Νέα

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ουίσκυ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jimminy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 62K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.543
Κριτικές
52
Like
7.678
Πόντοι
8.816
τωρα εβαλα πινω ενα τζονι μαυρο με μπαλιτσα ειναι νομιζω για τη τιμη του μια καλη επιλογη
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
τωρα εβαλα πινω ενα τζονι μαυρο με μπαλιτσα ειναι νομιζω για τη τιμη του μια καλη επιλογη

Εννοειτα, στα λεφτα του δυσκολα θα βρεις κατι ανωτερο.

Με λιγα παραπανω, υπαρχει τυπε. Δοκιμασε το.

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Εγώ πίνω τζώνυ 32 χρόνια τώρα. Τζέημσον δεν γουστάρω. Είναι άλλο φρούτο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.479
Κριτικές
1
Like
6.170
Πόντοι
2.356
https://[URL unfurl="true"]www.google.com/search?q=tullamore+d.e.w.+original&sxsrf=ACYBGNQe1m4V3eSmtYJJL-G-UnjdE4WmAg:1575137874964&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=QyF_IUUgVFIscM%253A%252CAELnpmvzSNPFxM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kRS_H8W7ifYiiO__iA6zF60myQSgw&sa=X&ved=2ahUKEwiYsInsxZLmAhWN_aQKHdNlB9cQ9QEwCXoECAcQBg#imgrc=8FQ2yLGvY3YVRM:&vet=1[/img[/URL]]

Tullamore Dew, από τα καλύτερα Ιρλανδέζικα. 
[/quote]
Ισχύει.

Το καλύτερο blend που έχω δοκιμάσει.

Στα malts, το Lagavulin είναι μια σταθερή κλασική αξία. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το 12άρι, έχω ακούσει όμωςε ότι είναι καλύτερο και από το κλασικό 16άρι!

Το Talisker είναι επίσης πολύ καλό και πιο προσιτό στην τιμή.

 

sant7

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2008
Μηνύματα
114
Like
65
Πόντοι
1
Ισχύει.

Το καλύτερο blend που έχω δοκιμάσει.

Στα malts, το Lagavulin είναι μια σταθερή κλασική αξία. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το 12άρι, έχω ακούσει όμωςε ότι είναι καλύτερο και από το κλασικό 16άρι!

Το Talisker είναι επίσης πολύ καλό και πιο προσιτό στην τιμή.
ΜΕ το12 αρι θα σου φύγει το μυαλό είναι απο οτι μου είπαν κατευθείαν από το βαρέλι χωρίς να αραίωση.Από ότι κατάλαβα σου αρέσουν τα καπνιστα το δοκιμασα με συνοδεία αυγοταραχο δεν σου λεω τίποτα.Το μπουκάλι το βρίσκω γύρω στα 125 ευρώ αλλα ειναι περιορισμενες φιαλες.αυτα απο εμενα μην ξεχασω και το Τζόνι μπλε μου αρέσει πολύ
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Στα malts, το Lagavulin είναι μια σταθερή κλασική αξία.

Το Talisker είναι επίσης πολύ καλό και πιο προσιτό στην τιμή.

Lagavulin: Πολυ δυνατο καπνισμα, δεν πινεται για καθε μερα.

Talisker, οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη μαζι με τους Ιαπωνες. Ανεξαρτητα με τη τιμη του, γαμαει. Σωστες εντασεις χωρις να χανει τη δυναμη του ουτε ομως να περνα στην υπερβολη.

Προσιτο ειναι το απλο, οχι ολα. Αξιζει αν εχεις τη δυνατοτητα να πας στο αποστακτηριο να τα δεις απο κοντα, να πιεις εκει που φτιαχνονται. By the sea.

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ασχετα με το θεμα κοστος, το παρακατω ουισκι, πολυ δυσκολα βρισκει αντιπαλο.

Ναι, υπαρχουν πολυ πιο ακριβα. Οκ. Μια δοκιμη θα σας πεισει για το αν τελικα αξιζουν οι ανταγωνιστες του τα λεφτα τους. Δυσκολα, πολυ δυσκολα.

Μονο Ιαπωνια πιστευω υπαρχει σοβαρος αντιπαλος του.

Το ξερω, υπαρχουν και πιο ακριβα, πιο ξακουστα, πιο βραβευμενα. Οκ.

Δοκιμαστε, ελατε μετα να γραψετε εντυπωσεις, απο τη δοκιμη σας και απο αυτο αλλα και απο τους ανταγωνιστες του.

 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.479
Κριτικές
1
Like
6.170
Πόντοι
2.356
ΜΕ το12 αρι θα σου φύγει το μυαλό είναι απο οτι μου είπαν κατευθείαν από το βαρέλι χωρίς να αραίωση.Από ότι κατάλαβα σου αρέσουν τα καπνιστα το δοκιμασα με συνοδεία αυγοταραχο δεν σου λεω τίποτα.Το μπουκάλι το βρίσκω γύρω στα 125 ευρώ αλλα ειναι περιορισμενες φιαλες.αυτα απο εμενα μην ξεχασω και το Τζόνι μπλε μου αρέσει πολύ
Ωραίος!

Έβαλα τ' αγαπημένα μου πιο πριν, αλλά πίνω και Lagavulin σε ειδικές περιστάσεις. Κοστίζει βλέπεις... νομίζω το τελευταίο το είχα πάρει €63 πριν καιρό, από τον ΑΒ.

Πίνεται θαυμάσια σε ποτηράκι Glencairn (με 2-3 sips νερό με το κουταλάκι του γλυκού), με συνοδεία σοκολάτα Lindt Excellence 70% κακάο. :)

Talisker, οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη μαζι με τους Ιαπωνες. Ανεξαρτητα με τη τιμη του, γαμαει. Σωστες εντασεις χωρις να χανει τη δυναμη του ουτε ομως να περνα στην υπερβολη.
:thumbsup:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ασχετα με το θεμα κοστος, το παρακατω ουισκι, πολυ δυσκολα βρισκει αντιπαλο.



Δοκιμαστε, ελατε μετα να γραψετε εντυπωσεις, απο τη δοκιμη σας και απο αυτο αλλα και απο τους ανταγωνιστες του.


Αν θέλουμε να ξεσκιστούμε στην τρολιά και τη φούσκα, είναι εύκολο ...

Δοκιμάστε αυτό , επίσης δεν είναι το ακριβότερο που υπάρχει και πείτε μου !!!!!!!!!

Μόνο 3500 στερλίνες το μπουκάλι


Υ.Γ. Καλό είναι να έχουμε αίσθηση του γελοίου. Και της πραγματικότητας.
Εκτός κι αν πίνουμε 1 σφηνάκι τη βδομάδα, οπότε το μπουκάλι κρατάει κανά 2μηνο .
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ο ειδικός του ουίσκι Jim Murray έχει ονομάσει ένα ιαπωνικό single malt το καλύτερο ουίσκι στον κόσμο για πρώτη φορά στη Βίβλο του ουίσκι για το 2015 , αποκαλώντας το, "ξύπνημα" για τα αποστακτήρια ουίσκι.

Ήταν η πρώτη φορά στην 12 έτη ιστορία της Βίβλου που ένα σκωτσέζικο ουίσκι απέτυχε να γραφτεί στην πρώτη πεντάδα, με ένα αγγλικό malt ουίσκι να παίρνει τον τίτλο του καλύτερου Ευρωπαϊκού ουίσκι .

Ο τίτλος του καλύτερου ευρωπαϊκού Whisky απονεμήθηκε στο Chapter 14 Not Peated, από τηνEnglish Whisky Company.

Ο κ. Murray, ο οποίος δοκιμάζει πάνω από 4.500 ουίσκι κάθε χρόνο στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Βίβλου Ουίσκι, περιγράφει το Yamazaki Single Malt Sherry Cask του 2013 ως ποτό "κοντά σε απίστευτη μεγαλοφυΐα", δίνοντάς του 97,5 βαθμούς στους 100 στην φετινή έκδοση.

Ο Murray τρίβει πολύ αλάτι στα τραύματα των Σκοτσέζικων οινοπνευματοποιών προσθέτοντας ότι ήταν "ένα single malt ουίσκι που αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να το πλησιάσει κανένα", σημειώνοντας ότι ο ίδιος πίστευε ότι είχε έρθει η ώρα για «μια μικρή δόση ταπεινότητας» από τους βόρειους κατασκευαστές ουίσκι, ώστε να μπορέσουν να συνειδητοποιήσουν ότι «κάτι λείπει».

Το νικητήριο ουίσκι, δήλωσε για το single malt ουίσκι του ότι ωριμάζει αποκλειστικά σε βαρέλια σέρι, έρχεται από το παλαιότερο αποστακτήριο ουίσκι βύνης στην Ιαπωνία το Yamazaki, το οποίο ιδρύθηκε το 1923.

Ο Keita Minari, Ευρωπαίος διευθυντής μάρκας για το Beam Suntory, το οποίο κατέχει το Yamazaki, δήλωσε: «Είναι πολύ μεγάλη τιμή να είμαστε το Παγκόσμιο Ουίσκι της Χρονιάς για τον Jim Murray. Τα βαρέλια σέρι χρησιμοποιήθηκαν για να ωριμάσει το πρώτο ιαπωνικό ουίσκι πάνω από 90 χρόνια πριν στο αποστακτήριο. Παρέχει έναν ισχυρό, πλούσιο χαρακτήρα στο ουίσκι και μια λεπτή γλυκύτητα. "

Μόνο 18.000 μπουκάλια του ουίσκι αυτού παρήχθησαν, τα οποία πωλούνται μόνο σε μερικές εκατοντάδες εξειδικευμένα καταστήματα στο Ηνωμένο Βασίλειο για περίπου £ 100.

ΟΙ κατηγορίες με τους βασικούς νικητές:-

•2015 World Whisky of the Year: The Yamazaki Single Malt Sherry 2013
•Second Finest Whisky in the World: William Larue Weller 2013
•Third Finest World Whisky in the World: Sazerac Rye 18yo 2013
•Single Cask of the Year: Four Roses Single Barrel Limited Edition #3-4P

 

facepisser

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2010
Μηνύματα
136
Κριτικές
2
Like
123
Πόντοι
1
Τους κριτικούς τέχνης, κινηματογράφου, μουσικής, κρασιών, φαγητών και κατ' επέκταση whisky δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη. Εκτός από ότι είναι θέμα γούστου, δεν μπορώ να γνωρίζω και τι συμφέροντα προσπαθούν να υποστηρίξουν και να προωθήσουν.

Από την άλλη, το ουίσκι είναι σαν το port, ή την παρμεζάνα, ή τη φέτα. Σαν να έχει ονομασία προέλευσης. (Κακώς δεν έχει!) Είναι Σκωτσέζικο, τι να κάνουμε! Και για να υπάρχει διάκριση, το Jameson's λέγεται Irish Whisky και τα Αμερικάνικα λέγονται Bourbon. Γενικά όταν αναφερόμαστε σε whisky, εννοούμε Scotch Whisky.

Αν ερχόταν κάποιος κριτικός και μου έλεγε πως η Δανέζικη απομίμιση της φέτας είναι καλύτερη, θα εξακολουθούσα να προτιμώ την Ελληνική.

Όσον αφορά στα πανάκριβα ποτά, αυτά είναι για επένδυση και μόνο. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν πολλοί που έχουν δοκιμάσει ουίσκι των 1000 ευρώ και να ήξεραν να το εκτιμήσουν. (Ιδίως αν είναι τίποτα Τεξανοί πετρελαιοπαραγωγοί!)

Τέλος, για μένα τα αγαπημένα μου είναι το Laphroaig, που έχει μια αρκετά έντονη καπνιστή γεύση και το Glenfiddich, κατά προτίμηση των 18 ετών.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Κλουμπ, ρε, κλουμπ.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.479
Κριτικές
1
Like
6.170
Πόντοι
2.356
Όσον αφορά στα πανάκριβα ποτά, αυτά είναι για επένδυση και μόνο. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν πολλοί που έχουν δοκιμάσει ουίσκι των 1000 ευρώ και να ήξεραν να το εκτιμήσουν. (Ιδίως αν είναι τίποτα Τεξανοί πετρελαιοπαραγωγοί!)

Τέλος, για μένα τα αγαπημένα μου είναι το Laphroaig, που έχει μια αρκετά έντονη καπνιστή γεύση και το Glenfiddich, κατά προτίμηση των 18 ετών.
Όντως. Είναι όπως με τα κρασιά. Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ κρασιού των €5 και των €50, αλλά μηδαμινή μεταξύ €50 & €1000, αν δεν είσαι γευσιγνώστης.

Λαφρόιγκ. Βαρύ καπνιστό από Άιλα νομίζω, όπως και το Lagavulin. Θέλω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή, όπως και το Ardbeg επίσης. Τα έχω στα υπόψην, εδώ και καιρό. :grin:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αν θέλουμε να ξεσκιστούμε στην τρολιά και τη φούσκα, είναι εύκολο ...

Δοκιμάστε αυτό , επίσης δεν είναι το ακριβότερο που υπάρχει και πείτε μου !!!!!!!!!

Μόνο 3500 στερλίνες το μπουκάλι


Υ.Γ. Καλό είναι να έχουμε αίσθηση του γελοίου. Και της πραγματικότητας.
Εκτός κι αν πίνουμε 1 σφηνάκι τη βδομάδα, οπότε το μπουκάλι κρατάει κανά 2μηνο .

Σιγά ρε τύπε.

Εδώ μέσα υπάρχουν τύποι που κατεβάζουν και μία ντουζίνα Λατούρ στην καθισιά τους.



Χαράς το πράγμα.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Σιγά ρε τύπε.
Εδώ μέσα υπάρχουν τύποι που κατεβάζουν και μία ντουζίνα Λατούρ στην καθισιά τους.

Το είχα καυτηριάσει κι αυτό αν θυμάσαι!

Γενικά πιστεύω ότι στα μαλτ, παίρνεις το 95% από το βασικό .
Απ'όσο θυμάμαι , είμαι ο πρώτος που είχε αναφερθεί εδώ σε καπνιστά μαλτ, πριν καμιά 10ετία.

Το "απλό" τάλισκερ των 35 ευρώ, πιστεύω ότι δίνει την ταυτότητα του αποστακτήριου στον καταναλωτή.
Έχω δοκιμάσει και το 18 ετών που είναι 3πλη τιμή. Είναι λίγο καλύτερο.
Αλλά όχι τριπλή τιμή.

Με δεδομένο ότι ένα μπουκάλι ουίσκι ... αν είναι κανείς και λίγο κοινωνικός ... μπορεί να μη βγάλει τη δεύτερη μέρα,
πριν πάει για ανακύκλωση γυαλιού ....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom