Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Ξεκινήσαμε στις 220.000, έπεσε αμέσως αμέσως στα 210.000. Μετά όμως δεν έπεφτε ένα 5000 ακόμα (σημειωτέον πως είχε πολύ περιθώριο για διαπραγμάτευση).Το διαμέρισμα όπως τα περισσότερα στην πολυκατοικία που έχτισε είναι απούλητα :-)))))) Αααααα και το σημαντικότερο. Τα λεφτά ήταν μετρητοίς. Τελικά βρήκα πολύ φθηνότερο στην περιοχή, 10ετίας (σαν καινούριο) με 160.000 :-)))))) Εεεεεεετσι.
Αλλο 10ετων και αλλο καινουργιο....
Τεσπα ομως ....
Αφου βολευτικες εκει μεγεια σου και καλοριζικο !!!!!


Ποσα τμ και σε τι οροφο ?
 

vizouvios

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
757
Like
2
Πόντοι
6
Οι παλιότεροι.
Οι νέοι έχουν πιάσει τα βουνά  :cheesy:


μιλαμε παντα για ''κατασκευαστες''  οχι ''πρωην φουρναρης - νυν κατασκευαστης '', οποτε και η νεοι εχουν λεφτα απο τον μπαμπακα ......


ετσι και αλλιως η πραγματικη ''κατασκευαστες''  εχουν αποσυρθει απο το 2007 -2008 απο τιν αγορα  ;) , και εαν μιλησης μαζι τους , σου λενε οτι θα ασχοληθουν παλι το 13-14  :grin:


 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Τι  :thumbsup: :cool2: ρε Δημήτρη?  :grin:
Τόσο σίγουρος είσαι κι εσυ ότι δεν μπορεί να βγάλει πιστοποιητικο?  :2funny:
Πιστοποιητικο για να βγαλει ενα παλαιο ακινητο θα πρεπει πρωτα αυτος που το εχει να το εχει φτιαξει οπου χρειαζεται ....
Και τα παλαια θελουν πολλες προσθηκες.....
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Πιστοποιητικο για να βγαλει ενα παλαιο ακινητο θα πρεπει πρωτα αυτος που το εχει να το εχει φτιαξει οπου χρειαζεται ....
Και τα παλαια θελουν πολλες προσθηκες.....

E, κοίτα, αν είναι καμιά παράγκα αυθαίρετη με τσίγκους, ασφαλώς και δεν μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό  :grin:
Οποιοδήποτε άλλο σπίτι βγάζει.
Η βαθμολογία που θα πάρεις είναι το ζητούμενο.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Αυξηση στις επισφαλειες των τραπεζων πιστευω οτι θα ανακοινωθει φετος...

Συμφωνα με δημοσιευμα του επενδυτη, τα στεγαστικα δανεια απο τα πιο ασφαλη που ηταν
με ποσοστο επισφαλειας 2-3% μεχρι το 2007, θα γινουν απο τα πιο ανασφαλη, εκτιμαται οτι το 2011 θα πανε στο 9+%
Απλα οι τραπεζες δεν το ανακοινωνουν ακομη για ευνοειτους λογους..... (χρηματιστηριο κτλ)

Η οικοδομη σημειωνει εκ νεου πτωση με πολλες κατασκευαστικες να κλεινουν η μια πισω απο την αλλη
Σε λιγο θα αρχισει και μια πρωτογνωρη πτωση και στα ενοικια, καθως οι ενοικιαστες εχουν χασει ηδη μερος απο τα εισοδηματα τους, μεσω των μειωσεων και περικοπων σε μισθους και συνταξεις καθως και επιδοματων....

Εγω κανω τον σταυρο μου που δεν μπηκα στην διαδικασια να παρω δανειο, για αγορα ακινητου
αν και ψηνομουν, τελικα επικρατησε η φωνη της λογικης η οποια και βγηκε αληθινη !!!!!!

Τελικα δεν αξιζει να αγοραζεις ακινητο ...... ειδικα την σημερον εποχη !!!!!
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Ολο και πιο πολλοι δανειοληπτες αρχιζουν να μην ειναι συνεπεις στις δοσεις του δανειου τους
και οι επισφαλειες ανεβαινουν συνεχως....

Οσοι εχετε μετοχες καλο ειναι να εισαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι στον τομεα των τραπεζων
διοτι συμφωνα με τον επενδυτη θα ανακοινωθουν πραγματα και θαυματα....
 

averkios

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
412
Like
63
Πόντοι
1
Γνωρίζει κανείς την αγορά της Θεσσαλονικης, καποιοι λένε για πτωση την τελευταια διετία 15% ,υπαρχουνε πολλα απουλητα η καποια που εχουν μεινει χωρις να υπαρχει πιθανοτητα να τελειωσουν;
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.116
Like
11.341
Πόντοι
2.606
μιλαμε παντα για ''κατασκευαστες''  οχι ''πρωην φουρναρης - νυν κατασκευαστης '', οποτε και η νεοι εχουν λεφτα απο τον μπαμπακα ......


ετσι και αλλιως η πραγματικη ''κατασκευαστες''  εχουν αποσυρθει απο το 2007 -2008 απο τιν αγορα  ;) , και εαν μιλησης μαζι τους , σου λενε οτι θα ασχοληθουν παλι το 13-14  :grin:
ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ!ΜΕΤΑ ΤΟ 15 και βλεπουμε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ!ΜΕΤΑ ΤΟ 15 και βλεπουμε.
πίπες....
είναι τόση η υπερκάλυψη με νεόδμητα, τόση η φυγή ελλήνων και μεταναστών οικονομικά ενεργών στο εξωτερικό, τόση η υπερπροσφορά των κτισμάτων και με τέτοια φορολογική κατάσταση η αγορά θα ανοίξει πάλι απο το 2020 και μετά.
μόνη ελπίδα οι αναπλάσεις στο κέντρο που ενδέχεται να δημιουργήσουν κάποια κίνηση αλλα και αυτή θα την τραβήξουν μόνο οι εκλεκτές και μεγάλες κατασκευαστικές.

η εποχή θυμίζει την Ελλάδα του 70-80 στον κατασκευαστικό.
πίκρα, πείνα και ανέχεια.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
αλλιως μου τα χαν πει οι παλιοι για εκεινες τις εποχες, αλλα μάλλον ξερεις περσότερα.

εδώ είσαι υπέρ του ΓΑΠ σήμερα που τα βλέπεις και ιδίοις όμμασι.........
τι να λέμε τώρα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
η εποχή θυμίζει την Ελλάδα του 70-80 στον κατασκευαστικό.
πίκρα, πείνα και ανέχεια.

λες εεε???/

πως εγω έχω την εντύπωση ότι στην δεκαετία αυτή υπήρξε οικοδομικός οργασμός σε όλη την Ελλάδα? Ειδικά στην επαρχία γινόταν της τρελλής και τα διαμερίσματα πουλιώντουσαν από τα σχέδια με κύριο μοχλό αγοράς τους έλληνες μετανάστες...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
να μου πεις κι αλλα για την περίοδο 70-80 οσον αφορα τους κατασκευαστες να μαθαινω

να ρωτήσεις τον πατέρα σου εκεί που σε έβαλε να σπουδάσεις για να έχεις μέλλον.
εμένα όταν έπρεπε με έστειλε αλλού.....


συνοπτικά για να ξεκαθαρίσει και η μαλακία... οι κατασκευές είχαν άνθιση επί καραμανλή επί 50 60 όταν και υπήρξε εκρηξη της αστυφιλίας.
επί χούντας τρωγαν οι δικοί μας, μετά το 74 έπεσε περονόσπορος για καμμιά δεκαπενταριά χρόνια και μετά το 90 άρχισε η κούρσα ειδικά τα 10 χρόνια πριν τους Ολυμπιακούς.
τώρα άρχισε η πείνα πάλι......
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
να ρωτήσεις τον πατέρα σου εκεί που σε έβαλε να σπουδάσεις για να έχεις μέλλον.
εμένα όταν έπρεπε με έστειλε αλλού.....


συνοπτικά για να ξεκαθαρίσει και η μαλακία... οι κατασκευές είχαν άνθιση επί καραμανλή επί 50 60 όταν και υπήρξε εκρηξη της αστυφιλίας.
επί χούντας τρωγαν οι δικοί μας, μετά το 74 έπεσε περονόσπορος για καμμιά δεκαπενταριά χρόνια και μετά το 90 άρχισε η κούρσα ειδικά τα 10 χρόνια πριν τους Ολυμπιακούς.
τώρα άρχισε η πείνα πάλι......

μη ζοριζεσαι καλο μου οταν παραδιδεις μαθηματα. Χαλαρωσε για να χει μεταδοτικοτητα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
λες εεε???/

πως εγω έχω την εντύπωση ότι στην δεκαετία αυτή υπήρξε οικοδομικός οργασμός σε όλη την Ελλάδα? Ειδικά στην επαρχία γινόταν της τρελλής και τα διαμερίσματα πουλιώντουσαν από τα σχέδια με κύριο μοχλό αγοράς τους έλληνες μετανάστες...

ναι πάρτυ γινόταν στην επαρχία..... η μισή ελλαδα ήταν σε ακτίνα 40 χιλιομέτρων και σε όλη την υπόλοιπη ελλάδα είχαν εξορμήσει όλες οι μεγαλοκατασκευαστικές (που δεν υπάρχαν κιόλας) να κονομήσουν απο την αγροτιά.......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
μη ζοριζεσαι καλο μου οταν παραδιδεις μαθηματα. Χαλαρωσε για να χει μεταδοτικοτητα.
αλλοι ζορίζονται στον κλαδο........
εγώ τι είχα τι εχασα......

φαντάζομαι εχοντας εξασφαλίσει το μέλλον σου στις κατασκευές την επόμενη δεκαετία ασχολείσαι με το τι γινόταν το 70-80.......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom