Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 145K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 214 74,8%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 72 25,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    286

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Kαλά. Όταν πιάνουν έναν ωρύονται οι συνδικάλες να μη πειράξουν το παιδί κλπ. Κατά τα άλλα προηγουμένως έγραφες ότι " αα δε φταίνε οι συνδικαλιστές κλπ". Τρικυμία εν κρανίω...
για τους πολιτικους λεω ρε χαμενε.....εχουν και οι πολιτικοι συνδικαλιστες που φωναζουν μην πιασουν το παιδι; :jerking:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
ετσι ειναι

πολλες φορες σκεφτομαι πως το κρατος εκανε Αξια την ηλιθιοτητα και εδωσε εξουσια στην φαυλοτητα.

ανθρωποι αγραμματοι να γινονται διευθυντες σε καποια ΔΕΚΟ , ή νεαρα κοριτσια  με απολυτηριο Λυκειου να μπαινουν σε καποια γραμματεια

ενω αλλοι να σπουδαζουν μεχρι τα 30 τους( μεταπτυχιακα , διδακτορικα) και εν τελει να παιρνουν τα @@ μου ...

Αυτη ειναι η δικαιοσυνη

Φίλε μου υπάρχει υποτίθεται ισότητα.
Ο ένας απολαμβάνει μονιμότητα και ο άλλος όχι. Ακυρώνεται η συνταγματική επιταγή?
Τουλάχιστον ο ένας έχει τη σιγουριά της ασφάλειας και ο άλλος το ρίσκο. Τουλάχιστον απολαμβάνει καλύτερη αμοιβή?

ΟΧΙ και ΟΧΙ. Αν επίσης υπαρχει ατιμωρησία στη διαφθορά, και εξουσία μέχρι και στο χέσιμο , πως περιμένεις να πάει τι μπροστά? Με νταβατζή δε πας μπροστά...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
για τους πολιτικους λεω ρε χαμενε.....εχουν και οι πολιτικοι συνδικαλιστες που φωναζουν μην πιασουν το παιδι; :jerking:

Πάω στοίχημα το κατεβατό ΔΕ το διάβασες... απλά είδες ακροθιγώς λίγα στοιχεία... Διάβασέ το και τα ξαναλέμε...
 

Επισκέπτης
εγω διαβαζω καποια οικονομικοτεχνικα στοιχεια που ειναι αδυνατον να διασταυρωθουν
και μαλλον ειναι αποπροσανατολιστικα

χωρις να εχω σπουδασει οικονομικα
πιστευω οτι ενας τροπος να μειωθει η ανεργια ειναι να δημιουργουμε  θεσεις εργασιας, κενες, αντικειμενου (δλδ επι της ουσιας αχρηστες πχ υπευθυνος πρωτοκολλων -δευτεροκολλων κτλ)  τις οποιες να χρηματοδοτουμε μεσω του κρατους με το εγχωριο νομισμα (πχ δραχμη)
οποτε εφοσον εχουμε ολοι δουλεια και καταναλωνουμε τα απεξω, δεν χρειαζεται να παραγουμε τιποτα
οποτε κλεινουμε εργοστασια , βιομηχανιες και οτιδηποτε ειναι ουσιαστικα παραγωγικο.

υγ: το θεμα με ενδιαφερει και σε προσωπικο επιπεδο τον τελευταιο καιρο
γιατι εχω μπλεξει σαν ηρωας του Καφκα στα γραφειοκρατικα γραναζια καποιου "Πυργου"
στα οποια αδυνατω να βρω ενα εγγενες νοημα της χρησιμοτητας τους

Περίεργο που δεν βρίσκεις το νόημα της χρησιμότητάς τους.
Είναι η επαγγελματική , οικονομική , πνευματική και ίσως και φυσική σου εξόντωση.
Κάθε ένας λιγότερος πολέμιος (ή μη θαυμαστής) του μοντέλου του κρατισμού,
βοηθά τη διατήρηση του συστήματος και αποτρέπει κάθε απόπειρα ανατροπής του.

Αν σε εξοντώσουν επαγγελματικά , καταστραφείς , πτωχεύσεις, το κλείσεις,
κάνεις αναστολή/παύση και πει το παιδί σου
"ο πατέρας μου ήταν μαλάκας, εγώ θα πάω να γίνω καθηγητής της ΟΛΜΕ"
έχουν πετύχει το σκοπό τους.ΈΧΟΥΝ ΘΡΙΑΜΒΕΥΣΕΙ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ρε μαλάκες οι ΔΥ σας φταίνε ε;

4 μέρες προσπαθούμε να μάθουμε ΠΟΙΟ ΑΡΧΙΔΙ έβγαλε 1 μύριο στο εξωτερικό ότα ν βούιζε ο τόπος για χρεοκοπία....
και βγήκε ο μαλακοπίτουρας ο περί ευθυνης υπουργών και τι μας είπε;
εάν κρίνουμε ότι δεν πρέπει να σας το πούμε δε θα σας το πούμε.
ΔΕ γαμιέστε.

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
ρε μαλάκες οι ΔΥ σας φταίνε ε;

4 μέρες προσπαθούμε να μάθουμε ΠΟΙΟ ΑΡΧΙΔΙ έβγαλε 1 μύριο στο εξωτερικό ότα ν βούιζε ο τόπος για χρεοκοπία....
και βγήκε ο μαλακοπίτουρας ο περί ευθυνης υπουργών και τι μας είπε;
εάν κρίνουμε ότι δεν πρέπει να σας το πούμε δε θα σας το πούμε.
ΔΕ γαμιέστε.

Προφανώς κάποιο ΔΥ τον έβαλαν εκεί με ανταλλάγματα...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
ετσι ειναι

πολλες φορες σκεφτομαι πως το κρατος εκανε Αξια την ηλιθιοτητα και εδωσε εξουσια στην φαυλοτητα.

ανθρωποι αγραμματοι να γινονται διευθυντες σε καποια ΔΕΚΟ , ή νεαρα κοριτσια  με απολυτηριο Λυκειου να μπαινουν σε καποια γραμματεια

ενω αλλοι να σπουδαζουν μεχρι τα 30 τους( μεταπτυχιακα , διδακτορικα) και εν τελει να παιρνουν τα @@ μου ...

Αυτη ειναι η δικαιοσυνη
κλασικη ελληνικη κλαψομουνιαση....ρε φιλε αμα εχεις διδακτορικο και δυο πτυχια και συ δημοσιο ορεγεσαι καταβαθος; :think:ορεγεσαι την απαξιωση του 3 και 60....ανοιξε τα φτερα σου στον ιδιωτικο τομεα.....τι καθεσαι και συγκρινεσαι με την γραμματεα την αγραμματη;αυτη οπου μπορεσε βολευτηκε......

α σορι ξεχασα....δεν υπαρχει και πολυς ιδιωτικος τομεας στην ελλαδα και αν υπαρχει δεν πληρωνει καλα.....ενω ο δημοσιος ειναι τουλαχιστον στανταρ λεφτα και λιγη δουλεια ε;καλο το δημοσιο αμα εισαι μεσα.....το λοιδωρουμε μονο αμα δεν μπορουμε να το πιασουμε και να πιασουμε την καλη :grin:

γιαυτο λεω το θεμα δημοσιο στην ελλαδα το εχετε αναγαγει σε τρολει....οσοι ειναι μεσα λενε παμε να φυγουμε και οσοι μειναν απεξω λενε σπρωξτε λιγο να ανεβουμε ρε παιδια.....
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Φίλε μου υπάρχει υποτίθεται ισότητα.
Ο ένας απολαμβάνει μονιμότητα και ο άλλος όχι. Ακυρώνεται η συνταγματική επιταγή?
Τουλάχιστον ο ένας έχει τη σιγουριά της ασφάλειας και ο άλλος το ρίσκο. Τουλάχιστον απολαμβάνει καλύτερη αμοιβή?

ΟΧΙ και ΟΧΙ. Αν επίσης υπαρχει ατιμωρησία στη διαφθορά, και εξουσία μέχρι και στο χέσιμο , πως περιμένεις να πάει τι μπροστά? Με νταβατζή δε πας μπροστά...
ετσι ειναι,
αστα οσο τα σκεφτομαι φορτιζομαι συναισθηματικα και μου μπαινουν ιδεες να παω απο βδομαδα στους δημοσιους υπαλληλους που με ταλαιπωρουν, να τους ριξω τιποτα ευχες για την οικογενεια τους ,
για να αισθανθω καλυτερα ρε αδερφε...!

Περίεργο που δεν βρίσκεις το νόημα της χρησιμότητάς τους.
Είναι η επαγγελματική , οικονομική , πνευματική και ίσως και φυσική σου εξόντωση.
Κάθε ένας λιγότερος πολέμιος (ή μη θαυμαστής) του μοντέλου του κρατισμού,
βοηθά τη διατήρηση του συστήματος και αποτρέπει κάθε απόπειρα ανατροπής του.

Αν σε εξοντώσουν επαγγελματικά , καταστραφείς , πτωχεύσεις, το κλείσεις,
κάνεις αναστολή/παύση και πει το παιδί σου
"ο πατέρας μου ήταν μαλάκας, εγώ θα πάω να γίνω καθηγητής της ΟΛΜΕ"
έχουν πετύχει το σκοπό τους.ΈΧΟΥΝ ΘΡΙΑΜΒΕΥΕΣΕΙ.
Ευγε , δεν εχω λογια
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μεταρρύθμιση Μειζί στην Ιαπωνία. Ή Ντενγκ Ξιαο Πινγκ στην Κίνα του 1978...
ποιά Ιαπωνία ρε παπάρα;
αυτή που κοιμούνται 5 άτομα σε 30 τετραγωνικά και δουλεύουν 12ώρα;
ποιά Κίνα ρε παπαρα;
αυτή που πετάνε τα κορίτσια στα σκουπίδια γιατί δε μπορούν να εργαστούν για 3 δολλάρια το μήνα;
δε γαμιέστε δις;
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
κλασικη ελληνικη κλαψομουνιαση....ρε φιλε αμα εχεις διδακτορικο και δυο πτυχια και συ δημοσιο ορεγεσαι καταβαθος; :think:ορεγεσαι την απαξιωση του 3 και 60....ανοιξε τα φτερα σου στον ιδιωτικο τομεα.....τι καθεσαι και συγκρινεσαι με την γραμματεα την αγραμματη;αυτη οπου μπορεσε βολευτηκε......

α σορι ξεχασα....δεν υπαρχει και πολυς ιδιωτικος τομεας στην ελλαδα και αν υπαρχει δεν πληρωνει καλα.....ενω ο δημοσιος ειναι τουλαχιστον στανταρ λεφτα και λιγη δουλεια ε;καλο το δημοσιο αμα εισαι μεσα.....το λοιδωρουμε μονο αμα δεν μπορουμε να το πιασουμε και να πιασουμε την καλη :grin:

γιαυτο λεω το θεμα δημοσιο στην ελλαδα το εχετε αναγαγει σε τρολει....οσοι ειναι μεσα λενε παμε να φυγουμε και οσοι μειναν απεξω λενε σπρωξτε λιγο να ανεβουμε ρε παιδια.....
κανεις λαθος

δουλεια στο δημοσιο δεν καταδεχομαι να κανω , οι αξιες μου δεν το επιτρεπουν και σου μιλαω απολυτα ειλικρινα , απλα εκνευριζομαι με την αδικια

ειμαι της ιδιωτικης πρωτοβουλιας , δεν εμπιστευομαι το κρατος
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
ποιά Ιαπωνία ρε παπάρα;
αυτή που κοιμούνται 5 άτομα σε 30 τετραγωνικά και δουλεύουν 12ώρα;
ποιά Κίνα ρε παπαρα;
αυτή που πετάνε τα κορίτσια στα σκουπίδια γιατί δε μπορούν να εργαστούν για 3 δολλάρια το μήνα;
δε γαμιέστε δις;

Αν δες θες να γίνεις Ιαπωνία, μπορείς να γίνεις και Σομαλία ή Κογκό . Διαλέγεις και παίρνεις
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
κλασικη ελληνικη κλαψομουνιαση....ρε φιλε αμα εχεις διδακτορικο και δυο πτυχια και συ δημοσιο ορεγεσαι καταβαθος; :think:ορεγεσαι την απαξιωση του 3 και 60....ανοιξε τα φτερα σου στον ιδιωτικο τομεα.....τι καθεσαι και συγκρινεσαι με την γραμματεα την αγραμματη;αυτη οπου μπορεσε βολευτηκε......

α σορι ξεχασα....δεν υπαρχει και πολυς ιδιωτικος τομεας στην ελλαδα και αν υπαρχει δεν πληρωνει καλα.....ενω ο δημοσιος ειναι τουλαχιστον στανταρ λεφτα και λιγη δουλεια ε;καλο το δημοσιο αμα εισαι μεσα.....το λοιδωρουμε μονο αμα δεν μπορουμε να το πιασουμε και να πιασουμε την καλη :grin:

γιαυτο λεω το θεμα δημοσιο στην ελλαδα το εχετε αναγαγει σε τρολει....οσοι ειναι μεσα λενε παμε να φυγουμε και οσοι μειναν απεξω λενε σπρωξτε λιγο να ανεβουμε ρε παιδια.....


Oχι ακριβώς. Ίδιες συνθήκες για όλους και ελάφρυνση για τον ιδιωτικό τομέα... Ξεκάθαρα πράγματα
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
και γιατί να μη θέλω να γίνω νορβηγία ρε παπάρα;
σου γαμώ το βάζελό σου.

Λέω ότι απαιτείτει ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑΣ του Μειζι. Για το αποτέλεσμα το συζητάμε.

 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
κανεις λαθος

δουλεια στο δημοσιο δεν καταδεχομαι να κανω , οι αξιες μου δεν το επιτρεπουν και σου μιλαω απολυτα ειλικρινα , απλα εκνευριζομαι με την αδικια

ειμαι της ιδιωτικης πρωτοβουλιας , δεν εμπιστευομαι το κρατος
καμια αδικια μαν....το δημοσιο ειναι για καταθλιπτικους,ανικανους,τεμπεληδες,αχρηστους και βλακες απο γεννησιμιου τους εξ ορισμου

οι εξυπνοι πανε ιδιωτικο τομεα οπου οι επιδοσεις τους και τα προσοντα τους γινοντας απολυτως αξιοποιησιμα
και προοδευουν χαρη στο κινητρο παραγωγικοτητας και αξιοσυνης.......

μην αναλωνεσαι και μην ασχολεισαι με υπανθρωπους που πηγαν να πιασουν δουλεια στο κακο δημοσιο....

και μην ξεχασεις να μπουγελωσεις τον κακο υπαλληλο που σε ταλαιπωρει αδικα.....φαινεται καποιον περιεργο νομο που ψηφισαν πολιτικοι θα εφαρμοζει ο μαλακας με συνεπεια.....δεν εξηγειται αλλιως.....κακως βεβαια επρεπε να πραττει κατα συνειδηση.....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Λέω ότι απαιτείτει ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑΣ του Μειζι. Για το αποτέλεσμα το συζητάμε.
σας γαμάω τις μεταρρυθμίσεις.
όχι άλλες μεταρρυθμίσεις
όχι αλλα σωσίματα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
καμια αδικια μαν....το δημοσιο ειναι για καταθλιπτικους,ανικανους,τεμπεληδες,αχρηστους και βλακες απο γεννησιμιου τους εξ ορισμου

οι εξυπνοι πανε ιδιωτικο τομεα οπου οι επιδοσεις τους και τα προσοντα τους γινοντας απολυτως αξιοποιησιμα
και προοδευουν χαρη στο κινητρο παραγωγικοτητας και αξιοσυνης.......

μην αναλωνεσαι και μην ασχολεισαι με υπανθρωπους που πηγαν να πιασουν δουλεια στο κακο δημοσιο....

και μην ξεχασεις να μπουγελωσεις τον κακο υπαλληλο που σε ταλαιπωρει αδικα.....φαινεται καποιον περιεργο νομο που ψηφισαν πολιτικοι θα εφαρμοζει ο μαλακας με συνεπεια.....δεν εξηγειται αλλιως.....κακως βεβαια επρεπε να πραττει κατα συνειδηση.....


Οι πολιτικοί για παράδειγμα έχουν βγάλει νόμους για φακελάκια, γρηγορόσημα κλπ.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
σας γαμάω τις μεταρρυθμίσεις.
όχι άλλες μεταρρυθμίσεις
τι αλλο θα εφευρουν οι πουστηδες μετα τον απριλη ;

ειχαμε εκσυγχρονισμο,επανιδρυση,απογραφες.... :jerking:αιντε να δουμε ποια καινουρια λεξη της ελληνικης γλωσσας θα διακορευσουν παλι.......
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Οι πολιτικοί για παράδειγμα έχουν βγάλει νόμους για φακελάκια, γρηγορόσημα κλπ.
τον ταλαιπωρει ειπε μαν..... :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:αν επαιρνε φακελακι δεν θα τον ταλαιπωρουσε.....θα χε γινει η δουλεια του........ ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom