Νέα

ΠΡΟΣΟΧΗ! Επικίνδυνος ιός με mail

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thanoss
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
απο ιο κολλησε?
απο αλλου τον μαζεψες οχι απο τετοια ημαιλ
ηρεμησε καλε
βαλε ενα καλο αντιβαιρους.. κρατα κ μπακ απ στ αρχεια τα σημαντικα σου.. κ οκευ
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
απο ιο κολλησε?
απο αλλου τον μαζεψες οχι απο τετοια ημαιλ
ηρεμησε καλε
βαλε ενα καλο αντιβαιρους.. κρατα κ μπακ απ στ αρχεια τα σημαντικα σου.. κ οκευ
Αντιβαριους εχω και μπακ απ κανω καθε βραδυ στο κλεισιμο
 
OP
OP
thanoss

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
καλα ουτε καν διαβαζετε οτι γραφουμε
ειναι ψεμα λεμε
τι αγχωνεστε???
ωχου...
ναι διαβαζουμε τι γραφετε.....μπορει να ναι και ψεματα.....αλλα εγω ειπα στον Γιωργο να προσεχει λογω οτι χρησιμοποιει το pc για επαγγελματικη χρηση!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Την πηγή Θάνο!!!
Μην ψαρώνουμε άδικα!
Εδώ η πηγή:

Μπήκα προ ολίγου στο internet banking της Eurobank και έχουν κρεμάσει το εξής:

Ανακοίνωση της Eurobank 18.6.2009

Ιός υψηλού κινδύνου διακινείται μέσω e-mail

Έχει παρατηρηθεί τελευταία προσπάθεια υποκλοπής προσωπικών στοιχείων πρόσβασης σε ηλεκτρονικές υπηρεσίες μέσω πλαστών ηλεκτρονικών μηνυμάτων (emails). Τα μηνύματα αυτά καλούν τον χρήστη να επιλέξει έναν σύνδεσμο (link) μέσω του οποίου, είτε να επιβεβαιώσει κινήσεις της κάρτας του, είτε να ενημερωθεί για ενέργειες σε τραπεζικούς λογαριασμούς του.

Μην επιλέξετε αυτόν τον σύνδεσμο!

Επιλέγοντας τον σύνδεσμο κακόβουλο λογισμικό εγκαθίσταται αυτόματα στον υπολογιστή του χρήστη, το οποίο έχει τη δυνατότητα καταγραφής και αποθήκευσης στοιχείων που αυτός καταχωρεί. Προς το παρόν, ο συγκεκριμένος ιός δεν ανιχνεύεται από όλα τα προγράμματα ανίχνευσης ιών (antivirus).

Εάν έχετε γίνει αποδέκτης τέτοιου ηλεκτρονικού μηνύματος διαγράψτε το αμέσως από τον υπολογιστή σας. Επίσης, εάν υποπτευθείτε πως αποτελέσατε στόχο τέτοιου είδους εξαπάτησης, επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας στο 801-111-1144 ή στο 210-9555000 εάν καλείτε από κινητό όλο το 24ωρο.

Είσοδος στο e-Banking μέσω εικονικού πληκτρολογίου

Με σκοπό να προστατέψουμε τους πελάτες μας, οι οποίοι ενδεχομένως έχουν πέσει θύματα τέτοιου είδους εξαπάτησης, υποχρεώνουμε για ένα διάστημα τους χρήστες της υπηρεσίας e-Banking να καταχωρούν τον κωδικό εισόδου τους (password) μέσω εικονικού πληκτρολογίου.

Παραδείγματα πλαστών ηλεκτρονικών μηνυμάτων (e-mails)

Και ακολουθούν διάφορα που είναι εικόνα όμως, και δε μπορώ να τα κάνω copy και paste εδώ.

Όσοι έχουν internet banking Eurobank μπορούν να μπουν να το δουν.

Άρα ΚΑΠΟΙΑ βάση υπάρχει σε όλες αυτές τις φήμες, και καλό είναι να προσέχουμε τι ανοίγουμε...


 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.379
Κριτικές
5
Like
64.874
Πόντοι
12.056
Παρομοιο mail με του σταυρου51 μου εχει ερθει και απο τραπεζα Πειραιως και κλασσικα το γειωσα  :s&m_1:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Παρομοιο mail με του σταυρου51 μου εχει ερθει και απο τραπεζα Πειραιως και κλασσικα το γειωσα  :s&m_1:

Εγώ δεν είπα ότι μου έστειλαν mail.
Είπα ότι μπαίνοντας (login) στο internet banking της eurobank έχουν κρεμάσει σελίδα που λέει όλα αυτά.  Το βλέπουν όλοι οι πελάτες τους.

Επίσης άλλαξαν τον τρόπο πληκτρολόγησης του password, και αντί να το πατάς στο πληκτρολόγιο, το κλικάρεις πάνω σε ένα πληκρτολόγιο οθόνης. Αυτό (μου έχει εξηγήσει κάποιος) είναι δυσκολώτερο να hackaριστεί από τα πατήματα των πλήκτρων, τα οποία μπορεί να τα "παρακολουθήσει" κάποιος, αν έχει εγκαταστήσει στο PC σου το κατάλληλο πρόγραμμα.

Το ότι ασχολήθηκαν, και κυρίως ότι έδωσαν όλη αυτή τη δημοσιότητα, κάτι σημαίνει.

Το ότι και η Πειραιώς κάνει τα ίδια ενισχύει την άποψή μου.
Δεν είναι "μαγκιά" να τα γειώνεις αυτά (εφ' όσον δεν είναι ράδιο-αρβύλα, βεβαίως), και αυτά (των τραπεζών) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
 

Επισκέπτης
Βαλτε linux :rockon: :rockon:
Δεν βαρεθηκατε ακομα τα antivirus και τις μουφες της microsoft που τα πληρωνετε κιολας?
 
OP
OP
thanoss

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Βαλτε linux :rockon: :rockon:
Δεν βαρεθηκατε ακομα τα antivirus και τις μουφες της microsoft που τα πληρωνετε κιολας?
μεγαλε.....ξερεις ποσοι θα το καναν μεχρι τωρα?
αλλα τα λινουξ δεν ειναι και οτι πιο ευκολο απ οτι εχω ακουσει.....
σιγουρα ειναι θεμα συνηθειας....αυτα τα χαμε ξαναπει και τις προαλες στο αντιστοιχο θρεντ αλλα οταν μου χες δωσει ενα φορουμ να διαβασω για τα λινουξ....ειδα οτι πολλοι απ αυτους που τα χρησιμοποιουνε ειχανε προβληματα με drivers με το να συνδεσουνε καμερα και πολλα αλλα.....δεν τους παιζανε κοματια επρεπε να κανουν πολλες μετατροπες και εντολες.......ξαναλεω οτι χωρις να μαι γνωστης των λινουξ δεν νομιζω απ οτι εχω ακουσει οτι ειναι οτι πιο ευκολο...αλιως θα τα χανε παρα πολλοι και θα μου τα συνηστουσανε κιολας!
 

Επισκέπτης
ξαναλεω οτι χωρις να μαι γνωστης των λινουξ δεν νομιζω απ οτι εχω ακουσει οτι ειναι οτι πιο ευκολο...αλιως θα τα χανε παρα πολλοι και θα μου τα συνηστουσανε κιολας!
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Αυτο το εχεις ακουσει απο καποιους που εχουν ακουσει .....
Περιμενε να σου στηλει email η microsoft καλητερα για να εισαι σιγουρος
 
OP
OP
thanoss

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Αυτο το εχεις ακουσει απο καποιους που εχουν ακουσει .....
Περιμενε να σου στηλει email η microsoft καλητερα για να εισαι σιγουρος
ναι οκ! αλλα δεν ειναι λυση το να βαλω λινουξ στα καλα των καθουμενων επειδη κινδυνευω εγω και αλλοι τοσοι (δισεκατομυρια χρηστες)!!
κινδυνευω απο οποιονδηποτε ιο  αλλα τα λινουξ δεν ειναι ευκολα!! οσους εχω ρωτησει ολοι μου ειπανε το ιδιο πραγμα! τυχαιο?
αν και κραταω μια μικρη καβατζα γιατι καποτε ενας τυπας σε μαγαζι υπολογιστων οταν ακουστηκε οτι βγηκαν τα Βιστα μου λεει ...........πολυ δυσκολα.....ασε τα χω βαλει σπιτι και τα μαθαινω.....ε λεω και γω ρε μαλακα τι σκατα Windows ειναι αυτα τα καινουρια......χωρις να τα δω αν ειναι ευκολα ή δυσκολα λεω του κολητου μου (που ηδη τα ειχε) σκατα τα Βιστα......και μου λεει γιατι? του πα το σκηνικο και με εβρισε......μου λεει φιλε μην ακους τον καθενα, αν δεν τα δεις μονος σου να κρινεις και αν δεν  σου αρεσουν τοτε ναι πες οτι ειναι μαλακια.....αλλα οχι επειδη το πες ενας!!

το site που μου χες δωσει() ειναι τιγκα στα προβληματα!
σε αλλον δεν παιζει ο ηχος εχει προβλημα με drivers modem εντολες........και αλλα πολλα.....κανω λαθος?
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Δεν είναι ευκολο το linux.
Πρέπει να σου δείξει κάποιος που κατέχει πέντε πράγματα να μπεις στη φιλοσοφία.
Αν έχεις μάθει με win όλα τα χρόνια, θα ζοριστείς λίγο.

Από την άλλη, έχω έναν υπολογιστή με winΧΡ και office και επί 6 χρόνια, κάνει τις ίδιες δουλειές, δεν πειράζω τίποτα, και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Έχω και ένα δεύτερο, για πειραματόζωο. Εκει δοκιμάζω, προγράμματα, αναβαθμίσεις, hardware κλπ.
Μια φορά το μήνα, θέλει format στανταρ.
 
OP
OP
thanoss

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Δεν είναι ευκολο το linux.
Πρέπει να σου δείξει κάποιος που κατέχει πέντε πράγματα να μπεις στη φιλοσοφία.
Αν έχεις μάθει με win όλα τα χρόνια, θα ζοριστείς λίγο.

Από την άλλη, έχω έναν υπολογιστή με winΧΡ και office και επί 6 χρόνια, κάνει τις ίδιες δουλειές, δεν πειράζω τίποτα, και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Έχω και ένα δεύτερο, για πειραματόζωο. Εκει δοκιμάζω, προγράμματα, αναβαθμίσεις, hardware κλπ.
Μια φορά το μήνα, θέλει format στανταρ.
ακριβως! τωρα με ενα μονο pc δεν μπορω να τον γαμησω στα πειραματα!
τα ΧΡ ή τα Βιστα θελουν συχνα φορματ αλλα θα γαμησεις τον σκληρο ετσι!
αποψη μου ειναι οτι αν προσεχεις που μπαινεις απο που κατεβαζεις και δεν σε τρωει ο κωλος σου δεν ειναι και ευκολο να κολησεις ιο! και με ενα νορμαλ αντιβιρους!! απλα το φορματ δεν γινεται μονο στην φαση του ιου αλλα επειδη λογω νετ γεμιζει το pc μαλακιες και ζοριζεται!
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
αυτο που λεει ο θανος
μπορει να εχουν 300 προβληματα τα γουιντοους αλλα οκ μπι κουλ, εμενα που κ το πισι μου ειναι αρχαιο κ κανω κ εργασιες κ τρεχω προγραμματα ακομη αντεχει
αν το πισι  το εχεις για να περνας την ωρα σου κυριως ποιος ο λογος να βαλεις λινουξ? δεν ειναι κ οτι πιο απλο για καποιον που δεν ξερει κ πολλα πραγματα κ του ειναι δυσκολο να κατσει να μαθει
βαλε αντιβαιρους καλυτερα...
 
OP
OP
thanoss

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
αυτο που λεει ο θανος
μπορει να εχουν 300 προβληματα τα γουιντοους αλλα οκ μπι κουλ, εμενα που κ το πισι μου ειναι αρχαιο κ κανω κ εργασιες κ τρεχω προγραμματα ακομη αντεχει
αν το πισι  το εχεις για να περνας την ωρα σου κυριως ποιος ο λογος να βαλεις λινουξ? δεν ειναι κ οτι πιο απλο για καποιον που δεν ξερει κ πολλα πραγματα κ του ειναι δυσκολο να κατσει να μαθει
βαλε αντιβαιρους καλυτερα...
αγαπητη μου.....:P
για καποιον που θα κατσει στο pc και θα κανει απλες εργασιες σε ενα office π.χ καμια εκτπωση και μετα θα ψολαρει στο νετ θα κατεβασει ταινιες-τραγουδια και κυριως θα δει(ταινιες) και θα ακουσει τραγουδια και ταυτοχρονα νετ κανα msn ,ποιος ο λογος να μπεις στο τριπακι των λινουξ!
δεν μπορω να καταλαβω!
αν κατεβαζεις απο rapid π.χ απο γνωστα φορουμ και δεν σε τρωει ο κωλος σου και προσεχεις λιγο και το αντιβιρους ψιλοπεριτο ειναι! απλα το χεις για να λες οτι το χεις! οι πιο ψαγμενοι με τα Βιστα και το winows defender δημιουργουνε μονοι τους τοιχοι προστασιας κλπ! για απλες χρησεις που προανεφερα γιατι να βαλω λινουξ!? ο μεσος χρηστης μ αυτα ασχολειται! κανα φοτοσοπ κλπ!
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
γι αυτες τις περιπτωσεις που λες κανενας λογος.-
το αντιβαιρους δεν ειναι περιττο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom