Νέα

Πέθανε σε ηλικία 95 ετών ο Νέλσον Μαντέλα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jhonny64
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 583
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Σχετικέ ξερολα,
οποιος θελει να δωσει προκαταβολη για αγορα ακινητου, φτιαχνει ενα συμβολαιογραφικο προσυμφωνο, και εαν μετα ο κατασκευαστης δεν του το μεταβιβασει, μπορει να τον υποχρεωσει δικαστικα να γινει αυτοσυμβαση.
Τωρα, αν οι περισσοτεροι τσιγκουνευονται να κανουν συμβολαιογραφικο προσυμφωνο ή να πληρωσουν κανεναν δικηγορο για να μαθουν, και δινουν προκαταβολες με...ιδιωτικα συμφωνητικα χωρις καμια ισχυ, ΣΤ' ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ.
Να μαθει ο κοσμος να κανει σωστα τις δουλειες του.
Εγω ξερω περιπτωση που ο αλλος εδωσε 80 χιλιαδες ευρω για προκαταβολη σπιτιου, με...ιδιωτικο χαρτι. Και μετα ηθελε να παμε δικαστικα τον κατασκευαστή επειδή δεν του μεταβιβαζε το σπιτι.
Τον πεταξα εξω.
Προφανως αυτος θα γκρινιαζε κιολας μετα, οτι θα του κοστισει πολυ η...αγωγη.
Τι λε ρε, σοβαρα?
Δεν θελεις να πληρωσεις κυριε αγοραστη τον συμβολαιογραφο για συμβολαιογραφικο προσυμφωνο. Δεν θελεις να πληρωσεις δικηγορο να σε συμβουλεψει. Δεν θελεις να πληρωσεις φορο και θελεις να τα δωσεις μαύρα. Δεν θελεις να πληρωσεις για να πας δικαστικα να διεκδικησεις το δικιο σου. Ε να σου πω κατι? Αντε και γαμησου κυριε αγοραστη. Πούλο.

σωστο. ετσι πρεπει να γινεται. αλλιως τραβα κλαιγε.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
σωστο. ετσι πρεπει να γινεται. αλλιως τραβα κλαιγε.

το κοστος ολων των παραππανω ,δεν μας το λες ομως.....δεν ειναι ολοι να τους τρεχουν οι τσεπες με πουρμπουαρ.....προσυμφωνο σε συμβολαιογραφο και παρουσια δικηγορου ??? αμ ποσα ??? γιατι και σε αυτα κλεβουν......λετε εδω μεσα να πηγαινει να κανει και αλλα συμβολαια ο πελατης,,να πληρωνει και αλλα σε δικηγορους και συμβολαιογραφους......να κλεβουν και απο αυτα δηλαδη......δεν ειδα κανα συλλογο ομως να φωναξει να πεσουν οι τιμες των δικηγορων και των συμβολαιογραφων.....οπως και των εξοδων μια δικης.......ο μισθωτος δηλαδη να ψαχνει να βρει δικιο και να μην εχει φραγκα για να βρει και τα λαμογια που εχουν ολα μια χαρα.......τρομερο κρατος !!!! παρε τον πουλο και εσυ τωρα......απο λογια ειστε πρωτοι....στις πραξεις τελευταιοι.......εγω τουλαχιστον "εθαψα" εναν  δικηγορο και ενα συμβολαιογραφο.....και μακαρι να το κανουν πολλοι σε αυτη την χωρα!!!
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
το κοστος ολων των παραππανω ,δεν μας το λες ομως.....δεν ειναι ολοι να τους τρεχουν οι τσεπες με πουρμπουαρ.....προσυμφωνο σε συμβολαιογραφο και παρουσια δικηγορου ??? αμ ποσα ??? γιατι και σε αυτα κλεβουν......λετε εδω μεσα να πηγαινει να κανει και αλλα συμβολαια ο πελατης,,να πληρωνει και αλλα σε δικηγορους και συμβολαιογραφους......να κλεβουν και απο αυτα δηλαδη......δεν ειδα κανα συλλογο ομως να φωναξει να πεσουν οι τιμες των δικηγορων και των συμβολαιογραφων.....οπως και των εξοδων μια δικης.......ο μισθωτος δηλαδη να ψαχνει να βρει δικιο και να μην εχει φραγκα για να βρει και τα λαμογια που εχουν ολα μια χαρα.......τρομερο κρατος !!!!

οποιος θελει να κανει αγορα τριακοσιων χιλιαδων και συζηταει για το κοστος του δικηγορου να παει να γαμηθει να του τα φανε ολα γιατι ειναι μαλακας βραβειου. ηλιθιοι.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
οποιος θελει να κανει αγορα τριακοσιων χιλιαδων και συζηταει για το κοστος του δικηγορου να παει να γαμηθει να του τα φανε ολα γιατι ειναι μαλακας βραβειου. ηλιθιοι.

εγω μιλαω για κατι στεγαστικα των 100 χιλαιδων που ειναι και αυτα τα περισσοτερα που θρεφουν δικηγορους και συμβολαιογραφους.....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
οποιος θελει να κανει αγορα τριακοσιων χιλιαδων και συζηταει για το κοστος του δικηγορου να παει να γαμηθει να του τα φανε ολα γιατι ειναι μαλακας βραβειου. ηλιθιοι.
Ετσι μπραβο.
:thumbsup:
Αντε γιατι εδω μεσα θα ξεχασουμε και τα βασικά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
εγω μιλαω για κατι στεγαστικα των 100 χιλαιδων που ειναι και αυτα τα περισσοτερα που θρεφουν δικηγορους και συμβολαιογραφους.....
Ναι, βεβαια.
Εχουν σκιστεί οι τραπεζες εδω και 5 χρονια να δινουν στεγαστικά.
 

Επισκέπτης
εγω μιλαω για κατι στεγαστικα των 100 χιλαιδων που ειναι και αυτα τα περισσοτερα που θρεφουν δικηγορους και συμβολαιογραφους.....
κοιτα τυπε η Ελληνικη λαμογια και κουτοπονηρια αλλοτε πιανει και αλλοτε όχι όταν κανεις τις επιλογες σου δεν δικαιούσαι να κλαις
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
εγω μιλαω για κατι στεγαστικα των 100 χιλαιδων που ειναι και αυτα τα περισσοτερα που θρεφουν δικηγορους και συμβολαιογραφους.....

το ιδιο παλι. δε θα υποστηριξω ποτε το ηλιθιο dna. σα να θελεις να αγορασεις ακριβο σουπερκαρ και να βαζεις τη φτηνοτερη ασφαλιστικη γιατι δε σου περισσευουν. ρε τραβα γαμησου βλαξ (γενικο)
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Ναι, βεβαια.
Εχουν σκιστεί οι τραπεζες εδω και 5 χρονια να δινουν στεγαστικά.

ενω πριν ομως ,με τις παλετες τα φορτωναν στις αποθηκες τα στεγαστικα.....μεχρι και το 2010 επεφτε το δανειο απο τραπεζες....μεχρι τον απριλιο...μετα σταματησαν.....και μην μιλας για τωρα......τα προηγουμενα 30 ετη τι γινοταν ??? τα δανεια διδονταν για χαβαλε,ακομη και τα στεγαστικα!!!
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
το μεροκαματο να βγαινει εσυ ....σωστα ??? αντε γιατι θα ξεχασουμε τα βασικα και εμεις που σας θρεφουμε!!!!

οταν δε σου περισσευουν, ακομα και τα 100 χιλιαρικα ειναι μονακριβα για σενα και θαπρεπε να τα προστατευεις περισσοτερο. χαζοβιολη.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
το ιδιο παλι. δε θα υποστηριξω ποτε το ηλιθιο dna. σα να θελεις να αγορασεις ακριβο σουπερκαρ και να βαζεις τη φτηνοτερη ασφαλιστικη γιατι δε σου περισσευουν. ρε τραβα γαμησου βλαξ (γενικο)


για αυτο πας ΣΔΟΕ...ή στο 1517 τηλ......τραβας την καταγγελια σου ,και ολοι ισιωνουν......ρε τραβα γαμησου μαλακα δικηγορε ,κατασκευαστη και συμβολαιογραφε(γενικο) και τρεχα να ξεμπλεξεις!!!
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.700
Κριτικές
90
Like
36.258
Πόντοι
25.467
Σχετικέ ξερολα,
οποιος θελει να δωσει προκαταβολη για αγορα ακινητου, φτιαχνει ενα συμβολαιογραφικο προσυμφωνο, και εαν μετα ο κατασκευαστης δεν του το μεταβιβασει, μπορει να τον υποχρεωσει δικαστικα να γινει αυτοσυμβαση.
Τωρα, αν οι περισσοτεροι τσιγκουνευονται να κανουν συμβολαιογραφικο προσυμφωνο ή να πληρωσουν κανεναν δικηγορο για να μαθουν, και δινουν προκαταβολες με...ιδιωτικα συμφωνητικα χωρις καμια ισχυ, ΣΤ' ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ.
Να μαθει ο κοσμος να κανει σωστα τις δουλειες του.
Εγω ξερω περιπτωση που ο αλλος εδωσε 80 χιλιαδες ευρω για προκαταβολη σπιτιου, με...ιδιωτικο χαρτι. Και μετα ηθελε να παμε δικαστικα τον κατασκευαστή επειδή δεν του μεταβιβαζε το σπιτι.
Τον πεταξα εξω.
Προφανως αυτος θα γκρινιαζε κιολας μετα, οτι θα του κοστισει πολυ η...αγωγη.
Τι λε ρε, σοβαρα?
Δεν θελεις να πληρωσεις κυριε αγοραστη τον συμβολαιογραφο για συμβολαιογραφικο προσυμφωνο. Δεν θελεις να πληρωσεις δικηγορο να σε συμβουλεψει. Δεν θελεις να πληρωσεις φορο και θελεις να τα δωσεις μαύρα. Δεν θελεις να πληρωσεις για να πας δικαστικα να διεκδικησεις το δικιο σου. Ε να σου πω κατι? Αντε και γαμησου κυριε αγοραστη. Πούλο.

Πολύ σωστά αυτά που γράψατε.

Θα ήθελα όμως να σας εξιστορήσω ένα περιστατικό που μου συνέβει κατά το πρόσφατο παρελθόν. Για κάποιους λόγους, τους οποίους δεν κρίνω απαραίτητο να αναφέρω, έπρεπε να δώσω μια προκαταβολή. Όπως είναι φυσικό ήθελα να την διασφαλίσω, και έτσι απευθύνθηκα σε κάποιον δικηγόρο της περιοχής. Αυτός λοιπόν, μου πρότεινε το εξής: Επειδή, όπως μου εξήγησε, η αμοιβή του μαζί με τα διάφορα παρελκόμενα θα ήταν πολύ υψηλή, μου πρότεινε να συντάξει αυτός το συμφωνητικό, έναντι μια μικρής αμοιβής που θα έπαιρνε (μαύρα φυσικά) και κατόπιν, να πάμε οι ενδιαφερόμενοι(εγώ και αυτός που θα λάμβανε την προκαταβολή) σε κάποιο Κ.Ε.Π. για να το υπογράψουμε.

Άρα, μαύρα, μπορεί και να "παίζουν".
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
πουτσα και ξυλο στον ηλιθιο. με την αξια του στη τροφικη αλυσιδα

αυτο εκανα και εγω..πουτσα και ξυλο στον ηλιθιο δικηγορο και συμβολαιογραφο και κατασκευαστη ...με την αξια τους μετα στην τροφικη αλυσιδα!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom