Νέα

Ψάρεμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 47
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το ψάρεμα. Προχτές είδα κάποιον που ψάρευε με πετονιά να πιάνει ψάρια και μου μπήκε η ιδέα να προσπαθήσω κι εγω.
Σκεφτομαι να αγοράσω ενα καλάμι για ψαρεμα απο την ακτη. Υπάρχουν καλάμια και μηχανισμοί με διάφορα κόστη το πρόβλημα είναι όμως πως δεν εχω ιδεά για το αντικείμενο.

Εχει καποιος να μου προτείνει ενα σετ εξοπλισμού χαμηλού κόστους ταυτόχρονα όμως λειτουργικού. Να μην σπάσει ή χαλάσει δηλαδή μετα απο μικρή χρήση.
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
πιο αχρηστο σπορ δεν υπαρχει
ασχολησου με κατι αλλο :hi:
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.155
Κριτικές
2
Like
9.045
Πόντοι
2.456
Τυπε στο μπου εισαι,δε στεκει το "δε γαμεις που δε γαμεις,δε πας για ψαρεμα"
:rockon:
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Το να γαμήσω το εχω ξεχάσει ούτε καν ελπίζω πια......κανα σαργουδάκι ονειρεύομαι να τρώω τηγανητό! :)
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
Το να γαμήσω το εχω ξεχάσει ούτε καν ελπίζω πια......κανα σαργουδάκι ονειρεύομαι να τρώω τηγανητό!

γιατι ετσι τυπε? που πηγες και εμπλεξες με καμια ελλεηνιδα φανταζομαι ε?
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
413
Κριτικές
1
Like
110
Πόντοι
1
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το ψάρεμα. Προχτές είδα κάποιον που ψάρευε με πετονιά να πιάνει ψάρια και μου μπήκε η ιδέα να προσπαθήσω κι εγω.
Σκεφτομαι να αγοράσω ενα καλάμι για ψαρεμα απο την ακτη. Υπάρχουν καλάμια και μηχανισμοί με διάφορα κόστη το πρόβλημα είναι όμως πως δεν εχω ιδεά για το αντικείμενο.

Εχει καποιος να μου προτείνει ενα σετ εξοπλισμού χαμηλού κόστους ταυτόχρονα όμως λειτουργικού. Να μην σπάσει ή χαλάσει δηλαδή μετα απο μικρή χρήση.

To σπορ αυτο θελει πολυ υπομονη, αν δεν το εχεις καλυτερα τα λεφτα δωστε στης πουτανες.

Για αρχη αν θες να δοκιμασεις δοκιμασε με πετονια και αν σου αρεσει πας για καλαμια.
Τωρα αν θες κατευθειαν καλαμι τοτε σε καταστημα που πουλαει τετοια ειδη ο πωλητης θα σου πει ποιο να παρεις σαν αρχαριος και απειρος.

Καλο θα ειναι ομως να κανεις βολτα στα στεκια που ψαρευουν και να δεις τους ποιο εμπειρους αλλα και να μαθεις απο κοντα θεματα τακτικης αλλα και δολωμα που βαζει ο καθε ενας. Αλλιως ειναι τα γραπτα και αλλιως η πραξη.

Εγω συνηθως παω λιμνη για ψαρεμα γιατι ειναι και λιγο ποιο ευκολα σε σχεση με την θαλασσα που θελει αρκετη υπομονη.
 

ks(1)

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Οκτ 2010
Μηνύματα
315
Κριτικές
21
Like
360
Πόντοι
1.505
Φίλε υπάρχουν πολλά είδη ψαρέματος από την ακτή με καλάμι.Είναι αυτά που χρησιμοποιείς δόλωμα για ψάρεμα και απευθύνεσε σε μικρά μέχρι μεσαία ψάρια και είναι και το ψάρεμα με τεχνητό ψαράκι που εκεί πιάνεις από μεσαία μέχρι πολύ μεγάλα ψάρια.
Το θέμα είναι να ξέρεις τί ψάρια παίζουν στην περιοχή που θέλεις να ψαρέψεις και ανάλογα να ακολουθήσεις και το ψάρεμα σου.
 

fotiakaikaula

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2015
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
Ασε  τα καλαμια και τις πετονιες και κανε αυτο που θα σου πω,πάρε ενα κιουρτο μεγάλο, βάλε μέσα ψωμί μπαγιατικο, καμιά σαρδελα παστη και ενα LED που να αναβοσβηνει, πηγενε καπου απομερα να εχει βράχια και μετα αμμο και εκεί στο σύνορο ριχτο κατα τις 8 το βραδακι, πήγενε μετά το αλλο πρωι κατά τις 6 ή ποιο αργά 7 και βγαλτον. Με τον λιγότερο κοπο θα εχεις κανει την καλύτερη ψαρια.
Να εχει διάμετρο τουλάχιστον ενα μετρο και να ειναι σκούρος ο κιούρτος
assets_LARGE_t_11761_54359805.JPG
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.828
Like
12.816
Πόντοι
2.606
Φιλε ο νικοτριβης ειναι ο άνθρωπος σου, μάστερ της ψαρικης πιάνει τόσα πολλά που  να φανταστείς οτι περισσεύει απο αυτα που μοιράζει τα παει στο μπριζολαδικο του τέλη  :grin:
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.246
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το ψάρεμα. Προχτές είδα κάποιον που ψάρευε με πετονιά να πιάνει ψάρια και μου μπήκε η ιδέα να προσπαθήσω κι εγω.
Σκεφτομαι να αγοράσω ενα καλάμι για ψαρεμα απο την ακτη. Υπάρχουν καλάμια και μηχανισμοί με διάφορα κόστη το πρόβλημα είναι όμως πως δεν εχω ιδεά για το αντικείμενο.

Εχει καποιος να μου προτείνει ενα σετ εξοπλισμού χαμηλού κόστους ταυτόχρονα όμως λειτουργικού. Να μην σπάσει ή χαλάσει δηλαδή μετα απο μικρή χρήση.

Δες video στο YouTube με θέμα το ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ ψάρεμα.
Θα πορωθείς. Ειναι και εύκολο με λίγο εξοπλισμό και αρκετά αποδοτικό.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.111
Πόντοι
506
αυστραλια......200 μετρα απο την παραλια :grin:

 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
86
Πόντοι
6
:thumbsup:  Ψαρευω  με εγγλεζικο και απικο αλλα σαν το εγγλεζικο δεν εχει. Τα λεπτα εργαλεια που απαιτει καθως και η τεχνικη που πρεπει να αναπτηξεις το κανουν συναρπαστικο.
Σε καθε περιπτωση πρωτα μπες σε σχετικα φορουμ και δες πιο ειδος ψαρεματος ταιριαζει στη περιοχη που θελεις να ψαρευεις και τι εξοπλισμος απαιτειται(προσεξε να μη παρασυρθεις με τον εξοπλισμο γιατι πολλοι που γραφουν στα φορουμ ειναι πωλητες ειδων αλειιας ).
Αν εισαι απο Θεσσαλονικη ή σχετικα κοντα και θελεις,μπορω να σε βοηθησω με τον εξοπλισμο.
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.478
Κριτικές
53
Like
9.295
Πόντοι
25.786
Φιλε ο νικοτριβης ειναι ο άνθρωπος σου, μάστερ της ψαρικης πιάνει τόσα πολλά που  να φανταστείς οτι περισσεύει απο αυτα που μοιράζει τα παει στο μπριζολαδικο του τέλη  :grin:

ti malaka eisai  :tooth:


Έχω βάρκα και χρησιμοποιώ άλλες μεθόδους  ;)
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.821
Κριτικές
10
Like
2.547
Πόντοι
3.187
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το ψάρεμα. Προχτές είδα κάποιον που ψάρευε με πετονιά να πιάνει ψάρια και μου μπήκε η ιδέα να προσπαθήσω κι εγω.
Σκεφτομαι να αγοράσω ενα καλάμι για ψαρεμα απο την ακτη. Υπάρχουν καλάμια και μηχανισμοί με διάφορα κόστη το πρόβλημα είναι όμως πως δεν εχω ιδεά για το αντικείμενο.

Εχει καποιος να μου προτείνει ενα σετ εξοπλισμού χαμηλού κόστους ταυτόχρονα όμως λειτουργικού. Να μην σπάσει ή χαλάσει δηλαδή μετα απο μικρή χρήση.

To θέμα φιλαράκο είναι οχι απλά μεγάλο αλλά τεράστιο. Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω. Καταρχην το καλάμι, ο μηχανισμός, η πετονιά και η αρματωσια εξαρτώνται από το τι θέλεις να πιάσεις και που θέλεις να ψαρέψεις (λίμνες, λιμάνια, παραθαλάσια αμμουδερα μέρη, μέρη με βράχια κλπ κλπ). Καταρχην αν θέλεις σοβαρά να ασχοληθείς πρέπει πρώτα να διαβάσεις. Ναψάξεις στο νετ στο youtube και γενικά να παρακολουθείς άλλους. Διαφορετικά θα αγοράσεις πολύ ακριβά εργαλεία τα οποία δεν θα ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις και θα απογοητευτείς γρήγορα. Το ψάρεμα θέλει χρόνο, χρήμα και υπομονή. Τα χεις? ε? τά χεις? Αν οχι μην ασχοληθείς καν. Ασχολήσου με κάτι άλλο  :knockinb: :knockinb: :jerking: :jerking: :orchestra:
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
αν χρησιμοποιώ το καλάμι μου για ψάρεμα τότε τι θα καβαλάω??? :think: :think: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :rockon: :rockon:
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.155
Κριτικές
2
Like
9.045
Πόντοι
2.456
Το ψαρεμα θελει υπομονη και το μουνι κυνηγι  :rockon:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.348
Κριτικές
61
Like
42.351
Πόντοι
22.785
Ασε  τα καλαμια και τις πετονιες και κανε αυτο που θα σου πω,πάρε ενα κιουρτο μεγάλο, βάλε μέσα ψωμί μπαγιατικο, καμιά σαρδελα παστη και ενα LED που να αναβοσβηνει, πηγενε καπου απομερα να εχει βράχια και μετα αμμο και εκεί στο σύνορο ριχτο κατα τις 8 το βραδακι, πήγενε μετά το αλλο πρωι κατά τις 6 ή ποιο αργά 7 και βγαλτον. Με τον λιγότερο κοπο θα εχεις κανει την καλύτερη ψαρια.
Να εχει διάμετρο τουλάχιστον ενα μετρο και να ειναι σκούρος ο κιούρτος
assets_LARGE_t_11761_54359805.JPG
......

..... άψογος !!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom