Νέα

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ουίσκυ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jimminy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 62K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

zwnianos21

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
101
Κριτικές
2
Like
14
Πόντοι
1
Haig με πάγο μάγκες τώρα για τον χειμώνα..αν και ποτό είναι ένα.tanqueray με λίγο πάγο και lime!!!
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Και για τον μερακλη φιλο Σαμσονγκ αλλο ενα Μεταχα οχι για εσωτερικη καταναλωση με τετοια τιμη.

ΑΕΝ Μεταχα............................στον Βενιζελο 1.000 το μπουκαλι.
 

Συνημμένα

  • metaxa_aen_brandy_flasche.jpg
    metaxa_aen_brandy_flasche.jpg
    200 KB · Εμφανίσεις: 49

Επισκέπτης
Κάβα ΡΑΞ - Χρυσοστόμου Σμύρνης 22,Κέντρο

Τα περισσότερα τα έχουν και σε μινιατούρες για να μην αγοράζεις ολόκληρο μπουκάλι (όχι πως θα πάει και χαμένο  ;) ;)...)
Και γι'αυτά τα σπέσιαλ που αναφέρεις,τα παιδιά στη κάβα τα ονομάζουν "του κιλού" !!!!

καταλαβα το στενο διπλα απτη μορκενταου λες θα το επιστεφτω οντως το πιστευω οτι ειναι του κιλου και υπερεκτιμημενα μερικα ακομα και το τζονι το μπλε γ διαλογης ουισκι μας στελνουν οι σκωτσεζοι
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16

Κύριε μοντερέϊτορ, εσείς μπορεί να έχετε πολύ μεγάλο μιστό και να αγοράζετε ουίσκια των πενήντα και εκατόν πενήντα χιλιάδων δολλαρίων το μπουκάλι, πλην όμως εμείς είμεθα πτωχοί βιοπαλαισταί, και αρκούμεθα να πίνομεν καμιά ρακί των έξη ευρώ το λίτρο για να ευθυμήσωμεν.

Σας διαβεβαιώνω ότι φέρνει το ίδιο αποτέλεσμα.
 

Επισκέπτης
Κύριε μοντερέϊτορ, εσείς μπορεί να έχετε πολύ μεγάλο μιστό και να αγοράζετε ουίσκια των πενήντα και εκατόν πενήντα χιλιάδων δολλαρίων το μπουκάλι, πλην όμως εμείς είμεθα πτωχοί βιοπαλαισταί, και αρκούμεθα να πίνομεν καμιά ρακί των έξη ευρώ το λίτρο για να ευθυμήσωμεν.

Σας διαβεβαιώνω ότι φέρνει το ίδιο αποτέλεσμα.

:2funny: :2funny: :2funny:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Κύριε μοντερέϊτορ, εσείς μπορεί να έχετε πολύ μεγάλο μιστό και να αγοράζετε ουίσκια των πενήντα και εκατόν πενήντα χιλιάδων δολλαρίων το μπουκάλι, πλην όμως εμείς είμεθα πτωχοί βιοπαλαισταί, και αρκούμεθα να πίνομεν καμιά ρακί των έξη ευρώ το λίτρο για να ευθυμήσωμεν.

Σας διαβεβαιώνω ότι φέρνει το ίδιο αποτέλεσμα.
τυπε αυτα τα ακριβα μονο ο ντουρασελ τα επινε...... ;)
 

Επισκέπτης
:2funny: :2funny: :2funny:  460 χιλιαδες δολαρια ουισκι ουτε ο bill gates δεν επινε οχι ο duracel
 

Επισκέπτης
Για κάτι διαφορετικό και σε πολύ καλό  value for money και εγώ Talisker θα ψηφίσω. Με τιμή στο super market λίγο πιο πάνω από τα συνήθη 12άρια  - γύρω στα 35ε νομίζω - αλλά με πραγματικά διαφορετικό άρωμα "καπνιστό".

Εξαιρετικό και το Lagavulin αλλά πιο ακριβό.
Το Oban αν και στην ίδια κατηγορία, δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο 

Δοκίμασαι Ardbeg.
Θα γουστάρεις τρελά.
Τιμή ακριβότερο από τάλισκερ , αλλά όχι από λαγκαβούλιν.
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
τυπε αυτα τα ακριβα μονο ο ντουρασελ τα επινε...... ;)
Καλά, αυτός ήταν καθηγητές ρε!

Τον είχε φωνάξει το βασιλικό επιμελητήριο ουίσκι της Σκωτίας και τον έκανε επίτιμο δοκιμαστή.

Γνώριζε τον Τσώρτσιλ, τον Μάο τσε Τουνγκ, τον Αλμπερτ Εϊνστάϊν και τον Κάστρο.

Και είχε και 450 γκόμενες που τον παρακαλάγανε να του πάρουνε πίπα.

Όσο πέταγε με το ιδιωτικό τζετ της εταιρείας που δούλευε.

Τα πούρα του, του τα έκανε δώρο ο Τσώρτσιλ. Ήταν καλύτερα από τα δικά του.
 

Επισκέπτης
μας εχεις ζαλισει με το αρντμπεγκ, τι σκατα, αντιπροσωπος του εισαι?

Μην είσαι παπάρι.
Ενημέρωση κάνω στο παληκάρι.
Με δεδομένα αυτα που αναφέρει ότι του αρέσουν
είναι σίγουρο ότι θα τον ενθουσιάσει.
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Τον είχε φωνάξει το βασιλικό επιμελητήριο ουίσκι της Σκωτίας και τον έκανε επίτιμο δοκιμαστή.

Ξέχασα να πω ότι τον είχε προτείνει η ίδια η Ελισάβετ.

Δέχτηκε να πάει, μετά από πιέσεις του Ρήγκαν.

Από δω δεν ξέρω γιατί έφυγε (αν και είμαι σίγουρος ότι διαβωάζει).
Ίσως γράφει κι όλας, αλλά πιο "συγκρατημένα".

Μάλλον επειδή εμείς οι υπόλοιποι "δεν τον παίζαμε" στα παιχνίδια μας.
 

lautrec

Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2006
Μηνύματα
62
Like
2
Πόντοι
0
Φιλε μου, ριξε μια ματια εδω..
Και πηγαινε σε αυτα που κανουν απο 40-45ε και πανω..
Και, πες μου τωρα, ειλικρινα..
Θα εριχνες pepsi σε καποιο απο αυτα??

Φίλε μου περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Και εγώ ξενερώνω όταν κάποιος παραγγέλνει Cardhu cola αλλά ανάμιξη δεν είναι μόνο η κοκα κολα. Ανάμιξη είναι και τα cocktails. Μην ξεχνάς ότι τα πρώτα cocktails που έγιναν ήταν τα Sours και είχαν σα βάση το whisky. Γενικά εμείς οι Έλληνες τείνουμε να είμαστε πολύ απόλυτοι και να μην είμαστε ανοικτοί σε δοκιμές. Επειδή δηλαδή το whisky + η coca cola δεν αναμιγνύονται γενικά ωραία, το γενικεύουμε και λέμε δε αναμιγνύεται γενικά το whisky; Και προχωράμε ούτε νερό, ούτε πάγο, σκέτο, κλπ κλπ. Κανείς δε μιλά πχ για το ποτήρι που είναι το Α και το Ω. Ένα καλό whisky με μερικές σταγόνες νερό ελευθερώνει τελείως διαφορετικά αρώματα. Το ίδιο και με ένα σφαιρικό παγάκι διαμέτρου τουλάχιστον 6εκ. Τσέκαρε το νικητήριο cocktail του Έλληνα bartrnder που κέρδισε το 2009 στον παγκόσμιο διαγωνισμό ποτών. Χρησιμοποίησε Blue Label!!!
 

ss21

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2005
Μηνύματα
238
Like
58
Πόντοι
1
Φίλε μου περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Και εγώ ξενερώνω όταν κάποιος παραγγέλνει Cardhu cola αλλά ανάμιξη δεν είναι μόνο η κοκα κολα. Ανάμιξη είναι και τα cocktails. Μην ξεχνάς ότι τα πρώτα cocktails που έγιναν ήταν τα Sours και είχαν σα βάση το whisky. Γενικά εμείς οι Έλληνες τείνουμε να είμαστε πολύ απόλυτοι και να μην είμαστε ανοικτοί σε δοκιμές. Επειδή δηλαδή το whisky + η coca cola δεν αναμιγνύονται γενικά ωραία, το γενικεύουμε και λέμε δε αναμιγνύεται γενικά το whisky; Και προχωράμε ούτε νερό, ούτε πάγο, σκέτο, κλπ κλπ. Κανείς δε μιλά πχ για το ποτήρι που είναι το Α και το Ω. Ένα καλό whisky με μερικές σταγόνες νερό ελευθερώνει τελείως διαφορετικά αρώματα. Το ίδιο και με ένα σφαιρικό παγάκι διαμέτρου τουλάχιστον 6εκ. Τσέκαρε το νικητήριο cocktail του Έλληνα bartrnder που κέρδισε το 2009 στον παγκόσμιο διαγωνισμό ποτών. Χρησιμοποίησε Blue Label!!!
Φίλε δεν είπε κανένας ότι τα coctails ή οι διάφορες μίξεις δεν έχουν καλό αποτέλεσμα. Στο κάτω κάτω αυτό είναι και υποκειμενικό...σε άλλον αρέσει το Whiskey με Coca Cola και σε άλλον δεν αρέσει. Αλλά για να πιεις και να εκτιμήσεις το καλό whiskey ή την καλή Vodka πρέπει να τα πιεις σκέτα ή με ελάχιστο πάγο. Αν γεμίσω δυο ποτήρια με πάγο και βάλω μισό μισό coca cola - Red Label στο ένα και Blue Label στο άλλο πιστεύεις ότι θα καταλάβεις διαφορά??? Και ακόμα και αν καταλάβεις θα είναι ελάχιστη και πολύ διαφορετική από τη διαφορά που έχουν τα 2 whisky μεταξύ τους.
Το ίδιο ισχύει και στο Coctail του Τέλη που λες. Τον Τέλη τον είχα γνωρίσει όταν δούλευε στο Banquet στη Θεσσαλονίκη αμέσως μετά το παγκόσμιο που πήρε και το coctail του το έχω δοκιμάσει. Ήταν τόσο μπλεγμένες οι γεύσεις που εγώ με το ζόρι καταλάβαινα τι έχει μέσα. Ωραίο σαν αποτέλεσμα αλλά δεν αναδεικνύει αυτό που έχει να σου δώσει το Blue Label
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Φιλε Samsung περιμενω κριτικη για Private Reserve.
Δεν το χω δοκιμασει.

Το άνοιξα και κατεβασα ένα σφηνάκι.
Μιλάω για ΣΚΕΤΑ ποτά πάντα, πάγους, κόλες και σόδες δε βάζω εγώ.

Είναι καλό, εμένα μου άρεσε.
Δεν είμαι ο τύπος που θα διανθίσω την κριτική μου με διάφορους λογοτεχνικούς όρους, τύπου "φρουτώδη αρώματα, μαλακή επίγευση, λεπτό ίχνος αρώματος" και τέτοιες παπαριές.
Σου λέω μόνο ότι κατεβαίνει πολύ ευχάριστα, και δεν σου προκαλεί κάποια δυσάρεστη αίσθηση στο στόμα.

Άνοιξα και το μπουκάλι 12star (είχα πιει άλλο ένα παλιά αλλά δεν το θυμώμουν) και κατέβασα και απ' αυτό ένα σφηνάκι.
Άλλο εντελώς. Αυτό πλησιάζει προς το ουίσκυ. Έχει την πικρίλα του. Γι' αυτό ίσως το έχουν κάνει και πιο ανοιχτόχρωμο, και σε τέτοιου σχήματος μπουκάλι, για να μοιάζει σε ουίσκυ. Για μένα, και το 5 και το 7 (και βέβαια το Private Reserve) είναι καλύτερα στη γεύση από το 12 αστέρων.

Μένει το ΑΕΝ του Μεταξά, αλλά κάνει ένα χιλιάρικο το μπουκάλι...  ΔΕΝ ξέρω πότε θα το δοκιμάσω. Ποιος είμαι, ο ZeroTolerance?
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.028
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Tullamore Dew:

http://[URL unfurl="true"]www.whiskyantique.com/dati/immagini/tullamore-dew-ob-75cl-40-ceramic_IM138443.jpg[/img[/URL]]
πολύ καλλή μυρωδιά αίσθηση και γέυση, πουλιέται και σε κανονικό μπουκάλι
[img]http://[URL unfurl="true"]www.luxsure.fr/wp-content/uploads/2012/02/Gamme_Tullamore_Dew.jpg[/img[/URL]]
πραγματικά πολύ καλλό με έκανε πότη, χικ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom