέχει κατά 35% στον ΟΠΑΠ δεν σημαίνει ότι παίρνει και 35% από τα κέρδη. Την έννοια μέρισμα την ξέρει αυτός που έγραψε το κείμενο;
εγώ ξέρω μόνο την έννοια δια-μέρισμα.
προφανώς έχουν άμεση σχέση ε;
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
φιλοι μου αναφερεται στα ανακυκλωμενα κερδη που ειναι το Α και το Ω σε ΟΛΑ τα παιχνιδια.....


οσο για τα μερισματα που λετε δεν γνωριζω πολλα απο αυτα
 

Επισκέπτης
Το νομοσχεδιο αυτο ειναι απλα ο προαγγελος της επαναφορας των φρουτακιων στην Ελληνικη αγορα. Με λιγα λογια το κρατος ξεδιαντροπα πια ανακοινωνει στους πολιτες του οτι δεν πειραζει ποιος θα σας κλεβει απο δω και περα αρκει να τα κονομαω εγω! Μιλαμε για την υπερτατη ξεφτιλα και την πιο απεριγραπτη μαφιοζικη συμπεριφορα του Ελληνικου κρατους που εχει δειεπραχθει ποτε!!!!!


Εχω ένα φίλο που απο καιρό σχεδίαζε να βάλει φρουτάκια στο μαγαζί του. Ελεγε οτι το ευρωπαικο δικαστήριο θα τν δικαίωνε αν ω μη γενοιτο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom