Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Επισκέπτης
Η μαλακία του ριζοσπάστη είναι διαχρονική...
Την ίδια στιγμή που ειρωνευόταν τον ηρωισμό εκατοντάδων χιλιάδων ελλήνων με ταξικά προσχήματα και επιχειρήματα περί μυρμηγκιών, καλούσε σε αιματοβαμμένους ταξικούς πολέμους και ευαγγελιζόταν επαναστατική βία...

Να χέσω τέτοιους ειρηνιστές...
Το κειμενο που παρατεθηκε δεν εχει ως αξονα καποιον αφηρημενο και ουδετερο πασιφισμο,και σιγουρα δεν ειρωνευεται τους πεσοντες.

Λαθος αναγνωση εκανες-δλδ.κρινοντας απο το σχολιο σου αμφιβαλλω εαν το διαβασες καν.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το κειμενο που παρατεθηκε δεν εχει ως αξονα καποιον αφηρημενο και ουδετερο πασιφισμο,και σιγουρα δεν ειρωνευεται τους πεσοντες.

Λαθος αναγνωση εκανες-δλδ.κρινοντας απο το σχολιο σου αμφιβαλλω εαν το διαβασες καν.

Το ότι κάνουμε διαφορετικές αναγνώσεις ενός κειμένου δεν σημαίνει ότι δεν το διάβασα...

Και είναι γνωστή η τάση του ΚΚΕ ειδικά εκείνης της περιόδου από τη μία να απαξιώνει κάθε εθνικο αγώνα, ακόμη και θεμιτό (απελευθέρωση- προστασία ελληνικών πληθυσμών) ως  ιμπεριαλιστικούς και από την άλλη να εκθειάζει την "επαναστατική" βία κατά των ταξικών εχθρών...
 

Επισκέπτης
Ο.Κ.βρες μου στο κειμενο την ειρωνεια,η/και τον πασιφισμο,που ανεφερες-αφου λες οτι το διαβασες.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ο.Κ.βρες μου στο κειμενο την ειρωνεια,η/και τον πασιφισμο,που ανεφερες-αφου λες οτι το διαβασες.

Έχω περάσει αρκετές εξετάσεις στη ζωή μου που έχουν σχέση με κατανόηση κειμένων, επίτρεψέ μου να μη θέλω να δώσω και εδώ...
 

Επισκέπτης
Έχω περάσει αρκετές εξετάσεις στη ζωή μου που έχουν σχέση με κατανόηση κειμένων, επίτρεψέ μου να μη θέλω να δώσω και εδώ...
Επειδη και εγω κατανοω τι διαβαζω,συμπεραινω πως εγραψες στο πρωτο σχολιο σου οτι σου κατεβηκε στην γκλαβα.

Και τωρα την κανεις με ελαφρα...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Επειδη και εγω κατανοω τι διαβαζω,συμπεραινω οτι εγραψες στο πρωτο σχολιο σου οτι σου κατεβηκε στην γκλαβα.

Και τωρα την κανεις με ελαφρα...

Ποτέ δεν πηδάω ελαφρά!

Επειδή επιμένεις όμως, ιδού:

Ημουν ένας εργάτης, ένας αγρότης, ένας φτωχός διανοούμενος. Στη ζωή μου με πήγαιναν του κλώτσου και του βρόντου. Πείνασα, δίψασα, γύρισα γυμνός, ταπεινώθηκα, χρεώθηκα, διώχτηκα από τη δουλειά μου.

Τέλος με φωνάξανε φαντάρο να υπερασπίσω, λέει, την πατρίς. Πήγα χωρίς το θέλημά μου. Και κείνοι το ξέρανε πως χωρίς το θέλημά μου πήγα. Γι’ αυτό με σφίξανε μέσα στην τρομοκρατία, την πιο άγρια. Σούζο! Να μη σκεφτώ, να μη μιλήσω. Δεν ήμουνα γι’ αυτούς παρά ένα φονικό μηχάνημα, σαν το τουφέκι μου, που έπρεπε να σκοτώνω τον εχθρό. Κι αν τόφερνε η περίσταση να σκοτωθώ, έπρεπε νάδινα τη ζωή μου πρόθυμα κι αδιαμαρτύρητα. Ήμουνα το πολύ-πολύ ένα ζώο... Τι αξία είχα; Τομάρι... Φονικό μηχάνημα και κρέας για το κανόνι του εχθρού.

Κι όταν εγώ, κάτω από τη βία και την τρομοκρατία, σερνόμουνα πάνω στα ματωμένα πεδία των μαχών, πίσω μου, στο σπίτι μου πεινούσαν. Τα παιδιά μου κι η γυναίκα μου, η μάνα κι ο πατέρας μου. Ο πλούσιος γείτονας έβρισκε πως η αδερφή μου έχει νόστιμο κρέας και η γυναίκα μου όμορφα μάτια. Δεν αργούσε να αναλάβει την ‘προστασία’ τους μέσα στο πλούσιο κρεβάτι του...
Σκοτώθηκα έτσι, όπως ένα μυρμήγκι σκοτώνεται κάτω από το παπούτσι ενός που περνάει... τόσο ήμουν ασήμαντος στη ζωή γι’ αυτούς... Ενας λιγότερος! Στείλανε θαρρώ κάποιο γράμμα στο σπίτι μου, πως πέθανα σαν ήρωας, και οι γυναίκες του σπιτιού μου δινότανε σαν πόρνες! Τέτοιο τομάρι λοιπόν ήμουνα στη ζωή μου, χωρίς καμιά εχτίμηση, χωρίς καμιά υπόληψη!

Τώρα πώς βρέθηκα ξάφνου τόσο σπουδαίος, που να μου κάνουνε παράτες, να μου βγάνουν λόγους και να μου καταθέτουνε στεφάνους;

Δεν είναι ωστόσο μυστήριο το πράγμα, όσο θα φαινότανε. Για τη μάζα των κουτών, τους χρειάζεται να δείχνουν πως μ’ έχουν σε τέτοια τιμή και υπόληψη. Αύριο στο νέο πόλεμο που ετοιμάζουν θα καλέσουν και νέα κορόϊδα να πάνε, όπως εγώ. Κι άλλους να σκοτωθούνε. Γι’ αυτά τα μελλοντικά τραγιά, χρειάζεται να δείχνουνε πως με τιμούνε και με θεωρούν ήρωα... Στο βάθος δεν έπαψαν ποτέ να με θεωρούν ένα ηλίθιο, που χάθηκα τζάμπα γι’ αυτούς, κι αν μάθαιναν τώρα τι σας λέω θα μ’ έστελναν στρατοδικείο...».

Με bold πασιφιστικά και ειρωνικά στοιχεία πλήρους απαξίωσης της θυσίας της την πατρίδα, προπαγάνδα ότι όσο πολεμάμε για την "πατρις" μας πηδάνε τη γυναίκα, την αδελφή, την κόρη οι ταξικοί εχθροί (να πατήσουμε και στα συντηρητικά αντανακλαστικά του έλληνα) και άλλα πολλά που η μυρωδια της μαγειρίτσας δεν μου επιτρέπει να συγκεντρωθώ για να αναλύσω...
 

Επισκέπτης
Με bold πασιφιστικά και ειρωνικά στοιχεία πλήρους απαξίωσης της θυσίας της την πατρίδα, προπαγάνδα ότι όσο πολεμάμε για την "πατρις" μας πηδάνε τη γυναίκα, την αδελφή, την κόρη οι ταξικοί εχθροί (να πατήσουμε και στα συντηρητικά αντανακλαστικά του έλληνα) και άλλα πολλά που η μυρωδια της μαγειρίτσας δεν μου επιτρέπει να συγκεντρωθώ για να αναλύσω...
Πρωτα απ'ολα το κειμενο ειναι πολυ απλοικο και δεν μου αρεσει,αναμεσα στα αλλα γιατι παταει στα συντηρητικα ανακλαστικα του Ελληνα της εποχης εκεινης ομως-εδω το διαβασες σωστα.

Αλλα,δεν διαπνεεται απο καποιον αφηρημενο πασιφισμο και δεν ειρωνευεται τους πεσοντες.Εχει μια-απλοικη,αλλα μιλαμε για την Ελλαδα 80 χρονια πριν-ταξικη χροια,και αναφερεται στην αντιμετωπιση των πεσοντων απο τους κρατουντες που τους χρησιμοποιουν στυγνα επικαλουμενοι το Εθνος και την πατριδα για να τους πεταξουν αφου γινει η"δουλεια".

Ουτε καν εμεσσως δεν τους ειρωνευεται.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πρωτα απ'ολα το κειμενο ειναι πολυ απλοικο και δεν μου αρεσει,αναμεσα στα αλλα γιατι παταει στα συντηρητικα ανακλαστικα του Ελληνα της εποχης εκεινης ομως-εδω το διαβασες σωστα.

Αλλα,δεν διαπνεεται απο καποιον αφηρημενο πασιφισμο και δεν ειρωνευεται τους πεσοντες.Εχει μια-απλοικη,αλλα μιλαμε για την Ελλαδα 80 χρονια πριν-ταξικη χροια,και αναφερεται στην αντιμετωπιση των πεσοντων απο τους κρατουντες που τους χρησιμοποιουν στυγνα επικαλουμενοι το Εθνος και την πατριδα για να τους πεταξουν αφου γινει η"δουλεια".

Ουτε καν εμεσσως δεν τους ειρωνευεται.

Έχω άλλη άποψη...
Δεν πειράζει όμως, αυτά είναι τα ωραία του διαλόγου...
 

@l0k0t0s

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Μου ήρθε μετάταξη εκει. Γνωρίζει κάποιος αν είναι καλά ή χάλια. Εψαξα αλλά δεν βρήκα δημοσιεύματα με πρόσφατη εμπειρία από κάποιον. Οτι βρήκα ήταν προ 2ετίας και δεν λένε και τα καλύτερα λόγια.  :headbang: :huh:

ΥΓ. το ΚΑΑΥ για όσους δεν ξέρουν είναι καλοκαιρινό θέρετρο που πάνε οι στρατιωτικοί με τις οικογένειες τους. Και το συγκεκριμένο είναι στη Ν. Μάκρη. ;)

edit_antisthenis: το thread συγχωνεύτηκε.
 

arcans4

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
143
Like
1
Πόντοι
1
εσυ ρε φιλε σαν τη θα πας εκει?. τι εισαι μονιμας, φανταρος?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
συνηθως μεγαλε εκει βαζουνε βιζμα για να πανε......και μας ρωτας αν ειναι και καλα?
πλακα μας κανεις?
 

@l0k0t0s

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Αυτη τη στιγμή είμαι υγειονομικό. Και είμαι απλός φαντάρος κοντά στα τελειώματα. Αύγουτο απολύομαι. Χρησιμοποίησα λίγο βύσμα για να έρθω αθήνα αλλά με πήγε εκεί. Οτι διαβάσα έλεγαν οτι παίζει πολύ αγγαρεία και απο άδεια τίποτα.
 

arcans4

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
143
Like
1
Πόντοι
1
ασε φιλε και ενας φιλος ητανε εκει.και ειχε καταντηση υποκομος του καθε καραβανα,και αυτος με βυσμα ειχε παει.ειναι αναλογα σε τι θεση θα σε βαλουνε.αυτον τον ειχανε σερβιτορο και ειχε γαμηθει εντελος.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.154
Κριτικές
150
Like
2.896
Πόντοι
6.925
Φίλε δεν ξέρω το ΚΑΑΥ αλλά το ΚΕΔΑΖ της αεροπορίας δίπλα το καλοκαίρι έχει πήξιμο. Δεν έχω υπηρετήσει προσωπικά αλλά το συζητούσα μια και σύχναζα (παραθεριστής). Μόνη καλή περίπτωση να είσαι παραλία ναυαγοσώστης, νοσοκόμος, καφετζής όπου παιρνεις μάτι παίρνεις και κανα γκομενάκι θυγατέρα αξιωματικού.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Εκει φιλαρακι υπαρχει ειδικοτητα dj  :tooth:
 

@l0k0t0s

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Υγειονομικό είμαι οπότε λογικά νοσοκόμος θα πάω.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
Ειχα υπηρετησει σε κατι αναλογο πριν αρκετα χρονια....είχαμε λιώσει στο μπάνιο! Γυρίσαμε μαυρισμενοι ηλιοκαμαμένοι φουλ αρωμα αντιηλιακο  στις μονάδες που ανηκαμε (με αποσπαση πηγαμε στα ΚΑΑΥ) και είμασταν σκέτη πρόκληση!!! :2funny:
Εβλεπα το Διοιηκητη της μονάδας που ανήκα κανονικά με μαγιο και σαγιονάρες σαν καραγκιόζη...και εγω ήμουν με βερμούδα με φραπέ στο χέρι γυαλια ηλίου προβλεπόμενα και αυτό θεωρούνταν κανονική κατασταση!! ένα απ τα καλύτερα διαστήματα της ζωής μου!!!  :rockon: :rockon:
 

arcans4

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
143
Like
1
Πόντοι
1
Υγειονομικό είμαι οπότε λογικά νοσοκόμος θα πάω.
φιλε θα εισαι καλα πιστευω νοσοκομος.απλα θα σε ζαλιζει ο καθε μαλακας καραβανας με τον που θα τον τσιμπαει κανενα κουνουπι.αλλα δεν ξερεις μπορει να εχεις και κανενα τυχερο με καμια γυναικα καραβανα και να τα ξεχασεις ολα.ΗΘΙΚΟΝ ΑΚΜΑΙΟΤΑΤΟΝ και την πεφτεις σε ολες τις καραβανισες εκει.ετσι και αλλιως τον αυγουστο απολυεσε,οι καραβαναδες και το επομενα καλοκαιρια παλι εκει θα ειναι.γενικα να εισαι στα αρχιδια σου.
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
Παιδια πηρα απολυτηριο απο πολεμικη αεροπορια χρωματος πορτοκαλι ενω αλλοι μπλε,ξερει κανεις τι σημαινουν τα χρωματα στο απολυτηριο?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom