Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
συμφωνώ. Στρατό χρειαζόμαστε.

Υ.Γ.
Απορία. Γιατί χρειαζόμαστε τοσους στρατηγούς και ανώτατους αξιωματικούς όσους οι ΗΠΑ;

Δεν εχω ιδέα, προφανώς δε χρειαζόμαστε. Ομως αντίθετα, χρειαζόμαστε πολύ περισσότερους χαμηλόβαθμους αξιωματικούς ανθυπολοχαγούς, υπολοχαγους, κτλ. Αρα θα έπρεπε να υπάρχει και δεύτερη σχολή Ευελπίδων, να βγαίνει διπλάσιος τουλάχιστον αριθμός νέων αξιωματικών κάθε χρόνο και να γίνονται υψηλόβαθμοι πολύ λιγότεροι απ οτι σήμερα, μετα απο κρισεις κτλ. Νομίζω οτι το σημερινό σύστημα που προάγεται μια τάξη αξιωματικών με προεδρικό διάταγμα ειναι ανόητο και προκαλεί το υπεράριθμο των υψηλόβαμων. Δεν εχει καένα νόημα.
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
οι μόνιμοι γιατί δεν κάνετε 18 μήνες αμισθί την ιερή σας υποχρέωση;

Δεν είμαι μόνιμος στο στρατό. Καμία σχέση δεν εχω με ένοπλες δυνάμεις. Εχω κάνει τη θητεία μου και τη θεωρούσα πάντα ιερή μου υποχρέωση στο Έθνος, σε ολους μας δηλαδη. Δε περίμενα να πληρωθώ για αυτο και ειμαι ευγνώμων για τα 9,κατι ευρω το μήνα που επαιρνα σα στρατιώτης.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Γιατί 18μηνη θητεία? Γιατι χρειαζόμαστε πιο πολυ στρατό, κατα τη γνώμη μου πάντα.
Η εκπαίδευση γίνεται και σε 9 μήνες αν γίνει σωστά και δεν ασχολείσαι με μαλακίες. Και αν γίνει καμιά στραβή, είσαι ετοιμοπόλεμος
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
τα έχω πει χίλιες φορές.
όποιος θέλει στρατό κοιτάει στο ελβετικό μοντέλο.
Εκπαίδευση άπαξ δεν είναι αρκετή. Χρειάζεται επανάληψη.

1.
η θητεία έτσι όπως είναι βολεύει βουλυτές και στρατιωτικούς.
οι μεν κάνουν ψηφοθηρία, οι δε πιέζουν τους μεν για τα δικά τους θέματα.
2.
Είναι αδιανόητο σε περίοδο ειρήνης στρατιωτικοί να αποστρατεύονται στα 50 με 25 χρόνια υπηρεσία και δυόμισυ χιλιάρικα σύνταξη και η πλειονότητα των εργαζομένων αυτή τη στιγμή να σκέφτεται εάν θα πάρει ποτέ σύνταξη.
3.
Είναι αδιανόητο να ομιλούν για ιερή υποχρέωση όταν μονιμάδες και ΕΠ.ΟΠ. πληρώνονται κανονικά από την πρώτη μέρα της εισόδου τους στο στράτευμα.
4.
Περαστικά σε όσους δεν έχουν πάρει γραμμή ότι άλλο πατρίδα και άλλο εκμετάλλευση.
Ολοι ειναι συνταγματικά ίσοι. Τελεία.
Κάντε τη θητεία όσους μήνες θέλετε, πληρώνετε τον κληρωτό όπως πρέπει και θα δούμε μετά εάν ο στρατός μας θα γαμεί και θα δέρνει. Τα 8 Ευρώ να τα βάλετε στον κώλο σας.

Τόσο απλά.
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Η εκπαίδευση γίνεται και σε 9 μήνες αν γίνει σωστά και δεν ασχολείσαι με μαλακίες. Και αν γίνει καμιά στραβή, είσαι ετοιμοπόλεμος

Όντως, αλήθεια ειναι αυτο, και σε λιγοτερο μπορεί, σε κανα 5μηνο ισως. Όμως χρειάζεται ενεργός στρατός πιστεύω για αποτρεπτικούς λόγους και λόγους ισχύος. Γιατι αν εχουμε ενα μικρό στρατό απόροια της 9μηνης θητείας πόσο γρήγορα θα γίνει επιστράτευση και κινητιποίηση όταν χρειαστεί? 
 

master.ioannis

Μέγας
Εγγρ.
7 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.560
Κριτικές
26
Like
507
Πόντοι
4.195
τα έχω πει χίλιες φορές.
όποιος θέλει στρατό κοιτάει στο ελβετικό μοντέλο.
Εκπαίδευση άπαξ δεν είναι αρκετή. Χρειάζεται επανάληψη.

1.
η θητεία έτσι όπως είναι βολεύει βουλυτές και στρατιωτικούς.
οι μεν κάνουν ψηφοθηρία, οι δε πιέζουν τους μεν για τα δικά τους θέματα.
2.
Είναι αδιανόητο σε περίοδο ειρήνης στρατιωτικοί να αποστρατεύονται στα 50 με 25 χρόνια υπηρεσία και δυόμισυ χιλιάρικα σύνταξη και η πλειονότητα των εργαζομένων αυτή τη στιγμή να σκέφτεται εάν θα πάρει ποτέ σύνταξη.
3.
Είναι αδιανόητο να ομιλούν για ιερή υποχρέωση όταν μονιμάδες και ΕΠ.ΟΠ. πληρώνονται κανονικά από την πρώτη μέρα της εισόδου τους στο στράτευμα.
4.
Περαστικά σε όσους δεν έχουν πάρει γραμμή ότι άλλο πατρίδα και άλλο εκμετάλλευση.
Ολοι ειναι συνταγματικά ίσοι. Τελεία.
Κάντε τη θητεία όσους μήνες θέλετε, πληρώνετε τον κληρωτό όπως πρέπει και θα δούμε μετά εάν ο στρατός μας θα γαμεί και θα δέρνει. Τα 8 Ευρώ να τα βάλετε στον κώλο σας.

Τόσο απλά.
αν και δεν σε συμπαθω καθολου και σε θεωρω μεγαλο  :jerking: :jerking: θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτα που εγραψες
 

kissifer

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2006
Μηνύματα
80
Like
0
Πόντοι
0
δεν μαμιεται και ο στρατος ψοφος στους αχρηστους ολη μερα τετρις παιζουν οι μονιμαδες και εχουν μια κοιλια μεχρι το πατωμα

στα @@@ μου ο στρατος ειναι η απολυτη ξεφτιλα

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Προλαβα κι εκανα και Ναύτης...

δεν αναφέρομαι σε σένα.
Ολοι έχετε το μέγα κακό να απολογείστε επι προσωπικού.
Κανείς δεν έχει καταλαβει ότι το κράτος πρέπει να απολογηθεί για τα εγκλήματα στο στρατό επί συλλογικού.

Δε θα το συζητήσω άλλο.

Οπως και το ότι κάνετε αβαβά τα προνόμια που έχετε και γκρινιάζετε κιόλας.
Και από μια μεριά σας δικαιλογώ.
Σε μπουρδέλο κράτος ο καθένας κοιτάει την πάρτη του..
Από την άλλη έχω σιχαθεί να βλέπω συνταξιούχους ταγματάρχες μεσοαστούς στα 50 τους και εξαθλιωμένους 65άρηδες συνταξιούχους χτίστες και μπετατζήδες.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
δεν αναφέρομαι σε σένα.
Ολοι έχετε το μέγα κακό να απολογείστε επι προσωπικού.
Κανείς δεν έχει καταλαβει ότι το κράτος πρέπει να απολογηθεί για τα εγκλήματα στο στρατό επί συλλογικού.

Δε θα το συζητήσω άλλο.

Οπως και το ότι κάνετε αβαβά τα προνόμια που έχετε και γκρινιάζετε κιόλας.
Και από μια μεριά σας δικαιλογώ.
Σε μπουρδέλο κράτος ο καθένας κοιτάει την πάρτη του..
Από την άλλη έχω σιχαθεί να βλέπω συνταξιούχους ταγματάρχες μεσοαστούς στα 50 τους και εξαθλιωμένους 65άρηδες συνταξιούχους χτίστες και μπετατζήδες.
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις φίλε....Εχεις δικιο, ας μην το συζητήσουμε..Υπάρχουν διαμετρικά αντιθετες απόψεις..
 

monkey_for_nothing

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.043
Like
23
Πόντοι
16
Και εγω συμφωνω πανω κατω σε οτι λες..αλλα να διευκρινισω οτι σ αυτο που ειπες

2.
Είναι αδιανόητο σε περίοδο ειρήνης στρατιωτικοί να αποστρατεύονται στα 50 με 25 χρόνια υπηρεσία και δυόμισυ χιλιάρικα σύνταξη και η πλειονότητα των εργαζομένων αυτή τη στιγμή να σκέφτεται εάν θα πάρει ποτέ σύνταξη.

ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ  οι αξιωματικοι δε θελουν να αποστρατευονται και δεν εχω λογο να πω ψεμματα ουτε λεω παπαριες..τα ζω καθε μερα χωρις να μπορω να πω πως.μη νομιζεις οτι σε καποιον αρεσει μετα απο 25 χρονια δουλειας να αχρηστευεται ετσι.και η συνταξη βεβαια ειναι τοση για οποιον εχει γινει αρχηγος γεεθα δηλαδη για απειροελαχιστους. η συνταξη ενος αξιωτικου που αποστρατευεται απο εναν ανωτερο η ανωτατο βαθμο ειναι 1800 με 2000(στους υποστρατηγους)

γενικα το συστημα δεν οφελει κανεναν και αλλους τους κραταει αιωνια σκλαβους ενω αλλους τους διωχνει πριν της ωρας τους
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις φίλε....Εχεις δικιο, ας μην το συζητήσουμε..Υπάρχουν διαμετρικά αντιθετες απόψεις..

ναι,
όπως και τα εγκλήματα που έχουν γίνει από τον Ε.Σ. και δεν έχει ζητήσει κανείς δημόσια συγγνώμη.
Από που να ξεκινήσω;
Από τη χούντα;
Από τους Ελδυκάριους της Κύπρου που τους έγραψαν στα παπάρια τους;
Απο την Κύπρο και το πραξικόπημα που εξαιτίας του την έπεσαν οι τουρκόπουστες;
Από τους προδότες πουλημένουνς στα Αμερικάνια αξιωματικούς που κανείς δεν τους απεμπόλησε δημοσίως;

Τεσπα. Ολα στην ελλάδα είναι ταμπού. Τα λέμε όλοι αναμεταξύ μας αλλά κανείς δεν έχει το θάρρος να παραδεχθεί τα λάθη δημοσίως και να αποτινάξει τα φαντάσματα μια και καλή.
εγώ έχω καταλήξει.
Οι έλληνες εκτός από το κράτος έχουν και το στρατό που τους αξίζει
Καλό απόγευμα ναύαρχε.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
δεν μαμιεται και ο στρατος ψοφος στους αχρηστους ολη μερα τετρις παιζουν οι μονιμαδες και εχουν μια κοιλια μεχρι το πατωμα

στα @@@ μου ο στρατος ειναι η απολυτη ξεφτιλα
Μακαρι να μη σε χρειαστούμε ποτέ ,αλλά και να μη μας χρειαστείς κι εσύ....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Και εγω συμφωνω πανω κατω σε οτι λες..αλλα να διευκρινισω οτι σ αυτο που ειπες

ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ  οι αξιωματικοι δε θελουν να αποστρατευονται και δεν εχω λογο να πω ψεμματα ουτε λεω παπαριες..τα ζω καθε μερα χωρις να μπορω να πω πως.μη νομιζεις οτι σε καποιον αρεσει μετα απο 25 χρονια δουλειας να αχρηστευεται ετσι.και η συνταξη βεβαια ειναι τοση για οποιον εχει γινει αρχηγος γεεθα δηλαδη για απειροελαχιστους. η συνταξη ενος αξιωτικου που αποστρατευεται απο εναν ανωτερο η ανωτατο βαθμο ειναι 1800 με 2000(στους υποστρατηγους)

γενικα το συστημα δεν οφελει κανεναν και αλλους τους κραταει αιωνια σκλαβους ενω αλλους τους διωχνει πριν της ωρας τους
εγώ δε ρίχνω το μερίδιο ευθύνης στους αξιωματικούς....
Ολοι ξέρουμε τι γίνεται στο στρατό και ποιός φταίει.....
οπως ξέρουμε και πόσο σιχαίνονται οι νορμάλ αξιωματικοί τους νταβατζήδες πολιτικούς που λυμαίνονται το στράτευμα.....

τεσπα... εκτός θέματος είμεθα......
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
ναι,
όπως και τα εγκλήματα που έχουν γίνει από τον Ε.Σ. και δεν έχει ζητήσει κανείς δημόσια συγγνώμη.
Από που να ξεκινήσω;
Από τη χούντα;
Από τους Ελδυκάριους της Κύπρου που τους έγραψαν στα παπάρια τους;
Απο την Κύπρο και το πραξικόπημα που εξαιτίας του την έπεσαν οι τουρκόπουστες;
Από τους προδότες πουλημένουνς στα Αμερικάνια αξιωματικούς που κανείς δεν τους απεμπόλησε δημοσίως;

Τεσπα. Ολα στην ελλάδα είναι ταμπού. Τα λέμε όλοι αναμεταξύ μας αλλά κανείς δεν έχει το θάρρος να παραδεχθεί τα λάθη δημοσίως και να αποτινάξει τα φαντάσματα μια και καλή.
εγώ έχω καταλήξει.
Οι έλληνες εκτός από το κράτος έχουν και το στρατό που τους αξίζει
Καλό απόγευμα ναύαρχε.
Καλά τα λες αλλά ξεχνάς κάτι σημαντικό (απαντάω με απόσπασμα απο το Σεμινάριο της ΣΝΔ):
"Η πολιτική ηγεσία δεν φαίνεται – τουλάχιστον από τους έως σήμερα χειρισμούς – να επιτελή αποτελεσματικώς το έργο της από πλευράς management του ανθρωπίνου δυναμικού των Ελληνικών ενόπλων δυνάμεων. Επειδή, όμως, το μείζον θέμα της αποδοτικότητος του στρατευσίμου και μονίμου ανθρωπίνου δυναμικού είναι αποκλειστική αρμοδιότης της πολιτικής ηγεσίας αυτή είναι και αποκλειστικώς υπεύθυνη για την χαμηλή αποδοτικότητα του συγκεκριμένου ανθρωπίνου δυναμικού."
Καλό απογευμα και σε σενα...

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom