Νέα

Περι αγαλματος Βασιλεως Κων/νου.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 301
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια η γνωμη σας για το αγαλμα στο Πεδιο του Αρεως?

  • Να παραμεινει ως εχει (ψωμι, ελια & Κωτσο Βασιλια).

    Ψήφοι: 43 56,6%
  • Να ξηλωθει οπως ξεκουμπιστηκαν οι Γλυξμπουργκ

    Ψήφοι: 28 36,8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 6,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    76

Επισκέπτης
Επειδη γραφτηκαν πολλα για το μισθο του Προεδρου της Δημοκρατιας, ειχα ακουσει στις ειδησεις και σε δυο καναλια μαλιστα, οτι ειναι λιγο υψηλοτερος απο τον αντιστοιχο της Γαλλιας και τυγχανει να ειναι ο υψηλοτερος στην Ευρωπη. Γυρω στις 20.000Ε ειναι.
Το θεμα ειναι οτι δε φτωχαινει η Ελλαδα ουτε απο βασιλιαδες ουτε απο τον Προεδρο. Αλλου ειναι το προμπλεμ.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Ημαρτον το ειδαμε και αυτο.Ο κατα συνειδησην αεργος ανεργος και επιδοτουμενος και συντηρουμενος απο τη γιαγια του να πιανει στο στομα του τον Βασιλια. Βγαλε εσυ ενα μεροκαματο λεβεντη μου και μετα ελα να ρωτησεις τι δουλεια εκανε ο Κωνσταντινος

εχω βγαλει αρκετα μεροκαμματα γιατι εχω 1509 ενσημα δε μας απαντας
1ον ο κωνσταντινος απο που ειχε το δικαιωμα να ειναι βασιλιας αρχηγος κρατους η με οποιο αξιωμα θες
    απο ποιον κριθηκε ικανος??? πηρε κανα ψηφο η μπα
2ον με τη χρηματα ζει μεχρι και σημερα????

 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
εχω βγαλει αρκετα μεροκαμματα γιατι εχω 1509 ενσημα δε μας απαντας
1ον ο κωνσταντινος απο που ειχε το δικαιωμα να ειναι βασιλιας αρχηγος κρατους η με οποιο αξιωμα θες
    απο ποιον κριθηκε ικανος??? πηρε κανα ψηφο η μπα
2ον με τη χρηματα ζει μεχρι και σημερα????
δεν ειναι πολλα 5 χρονια εργασιας τυπε
ενας βασιλιας εχει κληρονομικο δικαιωμα τυπε
ζει φτωχα και ταπεινα και το ιδρυμα του βοηθαει εκατονταδες φτωχους ελληνες
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
1ον ο κωνσταντινος απο που ειχε το δικαιωμα να ειναι βασιλιας αρχηγος κρατους η με οποιο αξιωμα θες
    απο ποιον κριθηκε ικανος??? πηρε κανα ψηφο η μπα


ὡς ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ γῆς·
 

Επισκέπτης
χιποακι:

1) Κανενας Βασιλιας δεν ψηφιζεται (τωρα αν υπαρχει καποια εξαιρεση, πειτε τη, δε γνωριζω).
2) Κληρονομια εχω κι εγω ο ξεβρακωτος, ποσο μαλλον αυτοι. Εδω μωρε η Κανελλη μενει Εκαλη, καπνιζει τσιγαρο, τωρα τι μας λες?
3) Κανενας Βασιλιας δεν παρεδωσε εξουσια σε γαμιαδες (μνημονια, πατρικη γη), ουτε ειπε ευχαριστω σε αλλους γαμιαδες (Αμερικλανους).

Αν λοιπον η Βασιλεια εβλαψε την Ελλαδα, μεγαλο παιδι εισαι, κρινε!
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376

URL]]
 

Επισκέπτης
Παντως τη λεωφορο Βασιλεως Κων/νου (εν Καλαμαις) τη μετονομασαν εις Γρηγορη Λαμπρακη πριν χρονια. Αν δεν απατωμαι ο Μπενος του τεως ΠΑΣΟΚ (γιατι παει για ψοφο το αποκομμα) ηταν ο εμπνευστης.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
χιποακι:

1) Κανενας Βασιλιας δεν ψηφιζεται (τωρα αν υπαρχει καποια εξαιρεση, πειτε τη, δε γνωριζω).
2) Κληρονομια εχω κι εγω ο ξεβρακωτος, ποσο μαλλον αυτοι. Εδω μωρε η Κανελλη μενει Εκαλη, καπνιζει τσιγαρο, τωρα τι μας λες?
3) Κανενας Βασιλιας δεν παρεδωσε εξουσια σε γαμιαδες (μνημονια, πατρικη γη), ουτε ειπε ευχαριστω σε αλλους γαμιαδες (Αμερικλανους).

Αν λοιπον η Βασιλεια εβλαψε την Ελλαδα, μεγαλο παιδι εισαι, κρινε!

και γι αυτο δεν πρεπει να υφιστατε ο ορος βασιλειας
εσυ εχεις κληρονομια σε ακινητη περιουσια δηλαδη σπιτια αυτοκινητα χρηματα και ουτο καθ εξεις δεν εχεις σε αξιωματα πχ ο πατερας σου ηταν δημοσιος υπαλληλος αρα και εσυ θα εισαι δημοσιος υπαλληλος η πατερας σου ηταν προεδρος της δηοκρατιας αρα και εσυ θα εισαι προεδρος της δημοκρατιας
και για το που και για το τι παρεδωσε στην εξουσια ασε γιατι οι βασιλεις στην ελλαδα αν εχεις διαβασει και υποτακτικοι ηταν και αν δεν γουσταραν επαυαν πρωθυπουργους και γλυφτες ηταν μην ξεχνας επι βενιζελο ο ανενδοτος αγων και ο Α παγκοσμιος πολεμος επειδη ο βασιλειας ηταν γερμανοφιλος και ηθελε να κρατησει τη χωρα σε ουδετεροτητα μερικα προχειρα που μου ερχοντε στο μυαλο για να μην μιλησουμε και για βαλκανικους πολεμους το τι πουστιες εριχναν στο βενιζελο ασε μην το προχωρας
α και η κανελλη για να ειναι εκει που ειναι πρεπει να συλεξει καποιους ψηφους καθε εκλογες πρεπει καποιοι να την ψηφησουν ο βασιλειας απλα καθοταν και εξυνε τα αρχιδια του

αληθεια το τατοι με τι χρηματα εγινε???? η βουλη ???(παλατι του οθωνα) ο βασιλικος κηπος????( που δεν αφηναν πολιτες να πουν να τον δουν) το πρωσωπικο που τους εξυπηρετουσε??? με ποιανου τα χρηματα το εκανε????
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
και γι αυτο δεν πρεπει να υφιστατε ο ορος βασιλειας
εσυ εχεις κληρονομια σε ακινητη περιουσια δηλαδη σπιτια αυτοκινητα χρηματα και ουτο καθ εξεις δεν εχεις σε αξιωματα πχ ο πατερας σου ηταν δημοσιος υπαλληλος αρα και εσυ θα εισαι δημοσιος υπαλληλος η πατερας σου ηταν προεδρος της δηοκρατιας αρα και εσυ θα εισαι προεδρος της δημοκρατιας
και για το που και για το τι παρεδωσε στην εξουσια ασε γιατι οι βασιλεις στην ελλαδα αν εχεις διαβασει και υποτακτικοι ηταν και αν δεν γουσταραν επαυαν πρωθυπουργους και γλυφτες ηταν μην ξεχνας επι βενιζελο ο ανενδοτος αγων και ο Α παγκοσμιος πολεμος επειδη ο βασιλειας ηταν γερμανοφιλος και ηθελε να κρατησει τη χωρα σε ουδετεροτητα μερικα προχειρα που μου ερχοντε στο μυαλο για να μην μιλησουμε και για βαλκανικους πολεμους το τι πουστιες εριχναν στο βενιζελο ασε μην το προχωρας
α και η κανελλη για να ειναι εκει που ειναι πρεπει να συλεξει καποιους ψηφους καθε εκλογες πρεπει καποιοι να την ψηφησουν ο βασιλειας απλα καθοταν και εξυνε τα αρχιδια του

αληθεια το τατοι με τι χρηματα εγινε???? η βουλη ???(παλατι του οθωνα) ο βασιλικος κηπος????( που δεν αφηναν πολιτες να πουν να τον δουν) το πρωσωπικο που τους εξυπηρετουσε??? με ποιανου τα χρηματα το εκανε????
τα ιονια νησια πως ηρθαν αμαχητι στην ελλαδα, χωρις να υδρωσει ενας ελληνας φανταρος????
ξες κανενα αναλογο δωρο να εφερε στην χωρα προθυπουργος ή προεδρος απλως και μονο επειδη ψηφιστηκε αρχηγος κρατους???
η μεγαλη βρεττανια πως προεκυψε μετα απο αιματηρους πολεμους χαρη σε ενα βασιλικο γαμο σκωτων και αγγλων???
ορισμενες φορες ειναι καλυτερη η μοναρχια διοτι με διπλωματια που δεν μπορει να υπαρξει επι δημοκρατιας επιτυγχανεται ειρηνη , απελευθερωση εδαφων, ισχυρες συμμαχιες που ενας ανωτατος αρχων που σημερα ειναι και αυριο δεν ειναι, δεν μπορει να εγγυηθει.
 

Επισκέπτης
χιποακι θετεις πολλα θεματα, ενα - ενα βρε αδελφε....
Ανεφερες για το Βασιλικο Κηπο. Ωραια εγινε με τα χρηματα των φορολογουμενων. Τι σε χαλαει, το πρασινο στο Κεντρο της Αθηνας?
Το Πεδιο του Αρεως σε ενοχλει?
Η θες να βλεπεις τις κουραδες στα πεζοδρομια?
Για περασε Κυψελη που ειμαι εγω.
Περνουσα μετα απο χρονια στο Πεδιο του Αρεως, τι χαλια ειδα. Επι Βασιλειας εβλεπες τετοια αισχη σε δημοσιους χωρους?
Μηπως θελουμε κλωτσιες ολοι μας, μπας και στρωσουμε?
 

evaguelo

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2012
Μηνύματα
26
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Ο κόσμος τελικά παραμένει εκατό χρόνια πίσω!Όντως είναι πολύ σοβαρό θέμα το άγαλμα του τέως βασιλιά Γλύξμπουργκ.Αν είναι να βοοηθήσω και γω οικονομικά(με ότι μου έχει απομείνει)αλλά και ηθικά για να παραμείνει το άγαλμα του Γλύξμπουργκ!Ότι του κατεβαίνει του καθένα το γράφει και μετά μιλάμε για κρίση.Η μόνη κρίση είναι στο μυαλό μας.Αυτή είναι η Ελλάδα όπως λέει κ'ένα συγκρότημα η χώρα της...
 

Επισκέπτης
Τοτε να γκρεμισουμε τον Παρθενωνα?
Τις Μυκηνες, τους Δελφους...
Η Αγια Σοφια αστηνε ανηκει αλλου.
Μπα κι αυτα τα εργα, με κοπο και χρημα των τοτε απλων ανθρωπων φτιαχτηκαν. Βασιλεις ειχαν πανω στο κεφαλι τους. Και μετα απο τοσους αιωνες υπαρχουν ακομη τα μεγαλουργηματα αυτα για να μας δειξουν οτι αφησαν εργο καποιοι.
Οι γενιες μας τι θα αφησουν??
Χρεη, κατουρλιλα στους καδους της Φυλης και κουραδες στο Μεταξουργειο.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Ο Τσιπρας που εχει δουλεψει ρε Ηιπποακι?

και ξερεις ποια ειναι η διαφορα οτι ο τσιπρας παιρνει καποιες ψηφους για να ειναι ακει που ειναι σε αντιθεση με το βασιλια οπου δεν κανει τιποτσ για να ειναι αυτο που ειναι σε αντιθεση ετρωγε απο τα χρηματα του ελληνα χωρις να κανει τιποτε
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
χιποακι θετεις πολλα θεματα, ενα - ενα βρε αδελφε....
Ανεφερες για το Βασιλικο Κηπο. Ωραια εγινε με τα χρηματα των φορολογουμενων. Τι σε χαλαει, το πρασινο στο Κεντρο της Αθηνας?
Το Πεδιο του Αρεως σε ενοχλει?
Η θες να βλεπεις τις κουραδες στα πεζοδρομια?
Για περασε Κυψελη που ειμαι εγω.
Περνουσα μετα απο χρονια στο Πεδιο του Αρεως, τι χαλια ειδα. Επι Βασιλειας εβλεπες τετοια αισχη σε δημοσιους χωρους?
Μηπως θελουμε κλωτσιες ολοι μας, μπας και στρωσουμε?

δεν με χαλαει που εγινε ο βασιλικος κηπος με χρηματα των ελληνων με χαλαει που δεν μπορουσε κανενας να τον χρηιμοποιεισει για 40 χρονια περιπου απο οταν φτιαχτηκε γιατι τον χρησιμοποιουσαν μονο οι βασιλεις
οπως ε χαλαει που 1 οικογενεια ζουσε σε ενα κτιριο που εφτιαξαν οι ελληνες με δικα τους χρηματα (σημερα βουλη των ελληνων) ενω ο λαος πεινουσε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom