Νέα

Προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sotos71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 35
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.427
Like
2.229
Πόντοι
456
Λίγο περίεργη ερώτηση, αλλά ήμουν μάρτυρας σε μία τράκα που έγινε σε κόμβο.
Ανάμεσα σε δύο οχήματα που κινούνται παράλληλα μέσα σε κυκλικό κόμβο, ποιός έχει προτεραιότητα; Αν αυτός που κινείται εσωτερικά, θελήσει να βγει σε κάποια έξοδο και δίπλα του υπάρχει άλλο όχημα που συνεχίζει την πορεία του κυκλικά, ποιός πρέπει να περιμένει;
Έψαξα στο νετ, αλλά δε βρήκα άκρη.
 

Akatanomasto$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
756
Like
1.256
Πόντοι
206
Λίγο περίεργη ερώτηση, αλλά ήμουν μάρτυρας σε μία τράκα που έγινε σε κόμβο.
Ανάμεσα σε δύο οχήματα που κινούνται παράλληλα μέσα σε κυκλικό κόμβο, ποιός έχει προτεραιότητα; Αν αυτός που κινείται εσωτερικά, θελήσει να βγει σε κάποια έξοδο και δίπλα του υπάρχει άλλο όχημα που συνεχίζει την πορεία του κυκλικά, ποιός πρέπει να περιμένει;
Έψαξα στο νετ, αλλά δε βρήκα άκρη.
Ξεκάθαρα προτεραιότητα έχω εγώ.
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
αυτος που θελει να βγει απο τον κομβο τι δουλεια εχει εσωτερικα; επρεπε να παραχωρησει προτεραιοτητα.
 
OP
OP
S

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.427
Like
2.229
Πόντοι
456
αυτος που θελει να βγει απο τον κομβο τι δουλεια εχει εσωτερικα; επρεπε να παραχωρησει προτεραιοτητα.
Τι εννοείς; Αν μπώ σε κυκλικό κόμβο και θέλω να βγω στην τελευταία έξοδο, εσωτερικά πρέπει να μπω. Εξωτερικά μπαίνουν αυτοί που βγαίνουν στην αμέσως επόμενη έξοδο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ξεκάθαρα προτεραιότητα έχω εγώ.
Πάντα!
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Τι εννοείς; Αν μπώ σε κυκλικό κόμβο και θέλω να βγω στην τελευταία έξοδο, εσωτερικά πρέπει να μπω. Εξωτερικά μπαίνουν αυτοί που βγαίνουν στην αμέσως επόμενη έξοδο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Πάντα!
οπως δεν μπορεις στην ε.ο. για να βγεις στην εξοδο δεν μπορεις να κοψεις καθετα απο τερμα αριστερα,τερμα δεξια,ετσι και στον κυκλικο κομβο εχεις φροντισει να κινησαι δεξια αν θες να βγεις.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.269
Like
3.526
Πόντοι
1.706
Και τώρα που απαντήθηκε το αρχικό ερώτημα πάμε παρακάτω:
"Ποιος έχει προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο στη νήσο Κρήτη?????????"
Ο ευρών κερδίζει παγωτό χωνάκι.......
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.758
Like
11.321
Πόντοι
3.656
Και τώρα που απαντήθηκε το αρχικό ερώτημα πάμε παρακάτω:
"Ποιος έχει προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο στη νήσο Κρήτη?????????"
Ο ευρών κερδίζει παγωτό χωνάκι.......
o Κρητικος.
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.175
Κριτικές
3
Like
4.330
Πόντοι
736
Και τώρα που απαντήθηκε το αρχικό ερώτημα πάμε παρακάτω:
"Ποιος έχει προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο στη νήσο Κρήτη?????????"
Ο ευρών κερδίζει παγωτό χωνάκι.......
Ο έχων την βιόλα στο Navara
 
OP
OP
S

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.427
Like
2.229
Πόντοι
456
οπως δεν μπορεις στην ε.ο. για να βγεις στην εξοδο δεν μπορεις να κοψεις καθετα απο τερμα αριστερα,τερμα δεξια,ετσι και στον κυκλικο κομβο εχεις φροντισει να κινησαι δεξια αν θες να βγεις.
Ακούγεται σωστό, αλλά:
Δηλαδή εγώ που δε θέλω να μπλέκω με προτεραιότητες, μπορώ να κινούμαι μόνιμα στην εξωτερική λωρίδα μέχρι να βγω σε οποιαδήποτε έξοδο;
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.592
Like
6.243
Πόντοι
2.356
Στoυς κυκλικους κόμβoυς χωρίς σχετικη σήμανση η πρoτεραιότητα ανήκει σε αυτόν πoυ έρχεται από τα δεξιά.
Αυτό εννοεί τον εισερχόμενο στον κόμβο. Μια ελληνική παραξενια, που ισχύει μόνον εδώ.
Γιατί υπάρχουν και οι roundabout που όλο και αυξάνονται στις ελληνικές πόλεις, όπου προτεραιότητα έχει ο κινούμενος μέσα στον κόμβο.
Και οι άμαθοι πάνε καρφωτοι να μπουν στον κόμβο.
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Ακούγεται σωστό, αλλά:
Δηλαδή εγώ που δε θέλω να μπλέκω με προτεραιότητες, μπορώ να κινούμαι μόνιμα στην εξωτερική λωρίδα μέχρι να βγω σε οποιαδήποτε έξοδο;
δεν εχει εξοδους στην εξωτερικη λωριδα γι αυτο το λογο,μονο απο δεξια βγαινεις. οποτε μπορεις να κινεισαι συνεχως δεξια αν θες.....
 

malakotianos

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2024
Μηνύματα
147
Like
223
Πόντοι
21
Αυτό εννοεί τον εισερχόμενο στον κόμβο. Μια ελληνική παραξενια, που ισχύει μόνον εδώ.
Γιατί υπάρχουν και οι roundabout που όλο και αυξάνονται στις ελληνικές πόλεις, όπου προτεραιότητα έχει ο κινούμενος μέσα στον κόμβο.
Και οι άμαθοι πάνε καρφωτοι να μπουν στον κόμβο.
ισχυει
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.269
Like
3.526
Πόντοι
1.706
Αυτό εννοεί τον εισερχόμενο στον κόμβο. Μια ελληνική παραξενια, που ισχύει μόνον εδώ.
Γιατί υπάρχουν και οι roundabout που όλο και αυξάνονται στις ελληνικές πόλεις, όπου προτεραιότητα έχει ο κινούμενος μέσα στον κόμβο.
Και οι άμαθοι πάνε καρφωτοι να μπουν στον κόμβο.
Επειδή λοιπόν έχουν γεμίσει roundanout το Ηράκλειο τα τελευταία χρόνια (χωρίς πλάκα καταργούν φανάρια και φτιάχνουν τέτοιους κόμβους) να γράψω πως έχει τόσα πολλά σήματα στοπ και παραχώρησης προτεραιότητας που δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί κανείς.
Βασικά μόνο έτσι μπορούν να δουλέψουν αυτοί οι κόμβοι.....
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.592
Like
6.243
Πόντοι
2.356
Ακούγεται σωστό, αλλά:
Δηλαδή εγώ που δε θέλω να μπλέκω με προτεραιότητες, μπορώ να κινούμαι μόνιμα στην εξωτερική λωρίδα μέχρι να βγω σε οποιαδήποτε έξοδο;
Είναι λίγο περίπλοκο το θέμα. Υπαρχουν κόμβοι με έξοδο διπλής λωρίδας. Εκεί βγαίνουν ταυτόχρονα και ο κινούμενος εσωτερικά και ο εξωτερικά. Γενικά θέλει προσοχή από τον οδηγό και πρόβλεψη του τι θα κάνει ο κινούμενος παράλληλα.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.592
Like
6.243
Πόντοι
2.356
Επειδή λοιπόν έχουν γεμίσει roundanout το Ηράκλειο τα τελευταία χρόνια (χωρίς πλάκα καταργούν φανάρια και φτιάχνουν τέτοιους κόμβους) να γράψω πως έχει τόσα πολλά σήματα στοπ και παραχώρησης προτεραιότητας που δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί κανείς.
Βασικά μόνο έτσι μπορούν να δουλέψουν αυτοί οι κόμβοι.....
Αυτοί οι κόμβοι είναι αγγλική πατέντα, για δημιουργία συνεχούς ροής σε δρόμους με αυξημένη κυκλοφορία, που τα φανάρια δημιουργούσαν μεγαλύτερο πρόβλημα. Και τα αντικατέστησαν με τους roundabout που δούλεψαν αψογα.
Έλα μου όμως που υπάρχουν άπειρα ταγαρια εκεί έξω, με τιμόνι στα χέρια, που αγνοούν ποια είναι τα σήματα υποχρεωτικής παραχώρησης προτεραιοτητας.
Ή αφού στο χωριό τους κινούνται αλλιώς, πάνε να κάνουν αυτό που έμαθαν στο χωριό τους.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.269
Like
3.526
Πόντοι
1.706
Αυτοί οι κόμβοι είναι αγγλική πατέντα, για δημιουργία συνεχούς ροής σε δρόμους με αυξημένη κυκλοφορία, που τα φανάρια δημιουργούσαν μεγαλύτερο πρόβλημα. Και τα αντικατέστησαν με τους roundabout που δούλεψαν αψογα.
Έλα μου όμως που υπάρχουν άπειρα ταγαρια εκεί έξω, με τιμόνι στα χέρια, που αγνοούν ποια είναι τα σήματα υποχρεωτικής παραχώρησης προτεραιοτητας.
Ή αφού στο χωριό τους κινούνται αλλιώς, πάνε να κάνουν αυτό που έμαθαν στο χωριό τους.
Ε λοιπόν εδώ κάνεις λάθος.
Το Ηράκλειο είναι η παγκόσμια πρωτεύουσα ταγαρίων και όμως αυτό το μέτρο έχει τεράστια επιτυχία.
Διαφορετικά θα διάβαζε κανείς για πιστολίδι κάθε μέρα για μια προτεραιότητα, αλλά δεν..........

Φυσικά κινούμαστε με προσοχή ειδικά όταν βλέπουμε 4χ4 με φιμέ......
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.758
Like
11.321
Πόντοι
3.656

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.984
Like
10.126
Πόντοι
2.606
Και τώρα που απαντήθηκε το αρχικό ερώτημα πάμε παρακάτω:
"Ποιος έχει προτεραιότητα σε κυκλικό κόμβο στη νήσο Κρήτη?????????"
Ο ευρών κερδίζει παγωτό χωνάκι.......
Όχι χοχλιούς μπουρμπουλιστούς?
@athinaios44
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom