Νέα

Πετρέλαιο στην Ελλάδα - καντε κατι τωρα......

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DANAHTRANS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 157
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
OP
OP
DANAHTRANS

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
αν ειναι για φαι το συζηταμε τοτε
ειδες που τα βρηκαμε????  θα σου φερω λιγο απο ολα μιας και δεν πεινας πολυ σημερα....
Παντως Θοδωρη... κανε και κατι ετσι να σε σκεφτομαστε να πινουμε ενα κρασι στην υγεια σου...
 

martelo

Νέο Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπέρα σε όλους.
Απ όσο γνωρίζω καμία κρατική υπηρεσία δεν έχει παραδεχτεί την ύπαρξη μεγάλων και εκεταλεύσιμων πετρελαϊκών κοιτασμάτων στην Ελλάδα. Κατά την δική μου αντίληψη υπάρχει πετρέλαιο και η ύπαρξή του χαρακτηρίζει σε μεγάλο βαθμό τις τεταμένες σχέσεις μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας για την κυριαρχία στο Αιγαίο τις τελευταίες δεκαετίες (25ος μεσημβρινός. 12 ναυτικά μίλια, casus belli κτλ).
Το πετρέλαιο είναι ενέργεια και ως γνωστόν όποιος ελέγχει την ενέργεια κρατάει τους άλλους απ τα @@. Θυμηθείτε τι έγινε πριν δύο χρόνια που η Ρωσία έκλεισε τις στρόφιγγες του φυσικού αερίου προς την  δυτική Ευρώπη όταν ήρθε σε οικονομικοπολιτική διαμάχη με την Ουκρανία. Πετρέλαιο θα δούμε όταν το αποφασίσει το ιερατείο και όταν γίνει αυτό δεν θα είναι φυσικά προς όφελος των Ελλήνων. Έτσι γίνεται συνήθως στις τριτοκοσμικές χώρες, πόσο μάλλον στην Ελλάδα που ανήκει στην υποσαχάρια Αφρική.
Ο λόγος που ασχολούνται με το θέμα αυτό ο ξερόλας Βελόπουλος και ο γραφικός Χαρδαβέλας είναι προφανής. Ο δε Πάκγαλος έχει αποδείξει την αξία του δις - στα Ίμια και στην στημένη υπόθεση Οτσαλάν. Εγώ θα τον συμβουλευόμουνα μόνο για την παρασκευή παραδοσιακού σπληνογάρδουμπου.
Εκτός βέβαια από το πετρέλαιο υπάρχουν και άλλα πολύτιμα (και στρατηγικά) ορυκτά που βρίσκονται στο ελλαδικό χώρο και παραμένουν ανεκμετάλευτα.
Γεια σου Δανάη. Συγχαρτήρια για το thread.
 
OP
OP
DANAHTRANS

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
Για να σας πληροφορισω για το τι γινετε πισω απο τις πλατες μας.... Εχετε ακουση τιποτα στις ειδησεις????  ΟΧΙ

Διάβαστε τα  να δειτε τι πάνε να περάσουνε όταν εμείς κοιμόμαστε με τα τσαρούχια και έχει πάρει φωτιά ο κώλος μας.





Παπανδρέου και Ερντογάν προωθούν αποφάσεις για το Αιγαίο


Μια νέα προσπάθεια επανεκκίνησης της ελληνοτουρκικής προσέγγισης αναμένεται να δοκιμαστεί κατά την επίσκεψη του Τούρκου πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα.

Η επίσκεψη ορίστηκε για τις 14 και 15 Μαΐου. Ο Ταγίπ Ερντογάν θα συνοδεύεται από επιτελείο 10 υπουργών της κυβέρνησής του, που θα συμμετάσχουν στην 1η Σύνοδο του Ανώτατου Συμβουλίου Συνεργασίας των δύο χωρών.

Οι δύο πρωθυπουργοί θα ανακοινώσουν τη σύσταση Ανώτατου Συμβουλίου Συνεργασίας Ελλάδας - Τουρκίας. Η σύσταση αυτού του συμβουλίου αναβαθμίζει τη στρατηγική συνεργασία των δύο χωρών σε όλα τα επίπεδα και μπορεί να αποτελέσει τη βάση ενός νέου ξεκινήματος στις ελληνοτουρκικές σχέσεις.

Η συνάντηση των δύο πρωθυπουργών, μπορεί να έχει πολύ μεγάλη ατζέντα, αλλά αυτό που θα κυριαρχήσει είναι οι αποφάσεις για τα πετρέλαια του Αιγαίου. Μετά την μεγάλη περιπέτεια που έχει μπει η Ελλάδα με τα δημοσιονομικά προβλήματα, και την προσφυγή  (ουσιαστικά) στο ΔΝΤ, θα είναι πολύ ευκολότερο να γίνουν δεχτές λύσεις πού θα ακροβατούν στα όρια της «Εθνικής συνείδησης των Ελλήνων».

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες, οι αποφάσεις έχουν ήδη παρθεί, και είναι έτοιμο το σχήμα που θα αναλάβει το έργο.
Έτσι, η εκμετάλλευση του πετρελαίου του Αιγαίου, θα γίνει από αμερικανικό κονσόρτσιουμ με την συμμετοχή Ελλήνων εφοπλιστών. Έχουν ήδη αγοραστεί 17 γεωτρύπανα.

Η αξία των κοιτασμάτων σε πετρέλαιο και φυσικό αέριο εκτιμάται σε 9 τρισεκατομμύρια δολάρια, από τα οποία η Ελλάδα και η Τουρκία θα μοιραστούν το 40%, με την εταιρία εκμετάλλευσης να  παίρνει το υπόλοιπο.

 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.703
Κριτικές
41
Like
3.000
Πόντοι
3.477
βαζο γεοτριπανα οσονουπο
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
το μεγαλυτερο ψεμα αναληθεια που ειπωθηκε ποτέ.. για γελια και για κλαματα! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
οι θεωριες του καφενειου που τις πιστευουν και σοβαροι ανθρωποι!!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
:s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3:

Αααααααχχχ το φχαριστήθηκα μωρή πουτανάρα.... :2funny: :2funny:
 
OP
OP
DANAHTRANS

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
Καλησπέρα σε όλους.
Απ όσο γνωρίζω καμία κρατική υπηρεσία δεν έχει παραδεχτεί την ύπαρξη μεγάλων και εκεταλεύσιμων πετρελαϊκών κοιτασμάτων στην Ελλάδα. Κατά την δική μου αντίληψη υπάρχει πετρέλαιο και η ύπαρξή του χαρακτηρίζει σε μεγάλο βαθμό τις τεταμένες σχέσεις μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας για την κυριαρχία στο Αιγαίο τις τελευταίες δεκαετίες (25ος μεσημβρινός. 12 ναυτικά μίλια, casus belli κτλ).
Το πετρέλαιο είναι ενέργεια και ως γνωστόν όποιος ελέγχει την ενέργεια κρατάει τους άλλους απ τα @@. Θυμηθείτε τι έγινε πριν δύο χρόνια που η Ρωσία έκλεισε τις στρόφιγγες του φυσικού αερίου προς την  δυτική Ευρώπη όταν ήρθε σε οικονομικοπολιτική διαμάχη με την Ουκρανία. Πετρέλαιο θα δούμε όταν το αποφασίσει το ιερατείο και όταν γίνει αυτό δεν θα είναι φυσικά προς όφελος των Ελλήνων. Έτσι γίνεται συνήθως στις τριτοκοσμικές χώρες, πόσο μάλλον στην Ελλάδα που ανήκει στην υποσαχάρια Αφρική.
Ο λόγος που ασχολούνται με το θέμα αυτό ο ξερόλας Βελόπουλος και ο γραφικός Χαρδαβέλας είναι προφανής. Ο δε Πάκγαλος έχει αποδείξει την αξία του δις - στα Ίμια και στην στημένη υπόθεση Οτσαλάν. Εγώ θα τον συμβουλευόμουνα μόνο για την παρασκευή παραδοσιακού σπληνογάρδουμπου.
Εκτός βέβαια από το πετρέλαιο υπάρχουν και άλλα πολύτιμα (και στρατηγικά) ορυκτά που βρίσκονται στο ελλαδικό χώρο και παραμένουν ανεκμετάλευτα.
Γεια σου Δανάη. Συγχαρτήρια για το thread.
παραμυθια...  κουραφεξαλα της χαλημας..... μπανανια θα μεινουμε.. και πολυ μας ειναι... και πετρελαιο να βγαζαμε.... για να λαδωνουμε  τον κωλο μας θα το ειχαμε... αχρηστοι ειμαστε ρε πουστη μου... αχρηστοι...
 
OP
OP
DANAHTRANS

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
τσαμπα το θρεντ....    ειπα να ανοιξω και εγω  ΕΝΑ  ενδιαφερον... μουφα...  τελικα  πρεπει να βρω γκομενο αραβα μου φαινετε..
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
τσαμπα το θρεντ....    ειπα να ανοιξω και εγω   ΕΝΑ  ενδιαφερον... μουφα...  τελικα  πρεπει να βρω γκομενο αραβα μου φαινετε..
Δανάη,

μπορεί να θυμίζει λίγο Χαρδαβέλλα, :rolleyes: αλλά σε σχέση με άλλες παπαριές εδώ μέσα - είναι κλάσεις ανώτερο. ;)
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
Δαναη παρε μου ενα τσιμπουκι ρε αγορι, εεεεεμμ κοριτσι εννοω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom