Νέα

Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 460K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

daftrucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2022
Μηνύματα
928
Like
1.184
Πόντοι
206
Αχρηστα τα τουρκικά Bayraktar: «Οι Ρώσοι τα κατέρριψαν σε μια εβδομάδα», αποκάλυψε Ουκρανός αξιωματούχος
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.553
Πόντοι
1.706
Αχρηστα τα τουρκικά Bayraktar: «Οι Ρώσοι τα κατέρριψαν σε μια εβδομάδα», αποκάλυψε Ουκρανός αξιωματούχος
Εκτός από τα drones κάποιοι άλλοι βγάζουν άχρηστα και τα.....

Έχει παραγωγή η τουρκία αλλά μια κάποια στιγμή θα πρέπει να αναλογιστεί κανείς:
"Αξίζουν όντως τα τουρκικά αγαθά που παράγονται στην τουρκία και έχουν αναλάβει οι τούρκοι από την αρχή (σχεδιασμός) μέχρι το τέλος (πώληση/υποστήριξη) την διαδικασία ή αξίζουν μόνο τα αγαθά που ναι μεν παράγονται σε εργοστάσια εντός τουρκίας αλλά τα πάντα τα έχουν αναλάβει οι ξένοι"???
Όχι τίποτα άλλο, μας έπρηξαν με τα της αμυντικής βιομηχανίας των.
 

daftrucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2022
Μηνύματα
928
Like
1.184
Πόντοι
206
Εκτός από τα drones κάποιοι άλλοι βγάζουν άχρηστα και τα.....

Έχει παραγωγή η τουρκία αλλά μια κάποια στιγμή θα πρέπει να αναλογιστεί κανείς:
"Αξίζουν όντως τα τουρκικά αγαθά που παράγονται στην τουρκία και έχουν αναλάβει οι τούρκοι από την αρχή (σχεδιασμός) μέχρι το τέλος (πώληση/υποστήριξη) την διαδικασία ή αξίζουν μόνο τα αγαθά που ναι μεν παράγονται σε εργοστάσια εντός τουρκίας αλλά τα πάντα τα έχουν αναλάβει οι ξένοι"???
Όχι τίποτα άλλο, μας έπρηξαν με τα της αμυντικής βιομηχανίας των.
Αυτό με τους Ρουμάνους οταν το είχα διαβάσει εκλαψα.
Τα Firtina είναι αντιγραφή των κορεατικων K9. Τους εδωσαν τεχνογνωσία και υποσυστήματα οι Κορεάτες. Και όμως ολες οι εξωτερικες αναφορές συγκλίνουν στο ότι εφτιαξαν μια αυτοκινούμενη πατάτα. Το ιδιο πρόβλημα έχουν με το άλλο μεγάλο σχέδιο, το Αltay. Του γαμησαν τα πάντα όλα στο σχεδιασμό και την αντιγραφή και τώρα παρακαλάνε τους Κορεάτες να τους δώσουν κινητήρα να τον προσαρμόσουν επάνω του. Που είναι λαθος γιατί όλα αυτά τα οπλικά συστήματα ξεκινούν να σχεδιάζονται γύρω από τον κινητήρα. Ελεγαν και κατι ηρωικές πίπες περί εθνικού κινητήρα, που πηγαν κουβά. Λες και οι άλλοι που σχεδιάζουν δεκαετίες κινητήρες και πάλι δεν τα καταφέρνουν πάντα, είναι μαλακες κι οι Μογγόλοι ξύπνιοι.
Να μην ξεχάσουμε και το εφάμιλλο των F35 εθνικό αεροσκάφος της Τουρκίας. "Γαμιωντας" πάει κι αυτό.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.386
Like
4.588
Πόντοι
456
Διαβαζοντας καποιους που μιλανε για τυφεκια κλπ μου δημιουργηθηκε μια απορια :
Ποιο λετε οτι ειναι το ποσοστο των Ελληνων ανδρων που εχουν υπηρετησει τις δυο τελευταιες γενιες στις ενοπλες δυναμεις ειναι εκπαιδευμενοι και ξερουν να τα χρησιμοποιουν ? :think:
:think::think::think:
οι φανταροι γυρω μου ΔΕΝ ενδιαφερονταν για τη βολη σε ποσοστο 80%. ενδιαφερομουν οχι απο πολεμολαγνεια και λοιπες πιπες, ουτε Κρητικος ειμαι να εχω μανια με τα ντουφεκια, απλα απο θεμα ασφαλειας να μην με σκοτωσει κανενας ηλιθιος. πεζικο ημουν.
αρα η ερωτηση σου φιλε εχει απλη απαντηση.
ωστοσο δεν ειναι κατι σπουδαιο η εκμαθηση του οπλου. με 2 βολες και μεση οξυδερκεια, εχεις μαθει τον χειρισμο του παρα πολυ καλα.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.553
Πόντοι
1.706
Αυτό με τους Ρουμάνους οταν το είχα διαβάσει εκλαψα.
Τα Firtina είναι αντιγραφή των κορεατικων K9. Τους εδωσαν τεχνογνωσία και υποσυστήματα οι Κορεάτες. Και όμως ολες οι εξωτερικες αναφορές συγκλίνουν στο ότι εφτιαξαν μια αυτοκινούμενη πατάτα. Το ιδιο πρόβλημα έχουν με το άλλο μεγάλο σχέδιο, το Αltay. Του γαμησαν τα πάντα όλα στο σχεδιασμό και την αντιγραφή και τώρα παρακαλάνε τους Κορεάτες να τους δώσουν κινητήρα να τον προσαρμόσουν επάνω του. Που είναι λαθος γιατί όλα αυτά τα οπλικά συστήματα ξεκινούν να σχεδιάζονται γύρω από τον κινητήρα. Ελεγαν και κατι ηρωικές πίπες περί εθνικού κινητήρα, που πηγαν κουβά. Λες και οι άλλοι που σχεδιάζουν δεκαετίες κινητήρες και πάλι δεν τα καταφέρνουν πάντα, είναι μαλακες κι οι Μογγόλοι ξύπνιοι.
Να μην ξεχάσουμε και το εφάμιλλο των F35 εθνικό αεροσκάφος της Τουρκίας. "Γαμιωντας" πάει κι αυτό.
Altay, τι ωραίο άρμα............................
Αφού το ανέφερες, οι τούρκοι σταμάτησαν να πληρώνουν την δικηγορική εταιρεία που είχαν στο Αμέρικα με σκοπό να "αποζημιωθούν "για τα F35.
Κουβάς.....
Μένει τώρα να δούμε αν θα πάνε στην αγκαλιά του Βλαντ γιατί αυτά που δίνουν οι άλλοι δεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεν....
 

Han Psolo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
987
Like
1.507
Πόντοι
206
Long Island Resort calling ...Πρέπει να ξανανοίξει η ΜΑΚΡΟΝΗΣΟΣ aka Νέος Παρθενών αν ισχύει η φήμη ότι η "κατατρεγμένη μωρομάνα" που εισέβαλλε απο νησίδα του Έβρου είναι εν ενεργεία αξιωματικός Τουρκικού
1f983.png
1f1f9-1f1f7.png
Στρατού.Τα μιάσματα παραμένουν μιάσματα απο το 1922 η ίδια Εθνοπροδοσία&μισελληνισμός,compromised ο Τσίπρας κι όλο το εθνοπροδοτικό συφερτό συριζοτρόλς που μας τα κάνανε τσουρέκια τον Αύγουστο για τους 38 συμμετέχοντας σε PSY OP της Τουρκίας .Αν συλληφθεί η "μωρομάνα"&αρχίσει να τραγουδάει κάηκε ο ΣΥΡΙΖΑ και η υπόγα του.Μόνη ελπίδα τους να την εκπαίδευσε καλά η ΜΙΤ...
Ffgcop-XkAMDHN8.jpg
FfgegkjXEAEoCB6.jpg
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
οι φανταροι γυρω μου ΔΕΝ ενδιαφερονταν για τη βολη σε ποσοστο 80%. ενδιαφερομουν οχι απο πολεμολαγνεια και λοιπες πιπες, ουτε Κρητικος ειμαι να εχω μανια με τα ντουφεκια, απλα απο θεμα ασφαλειας να μην με σκοτωσει κανενας ηλιθιος. πεζικο ημουν.
αρα η ερωτηση σου φιλε εχει απλη απαντηση.
ωστοσο δεν ειναι κατι σπουδαιο η εκμαθηση του οπλου. με 2 βολες και μεση οξυδερκεια, εχεις μαθει τον χειρισμο του παρα πολυ καλα.
Πραγματικό γεγονός από τη θητεία μου.

Έχω οριστεί ως ασφάλεια πεδίου βολής. Στο συγκεκριμένο πεδίο και στο συγκεκριμένο πόστο η δουλειά μου υποτίθεται θα ήταν να προσέχω να μην περάσει κανείς από ένα χωμάτινο δρομάκι που υπήρχε πίσω από το πεδίο βολής. Όταν λέμε πίσω εννοώ πίσω από το μισο-τεχνητό ανάχωμα που είχε ένα ύψος της τάξης των 30-35 μέτρων (μπορεί και παραπάνω) και που μπροστά του και στην βάση του ήταν τοποθετημένοι οι στόχοι.
Την άραξα λοιπόν κι εγώ σε μια πέτρα απλά για να περάσει η ώρα χωρίς μπορώ να φανταστώ αυτό που θα ζούσα σε λίγο…
Όταν ξεκίνησαν οι βολές έπαθα πλάκα. Σφαίρες να περνάνε πολύ ψηλά πάνω μου σφυρίζοντας με αυτό τον δαιμονισμένο τρόπο που μόνο όποιος τον έχει ακούσει καταλαβαίνει… Και κάποιες να χτυπάνε σε μερικές πέτρες στην κορυφή του αναχώματος και να εξοστρακίζονται στο άπειρο αναγκάζοντάς με να το πάρω λίγο πιο σοβαρά και να μένω πίσω από ένα δέντρο για παν ενδεχόμενο...Κόντεψα να βάλω τα κλάματα… Πως είναι δυνατόν ρε πούστη μου να ρίχνεις από τα 100 μέτρα και οι σφαίρες να περνάνε πάνω από την κορυφή του αναχώματος δηλαδή + 40 μέτρα ψηλότερα από τους στόχους ??? Ούτε σε μπεκάτσες να ρίχνανε… Και δεν μιλάμε για κάποιες λίγες τέτοιες άστοχες- μιλάμε για πάρα πολλές…
Το ψυχανεμιζόμουν από πριν αλλά εκεί βεβαιώθηκα. Τσάμπα κουβαλάνε όπλο οι περισσότεροι…
 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.160
Κριτικές
1
Like
1.280
Πόντοι
216
οι φανταροι γυρω μου ΔΕΝ ενδιαφερονταν για τη βολη σε ποσοστο 80%. ενδιαφερομουν οχι απο πολεμολαγνεια και λοιπες πιπες, ουτε Κρητικος ειμαι να εχω μανια με τα ντουφεκια, απλα απο θεμα ασφαλειας να μην με σκοτωσει κανενας ηλιθιος. πεζικο ημουν.
αρα η ερωτηση σου φιλε εχει απλη απαντηση.
ωστοσο δεν ειναι κατι σπουδαιο η εκμαθηση του οπλου. με 2 βολες και μεση οξυδερκεια, εχεις μαθει τον χειρισμο του παρα πολυ καλα.
Κατα την ταπεινη μου αποψη η στρατιωτικη θητεια πρεπει να ειναι :
1)συντομη μεχρι 5 μηνες
2)Καθολικη.
3)Σκληρη .Εκπαιδευση ειδικων δυναμεων σε όλους.Η εστω σε μια light μορφη
4) Συμετοχη σε διακλαδικη ασκηση πριν την απολυση
5)Στον στρατο ξηρας ολοι.
6)Κανενας σε θεσεις γραφειων .
7)Εκπαιδευση σε οσο το δυνατο τυπους οπλικων συστηματων.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.246
Like
34.794
Πόντοι
9.931
Πραγματικό γεγονός από τη θητεία μου.

Έχω οριστεί ως ασφάλεια πεδίου βολής. Στο συγκεκριμένο πεδίο και στο συγκεκριμένο πόστο η δουλειά μου υποτίθεται θα ήταν να προσέχω να μην περάσει κανείς από ένα χωμάτινο δρομάκι που υπήρχε πίσω από το πεδίο βολής. Όταν λέμε πίσω εννοώ πίσω από το μισο-τεχνητό ανάχωμα που είχε ένα ύψος της τάξης των 30-35 μέτρων (μπορεί και παραπάνω) και που μπροστά του και στην βάση του ήταν τοποθετημένοι οι στόχοι.
Την άραξα λοιπόν κι εγώ σε μια πέτρα απλά για να περάσει η ώρα χωρίς μπορώ να φανταστώ αυτό που θα ζούσα σε λίγο…
Όταν ξεκίνησαν οι βολές έπαθα πλάκα. Σφαίρες να περνάνε πολύ ψηλά πάνω μου σφυρίζοντας με αυτό τον δαιμονισμένο τρόπο που μόνο όποιος τον έχει ακούσει καταλαβαίνει… Και κάποιες να χτυπάνε σε μερικές πέτρες στην κορυφή του αναχώματος και να εξοστρακίζονται στο άπειρο αναγκάζοντάς με να το πάρω λίγο πιο σοβαρά και να μένω πίσω από ένα δέντρο για παν ενδεχόμενο...Κόντεψα να βάλω τα κλάματα… Πως είναι δυνατόν ρε πούστη μου να ρίχνεις από τα 100 μέτρα και οι σφαίρες να περνάνε πάνω από την κορυφή του αναχώματος δηλαδή + 40 μέτρα ψηλότερα από τους στόχους ??? Ούτε σε μπεκάτσες να ρίχνανε… Και δεν μιλάμε για κάποιες λίγες τέτοιες άστοχες- μιλάμε για πάρα πολλές…
Το ψυχανεμιζόμουν από πριν αλλά εκεί βεβαιώθηκα. Τσάμπα κουβαλάνε όπλο οι περισσότεροι…
Τα εκπαιδευτηκα οπλα λόγω της χρόνιας χρήσης ειναι φυσιολογικο καποια απο αυτα να εχουν χασει την ευθυβολία τους. Φαντάζομαι σε περίπτωση πολέμου θα δώσουν οπλα απο αυτα που ειναι αποθηκευμένα.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Τα εκπαιδευτηκα οπλα λόγω της χρόνιας χρήσης εχουν ειναι φυσιολογικο καποια απο αυτα να εχουν χασει την ευθυβολία τους. Φαντάζομαι σε περίπτωση πολέμου θα δώσουν οπλα απο αυτα που ειναι αποθηκευμένα.
Αδελφέ δεν ήταν θέμα όπλου... Με τα ίδια όπλα οι ελάχιστοι που ξέραμε (το πως και γιατί είναι άλλη ιστορία) πετυχαίναμε group 5 βολών στα 100 μέτρα διαμέτρου το πολύ 1 μέτρου...
Το να ρίχνεις στην ευθεία στα 100 και οι βολές να φεύγουν 40+ μέτρα ψηλότερα ειλικρινά για εμένα θέλει ειδική προσπάθεια να το καταφέρεις...'Η για να το πω αλλιώς, όποιος το "καταφέρνει" δεν πρέπει να ξαναπιάσει όπλο ποτέ στην ζωή του...
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.480
Κριτικές
1
Like
6.173
Πόντοι
2.356
Κατα την ταπεινη μου αποψη η στρατιωτικη θητεια πρεπει να ειναι :
1)συντομη μεχρι 5 μηνες
2)Καθολικη.
3)Σκληρη .Εκπαιδευση ειδικων δυναμεων σε όλους.Η εστω σε μια light μορφη
4) Συμετοχη σε διακλαδικη ασκηση πριν την απολυση
5)Στον στρατο ξηρας ολοι.
6)Κανενας σε θεσεις γραφειων .
7)Εκπαιδευση σε οσο το δυνατο τυπους οπλικων συστηματων.
Ωραίος, el toro.

Μόνο που είναι wishful thinking.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα, πάντως εγώ πέταξα 18 μήνες από την πολύτιμη ζωή μου, έτσι για πλάκα.

Λες και θα ζήσουμε 50000 χρόνια ξερω γω, με τα μουνόπανα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.480
Κριτικές
1
Like
6.173
Πόντοι
2.356
Υπάρχει λόγος γι΄ αυτό. Τα 'χουμε ξαναπεί.

Θέλουμε τα μουνόπανα τον κόσμο να δουλεύει τσάμπα.

Να ξεζουμίσουν δηλ τον γιατρό, τον μάγειρα, τον οδηγό, τον σιδερά, τον μπογιατζή και τα εκατοντάδες άλλα επαγγέλματα.

Αν γίνει υποχρεωτική η στράτευση στα 18 (όπως στον Κύπρο), θα πρέπει να πληρώσει το γαμω-κράτος για όλα αυτά.

Αυτός είναι ο ένας και μοναδικός ΠΟΥΣΤΙΚΟΣ λόγος.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.719
Κριτικές
183
Like
43.862
Πόντοι
21.896
Όλοι ακούσατε ότι οι Τούρκοι δυστυχώς φτιάξανε βαλλιστικούς πυραύλους ..
Όσο κ να θέλουν να το υποβαθμίζουν κάποιοι κυβερνητικοί ,είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να το δούμε πιο σφαιρικά διότι η Τουρκία μπορεί τώρα να κάνει όπλα που εμείς τα θεωρούμε αστεία αλλά σιγά σιγά θα εξελίσσονται τα όπλα αυτά ενώ εμείς δεν έχουμε τίποτα δικό μας κ εξαρτιομαστε αποκλείστηκε από τους ξένους ..

Επίσης ανεβάζει το ΑΕΠ της κρίνει εργασία με τα προγράμματα αυτά σε επιστήμονες αλλά κ απλούς εργάτες ..
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.553
Πόντοι
1.706
Όλοι ακούσατε ότι οι Τούρκοι δυστυχώς φτιάξανε βαλλιστικούς πυραύλους ..
Όσο κ να θέλουν να το υποβαθμίζουν κάποιοι κυβερνητικοί ,είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να το δούμε πιο σφαιρικά διότι η Τουρκία μπορεί τώρα να κάνει όπλα που εμείς τα θεωρούμε αστεία αλλά σιγά σιγά θα εξελίσσονται τα όπλα αυτά ενώ εμείς δεν έχουμε τίποτα δικό μας κ εξαρτιομαστε αποκλείστηκε από τους ξένους ..

Επίσης ανεβάζει το ΑΕΠ της κρίνει εργασία με τα προγράμματα αυτά σε επιστήμονες αλλά κ απλούς εργάτες ..
Τόσο καιρό που δεν έγραφες είχες απόλυτο δίκιο.
Τώρα που άρχισες πάλι να γράφεις.......
Μεταξύ μας τώρα, αφού σε εκφράζει καλύτερα αυτή η τουρκική πρόοδος γιατί δεν μετακομίζεις εκεί δίπλα??
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.370
Like
9.495
Πόντοι
2.306
Όλοι ακούσατε ότι οι Τούρκοι δυστυχώς φτιάξανε βαλλιστικούς πυραύλους ..
Όσο κ να θέλουν να το υποβαθμίζουν κάποιοι κυβερνητικοί ,είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να το δούμε πιο σφαιρικά διότι η Τουρκία μπορεί τώρα να κάνει όπλα που εμείς τα θεωρούμε αστεία αλλά σιγά σιγά θα εξελίσσονται τα όπλα αυτά ενώ εμείς δεν έχουμε τίποτα δικό μας κ εξαρτιομαστε αποκλείστηκε από τους ξένους ..

Επίσης ανεβάζει το ΑΕΠ της κρίνει εργασία με τα προγράμματα αυτά σε επιστήμονες αλλά κ απλούς εργάτες ..
Η Ελλάδα είναι ξοφλημένη. Για πλάκα θα πάρει εδάφη ο τούρκος.

Αυτοί χτίζουν βιομηχανία για να έχουν αυτάρκεια και εμείς αγειαζουμε τα ραφαλ
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.480
Κριτικές
1
Like
6.173
Πόντοι
2.356

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.719
Κριτικές
183
Like
43.862
Πόντοι
21.896
Τόσο καιρό που δεν έγραφες είχες απόλυτο δίκιο.
Τώρα που άρχισες πάλι να γράφεις.......
Μεταξύ μας τώρα, αφού σε εκφράζει καλύτερα αυτή η τουρκική πρόοδος γιατί δεν μετακομίζεις εκεί δίπλα??
Σοβαρεψου τα παπαγαλάκια δεν με συγκινούν ..
Κ τι ηλίθια απάντηση είναι αυτή να πας εκεί ανά δε σου αρέσει ....
Κ οι Ελληνίδες δε μου αρέσουν κ προτιμώ τις ουκρανες .....τι σημαίνει;; Ότι πρέπει να πάω να ζήσω στο Κίεβο...


Όλο μαλακίες πετάτε κ είστε μυρωδιαδες ...
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.719
Κριτικές
183
Like
43.862
Πόντοι
21.896
Η Ελλάδα είναι ξοφλημένη. Για πλάκα θα πάρει εδάφη ο τούρκος.

Αυτοί χτίζουν βιομηχανία για να έχουν αυτάρκεια και εμείς αγειαζουμε τα ραφαλ
Άμα δε σου αρέσει να πας στη Τουρκία να μείνεις:confused:

Δημοσίευση στο thread ''Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία'' Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία - Page 493 - bourdela.com forum
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom