Νέα

Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 460K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

afragos

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2007
Μηνύματα
55
Like
127
Πόντοι
0
Φίλε, η εκόνα που είχα από το προσωπικό μου πρίν αποστρατευτώ,ηταν 70-30 υπέρ της εμπλοκής.Στο 70% βάλε εμένα και στο 30% βάλε κάτι ρόμπες σαν τον Kostakis και τον Fodra..Τώρα,τρεις μήνες μετά,ελπίζω σε μεγαλύτερα ποσοστά.Δε μετρανε όμως μόνο τα στελέχη αλλά και οι επιστρατευμένοι.Κι εκεί,η εικονα που αποκομίζω απο τη σημερινή νεολαία ,είναι αποκαρδιωτική.Ελπίζω, όταν σφίξουν οι κώλοι αυτο το κλίμα να μεταστραφεί...

Νεότερα από τα δικά μας...
Αν και η συναντηση Παναγιωτόπουλου-Ακάρ μείωσε κάπως την προυπάρχουσα ενταση,εντούτοις-και αυτό αποτυπώθηκε στη δηλωση Παναγιωτόπουλου μετα το περας της συνάντησης-η κατασταση ειναι ακόμη τεταμένη.
Με πληρη αντικειμενικότητα και καθόλου ηττοπάθεια,οφείλω να σας πληροφορήσω ότι στο ΥΠ.ΕΘ.Α προετοιμάζονται για επεισόδιο στην περιοχή του Καστελλόριζου.
Η λέξη που χρησιμοποίησα -ηττοπάθεια-συνίσταται στην προσπαθεια αποτροπής απόβασης σε μια βραχονησίδα με φρουρα (?) δική μας πάνω και στη συνέχεια η προσπαθεια ανακατάληψης.Και αυτο γιατι το Ελληνογαλικό Συμφωνο Στρατιωτικής Συνεργασίας,προβλέπει ενίσχυση μόνο σε ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΣΥΡΡΑΞΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.Το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να αντεξουμε χωρις απώλειες-εμψυχες και άψυχες-μεχρι να μπεί στη μεση ο Αμερικάνος και να αρχισουν οι διαπραγματεύσεις,οι οποίες θα ειναι και εφόλων των θεματων που εχουμε (ΑΟΖ,υφαλοκρηπίδα,στρατιωτικοποίηση των νησιών μας κλπ)
Αρα το παιχνίδι σε πρωτη φάση παίζεται στη θαλασσα και ο Φ/Γ μας είναι καταπονημένες,απέναντι στις πιο καινουργιες των Τουρκων αλλά και στις Κορβέτες που εμείς δεν εχουμε..

Ήμουν στα ίμια εντός, 37ΕΜΑ και είχα και πλήρη εικόνα τι γίνεται στην Αυλώνα. Τότε.
Αν τα πράγματα είναι όπως τότε, σε γενικές γραμμές είμαστε μόνο σε μειονεκτική φάση και δεν αδικώ καθόλου την νεολαία με την στάση της. Τα κανονίζουν οι πολιτικοί, τα τρώνε οι πολιτικοί, τα μοιράζονται οι πολιτικοί, κανονίζουν τον πόλεμο οι πολιτικοί, και πρέπει να την πληρώνει ο απλός κοσμάκης πάντα (λες και φταίει ο Ρώσσος οδηγός στην F1 για την Ουκρανία ή η μπαλαρίνα ή η άλλη στην όπερα). Το άσχημο για μένα είναι ότι όπως έστρωσαν τα καθίκια των κυβερνήσεων, έτσι θα κοιμηΘΟΥΜΕ εμείς και τα παιδιά μας.

Το φελέκι μου μέσα...
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.552
Πόντοι
1.706
Διάβασα ωρε παλικάρια πιο πίσω αυτά που γράψατε για ΝΑΤΟ και Τουρκία.
Μα το πρόβλημα όλων δεν είναι η Τουρκία αλλά ο ηγέτης της και οποιαδήποτε στήριξη σε αυτόν τον δυναμώνει.
Την ίδια ώρα και στιγμή που μέσα στη χώρα του αποδυναμώνεται καθημερινά εξαιτίας των σκατών που κατοικοεδρεύουν στην κεφάλα του.
Το καλύτερο από όλα είναι πως σε λίγους μήνες που είναι οι εκλογές εκεί τον περιμένει μαλαπέρδα, αν γίνουν βέβαια.
Το ακόμα καλύτερο είναι πως δεν έχει περάσει μήνας από την συνεδρίαση του CSTO (πως στονμπούτσολέγεται) που ήταν εκεί ως επισκέπτης και ζητούσε και εκει ένταξη.
Δυο φορές ακόμα καλύτερο είναι η επένδυση που έχει κάνει το ΝΑΤΟ στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια σε συνδυασμό με την μη φιλική ανττιμετώπιση που υφίσταται πλεόν στην Τουρκία.
Και κάθεστε ακόμα και σήμερα και γράφετε πως η όποια επέμβαση των Αμερικανών θα είναι υπερ των Τούρκων.
Ή πως θα κάνουν κωλοτούμπα οι Αμερικάνοι και αν υπάρξουν μετά διαπραγματεύσεις θα γίνουν σύμφωνα με τα θέλω του τούρκου και όχι του διεθνούς δικαίου.
Την ίδια ώρα και στιγμή που σκίζονται οι Αμέρικανς για την Ουκρανία και την ίδια ώρα που προετοιμάζονται οι Λευκορώσοι να μπουν και αυτοί στη σύραξη.
Ε μα σοβαρευτείτε λίγο....
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445

ierofantis-

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2017
Μηνύματα
7
Like
2
Πόντοι
0
Τσιμπαμε ολοι με στομα ανοιχτο οτι μας σερβιρουν.
Διαβαστε καμμια σοβαρη ανσλυση .
Λογω Γεωγραφιας ειναι εξαιρετικα δυσκολο τουρκικη εισβολη.
Η Ελλαδα δεν ειναι επιπεδη οπως η Συρια.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.386
Like
4.588
Πόντοι
456
Αυτός ο Εγκολφόπουλος έχει πάρει σβάρνα ότι κανάλι υπάρχει και ΄τώρα τελευταία λέει πολλές παπαριές, όπως πχ ότι ο Τούρκικος στρατός θα έχει πρόβλημα εφοδιασμού σε περίπτωση πολέμου με την Ελλάδα...Τερατολογίες για έναν στρατό που παράγει εγχώρια το 90% των πυρομαχικών του και των αναλωσίμων του. Και αντίθετα κάνει ότι δεν βλέπει τα δικά μας χάλια που πλέον δεν φτιάχνουμε ούτε βίδα και κάνουμε εισαγωγή τα πάντα - από σφαίρες μέχρι στολές και άρβυλα...
Κατά τ' άλλα ...
εισαγωγη στολες και αρβυλα?
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
εισαγωγη στολες και αρβυλα?
Έχω διαβάσει ότι λόγω νομοθεσίας όταν ο στρατός αγοράζει τέτοια είδη (μιας και στα στρατιωτικά εργοστάσια στην Μαλακάσα πλέον φτιάχνονται ελάχιστα πράγματα) είναι υποχρεωμένος να προκηρύσσει διεθνή διαγωνισμό με κατακύρωση στην χαμηλότερη τιμή. Και φυσικά είναι αδύνατον για τις Ελληνικές μικρές βιοτεχνίες να βγάλουν κοστολόγιο χαμηλότερο από μεγάλες βιοτεχνίες/βιομηχανίες άλλων χωρών - ενίοτε και Τουρκικών που μετέχουν στους διαγωνισμούς μέσω κάποιων εν Ελλάδι αντιπροσώπων "βιτρίνας"...
Πάντως και 100% αλήθεια να μην είναι, μην στέκεσαι στην λεπτομέρεια και δες την μεγάλη εικόνα. Είναι γεγονός ότι πλέον δεν παράγουμε σχεδόν κανένα πυρομαχικό/πολεμοφόδιο και αναλώσιμο, σε αντίθεση με την Τουρκία που είναι ελάχιστα αυτά που δεν τα παράγει εξ' ολοκλήρου τοπικά...
 
Τελευταία τροποποίηση:

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Τσιμπαμε ολοι με στομα ανοιχτο οτι μας σερβιρουν.
Διαβαστε καμμια σοβαρη ανσλυση .
Λογω Γεωγραφιας ειναι εξαιρετικα δυσκολο τουρκικη εισβολη.
Η Ελλαδα δεν ειναι επιπεδη οπως η Συρια.
Εισβολή στην ηπειρωτική Ελλάδα όντως είναι δύσκολη και ριψοκίνδυνη.
Αλλά μια κατάληψη ενός ή και περισσοτέρων από τα δεκάδες νησιά που βρίσκονται μια ανάσα από τις ακτές τους είναι ευκολάκι - ειδικά για τα πιο μικρά από αυτά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: sapaki

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.534
Κριτικές
1
Like
3.103
Πόντοι
456
Εισβολή στην ηπειρωτική Ελλάδα όντως είναι δύσκολη και ριψοκίνδυνη.
Αλλά μια κατάληψη ενός ή και περισσοτέρων από τα δεκάδες νησιά που βρίσκονται μια ανάσα από τις ακτές τους είναι ευκολάκι...
Μέσα στο βεληνεκές του μεσου πυροβολικού μας.
Άλλο..
 

Ιζνογκουντ

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2014
Μηνύματα
4.088
Κριτικές
6
Like
9.295
Πόντοι
2.586
Να υπογραμισω κατι τις
ο Α ΓΕΘΑ δεν ειναι "φλωρος"
Δεν θα αντεξουμε αλλα Ιμια
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Μέσα στο βεληνεκές του μεσου πυροβολικού μας.
Άλλο..
Εγώ θα έλεγα να σοβαρευτούμε λίγο.
Ωραία τα μεγάλα λόγια, ωραία - ακόμα και θεμιτή η προσπάθεια καλλιέργειας ηθικού, αλλά ο πόλεμος είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση για να την αντιμετωπίζουμε με συνθήματα, αφορισμούς και τσιζάτα.
Δεν με χαλάει όταν το κάνει κάποιος άσχετος ή κάποιος βλάξ, αλλά φοβάμαι μην τυχόν αυτή η τάση με κάποιον τρόπο διαχέεται και σε αυτούς που κρατάνε τις τύχες μας στα χέρια τους είτε είναι πολιτικοί - είτε στρατιωτικοί.
Δεν το λέω από την άποψη του φόβου ούτε της απατρίας. Αν πρέπει να πολεμήσουμε και να πεθάνουμε για να υπερασπιστούμε την πατρίδα να το κάνουμε, αλλά μην πάμε φιδιασμένοι ότι είναι σχολική εκδρομή...
 

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.534
Κριτικές
1
Like
3.103
Πόντοι
456
Εγώ θα έλεγα να σοβαρευτούμε λίγο.
Ωραία τα μεγάλα λόγια, ωραία - ακόμα και θεμιτή η προσπάθεια καλλιέργειας ηθικού, αλλά ο πόλεμος είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση για να την αντιμετωπίζουμε με συνθήματα, αφορισμούς και τσιζάτα.
Δεν με χαλάει όταν το κάνει κάποιος άσχετος ή κάποιος βλάξ, αλλά φοβάμαι μην τυχόν αυτή η τάση με κάποιον τρόπο διαχέεται και σε αυτούς που κρατάνε τις τύχες μας στα χέρια τους είτε είναι πολιτικοί - είτε στρατιωτικοί.
Δεν το λέω από την άποψη του φόβου ούτε της απατρίας. Αν πρέπει να πολεμήσουμε και να πεθάνουμε για να υπερασπιστούμε την πατρίδα να το κάνουμε, αλλά μην πάμε φιδιασμένοι ότι είναι σχολική εκδρομή...
Σωστά. Μαζί σου.
Όταν ξεκινησει, σκάει μηνυμα και σε 4 ώρες πρέπει να είμαι στη θέση μου.
Άλλο..
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Η Ελλάδα έπασχε και πάσχει σε επίπεδο μυστικών υπηρεσιών και πληροφόρησης.
Κύπρος και Ίμια οι μυστικές υπηρεσίες μας δεν αντιλήφθηκαν καν τι ετοίμαζαν οι Τούρκοι.
Έχουμε τους παπάρες να λένε αλλα Ίμια δεν αντέχουμε.
Τόση μαλακια.... Λες και θα ξανακάνουν την ίδια προβοκάτσια.
Επιβατικό αεροπλάνο αν ρίξουν, αντέχουμε; Καμία 20αρια ψαράδες μας αν τους συλλάβουν αντέχουμε; Κάνα καράβι της γραμμής αν βουλιάξουν αντέχουμε; Και θα βρεθεί κάποιος να μου γράψει τι μαλακίες γράφεις.....
Γιατι αν θυμάμαι καλά μια χαρά αντέξαμε κάνα εξάμηνο να μας έχουν φυλακισμένους δύο στρατιωτικά στελέχη μας.
Οπότε τις παπαριές αλλα Ίμια δεν αντέχουμε, και πρώτα θα τους κάψουμε εγώ τις θεωρώ ψευτοπαπαριες.
Και αν είναι να λες παπαριές τουλάχιστον να είναι μεγάλες όπως του Ερντογάν.
Πες απλά θα προσπαθήσετε να καταλάβετε ελληνικό νησί; Δεν θα σας μείνει πλοίο επιφάνειας στην επιφάνεια μέχρι ενός και σε κάθε ναύσταθμο, και δεν θα σας μείνει αεροπλάνο να πετάει....
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.552
Πόντοι
1.706
Η Ελλάδα έπασχε και πάσχει σε επίπεδο μυστικών υπηρεσιών και πληροφόρησης.
Κύπρος και Ίμια οι μυστικές υπηρεσίες μας δεν αντιλήφθηκαν καν τι ετοίμαζαν οι Τούρκοι.
Έχουμε τους παπάρες να λένε αλλα Ίμια δεν αντέχουμε.
Τόση μαλακια.... Λες και θα ξανακάνουν την ίδια προβοκάτσια.
Επιβατικό αεροπλάνο αν ρίξουν, αντέχουμε; Καμία 20αρια ψαράδες μας αν τους συλλάβουν αντέχουμε; Κάνα καράβι της γραμμής αν βουλιάξουν αντέχουμε; Και θα βρεθεί κάποιος να μου γράψει τι μαλακίες γράφεις.....
Γιατι αν θυμάμαι καλά μια χαρά αντέξαμε κάνα εξάμηνο να μας έχουν φυλακισμένους δύο στρατιωτικά στελέχη μας.
Οπότε τις παπαριές αλλα Ίμια δεν αντέχουμε, και πρώτα θα τους κάψουμε εγώ τις θεωρώ ψευτοπαπαριες.
Και αν είναι να λες παπαριές τουλάχιστον να είναι μεγάλες όπως του Ερντογάν.
Πες απλά θα προσπαθήσετε να καταλάβετε ελληνικό νησί; Δεν θα σας μείνει πλοίο επιφάνειας στην επιφάνεια μέχρι ενός και σε κάθε ναύσταθμο, και δεν θα σας μείνει αεροπλάνο να πετάει....
Μια διόρθωση, οι 2 κάποια μαλακία έκαναν.
Με την επιστροφή του έγινε στρατοδικείο και αποστρατεύτηκαν και οι δυο.
 

daftrucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2022
Μηνύματα
928
Like
1.184
Πόντοι
206
Η Ελλάδα έπασχε και πάσχει σε επίπεδο μυστικών υπηρεσιών και πληροφόρησης.
Κύπρος και Ίμια οι μυστικές υπηρεσίες μας δεν αντιλήφθηκαν καν τι ετοίμαζαν οι Τούρκοι.
Έχουμε τους παπάρες να λένε αλλα Ίμια δεν αντέχουμε.
Τόση μαλακια.... Λες και θα ξανακάνουν την ίδια προβοκάτσια.
Επιβατικό αεροπλάνο αν ρίξουν, αντέχουμε; Καμία 20αρια ψαράδες μας αν τους συλλάβουν αντέχουμε; Κάνα καράβι της γραμμής αν βουλιάξουν αντέχουμε; Και θα βρεθεί κάποιος να μου γράψει τι μαλακίες γράφεις.....
Γιατι αν θυμάμαι καλά μια χαρά αντέξαμε κάνα εξάμηνο να μας έχουν φυλακισμένους δύο στρατιωτικά στελέχη μας.
Οπότε τις παπαριές αλλα Ίμια δεν αντέχουμε, και πρώτα θα τους κάψουμε εγώ τις θεωρώ ψευτοπαπαριες.
Και αν είναι να λες παπαριές τουλάχιστον να είναι μεγάλες όπως του Ερντογάν.
Πες απλά θα προσπαθήσετε να καταλάβετε ελληνικό νησί; Δεν θα σας μείνει πλοίο επιφάνειας στην επιφάνεια μέχρι ενός και σε κάθε ναύσταθμο, και δεν θα σας μείνει αεροπλάνο να πετάει....
Kαι για την Κύπρο και για τα Ίμια υπήρχε έγκαιρη πληροφόρηση.
Η Χούντα την αγνόησε λογω αμερικανικών εντολών, ο Σημίτης δε δέχθηκε να την ακούσει καν, γιατί διοικητής της ΕΥΠ ηταν ο ναύαρχος Βασιλικόπουλος, προσωπικός φίλος του Ανδρέα και από εκείνους που ο Σημίτης απεχθανόταν, καθώς τους θεωρούσε πιστούς στον Ανδρέα και ”ύποπτους" να τον παγιδέψουν σε ελληνοτουρκική κρίση.
 

daftrucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2022
Μηνύματα
928
Like
1.184
Πόντοι
206
Μια διόρθωση, οι 2 κάποια μαλακία έκαναν.
Με την επιστροφή του έγινε στρατοδικείο και αποστρατεύτηκαν και οι δυο.
Αρχείο πήγε. Δεν υπήρξε καμία συνέπεια. Το είπε ο Αποστολάκης στη Βουλή.
 

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.233
Κριτικές
10
Like
1.821
Πόντοι
4.180
ΔΟΚΙΜΗ ΒΑΛΛΙΣΤΙΚΟΥ ΠΥΡΑΥΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΙΑ!!

σορυ για τα κεφαλαια αλλα ειναι πολυ σημαντικο

 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.480
Κριτικές
1
Like
6.173
Πόντοι
2.356
1.εχω την εντυπωση οτι στις μαχιμες μοναδες μας πεζικου, πυροβολικου, τεθωρακισμενων υπαρχει σημαντικο ποσοστο γυναικων. προελευσης ΣΣΕ, ΣΜΥ και ΕΠΟΠ. αν μιλαμε εστω για 10 με 20% γυναικες σε κρισιμες θεσεις μαχης, κλαφτα Χαραλαμπε. στο πρωτο μπαμ θα τους φυγει η σερβιετα και θαρρω το εχουν γνωση οι απεναντι.

2.παλιοτερα υπηρχε δημοσιευμα σε περιοδικο του αμυντικου χωρου, οπου ξενοι ανωτατοι στρατιωτικοι, μας αποδοκιμαζαν με την επιλογη μας να βαλουμε τοσες πολλες γυναικες στο στρατευμα και ειδικα σε μαχιμες θεσεις. δεν μιλαμε για υγειονομικο, υλικοπολεμους, εφοδιασμου μεταφορων, στρατολογιες, οικονομικο, τυπογραφικο και αλλα, μιλαμε για ειδικοτητες πρωτης γραμμης.
Τύπε, δεν ξέρω τι γίνεται απέναντι, αλλά στο Ελλαδιστάν άντρες και γυναίκες πάνε στον στρατό για το σίγουρο χρήμα στο κωλο-δημόσιο.

Παντρεύονται και μεταξύ τους, αράζουν στον Πύργο Ηλείας για μια ζωή και ψάξε εσύ για κομάντα που θα πολεμήσουν την Τουρκία.

Απλά πράγματα. Τα ζήσαμε από κοντά για 18 μήνες.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.546
Κριτικές
62
Like
45.246
Πόντοι
9.297
1.εχω την εντυπωση οτι στις μαχιμες μοναδες μας πεζικου, πυροβολικου, τεθωρακισμενων υπαρχει σημαντικο ποσοστο γυναικων. προελευσης ΣΣΕ, ΣΜΥ και ΕΠΟΠ. αν μιλαμε εστω για 10 με 20% γυναικες σε κρισιμες θεσεις μαχης, κλαφτα Χαραλαμπε. στο πρωτο μπαμ θα τους φυγει η σερβιετα και θαρρω το εχουν γνωση οι απεναντι.

2.παλιοτερα υπηρχε δημοσιευμα σε περιοδικο του αμυντικου χωρου, οπου ξενοι ανωτατοι στρατιωτικοι, μας αποδοκιμαζαν με την επιλογη μας να βαλουμε τοσες πολλες γυναικες στο στρατευμα και ειδικα σε μαχιμες θεσεις. δεν μιλαμε για υγειονομικο, υλικοπολεμους, εφοδιασμου μεταφορων, στρατολογιες, οικονομικο, τυπογραφικο και αλλα, μιλαμε για ειδικοτητες πρωτης γραμμης.
Οι μάχιμες μονάδες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΕΣ που δεν έχουν γυναίκες.Εγω ήμουν σε δύο μάχιμες Μοίρες Πυροβολικού και δεν είδα ούτε μια .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.546
Κριτικές
62
Like
45.246
Πόντοι
9.297
ΔΟΚΙΜΗ ΒΑΛΛΙΣΤΙΚΟΥ ΠΥΡΑΥΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΙΑ!!

σορυ για τα κεφαλαια αλλα ειναι πολυ σημαντικο

Δίκιο έχεις...μόνο που τέτοιες δοκιμές η Τουρκία τις κάνει εδώ και πολλά χρόνια.
Το μόνο καλό είναι μήπως αποδεσμευθουν ανάλογα όπλα από π.χ.Ισραήλ για να εξισορροπηθεί η κατάσταση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom