Νέα

Premier league

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 1personanongrata
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10K
  • Εμφανίσεις 309K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

ποιος θα τερματισει πρωτος στην Premier League(10-11)

  • Αρσεναλ

    Ψήφοι: 30 9,1%
  • Μαντσεστερ

    Ψήφοι: 73 22,3%
  • Τσελσι

    Ψήφοι: 47 14,3%
  • Λίβερπουλ

    Ψήφοι: 91 27,7%
  • Μάντσεστερ Σίτυ

    Ψήφοι: 70 21,3%
  • Τόττεναμ

    Ψήφοι: 17 5,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    328

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.602
Κριτικές
8
Like
33.147
Πόντοι
6.536
Είδα χθες το Σιτι-Πούλ και μετά λίγο την Νιουκάστλ και όλο της Άρσεναλ.
Αντικειμενικά 4 από τις καλύτερες Αγγλικές ομάδες,αν όχι οι 4 καλύτερες.
Από θέαμα και ενέργειες δεν έχει καμμία σχέση με το Ισπανικό πρωτάθλημα.
Είχα χρόνια να κάτσω να δω 3 ματς Αγγλίας σε μία μέρα.
Δεν νομίζω να το ξανακάνω.
Έβλεπα παράλληλα την Βαγιεκάνο και εκεί παίζανε μπάλα να γουστάρεις,με τάκλιν,τρίπλα,φαντασία κτλ φούλ....
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Είδα χθες το Σιτι-Πούλ και μετά λίγο την Νιουκάστλ και όλο της Άρσεναλ.
Αντικειμενικά 4 από τις καλύτερες Αγγλικές ομάδες,αν όχι οι 4 καλύτερες.
Από θέαμα και ενέργειες δεν έχει καμμία σχέση με το Ισπανικό πρωτάθλημα.
Είχα χρόνια να κάτσω να δω 3 ματς Αγγλίας σε μία μέρα.
Δεν νομίζω να το ξανακάνω.
Έβλεπα παράλληλα την Βαγιεκάνο και εκεί παίζανε μπάλα να γουστάρεις,με τάκλιν,τρίπλα,φαντασία κτλ φούλ....

Ναι έχει πέσει πολύ βάρος σε απόδοση κτλπ, πάρα πολλή τακτική. Μικρότεροι χώροι κτλπ.
Μεγάλο βάρος σε άμυνα.

Εγώ τί να πω, Ισπανικό δεν μπορώ καθόλου με πιάνει ο ύπνος.
Μου φαίνεται αργό, μεγάλα διαστήματα στις γραμμές κτλπ.
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.926
Κριτικές
48
Like
12.758
Πόντοι
10.446
Δεν νομίζω πως ο Timber προορίζεται για αυτή την θέση. Δεξιά όπως έπαιξε και με Barcelona και σε κάποιο ακόμα.

Αριστερά έπαιξε επειδή ο Zinchenko ήταν τραυματίας, παίζαμε με City και ήταν πολύ νωρίς για να αλλάξει τόσο πολύ η τακτική.
Άφησε όλη την ομάδα ίδια και απλά έβαλε Timber στη θέση του.

Πιστεύω θα παίζει δεξί μπακ ή ίσως και λίμπερο: Gabriel(ή Kiwior) - Saliba - Timber - White με τον Timber να ανεβαίνει και να σχηματίζει δίδυμο με το αμυντικό χαφ.
Το όφελος είναι πως τα φουλ μπακ μένουν στην θέση τους άρα χρειάζεται να τρέχουν λιγότερο σε περίπτωση απώλειας κατοχής.
Τρέχουν λιγότερο = λιγότερος χώρος ακάλυπτος = λιγότερος χώρος που θα βρουν οι αντίπαλοι να επιτεθούν.
Επιστρέφεις γρηγορότερα σε κατάσταση άμυνας ειδικά στα πλάγια που είναι τα πιο επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις.

Διαφωνώ επίσης για Zinchenko αριστερό μέσο, τον playmaker τον θέλουμε πιο πίσω. Στα φουλμπακ/λίμπερο ή αμυντικό χαφ.

Ο Arteta θέλει πιο πολλούς στην επίθεση, με τον να έχεις τον playmaker τόσο ψηλά σημαίνει κ ένας λιγότερος στην επίθεση.
Είναι το προηγούμενο στάδιο αυτό με Xhaka ή που χρησιμοποιούν υποδεέστερες (τακτικά και σε προφίλ παικτών) ομάδες.
Όλες δηλαδή πλην City.

Επίσης φέτος παίζουμε με δύο τακτικές: Μία απέναντι σε πιο δύσκολες ομάδες και άλλη μία απέναντι σε lowblock (παίζουν ταμπούρι).

Στη πρώτη έχουμε Rice να παίζει 8άρι και Jorginho 6. Στην δεύτερη ο Rice πάει 6 και βάζουμε ένα πιο επιθετικό 8άρι πχ Havertz/Trossard.

Πιστεύω θα συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι και να χρησιμοποιούμε τον Rice σε διπλό ρόλο.
Στην ουσία το να παίζει 8 και 6 στα δύο αυτά σχήματα είναι ο ίδιος ρόλος αφού έχουν τις ίδιες ευθύνες.
Πιο διαφορετικό θα ήταν να παίζει 6 και στα δύο.

O Rice είναι πολύ καλύτερος στα αριστερά. Πάντα εκεί έπαιζε, μπορεί να κουβαλήσει μπάλα κτλπ.

Πρέπει να πάρουμε ένα καλό 6άρι να αντικαταστήσει Partey/Jorginho, ελπίζω να καταφέρουμε να πάρουμε Douglas Luiz ή Zubimendi.
Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές όπως Fofana, André και Onana αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος για αυτούς.
Εκτός από χαφ κάτι πρέπει να κάνουμε από πλευράς τακτικής με τους ακραίους μας γιατί οι αντίπαλοι τους ντουμπλάρουν συνέχεια κ έχουν να αντιμετωπίσουν μονίμως 2 αντιπάλους ....πρέπει να έχουν πάντα 2ο παίκτη δίπλα τους να τους βοηθάει και να αλλάζουν γρήγορα την μπάλα κ να μπαίνουν στο κουτί....
πέρσι επίσης πάιζαμε περισσότερο 4-2-3-1 ...φέτος το γύρισε 4-3-3 καθαρό για να φτιάξει λίγο η άμυνα ανέκδοτο που είχαμε....
έχει καλυτερέψει η αλήθεια είναι, γιατί χωρίς άμυνα δεν πάς πουθενά...ο αντίπαλος πρέπει να φτύνει αίμα για να μπει στο κουτί....
Ντίξον- Γουίντεμπερν-Ανταμς - Κίον ένα πράμα δλδ...
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.602
Κριτικές
8
Like
33.147
Πόντοι
6.536
Ναι έχει πέσει πολύ βάρος σε απόδοση κτλπ, πάρα πολλή τακτική. Μικρότεροι χώροι κτλπ.
Μεγάλο βάρος σε άμυνα.

Εγώ τί να πω, Ισπανικό δεν μπορώ καθόλου με πιάνει ο ύπνος.
Μου φαίνεται αργό, μεγάλα διαστήματα στις γραμμές κτλπ.
Αργό το Ισπανικό που πάει πάνω-κάτω η μπάλα?
Και που είναι συνέχεια στρωτά?
Τι λες ρε τύπε?
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.524
Like
3.841
Πόντοι
456
Αργό το Ισπανικό που πάει πάνω-κάτω η μπάλα?
Και που είναι συνέχεια στρωτά?
Τι λες ρε τύπε?
Εννοεί ότι δεν είναι ταχυδυναμικο όπως το αγγλικό πρωτάθλημα,η μπάλα πάει πάνω κάτω αλλά η ποιότητα των παικτών δεν είναι η ίδια.
Και εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι το ισπανικό ,είναι πιο χαβαλεδικο απλά επειδή είναι λιγότερο "σοφιστικέ" τακτικά από την Πρέμιερ λιγκ που αρχίζει να μοιάζει περισσότερο με το ιταλικό.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.602
Κριτικές
8
Like
33.147
Πόντοι
6.536
Εννοεί ότι δεν είναι ταχυδυναμικο όπως το αγγλικό πρωτάθλημα,η μπάλα πάει πάνω κάτω αλλά η ποιότητα των παικτών δεν είναι η ίδια.
Και εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι το ισπανικό ,είναι πιο χαβαλεδικο απλά επειδή είναι λιγότερο "σοφιστικέ" τακτικά από την Πρέμιερ λιγκ που αρχίζει να μοιάζει περισσότερο με το ιταλικό.
Διαφωνώ.
Οι μέσος Ισπανός είναι καλύτερος γενικα από τον μέσο Άγγλο σχεδόν στα πάντα.
Έχει ανέβει πολύ το Ισπανικό πρωτάθλημα.
Και ας έχει μ.ο χαμηλότερο μπάτζετ,είναι παρασάγγας πιο θελκτικό από το Αγγλικό.
Το Ιταλικό ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.602
Κριτικές
8
Like
33.147
Πόντοι
6.536
Η μόνη εποχή που έβλεπα αγγλικό πρωτάθλημα ήταν μόνο για τα παιχνίδια της Αρσεναλ(δεν είμαι Αρσεναλ)που έπαιζε την μπάλα κάτω και έβγαζε 30 φάσεις σε κάθε ματς.
Με Πιρές,Μπέργκαμπ,Λιούνγκμπεργκ κτλ.
Μιλάμε για τρομερή ομάδα.
Η Λίβερπουλ πριν μερικά χρόνια επίσης κάπως το πλησίασε αυτό.
Μιλάω καθαρά για το θέαμα.
Οι Ισπανοί το έχουν,ακόμα και η τελευταία ομάδα θα παίξει με κάτω την μπάλα.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Πιο "γρήγορο" επειδή ανεβοκατεβαίνει η μπάλα ευκολότερα λόγω των μεγάλων αποστάσεων των γραμμών;

Με το Ισπανικό με πιάνει ο ύπνος, τί να πω. Δεν νομίζω πως θέλει πολύ ανάλυση για να καταλάβει κάποιος πιο είναι πιο γρήγορο πρωτάθλημα και πολύ καλύτερο βέβαια.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
"Πρωταθληματάρα". Τέτοια τραγική άμυνα (Cadiz) ούτε στην League 2 δεν έχω δει που χαζεύω την Wrexham καμμιά φορά.

Τέλοσπαντων όπως την βρίσκει κανείς.

 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.524
Like
3.841
Πόντοι
456
Διαφωνώ.
Οι μέσος Ισπανός είναι καλύτερος γενικα από τον μέσο Άγγλο σχεδόν στα πάντα.
Έχει ανέβει πολύ το Ισπανικό πρωτάθλημα.
Και ας έχει μ.ο χαμηλότερο μπάτζετ,είναι παρασάγγας πιο θελκτικό από το Αγγλικό.
Το Ιταλικό ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.
Να σου το πω αλλιως ,ποσους παικτες ξερεις που στα ντουζενια τους να επαιζαν στο ισπανικο πρωταθλημα και να εκαναν τα γεροντοενσημα τους στο αγγλικο?
Για το ιταλικο συμφωνω ,ουτε εμενα μου αρεσει αλλα τακτικα κανουν παπαδες.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.602
Κριτικές
8
Like
33.147
Πόντοι
6.536
Να σου το πω αλλιως ,ποσους παικτες ξερεις που στα ντουζενια τους να επαιζαν στο ισπανικο πρωταθλημα και να εκαναν τα γεροντοενσημα τους στο αγγλικο?
Για το ιταλικο συμφωνω ,ουτε εμενα μου αρεσει αλλα τακτικα κανουν παπαδες.
Μέσι,Ρονάλντο.....

:sopase:

Εγώ για αυτό που βλέπω λέω,το Ισπανικό είναι το θελκτικότερο.
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.926
Κριτικές
48
Like
12.758
Πόντοι
10.446
Η μόνη εποχή που έβλεπα αγγλικό πρωτάθλημα ήταν μόνο για τα παιχνίδια της Αρσεναλ(δεν είμαι Αρσεναλ)που έπαιζε την μπάλα κάτω και έβγαζε 30 φάσεις σε κάθε ματς.
Με Πιρές,Μπέργκαμπ,Λιούνγκμπεργκ κτλ.
Μιλάμε για τρομερή ομάδα.
Η Λίβερπουλ πριν μερικά χρόνια επίσης κάπως το πλησίασε αυτό.
Μιλάω καθαρά για το θέαμα.
Οι Ισπανοί το έχουν,ακόμα και η τελευταία ομάδα θα παίξει με κάτω την μπάλα.
Ξέχασες το καλύτερο πλασέ όλων των εποχών...Ανρί...και το μοναδικό παίκτη που έβλεπε ο Ροι Κιν κ έστριβε.....Βιειρα...
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Η United να σκεφτεί σοβαρά να κάνει μία πρόταση ~60+ εκατ. για τον Ramsdale (θα τον θέλει και η Chelsea).

Ο Onana είναι χειρότερος από ό,τι περίμενα. Ξέραμε πως είναι γκαφατζής αλλά όχι και έτσι.


 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.926
Κριτικές
48
Like
12.758
Πόντοι
10.446
χα χα...μέχρι και στο Football Manager πρώτοι είμαστε ...και αήττητοι !!

1701530731006.png
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.926
Κριτικές
48
Like
12.758
Πόντοι
10.446
3 έφαγαν οι αχώνευτοι ..

1701534915785.png

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

για united δε λέω κάτι...έπεσε ματσούκι !!

1701534984159.png
 

ELMOUNIO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2016
Μηνύματα
799
Κριτικές
1
Like
1.748
Πόντοι
486
Έλεος ρε ζιτσενκο έλεος . παιχνίδι από το 13 τελειωμένο δεν το καθαρίζεται όλο μαλκιες και έχεις τρία ματς σε 7 μέρες τι να πω
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.926
Κριτικές
48
Like
12.758
Πόντοι
10.446
χαλαρό 5-0 το καναμε 2-1 ...τέλος πάντων ...τώρα η Τοτεναμ να κάνει ένα τρομερό διπλό άυριο και η Φουλαμ να πάρει Χ στη Λιβερπουλ...
Λονδίνο ενωμένο, ποτέ νηκημένο ...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom