Νέα

Πώς να μάθω τους δρόμους στην Αθήνα; (συμβουλές)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 57
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
439
Κριτικές
5
Like
769
Πόντοι
361
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
12.032
Like
11.849
Πόντοι
3.656
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
celebre.
εγγυηση.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.601
Κριτικές
2
Like
6.081
Πόντοι
2.356
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
Ο μόνος σωστός τρόπος για να μάθει κανείς το οτιδήποτε είναι να καταπιαστεί με αυτό. Ξεκίνα να ερευνάς. Δόξα τ Θεό υπάρχει και η τεχνολογία.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
439
Κριτικές
5
Like
769
Πόντοι
361
Ο μόνος σωστός τρόπος για να μάθει κανείς το οτιδήποτε είναι να καταπιαστεί με αυτό. Ξεκίνα να ερευνάς. Δόξα τ Θεό υπάρχει και η τεχνολογία.
Σίγουρα ! , όμως λόγω συγκυριών αλλά και δικής μου μαλακίας δεν πολυκυκλοφορούσα ( έβγαινα μόνο αν είχα να κάνω κάτι ) και έτσι έφτασα στο παρα πέντε και δεν ξέρω την τύφλα μου να πούμε .
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.601
Κριτικές
2
Like
6.081
Πόντοι
2.356
Και να εφαρμόσεις την λογική του Στράβωνα: Να πηγαίνεις ο ίδιος στα μέρη που θες δια ζώσης, όχι με χάρτες ή με κάποια βοήθεια. Ξεκίνα πέριξ σταθμών σταθερής τροχιάς.

Γενικά αν δεν κινείσαι με όχημα θα είναι ευκολο καθώς και λάθος δρόμο να πάρεις θα κάνεις αλλαγή εύκολα. Είναι πολύ εύκολη η Αθήνα και αν το έχεις με τον προσανατολισμό δεν θα χαθείς ποτέ. Εγώ ξέρω σχεδόν όλους τους δρόμους της Αθήνας, στο Κέντρο εννοώ και στο μεγάλο δακτύλιο.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.601
Κριτικές
2
Like
6.081
Πόντοι
2.356
Να ξεκινήσεις ως βασικούς άξονες: Πανεπιστημίου, Σταδίου και όλες τις καθέτους και παραλλήλους με αυτές. Μην εστιάσεις εκεί που είναι μόνο οι οίκοι ανοχής - αν και αυτό είναι μια καλή λύση για να μάθεις τις περιοχές.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
439
Κριτικές
5
Like
769
Πόντοι
361
Και να εφαρμόσεις την λογική του Στράβωνα: Να πηγαίνεις ο ίδιος στα μέρη που θες δια ζώσης, όχι με χάρτες ή με κάποια βοήθεια. Ξεκίνα πέριξ σταθμών σταθερής τροχιάς.

Γενικά αν δεν κινείσαι με όχημα θα είναι ευκολο καθώς και λάθος δρόμο να πάρεις θα κάνεις αλλαγή εύκολα. Είναι πολύ εύκολη η Αθήνα και αν το έχεις με τον προσανατολισμό δεν θα χαθείς ποτέ. Εγώ ξέρω σχεδόν όλους τους δρόμους της Αθήνας, στο Κέντρο εννοώ και στο μεγάλο δακτύλιο.
Το θέμα μου είναι οτι θα κινούμαι με αυτοκίνητο ! αν ήμουν με τα πόδια στα παπάρια μου ! δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα ! .
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.601
Κριτικές
2
Like
6.081
Πόντοι
2.356
Το θέμα μου είναι οτι θα κινούμαι με αυτοκίνητο ! αν ήμουν με τα πόδια στα παπάρια μου ! δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα ! .
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΤΕΛΟΣ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 2019.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
439
Κριτικές
5
Like
769
Πόντοι
361
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΤΕΛΟΣ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 2019.
Σωστά ! αλλά θα είναι για βιοποριστικούς - επαγγελματικούς λόγους οπότε αναγκαίο το κακό ...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.601
Κριτικές
2
Like
6.081
Πόντοι
2.356
Η εποχή που παίρναμε το αμάξι και πηγαίναμε τσάρκα και το παρκάραμε στη 3η Σεπτεμβρίου εχει παρέλθει ανεπιστερπτί.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σωστά ! αλλά θα είναι για βιοποριστικούς - επαγγελματικούς λόγους οπότε αναγκαίο το κακό ...
Αν πρόκειται να το κάνεις στην εργασία σου τότε πάω πάσο. Εκεί μάλιστα. Θα ταλαιπωρηθείς αγρίως αλλά οκ.
 

donp4679

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2024
Μηνύματα
71
Κριτικές
6
Like
209
Πόντοι
280
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
καλημέρα, :rockon: εγώ προσωπικά έμαθα το κέντρο αλλά και τις υπόλοιπες περιοχές, Πειραιά, Καλλιθέα, Π. Φάληρο κτλπ βγαίνοντας με τα πόδια για να πάω οπουδήποτε ή με λεωφορεία και μετρό, μιας και βλέπεις διαδρομές και αποτυπώνεις τις περιοχές καλυτέρα. Με το αμάξι δεν θα καταφέρεις κάτι, διότι αντί να "σκανάρεις" τις περιοχές θα πηγαίνεις στην δουλειά σου κατευθείαν χωρίς να υπάρχει η αίσθηση του που βρίσκεσαι. Το GPS είναι μαλακία δεν βοηθάει κάπου για αυτό που ζητάς.
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.944
Κριτικές
8
Like
1.778
Πόντοι
216
Καλημέρα συναγωνιστές , όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω τους δρόμους για να κυκλοφορώ ( με αυτοκίνητο ) στην Αθήνα , λόγω του οτι θα κινούμαι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα χωράνε και πολλά λάθη οπότε ακούω απόψεις - συμβουλές , ξέρω στα σίγουρα μόνο τους δρόμους όπου υπάρχουν στουντιάκια και μπουρδέλα λόγω του κοινού αθλήματος που μας ενώνει :grin: καθώς και κάποιους βασικούς δρόμους ( Λ . Αλεξάνδρας , Πατησίων , Αριστοτέλους , Αχαρνών κτλπ ) ακούω γνώμες , θα μου πείτε οι περισσότεροι για πλοηγό (GPS ) αλλά γενικά θέλω να το αποφύγω.
Πάρε το μετρό ρε βλάχο ... τι φταίμε εμείς να κινδυνευουμε να κυκλοφορούμε ??
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.601
Κριτικές
2
Like
6.081
Πόντοι
2.356
καλημέρα, :rockon: εγώ προσωπικά έμαθα το κέντρο αλλά και τις υπόλοιπες περιοχές, Πειραιά, Καλλιθέα, Π. Φάληρο κτλπ βγαίνοντας με τα πόδια για να πάω οπουδήποτε ή με λεωφορεία και μετρό, μιας και βλέπεις διαδρομές και αποτυπώνεις τις περιοχές καλυτέρα. Με το αμάξι δεν θα καταφέρεις κάτι, διότι αντί να "σκανάρεις" τις περιοχές θα πηγαίνεις στην δουλειά σου κατευθείαν χωρίς να υπάρχει η αίσθηση του που βρίσκεσαι. Το GPS είναι μαλακία δεν βοηθάει κάπου για αυτό που ζητάς.
Ακριβώς αυτό. Με τα πόδια και με άξονα τον συγκοινωνιακό χάρτη αποκτάς οικειότητα. Εγώ πλέον ΔΕΝ ΦΟΒΆΜΑΙ να βρεθώ σε οποιοδήποτε σημείο Αττικής και Προαστίων Αθήνα χρησιμοποιώντας μόνο τις συγκοινωνίες. Και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μελέτη πριν πας. Μόνο λίγο "λίπος" στο χρόνο χρειάζεται μην βρεθείς καθυστερημένος στο ραντεβού σου ή όπου έχεις να πας.

Προσωπικά όταν πχ έχω να πάω στη διεύθυνση ΤΑΔΕ πχ στο Νέο Ψυχικό γράφω στους χάρτες Google τον προορισμό και επιλέγω τα μέσα μαζικής μεταφοράς και αμέσως σου έχει όλη τη διαδρομή τα λεωφορεία κλπ.

Είναι σπουδαίο για όσους μένουμε σε Αθήνα και προάστιά της να γνωρίζουμε τον συγκοινωνιακό της χάρτη. Και δεν εννοώ να ξέρεις ποια λεωφορεία πάνε στο Παγκράτι - αλλά δεν γίνεται να μην γνωρίζεις τις γραμμές σταθερής τροχιάς.
 
Τελευταία τροποποίηση:

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.601
Κριτικές
2
Like
6.081
Πόντοι
2.356
Άσχετο - σχετικό. Το ότι κινείται κάποιος με τα πόδια του προσδίδει πολλά πλεονεκτήματα και από άποψη υγείας μάλιστα. Αν "κολλήσεις - καλομάθεις" με το να μετακινείσαι με αμάξι ή μηχανή δεν θα κουνιέσαι καθόλου ως πεζός... Το λέω από προσωπική πείρα. Κάθε μέρα ξεπερνάω τα 10 χιλιάδες βήματα, κάθε μέρα. Και όταν βγω βόλτα πάντα είμαι στα 20 χιλιάδες και βάλε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom