Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
εγο στατο περναγα πιο καλα απο το σπιτι μου,στο στατο ξιπαναγα στισ 6 κε σπιτι στισ 5,30 ,στο σπιτι καθε μετρα δουλεβα απο το προι μεχι το βραδι,στο στατο κολοβαρουσα

ασε που τοτεσ ακομα μου σικονοτανε,εκανα κε τσαμπα τουρισμο στο νισι
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
εγο στατο περναγα πιο καλα απο το σπιτι μου,στο στατο ξιπαναγα στισ 6 κε σπιτι στισ 5,30 ,στο σπιτι καθε μετρα δουλεβα απο το προι μεχι το βραδι,στο στατο κολοβαρουσα

ασε που τοτεσ ακομα μου σικονοτανε,εκανα κε τσαμπα τουρισμο στο νισι
τι να λεμε
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Λεχρίτες προδότες εχθροί του Έθνους πολιτικοι. μείωσε τη θητεία ο λεχρίτης γαμώσπιτος βαρύμαγκας. Θητεία 18μηνη τώρα.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
Παραθέτω απόσπασμα από Σεμινάριο στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων στο οποίο συμμετασχω:

"1. Απόλυτος η αναγκαιότης του θεσμού της στρατιωτικής θητείας για την εύρυθμη λειτουργία των ενόπλων μας δυνάμεων.

2. Παράλληλη αξιοποίηση ωρισμένων από τους στρατευσίμους ακόμη και μετά την απόλυσή τους μέσω του θεσμού της εφεδρείας.

3. Στράτευση σε ηλικία 18 ετών η οποία συνεπάγεται τα εξής πλεονεκτήματα:

α. Η περίοδος της θητείας δεν θα αποτελή εμπόδιο στην εξέλιξη των σπουδών, εφ’ όσον αυτές, πλέον, δεν θα παρεμβάλλονται μεταξύ προπτυχιακού και μεταπτυχιακού κύκλου.

β. Θα υπάρξη σημαντική άνοδος του αριθμού των στρατευσίμων, εφ’ όσον δεν θα υπάρχη πλέον λόγος χορηγήσεως αναβολής στρατεύσεως λόγω σπουδών. 

γ. Η οικονομική επιβάρυνση για τον κρατικό προϋπολογισμό θα είναι κατά πολύ μικρότερη, σε σύγκριση με την περίπτωση καλύψεως των αναγκών από ισαρίθμους επαγγελματίες, στο μέτρο κατά το οποίο κάτι τέτοιο θα καθίστατο εφικτό.

δ. Θα εκμηδενισθή η δυσμενής επιρροή των πολιτικών νεολαιών επί του χαρακτήρος των νέων οι οποίοι τώρα, αμέσως μόλις εισέλθουν στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, εξωθούνται στην κομματική λογική. "
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Παραθέτω απόσπασμα από Σεμινάριο στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων στο οποίο συμμετασχω:

"1. Απόλυτος η αναγκαιότης του θεσμού της στρατιωτικής θητείας για την εύρυθμη λειτουργία των ενόπλων μας δυνάμεων.

2. Παράλληλη αξιοποίηση ωρισμένων από τους στρατευσίμους ακόμη και μετά την απόλυσή τους μέσω του θεσμού της εφεδρείας.

3. Στράτευση σε ηλικία 18 ετών η οποία συνεπάγεται τα εξής πλεονεκτήματα:

α. Η περίοδος της θητείας δεν θα αποτελή εμπόδιο στην εξέλιξη των σπουδών, εφ’ όσον αυτές, πλέον, δεν θα παρεμβάλλονται μεταξύ προπτυχιακού και μεταπτυχιακού κύκλου.

β. Θα υπάρξη σημαντική άνοδος του αριθμού των στρατευσίμων, εφ’ όσον δεν θα υπάρχη πλέον λόγος χορηγήσεως αναβολής στρατεύσεως λόγω σπουδών. 

γ. Η οικονομική επιβάρυνση για τον κρατικό προϋπολογισμό θα είναι κατά πολύ μικρότερη, σε σύγκριση με την περίπτωση καλύψεως των αναγκών από ισαρίθμους επαγγελματίες, στο μέτρο κατά το οποίο κάτι τέτοιο θα καθίστατο εφικτό.

δ. Θα εκμηδενισθή η δυσμενής επιρροή των πολιτικών νεολαιών επί του χαρακτήρος των νέων οι οποίοι τώρα, αμέσως μόλις εισέλθουν στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, εξωθούνται στην κομματική λογική. "

ΟΚ σύμφωνοι.....

συμπληρώνω.....
1
Μισθό στους στρατεύσιμους 18άρηδες τουλάχιστον ίσο με το μισθό ανειδίκευτου εργάτη.
2.
Μισθό στους ειδικευμένους τουλάχισοτν ίσο με αυτόν που προβλέπεται από τη συλλογική σύμβασή τους.
3.
Σύνταξη στους μόνιμους μετά τα 60 τουλάχιστον.

Νεξτ πλιζ.
 

dokimazo

Μέγας
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.884
Κριτικές
31
Like
721
Πόντοι
4.535
Ας κάνουν 18μηνη να βγάλουν κανά δύο Παρμενίωνες να στρώσουν χαρακτήρα... Ήμουν στο Πυροβολικό και σύνολο (χωρίς δύο Παρμενίωνες και ύψιστη επιφυλακή λόγω πτώσης Δίδυμων Πύργων) έβγαλα 20 σκοινάκια!

Τώρα πάνε για 9μηνο κάμπινγκ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Γιατί 18μηνη θητεία? Γιατι χρειαζόμαστε πιο πολυ στρατό, κατα τη γνώμη μου πάντα.

συμφωνώ. Στρατό χρειαζόμαστε.

Υ.Γ.
Απορία. Γιατί χρειαζόμαστε τοσους στρατηγούς και ανώτατους αξιωματικούς όσους οι ΗΠΑ;
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Δεν ξέρω τι λε΄τε πάντως εγώ που δεν είχα στα υπόψιν μου να πάω στρατό επειδή σπουδάζω Αγγλία και θε΄λω να μείνω και φοβόμουν ότι θα μου ανακόψει την επαγγελματική μου εκέλιξη,τώρα με 9 μήνες που θα το κάνουν θα πάω.Άντε και 6 να γίνει!
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
ΟΚ σύμφωνοι.....

συμπληρώνω.....
1
Μισθό στους στρατεύσιμους 18άρηδες τουλάχιστον ίσο με το μισθό ανειδίκευτου εργάτη.
2.
Μισθό στους ειδικευμένους τουλάχισοτν ίσο με αυτόν που προβλέπεται από τη συλλογική σύμβασή τους.
3.
Σύνταξη στους μόνιμους μετά τα 60 τουλάχιστον.

Νεξτ πλιζ.

1,2,3. Δε νοείται μισθός διότι η θητεία ειναι ιερή υποχρέωση όλων μας απέναντι στην πατρίδα. Προσέξτε να καταλάβετε μέσα σας τι ειναι πατρίδα, μη το μπερδεύετε με το κράτος, καμία σχέση.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
1,2,3. Δε νοείται μισθός διότι η θητεία ειναι ιερή υποχρέωση όλων μας απέναντι στην πατρίδα. Προσέξτε να καταλάβετε μέσα σας τι ειναι πατρίδα, μη το μπερδεύετε με το κράτος, καμία σχέση.

οι μόνιμοι γιατί δεν κάνετε 18 μήνες αμισθί την ιερή σας υποχρέωση;
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
γ. Η οικονομική επιβάρυνση για τον κρατικό προϋπολογισμό θα είναι κατά πολύ μικρότερη, σε σύγκριση με την περίπτωση καλύψεως των αναγκών από ισαρίθμους επαγγελματίες, στο μέτρο κατά το οποίο κάτι τέτοιο θα καθίστατο εφικτό.

το παραπάνω δεν αποτελει καλο επιχείρημα όταν υπάρχει ανεργία...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom