Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ποιός θα κάνει σε ποιόν τι ?

Για ένα κομμάτι ψωμί ... αδίκως ονειρεύεστε, αλλά τα όνειρα δεν απαγορεύονται.  

ΑΚΡΙΒΩΣ κι εσυ μπορεις να ονειρευεσαι οτι θα τα μοσχοπουλησεις ΟΛΑ
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Οχι μέχρι στιγμής αλλά αυτό δεν περιμένετε ? Να τα δώσει για το κομμάτι ψωμί που προανέφερε ο μεμοσαν

ΕΓΩ δεν περιμενω για ενα κομματι ψωμι αλιμονο (κανεις δεν δουλευει τσαμπα ουτε κι εγω)

αλλα δεν μπορει ΚΑΝΕΙΣ να βγαινει παντα κερδισμενος .......



κι εγω εχω χασει στην δουλεια μου ενος ετους κερδος απο ενα καπριτσιο και αναποδια της τυχης

αλλοι εν μια νυχτα εγιναν απο βαθυπλουτοι - θεοπτωχοι ....
 

hsdpa2004

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
537
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
6
Μπα? απο ποτε η ελευθερη αγορα θα πρεπει να εχει μονιμως κερδισμενους τους εργολαβους? Για ενα κομματι ψωμι θα τα δωσετε τα απουλητα παρτε το χαμπαρι! Καλα θα σας κανουνε!

Λοιπόν δεν ήθελα να μπω στην κουβέντα αλλά θα το κάνω δίνοντας παράδειγμα.
Αγόρασα μια μεζονέτα πέρισυ σε καλή τιμή και πίσω από τη δική μου υπήρχαν 8 μεζονέτες στην σειρά και είχα πουληθεί οι 2.
Τις είχα δει και αυτές. Κόστος 490000 έως 560000 ακατέβατα (σου έκοβε 5000 μόνο). Ήταν πολύ πάνω από τις δυνατότητες μου και έκοψα πέρα.
Στην πορεία και καθώς η δικιά μας φτιαχνόταν έμαθα ότι ο εργολάβος - κατασκευαστής είχε αγοράσει το οικόπεδο 700000 € και το συνολικό κόστος κατασκευής ήταν 1300000€ . Σύνολο 2000000€
Μέχρι σήμερα έχει πουλήσει τις 6 από τις 8. Με μέσο κόστος κτήσης 500000€ Χ 6 = 3000000€ - 2000000€ (κόστος αγοράς και κατασκευής) = 1000000€ κέρδος + 2 μεζονέτες απούλητες
Και ερωτώ γιατί οι τύποι αυτοί να ρίξουν τις τιμές όταν έχουν παντελονιάσει τόσο χρήμα;;;
Και μην ξεχνάμε ότι 2005, 2006 και 2007 όλοι πούλαγαν ως τρελοί.
Άρα μάλλον κάνουν θόρυβο ότι η αγορά πάγωσε για να γεμίσουν ακόμα παραπάνω τις φουσκωμένες τσέπες τους
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Λοιπόν δεν ήθελα να μπω στην κουβέντα αλλά θα το κάνω δίνοντας παράδειγμα.
Αγόρασα μια μεζονέτα πέρισυ σε καλή τιμή και πίσω από τη δική μου υπήρχαν 8 μεζονέτες στην σειρά και είχα πουληθεί οι 2.
Τις είχα δει και αυτές. Κόστος 490000 έως 560000 ακατέβατα (σου έκοβε 5000 μόνο). Ήταν πολύ πάνω από τις δυνατότητες μου και έκοψα πέρα.
Στην πορεία και καθώς η δικιά μας φτιαχνόταν έμαθα ότι ο εργολάβος - κατασκευαστής είχε αγοράσει το οικόπεδο 700000 € και το συνολικό κόστος κατασκευής ήταν 1300000€ . Σύνολο 2000000€
Μέχρι σήμερα έχει πουλήσει τις 6 από τις 8. Με μέσο κόστος κτήσης 500000€ Χ 6 = 3000000€ - 2000000€ (κόστος αγοράς και κατασκευής) = 1000000€ κέρδος + 2 μεζονέτες απούλητες
Και ερωτώ γιατί οι τύποι αυτοί να ρίξουν τις τιμές όταν έχουν παντελονιάσει τόσο χρήμα;;;
Και μην ξεχνάμε ότι 2005, 2006 και 2007 όλοι πούλαγαν ως τρελοί.
Άρα μάλλον κάνουν θόρυβο ότι η αγορά πάγωσε για να γεμίσουν ακόμα παραπάνω τις φουσκωμένες τσέπες τους

Δεν αντιλεγω στα  οασα λες και υποθετω πως εχεις ενα δικιο, αλλα πως θα παντελονιασουν περισσοτερο χρημα απο μια αγορα που παραπαιει ?
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
ΕΓΩ δεν περιμενω για ενα κομματι ψωμι αλιμονο (κανεις δεν δουλευει τσαμπα ουτε κι εγω)

Ε πως εσύ πιο πάνω δεν ζητάς μισοτιμής διαμέρισμα + 1 δώρο δλδ 2 διαμερίσματα 100 τ.μ. π.χ. σημερινής αξίας 200x2800 (είδες την έριξα ήδη την τιμή) = 560000 θέλεις να τα πάρεις για 140000. Δεν είναι απλά ευκαιρία αυτό γιαυτό και οι παρομοιάσεις αρπακτικών.


 

hsdpa2004

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
537
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
6
Δεν αντιλεγω στα  οασα λες και υποθετω πως εχεις ενα δικιο, αλλα πως θα παντελονιασουν περισσοτερο χρημα απο μια αγορα που παραπαιει ?

Η αγορά θα τροφοδοτηθεί πάλι με δανεικό χρήμα (αν ανοίξουν τις στρόφιγγες οι τράπεζες) και επιπλέον για να μου πει κάποιος αν έχει δει τις τιμές να υποχωρούν σημαντικά (και δεν μιλώ για 10 - 20000€ στα 400000€)
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Ουτε στα ονειρα τους δεν προκειτε να ξαναβγαλουν τα κερδη του παρελθοντος!

Αυτό σωστό και θα ισχύσει παντού.

ΑΑΑΑΑΑ για ετοιμαστειτε τωρα και για διπλο πατο στο χρηματιστηριο μεχρι το Νοεμβριο(ειναι σιγουρο), και θα δουμε τι κανουλες θα ανοιξουν οι τραπεζες! Κατασκευαστες, δωστε τα τωρα 1+1 δωρο γιατιδεν υπαρχει περιπτωση να τη βγαλετε καθαρη απο τη νεα κριση που ερχεται!

Λιγούρια!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Και να τροφοδοτηθει με χρημα η αγορα(που δεν θα γινει), οι καταναλωτες πλεον εχουνε ξυπνησει! Εχουνε παρει πρεφα τις κομπινες και των κατασκευαστων και του κρατους(βλ. ΕΤΑΚ) και εχουνε βιωσει και την αντιμετωπιση των τραπεζων στους δανειοληπτες! Ειναι τελειως διαφορςετικες οι συνθηκες τωρα!
Οι Ελληνες κατασκευαστες, αντι να ακολουθησουν το παραδειγμα των ξενων οι οποιοι εριξαν σταδιακα τις τιμες ελαχιστοποιωντας τις απωλειες, θα αναγκαστουν τελικα να τις ριξουν μια και καλη 30-40% τουλαχιστο να βγαλουνε τα λεφτα που εριξαν αντε και τους τοκους του κεφαλαιου! Ουτε στα ονειρα τους δεν προκειτε να ξαναβγαλουν τα κερδη του παρελθοντος!

ΑΑΑΑΑΑ για ετοιμαστειτε τωρα και για διπλο πατο στο χρηματιστηριο μεχρι το Νοεμβριο(ειναι σιγουρο), και θα δουμε τι κανουλες θα ανοιξουν οι τραπεζες! Κατασκευαστες, δωστε τα τωρα 1+1 δωρο γιατιδεν υπαρχει περιπτωση να τη βγαλετε καθαρη απο τη νεα κριση που ερχεται!


Λοιπον προτεινω στην ενωση να κυρηξει ΕΠΙΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΝ ΜΕΜΟΣΑΝ
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Βρε μακαρι να τα κρατησετε! Οταν θα σας τα βγαλουν σε πλειστηριασμο οι τραπεζες θα τα παρουμε στο 1/3 κοροϊδα!

πρεπει να έχεις τα κονε... και μάλλον όσοι γράφετε εδω πέρα μονο αυτό δεν έχετε.... :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Βρε μακαρι να τα κρατησετε! Οταν θα σας τα βγαλουν σε πλειστηριασμο οι τραπεζες θα τα παρουμε στο 1/3 κοροϊδα!

Δηλαδη με 140.000 που λεει ο φρη θα παρω 3 χ 100τμ ?  :think: :think: :think:


ενδιαφερον ακουγεται και διαβαζεται....
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ .........

[glow=red,2,300]ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ
ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΔΩΡΟ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
[/glow]
[size=14pt]παλι χωρις λεφτα κανετε μπιζνες ????[/size]

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΛΕΟΝ

- ΤΑ ΠΡΟΣΤΗΜΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

- Τι θα γίνει με τα πρόστημα των ημιυπέθρειων;;;;;;;;;;;;

- Για τα απούλητα ποίος θα πληρώσει;;;;;;;;;;;;

- ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΗΣ

- ΛΑΜΟΓΙΑ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΤΕ

- ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ

- ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ - ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ - ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΤΑ

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;;

- Τίποτα πλέον θα είναι όπως παλιά.

- ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ

- ΌΠΟΙΟς ΝΟΜΊΖΕΙ ΌΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΖΉΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΟΧΕς ΠΑΧΙΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ Γελιεται

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;

- ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΑ ΡΗΧΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ.

- ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ;;;;;;;;;;;;;;;;

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΑΥΞΆΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΏΣ

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ενταξει ειπαμε βρε παιδια αλλα οχι κι ετσι ...... :2funny: :2funny: :2funny:


πλακα εχει τελικα η ολη φαση.... :2funny: :2funny: :2funny:
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
[size=14pt]παλι χωρις λεφτα κανετε μπιζνες ????[/size]

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΛΕΟΝ

- ΤΑ ΠΡΟΣΤΗΜΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

- Τι θα γίνει με τα πρόστημα των ημιυπέθρειων;;;;;;;;;;;;

- Για τα απούλητα ποίος θα πληρώσει;;;;;;;;;;;;

- ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΗΣ

- ΛΑΜΟΓΙΑ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΤΕ

- ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ

- ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ - ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ - ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΤΑ

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;;

- Τίποτα πλέον θα είναι όπως παλιά.

- ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ

- ΌΠΟΙΟς ΝΟΜΊΖΕΙ ΌΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΖΉΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΟΧΕς ΠΑΧΙΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ Γελιεται

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;

- ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΑ ΡΗΧΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ.

- ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ;;;;;;;;;;;;;;;;

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΑΥΞΆΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΏΣ

- ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΠΑΠΑΝΤΑΒΑΣ ΕΛΛΑΛΗΣΕ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
To μόνο που λυγουρεύομαι είναι τα παιχνιδιάρικα  βυζάκια στο αβαταρ σου, φίλε μου ΦΡΗ :tits: :tits2: :kissass:

Δεν είναι εποχές για ηρωισμούς δλδης για αγορές, άμα μας τα δώσουνε όπως πρέπει κάπου -50% μπορεί να αρχίσω να το ξανασκεύτομαι :think:
Λοιπον προτεινω στην ενωση να κυρηξει ΕΠΙΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΝ ΜΕΜΟΣΑΝ

Πρόεδρε ο ΜΕΣΟΣΑΝ είναι πλέον ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΗΔΗΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ :dancing: :dancing: :dancing:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
To μόνο που λυγουρεύομαι είναι τα παιχνιδιάρικα  βυζάκια στο αβαταρ σου, φίλε μου ΦΡΗ :tits: :tits2: :kissass:

Δεν είναι εποχές για ηρωισμούς δλδης για αγορές, άμα μας τα δώσουνε όπως πρέπει κάπου -50% μπορεί να αρχίσω να το ξανασκεύτομαι :think:
[glow=red,2,300]Πρόεδρε ο ΜΕΣΟΣΑΝ είναι πλέον ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΗΔΗΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ[/glow] :dancing: :dancing: :dancing:

ΕΠΙΚΥΡΩΘΗΚΕ ΔΗΛΑΔΗ......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom