Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Η αγορα των ακινητων παντως αυτη την στιγμη κινειται απο φοβισμενους για τις καταθεσεις τους στις τραπεζες πολιτες.
Βλεπουν δελτιο ειδησεων το βραδυ και τα κανουν πανω τους.  :2funny:  (για γελια ή για κλαματα ειναι?  :-)

Και για τα δυο.....

απο την σκυλα στην χαρυβδη
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.658
Like
528
Πόντοι
36
δεν ειναι τα δελτια ειδησεων που θα οδηγησουν τα διαμ/τα εντος του λεκανοπεδιου αττικης να αρχισουν να γινονται ασυμφορα, κ τους κατοχους τους να βλεπουν να χανουν χρηματα προσπαθωντας να τα διατηρησουν.
ειναι η χαμηλη ζητηση για ενοικια (κυριως δε για γειτονιες του ευρυτερου κεντρου της αθηνας), τα τεκμηρια απο την κατοχη τους, τα μεγαλα κοστη συντηρησης κ επισκευης, η χαμηλη προοπτικη αξιας τους, η υψηλη φορολογηση των ενοικιων, σε συνδυασμο δε με την ελλειψη φερεγγυοτητας απο την πλευρα των ενοικιστων που μπορουν να φεσωσουν νοικια 6 μηνων κ να εξαφανιστουν, αλλα κ την πληθωρα (περαν πια των αναγκων του πληθυσμου) των υπαρχουσων κατοικιων...
μεταξυ κ αλλων παραγοντων, που ειμαι σιγουρος ολοι σας μπορειτε επισης να σκεφτειτε.
 

ari1973

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.879
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
16
οσο μπορουνε οι κατασκευαστες να μην διαθετουν (πουλανε) τα διαμερισματα τους και να μην πληρωνουν φορο,δηλαδη 5 χρονια, μην περιμενετε πτωση της αγορας.οι καλοι κατασκευαστες πουλανε ακομα απλα εχουν κοψει ρυθμους...και αυτοι που πρεπει να πουλησουν πουλανε ενα διαμερισμα αντι για 300 χιλ 200 χιλ ευρω και παλι οκ ειναι...αν ειναι να χεις γνωστο να πας να το χτυπησεις αυτο δεν χρειαζεται παζαρι...μιλαμε για κριση και πουλιουνται τα 80 τετραγωνικα στον πρωτο οροφο 350 χιλ ευρω σε καλες περιοχες ....οποτε για καποια χρονια ακομα δεν νομιζω να πεσουν τιμες...ειμαι μεσα στο χωρο και εχω μια γνωμη γιατι μιλαω με πολλους...
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.658
Like
528
Πόντοι
36
μπορει να ξερεις τι λες απο τις πληροφοριες/συζητησεις μαζι τους.
αυτο δεν σημαινει οτι μποροθν να διαμορφωσουν την αγορα προς τα πανω η να την κρατησουν πανω, οταν ο μεσος κοσμος εχει δει το εισοδημα του (η θα το δει συντομα εαν δεν τοχει ηδη δει) να βουταει προς τα κατω και οι προοπτικες του οι οικονομικες να μαυριζουν (βλεπε πχ. ψυχολογια για συναψη δανειου με αυτες τις συνθηκες).
την αγορα ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΙΝΟΥΝ οι 500 εργολαβοι (ενταξει οι μεγαλοι) αλλα οι δεκαδες χιλιαδες (εως εκατονταδες) ιδιωτες ιδιοκτητες πολλαπων ακινητων που ριχνουν σιγα σιγα στην αγορα τα ακινητα τουσ προκειμενου αφ ενος να μην χανουν, αφ ετερου δε να μην ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΟΥΝ με τις οικ. συνθηκες να τους πιεζουν.
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.658
Like
528
Πόντοι
36
εν ολιγοις ο τιτλος του θρεντ θα μπορουσε να υφισταται κ χωρις την λεξη κατασκευαστης ...
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.658
Like
528
Πόντοι
36
οσο μπορουνε οι κατασκευαστες να μην διαθετουν (πουλανε) τα διαμερισματα τους και να μην πληρωνουν φορο,δηλαδη 5 χρονια, μην περιμενετε πτωση της αγορας.οι καλοι κατασκευαστες πουλανε ακομα απλα εχουν κοψει ρυθμους...και αυτοι που πρεπει να πουλησουν πουλανε ενα διαμερισμα αντι για 300 χιλ 200 χιλ ευρω και παλι οκ ειναι...αν ειναι να χεις γνωστο να πας να το χτυπησεις αυτο δεν χρειαζεται παζαρι...μιλαμε για κριση και πουλιουνται τα 80 τετραγωνικα στον πρωτο οροφο 350 χιλ ευρω σε καλες περιοχες ....οποτε για καποια χρονια ακομα δεν νομιζω να πεσουν τιμες...ειμαι μεσα στο χωρο και εχω μια γνωμη γιατι μιλαω με πολλους...

για καθιστε ρε μορτες: δηλαδη μου λες εσυ που ξερεις κ μιλας μαζι τους, οτι υπαρχουν κατασκεαστες που ενω παλια πουλουσαν το διαμ. 300χιλ κ τωρα το πουλησαν 200χιλ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ????
να ξεκινησουμε απο αυτο! εαν αυτο συμβαινει τοτε υπαρχει μεγαλη κ αξιολογη πτωση (οχι ελευθερη) αλλα ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ πτωση που στην τσεπη του καθε υπψηφιου ειναι μεγαλη ανακουφιση να μην την πληρωσει αυτη τη διαφορα. μιλαμε για το ενα 3ο της τιμης. Κ ακομα δεν ειδαμε κ τα χειροτερ στην οικονομια μας κ την κοινωνια.
Κ μου λετε οτι μορουν να κρατησουν τις τιμες!!!
Ρε τρελλανετε τους στο παζαρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εχουν αναγκη το ρευστο χρημα σαν το οξυγονο που αναπνεουμε κ αναγκη οποιον μπορει να τους το δωσει η να το δανειστει (ακομα).
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
για καθιστε ρε μορτες: δηλαδη μου λες εσυ που ξερεις κ μιλας μαζι τους, οτι υπαρχουν κατασκεαστες που ενω παλια πουλουσαν το διαμ. 300χιλ κ τωρα το πουλησαν 200χιλ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ????
να ξεκινησουμε απο αυτο! εαν αυτο συμβαινει τοτε υπαρχει μεγαλη κ αξιολογη πτωση (οχι ελευθερη) αλλα ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ πτωση που στην τσεπη του καθε υπψηφιου ειναι μεγαλη ανακουφιση να μην την πληρωσει αυτη τη διαφορα. μιλαμε για το ενα 3ο της τιμης. Κ ακομα δεν ειδαμε κ τα χειροτερ στην οικονομια μας κ την κοινωνια.
Κ μου λετε οτι μορουν να κρατησουν τις τιμες!!!
Ρε τρελλανετε τους στο παζαρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εχουν αναγκη το ρευστο χρημα σαν το οξυγονο που αναπνεουμε κ αναγκη οποιον μπορει να τους το δωσει η να το δανειστει (ακομα).
Aυτο που είπε ο φίλος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να επεσε 100.000 κατω δεν ειναι δυνατονννννννννννν εκτος εαν μιλαει για σπιτι προκατ χαχα δλδ στον αερα και σαν κατασκευη να μην στοιχησε σχεδον τπτ δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.Να ειχε πεσει 20.000-25.000 μαξιμουμ ναι το θεωρο λογικο για την εποχη αλλα οχι και 100.000 ελεος δλδ τι λεμε τωρα.Βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν πεφτουν με τπτ.Σπιτι 3 οροφος 85 τμ το πουλαει ενας 250.000 ευρω πηγε ενας με 220.000 cash και του ειπε ΟΧΙ
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Aυτο που είπε ο φίλος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να επεσε 100.000 κατω δεν ειναι δυνατονννννννννννν εκτος εαν μιλαει για σπιτι προκατ χαχα δλδ στον αερα και σαν κατασκευη να μην στοιχησε σχεδον τπτ δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.Να ειχε πεσει 20.000-25.000 μαξιμουμ ναι το θεωρο λογικο για την εποχη αλλα οχι και 100.000 ελεος δλδ τι λεμε τωρα.Βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν πεφτουν με τπτ.Σπιτι 3 οροφος 85 τμ το πουλαει ενας 250.000 ευρω πηγε ενας με 220.000 cash και του ειπε ΟΧΙ

ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΣΕ 220 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΚΑΣ ?????????????????????
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Πες τωρα οτι μας κανεις πλακα .....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
όταν έρχονται τα ξώδικα και οι ληξιπρόθεσμες να δεις πώς φεύγουν τα διαμερίσματα μισοτιμής για να ξελασπώσουν τα παλλουκάρια........

:pipa2:
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
όταν έρχονται τα ξώδικα και οι ληξιπρόθεσμες να δεις πώς φεύγουν τα διαμερίσματα μισοτιμής για να ξελασπώσουν τα παλλουκάρια........

:pipa2:

τα πουλάμε όπως όπως και φεύγουμε για Κύπρο!!
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
OXI φαντασου πως εκανα εγω οταν το ακουσα μιας και ειναι ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ αυτος ο ΜΑΛΑΚΑΣ που ειπε ΟΧΙ

δεν τα παιρνες τα μετρητά να τα βάλεις στην τράπεζα?
κατα προτιμηση την Πειραιώς που διπλασιάζει τις καταθέσεις?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
δεν τα παιρνες τα μετρητά να τα βάλεις στην τράπεζα?
κατα προτιμηση την Πειραιώς που διπλασιάζει τις καταθέσεις?
αρκεί να προλάβεις να πάρεις τόκους πριν τη χρεοκοπία...
αααααααααχαχαχαχαχαααααααααααααααα
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
OXI φαντασου πως εκανα εγω οταν το ακουσα μιας και ειναι ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ αυτος ο ΜΑΛΑΚΑΣ που ειπε ΟΧΙ

εχετε κοινο ταμειο? σε σενα θα καταληγανε τα λεφτα? τεσπα να μιλας καλυτερα για τον πατερα σου, θα σου δωσει λεφτα απο αλλα μη κλαις
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
OXI φαντασου πως εκανα εγω οταν το ακουσα μιας και ειναι ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ αυτος ο ΜΑΛΑΚΑΣ που ειπε ΟΧΙ
Περα απο τον χαβαλε και τα απωθημενα που βγαινουν στο παρον θρεντ


Ο ΠΑΤΕΡΑΣ σου ειναι επιχειρηματιας και επρεπε να κρατησει θεση ....
και καλα εκανε .....
Αναλογως την δυναμικη που μπορει να διαθετει ο ανθρωπος αυτος !!!


ΕΣΥ ΟΜΩΣ..... ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ !!!!

ΔΕΝ ειναι σωστο να βριζεις τον ΠΑΤΕΡΑ σου.....  :- :- :-



Σκεψου πως εγω ΔΕΝ γνωρισα τον δικο μου καλα καλα
οταν εφυγε στα 5,5 μου χρονια....  :S



ΚΡΙΜΑΣ την μορφωση σου αγορι μου ......  :headbang: :headbang: :headbang:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Από έγκυρη τραπεζική πηγή ακούω ότι έχουν αρχίσει να σκάνε δάνεια κατασκευαστών, τα οποία μέχρι πρότινος ήταν λίρα εκατό για τις τράπεζες...
Την ίδια στιγμή, αιτήσεις για στεγαστικά δάνεια απορρίπτονται με την αυτή ευκολία που 19χρονη εμφανίσισμη ελλεεινίδια μοιράζει χυλόπιττες σε συνομηλίκους της...
Έχω την αμυδρά υποψία ότι δεν βρίσκονται καν υποψήφιοι αγοραστές αφού όσοι έχουν κασέρι, είτε το έχουν διώξει είτε το έχουν κάνει μασούρια και το φυλάνε εκεί που δε φωτίζει ποτέ ο ήλιος ενώ οι λοιποί ακόμη και με anal rimming σε όλο το προσωπικό της Τράπεζας δάνειο δεν παίρνουν...


Τα πράγματα είναι δύσκολα για όσους μπήκαν στο παιχνίδι από το 2007 και μετά και μάλιστα με δανεικά...
Οι υπόλοιποι αν έφτιαξαν κομπόδεμα, ίσως και να την βγάλουν καθαρή...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom