Νέα

Premier league

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 1personanongrata
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10K
  • Εμφανίσεις 309K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποιος θα τερματισει πρωτος στην Premier League(10-11)

  • Αρσεναλ

    Ψήφοι: 30 9,1%
  • Μαντσεστερ

    Ψήφοι: 73 22,3%
  • Τσελσι

    Ψήφοι: 47 14,3%
  • Λίβερπουλ

    Ψήφοι: 91 27,7%
  • Μάντσεστερ Σίτυ

    Ψήφοι: 70 21,3%
  • Τόττεναμ

    Ψήφοι: 17 5,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    328

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.926
Κριτικές
48
Like
12.758
Πόντοι
10.446
Εεμ! Στοιχηματίζεις σε νίκη Chelsea;

@Aragorn135 Προσωπικά δεν με ένοιαξε καθόλου ο αποκλεισμός από Europa. Άλλη χρονιά θα ήταν αλλιώς αλλά φέτος έχουμε καλύτερα πράγματα.
Το θέμα είναι πως μετά την διακοπή θα είχαμε δύσκολα παιχνίδια στην Premier ΚΑΙ knock-out Europa.
Αναγκαστικά θα έπρεπε να έπαιζαν περισσότερο οι ρεζέρβες οι οποίες δεν είναι τόσο καλές ακόμα. Είτε λόγω ικανότητας είτε, κυρίως, λόγω ηλικίας.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι που δεν έπαιξε ο Tierney. Είναι πολύ καλός και για μένα αξίζει αρκετά περισσότερο χρόνο συμμετοχής.
Το έδειξε και χθες με Palace, από τα καλύτερα αριστερά μπακ στο πρωτάθλημα.
Κάτι μου λέει πώς ο Tierney στα μας με Νιουκαστλ εκτός και Τσέλσι εντός, θα είναι ο καλύτερος παίκτης !! Και μένα μου αρέσει...Μακάρι να είχαμε και δεξιά τέτοια υπεροπλία στα μπακ...

10 ματς ακόμα, 10 μάχες και κοντοζυγώνει....
 

Nick1312

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
33
Like
48
Πόντοι
0
Εεμ! Στοιχηματίζεις σε νίκη Chelsea;

@Aragorn135 Προσωπικά δεν με ένοιαξε καθόλου ο αποκλεισμός από Europa. Άλλη χρονιά θα ήταν αλλιώς αλλά φέτος έχουμε καλύτερα πράγματα.
Το θέμα είναι πως μετά την διακοπή θα είχαμε δύσκολα παιχνίδια στην Premier ΚΑΙ knock-out Europa.
Αναγκαστικά θα έπρεπε να έπαιζαν περισσότερο οι ρεζέρβες οι οποίες δεν είναι τόσο καλές ακόμα. Είτε λόγω ικανότητας είτε, κυρίως, λόγω ηλικίας.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι που δεν έπαιξε ο Tierney. Είναι πολύ καλός και για μένα αξίζει αρκετά περισσότερο χρόνο συμμετοχής.
Το έδειξε και χθες με Palace, από τα καλύτερα αριστερά μπακ στο πρωτάθλημα.
Ναι και αντερ 3,5 άλλο που ήρθε 2-2
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Κάτι μου λέει πώς ο Tierney στα μας με Νιουκαστλ εκτός και Τσέλσι εντός, θα είναι ο καλύτερος παίκτης !! Και μένα μου αρέσει...Μακάρι να είχαμε και δεξιά τέτοια υπεροπλία στα μπακ...

10 ματς ακόμα, 10 μάχες και κοντοζυγώνει....
Πλέον έχω αγχωθεί, δεν τα ευχαριστιέμαι που βλέπω τα παιχνίδια όσο πριν :2funny:
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.926
Κριτικές
48
Like
12.758
Πόντοι
10.446
Πλέον έχω αγχωθεί, δεν τα ευχαριστιέμαι που βλέπω τα παιχνίδια όσο πριν :2funny:
Ρε μιλαμε με την Μπορνμουθ μου εφυγε ο κλανιας! Σκετο δραμα!! Αμα παμε ετσι μεχρι τελους, δεν θα χαρω το πρωταθλημα αν το παρουμε, γιατι θα εχω παθει εγκεφαλικο!!
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Έλα μαν πως τα βλέπεις τα πράγματα κορυφή και ουρά ?
Πολύ ανταγωνιστικό το φετινό, πολύ κοντά η ομάδες.
Κορυφή εμμένω στην Arsenal να το σηκώσει, το είπα από τον Ιούνιο δεν θα αλλάξω άποψη τώρα :afro:
Βέβαια περίμενα μεγαλύτερη διαφορά βαθμολογικά που αν δεν είχαμε τουλάχιστον 2 εγκληματικές διαιτητικές επιδόσεις θα ήμασταν το λιγότερο12 μπροστά τώρα και όχι μόνο 8 πηγαίνοντας στα επόμενα δύσκολα παιχνίδια.

Υποβιβασμό είχα γράψει πριν 2 μήνες, Southampton, Bournemouth και μία εκ των Wolves και Leicester με την πρώτη φαβορί για μένα αν και είναι ομάδα του ατζέντη Jorge Mendes. Θα την αφήσει να πέσει;

Τετράδα πολύ δύσκολα να προβλέψει κάποιος, το καλό για United πως επιστρέφει ο Eriksen αλλά χωρίς Casemiro ίσως έχει θέμα και χάσει κάποιους βαθμούς.
Πάντως ούτε η Newcastle πείθει και είναι σε σταθερά πτωτική πορεία από το Mundial, Tottenham χάλια και Liverpool ανεβαίνει.
Θα μου άρεσε να κάνει την έκπληξη η Brighton.

Αν στην Tottenham διώξουν τον Conte μπορεί να τους κάνει καλό πάντως και να ανεβάσει ψυχολογικά τους παίκτες.
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
45.991
Like
29.084
Πόντοι
5.006
Πολύ ανταγωνιστικό το φετινό, πολύ κοντά η ομάδες.
Κορυφή εμμένω στην Arsenal να το σηκώσει, το είπα από τον Ιούνιο δεν θα αλλάξω άποψη τώρα :afro:
Βέβαια περίμενα μεγαλύτερη διαφορά βαθμολογικά που αν δεν είχαμε τουλάχιστον 2 εγκληματικές διαιτητικές επιδόσεις θα ήμασταν το λιγότερο12 μπροστά τώρα και όχι μόνο 8 πηγαίνοντας στα επόμενα δύσκολα παιχνίδια.

Υποβιβασμό είχα γράψει πριν 2 μήνες, Southampton, Bournemouth και μία εκ των Wolves και Leicester με την πρώτη φαβορί για μένα αν και είναι ομάδα του ατζέντη Jorge Mendes. Θα την αφήσει να πέσει;

Τετράδα πολύ δύσκολα να προβλέψει κάποιος, το καλό για United πως επιστρέφει ο Eriksen αλλά χωρίς Casemiro ίσως έχει θέμα και χάσει κάποιους βαθμούς.
Πάντως ούτε η Newcastle πείθει και είναι σε σταθερά πτωτική πορεία από το Mundial, Tottenham χάλια και Liverpool ανεβαίνει.
Θα μου άρεσε να κάνει την έκπληξη η Brighton.

Αν στην Tottenham διώξουν τον Conte μπορεί να τους κάνει καλό πάντως και να ανεβάσει ψυχολογικά τους παίκτες.
Ωραια ανάλυση μαν ευγε.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
@Marquis_de_Sade Έτυχε πριν λίγες εβδομάδες και είδα ένα αφιέρωμα στην αντιπαλότητα Celtic - Rangers.


Βασικά η Celtic δημιουργήθηκε από τους Ιρλανδούς που μετανάστευσαν μαζικά στην Σκωτία την εποχή του Μεγάλου Λιμού (Great Famine) ή αλλιώς γνωστός ο Λιμός της Πατάτας (1845-1850).

Τα συνθήματα εναντίον τους επικεντρώνονται σε αυτό με δημοφιλέστερο το Famine Song, - "ο λιμός τελείωσε, πηγαίντε πίσω" - το οποίο δεν το τραγουδούν μόνο οπαδοί της Rangers αλλά και οπαδοί της ιδεολογίας Ulster, ήτοι Βορειο-Ιρλανδούς "αγγλοτσολιάδες", προτεστάντες και αντίθετους στην Ένωση της Ιρλανδίας και της ανεξαρτητοποίησής της.

Συμπέρασμα δικό μου πως οι Σκωτσέζοι, όπως φάνηκε και από το δημοψήφισμα, ως επί το πλείστον δεν επιθυμούν την ανεξαρτητοποίηση.
Αν λάβουμε υπόψιν και τον μεγάλο αριθμό Σκωτσέζων με Ιρλανδικές ρίζες που θα ψήφισαν κυρίως ανεξαρτητοποίηση, τότε οι "γηγενείς" ψήφισαν την διατήρηση τους εντός του Ηνωμένου Βασιλείου σε μεγάλο βαθμό.

Νομίζω και αυτό που είχα πει, περί γάμου μεταξύ των Βασιλικών Οίκων "Αγγλίας - Σκωτίας" από όπου προήλθε το Ηνωμένο Βασίλειο στις αρχές του 15ου αιώνα συμφωνούν στην αίσθηση συμφιλίωσης μεταξύ των δύο εθνών παρά βέβαια έναν τοπικιστικό ανταγωνισμό που είναι σύνηθης στην βρετανική επικράτεια.
Όχι ότι είναι και καλή βέβαια αυτή η ηττοπαθής νοοτροπία γιατί στην πραγματικότητα οι Άγγλοι είναι οι κυρίαρχοι ενώ είναι σίγουρο πως πολλοί Σκώτοι επίσης επιθυμούν την ανεξαρτησία.

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο πως οι οπαδοί της Rangers προκαλούν επεισόδια όπου ταξιδεύουν, αποκτώντας το προσωνύμιο "Huns" (Ούνοι).

Προσωπικά με αυτά που διάβασα δεν μπόρεσα να αποφασίσω προς τα πού θα συνέκκλινα, μην πω πως μαθαίνοντας για διάφορα ακραία επεισόδια μεταξύ τους, με "αηδίασαν" και λίγο πχ κόψιμο λαιμού 15χρονου οπαδού της Rangers ή σπρώξιμο από γέφυρα αυτοκινητοδρόμου οπαδού της Celtic.

Έχουν πολύ ιδιαίτερους λόγους με φυλετικές και πολιτικές προεκτάσεις σε πολύ μεγάλο βαθμό για να πάρω ως τρίτος το μέρους κάποιας πλευράς τόσο παθιασμένης.

kyrgiakos.jpg nakamura.jpg
 
Τελευταία τροποποίηση:

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.163
Πόντοι
2.356
@Marquis_de_Sade Έτυχε πριν λίγες εβδομάδες και είδα ένα αφιέρωμα στην αντιπαλότητα Celtic - Rangers.
Ένα είναι το rivalry στην μπάλα, τύπε.


Την 1η και μοναδική φορά που βρέθηκαν στον τελικό του Copa Libertadores, ο 2ος τελικός μεταφέρθηκε στην Μαδρίτη. :confused: :confused:

 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.603
Κριτικές
8
Like
33.152
Πόντοι
6.536
@Νταής

Έχεις αμφιβολία ποιον να υποστηρίξεις?
Για απάντησε μου στο εξής:
Ελλάδα υπό Τούρκικη-Οθωμανική κατοχή και ανάμεσα σε Παναθηναικό ή σε Athinaşpor ποιά θα υποστηρίξεις?
:knuppel:
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Υποστηρίζεις Παναθηναϊκό ή illyrian με σήμα μαύρο δικέφαλο αετό σε κόκκινο φόντο ιδρυμένο από Αλβανούς μετανάστες του '90;
(Το λέω χωρίς πρόθεση για ρατσισμό απλά ένα αναλογικό παράδειγμα).
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.603
Κριτικές
8
Like
33.152
Πόντοι
6.536
Υποστηρίζεις Παναθηναϊκό ή illyrian με σήμα μαύρο δικέφαλο αετό σε κόκκινο φόντο ιδρυμένο από Αλβανούς μετανάστες του '90;
(Το λέω χωρίς πρόθεση για ρατσισμό απλά ένα αναλογικό παράδειγμα).
Εγώ ρώτησα πρώτος.
:grin:
Το δικό σου είναι άστοχο...
Δεν είχαμε ποτέ Αλβανική κατοχή,ούτε οι Αλβανοί είναι ομόδοξο,ομόγλωσσο και αδελφό έθνος.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Εγώ ρώτησα πρώτος.
:grin:
Το δικό σου είναι άστοχο...
Δεν είχαμε ποτέ Αλβανική κατοχή.
Ε και το δικό σου ήταν. Ήταν ανεξάρτητη η Σκωτία και ο διάδοχος του θρόνου παντρεύτηκε την Αγγλίδα δημιουργώντας το Ηνωμένο Βασίλειο.
"Ηνωμένο", δεν υπήρξε υποταγή αν και πολιτισμικά υπήρξε επικράτηση βέβαια και αργότερα οι Άγγλοι ολιγάρχες τον απάυτωσαν τον σκωτσέζικο λαουντζίκο για τα καλά.

Και τα δύο δεν είναι σωστά παραδείγματα.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.603
Κριτικές
8
Like
33.152
Πόντοι
6.536
Ε και το δικό σου ήταν. Ήταν ανεξάρτητη η Σκωτία και ο διάδοχος του θρόνου παντρεύτηκε την Αγγλίδα δημιουργώντας το Ηνωμένο Βασίλειο.
"Ηνωμένο", δεν υπήρξε υποταγή αν και πολιτισμικά υπήρξε επικράτηση βέβαια και αργότερα οι Άγγλοι ολιγάρχες τον απάυτωσαν τον σκωτσέζικο λαουντζίκο για τα καλά.

Και τα δύο δεν είναι σωστά παραδείγματα.
Για να σε βάλω στο πνεύμα επειδή δεν λες να καταλάβεις.....
Υποταγή υπήρξε,ήττα υπήρξε....
Οι Σκωτσέζοι δεν γουστάρουν τους Εγγλέζους.-
Ένα μόνο κομμάτι της Σκωτίας κοινωνίας αισθάνεται αδερφός με τους Άγγλους.Η πλειοψηφία όχι.
Το δημοψήφισμα έχει και άλλους παράγοντες(οικονομικούς)που έπαιξαν ρόλο.

Η τρίτη εμφάνιση των Ρεϊντζερς δε, τροφοδοτεί ακόμα περισσότερο το μίσος.
Η πορτοκαλί.....
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Για να σε βάλω στο πνεύμα επειδή δεν λες να καταλάβεις.....
Υποταγή υπήρξε,ήττα υπήρξε....
Οι Σκωτσέζοι δεν γουστάρουν τους Εγγλέζους.-
Ένα μόνο κομμάτι της Σκωτίας κοινωνίας αισθάνεται αδερφός με τους Άγγλους.Η πλειοψηφία όχι.
Το δημοψήφισμα έχει και άλλους παράγοντες(οικονομικούς)που έπαιξαν ρόλο.

Η τρίτη εμφάνιση των Ρεϊντζερς δε, τροφοδοτεί ακόμα περισσότερο το μίσος.
Η πορτοκαλί.....

Ναι, είναι γνωστό πως δεν επιθυμούν την ανεξαρτητοποίηση εξ ου και το πορτοκαλί που όπως λες έχει να κάνει με αυτό.
Πιο ουδέτερος έγινα πλέον μετά από αυτά που διάβασα. Θα υποστηρίζω Hearts :tooth:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.603
Κριτικές
8
Like
33.152
Πόντοι
6.536
Ναι, είναι γνωστό πως δεν επιθυμούν την ανεξαρτητοποίηση εξ ου και το πορτοκαλί που όπως λες έχει να κάνει με αυτό.
Πιο ουδέτερος έγινα πλέον μετά από αυτά που διάβασα. Θα υποστηρίζω Hearts :tooth:
Και αυτοί αγγλόφιλοι είναι μάν.
:tooth:
Ίσως όχι τόσο φανατικοί όσο οι Ρεϊντζερς.

main-qimg-52f472f9a9e8ffa8a085b15caa9351a6-lq.jpeg
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.603
Κριτικές
8
Like
33.152
Πόντοι
6.536

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Μια χαρά.
Αν και νομίζω δεν είναι και πολύ ιστορική ομάδα.
Χιμπέρνιαν καλύτερα.

Ωραία πρόταση η Hibernian και το Εδιμβούργο πολύ ωραία πόλη! Και αυτοί στα πράσινα βέβαια και με σύμβολο την ιρλανδική λύρα *γκουχ γκουχ*
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom