Νέα

Παράνομα τα νήματα με φωτογραφίες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Feet Lover
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 64
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Feet Lover

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
173
Like
1.305
Πόντοι
201
Παιδιά παρακολουθώ με μεγάλη καύλα θέματα όπως Μάτι παντού, Φώτος από παραλίες, Φώτος από γκόμενες/βίζιτες κλπ κι έχω τρεις απορίες..

1) Σας έτυχε ποτέ να αναγνωρίσετε κάποια κοπέλα σε κάποιο νήμα ως γνωστή/φίλη/συγγενή σας;;;

2) Έτυχε ποτέ κοπέλα να πάρει είδηση ότι η φωτογραφία της κυκλοφορούσε σε νήμα στο Μπου;;;

3) Τέτοια νήματα παρόλο που δε φαίνεται πρόσωπο είναι παράνομα;;; Αν κάποια αναγνωρίσει τον εαυτό της μπορεί να κινηθεί νομικά;;; Αν μπορεί ειδικά να αποδείξει ότι είναι εκείνη στη φωτογραφία...

Όλη αυτή η ιστορία με τις καταγγελίες και τα MeToo με κάνει να απορώ πως και δε φοβάστε.. μια στις χίλιες να τύχει να αναγνωρίσει τον εαυτό της ακόμη κι αν δε φαίνεται πρόσωπο και ακόμη κι αν βγήκε η φωτογραφία με τη θέληση της δε ξέρω τι μπορεί να κάνει...
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.266
Κριτικές
18
Like
20.067
Πόντοι
4.546
Όχι, προσωπικά δεν έχω αναγνωρίσει γνωστή μου με δικό της νήμα, όσο για τις άσχετες φωτογραφίες(γκόμενες, παραλίες, κ.λ.π. ) , δεν με ενδιαφέρουν.

1) Εσύ αναγνώρισες καμιά με δικό της νήμα εδώ ή είδες κάπου αλλού στο άσχετο;

2) πέραν των κοριτσιών επί αμοιβής, ξέρεις πολλές να συχνάζουν στο μπου;

3) αν δεν φαίνεται πρόσωπο, δεν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα, συμπτώσεις και ομοιότητες.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.794
Like
14.518
Πόντοι
3.656
Παιδιά παρακολουθώ με μεγάλη καύλα θέματα όπως Μάτι παντού, Φώτος από παραλίες, Φώτος από γκόμενες/βίζιτες κλπ κι έχω τρεις απορίες..

1) Σας έτυχε ποτέ να αναγνωρίσετε κάποια κοπέλα σε κάποιο νήμα ως γνωστή/φίλη/συγγενή σας;;;

2) Έτυχε ποτέ κοπέλα να πάρει είδηση ότι η φωτογραφία της κυκλοφορούσε σε νήμα στο Μπου;;;

3) Τέτοια νήματα παρόλο που δε φαίνεται πρόσωπο είναι παράνομα;;; Αν κάποια αναγνωρίσει τον εαυτό της μπορεί να κινηθεί νομικά;;; Αν μπορεί ειδικά να αποδείξει ότι είναι εκείνη στη φωτογραφία...

Όλη αυτή η ιστορία με τις καταγγελίες και τα MeToo με κάνει να απορώ πως και δε φοβάστε.. μια στις χίλιες να τύχει να αναγνωρίσει τον εαυτό της ακόμη κι αν δε φαίνεται πρόσωπο και ακόμη κι αν βγήκε η φωτογραφία με τη θέληση της δε ξέρω τι μπορεί να κάνει...
θα σου απαντήσω εγώ, χωρίς να εκπροσωπώ άλλο μέλος, πλην του εαυτού μου όσον αφορά το 3.
Έχω ποστάρει κάποια βίντεο, για τα οποία πληρώθηκε εξτρά η σεξεργάτρια, και στα οποία ακούγονται πεντακάθαρα οι φράσεις .... άνοιξε τις τρύπες σου για τα μέλη του μπου... Ακόμα κι αν σκεφτεί να με εκβιάσει, ότι δεν κατάλαβε τι έγινε, πως θα στηρίξει το δικόγραφο; κοιτάξτε αυτό τον κώλο, ένα λεπτό να ξεβρακωθώ, θα δείτε ότι είναι ο δικός μου; Αν είχε βέβαια κάποιο τατού με πολύ ιδιαίτερο στυλ, το συζητάμε.
Κάποιες άλλες, φωτογραφίες των οποίων παρέθεσα και φαίνεται πάλι ο κώλος τους και θελήσουν να με εκβιάσουν, παρότι τις ρώτησα αν θέλουν να τις διαφημίσω και δέχτηκαν ελπίζοντας σε πιθανούς πελάτες, τι θα πουν; έχω ιδιαίτερη κωλοτρυπίδα και με γνώρισαν και ξεφτιλίστηκα στη γειτονιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: amjik

orgasmikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2019
Μηνύματα
1.920
Like
1.706
Πόντοι
216
Παιδιά παρακολουθώ με μεγάλη καύλα θέματα όπως Μάτι παντού, Φώτος από παραλίες, Φώτος από γκόμενες/βίζιτες κλπ κι έχω τρεις απορίες..

1) Σας έτυχε ποτέ να αναγνωρίσετε κάποια κοπέλα σε κάποιο νήμα ως γνωστή/φίλη/συγγενή σας;;;

2) Έτυχε ποτέ κοπέλα να πάρει είδηση ότι η φωτογραφία της κυκλοφορούσε σε νήμα στο Μπου;;;

3) Τέτοια νήματα παρόλο που δε φαίνεται πρόσωπο είναι παράνομα;;; Αν κάποια αναγνωρίσει τον εαυτό της μπορεί να κινηθεί νομικά;;; Αν μπορεί ειδικά να αποδείξει ότι είναι εκείνη στη φωτογραφία...

Όλη αυτή η ιστορία με τις καταγγελίες και τα MeToo με κάνει να απορώ πως και δε φοβάστε.. μια στις χίλιες να τύχει να αναγνωρίσει τον εαυτό της ακόμη κι αν δε φαίνεται πρόσωπο και ακόμη κι αν βγήκε η φωτογραφία με τη θέληση της δε ξέρω τι μπορεί να κάνει...

Θα μιλήσω μόνο για το νήμα Μάτι παντού.
Όπως έχουν όλοι καταλάβει σε αυτό το νήμα ανεβαίνουν μουνιά τα οποία είτε τα πετάνε έξω είτε γαμιούνται δημωσίως είτε το κωλόστριγκο τους φαίνεται σαν προεξέχουσα δερματοστιξία (όταν το φοράνε και αυτό).
Όταν λοιπον στην φωτογραφία αποτυπώνεις απλά μια πραγματικότητα ας ασχοληθούμε με την πραγματικότητα και όχι με τη φωτό.
Απλά τα πράγματα, άμα ενοχλουνται με το να τις παίρνουμε μάτι (ή τον 21ο αιώνα φωτό) μπορούν πολύ απλά να μην μας τα δείχνουν.
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.823
Κριτικές
2
Like
73.133
Πόντοι
12.056
Παιδιά παρακολουθώ με μεγάλη καύλα θέματα όπως Μάτι παντού, Φώτος από παραλίες, Φώτος από γκόμενες/βίζιτες κλπ κι έχω τρεις απορίες..

1) Σας έτυχε ποτέ να αναγνωρίσετε κάποια κοπέλα σε κάποιο νήμα ως γνωστή/φίλη/συγγενή σας;;;

2) Έτυχε ποτέ κοπέλα να πάρει είδηση ότι η φωτογραφία της κυκλοφορούσε σε νήμα στο Μπου;;;

3) Τέτοια νήματα παρόλο που δε φαίνεται πρόσωπο είναι παράνομα;;; Αν κάποια αναγνωρίσει τον εαυτό της μπορεί να κινηθεί νομικά;;; Αν μπορεί ειδικά να αποδείξει ότι είναι εκείνη στη φωτογραφία...

Όλη αυτή η ιστορία με τις καταγγελίες και τα MeToo με κάνει να απορώ πως και δε φοβάστε.. μια στις χίλιες να τύχει να αναγνωρίσει τον εαυτό της ακόμη κι αν δε φαίνεται πρόσωπο και ακόμη κι αν βγήκε η φωτογραφία με τη θέληση της δε ξέρω τι μπορεί να κάνει...
ρε παιχτη αν υπηρχε κατι παρανομο πιστευεις οτι οι διαχειριστες θα το αφηναν στον αερα? ειναι οι πρωτοι που θα κατηγορηθουνε αν υπαρχει παρανομια... απο την αλλη ασε μας μια καρτουλα μπορει να σε χρειαστουμε αν θελουμε να καταδικαστουμε
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.677
Κριτικές
1
Like
6.762
Πόντοι
1.056
Θεωρω πως οι γυναικες καυλωνουν με το να ξερουν πως τις παιρνουν ματι κ ιντερνετικα εκτος απο real life.

Οταν μάθουν πως γινεται κατι τετοιο,μεχρι να το επεξεργαστούν κ να αποφασίσουν το δρομο της δικαιοσύνης,εμεις θα χουμε πεθανει.:confused:
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.513
Like
11.525
Πόντοι
3.506
Να σας θυμίσω πάντως, ότι όταν παίχτηκε η φάση με τον Στάθη, το νήμα με τις γυναίκες μας, εξαφανίστηκε σε μια μέρα. Άρα πιθανόν η νομιμότητα ή μη τέτοιου είδους threads να βρίσκεται σε γκρίζα περιοχή.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.520
Κριτικές
171
Like
91.308
Πόντοι
46.423
Χωρίς να είμαι ειδικός.

Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον δεν φαίνεται πρόσωπο και δεν δημοσιεύεται όνομα και άλλες πληροφορίες όπως ότι η συγκεκριμένη εργάζεται έναντι κάποιας αμοιβής δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα.

Άλλωστε μια τυχαία φωτογραφία ανεβαίνει χωρίς όμως να δίδονται περισσότερες πληροφορίες που θα μπορούσαν να βλάψουν προσωπικά το πρόσωπο το οποίο άλλωστε και δεν φαίνεται.

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες σε δημόσιο χώρο.

Για εργαζόμενα κορίτσια τώρα θα ήταν πολύ τραβηγμένο να κατηγορηθεί κάποιος ότι την έβλαψε επειδή ανέβασε κάποια φωτογραφία της.

Απεναντίας διαφήμιση της κάνει.

Αυτό όμως θα μπορούσε να αλλάξει όταν ανεβάζουμε φωτογραφίες από επώνυμα δημόσια πρόσωπα.

Προσωπική μου άποψη.

Μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Τελευταία τροποποίηση:

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.616
Like
68.044
Πόντοι
11.956
Όλα είναι στην γκρίζα ζώνη όπως είπε ο μύστης ποιο πάνω .... πολλές είναι κλεμμένες φωτογραφίες πολλές είναι μουφα ....πολλές είναι χωρίς να το ξέρουν ...και πολλές το γουστάρουν
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Να σας θυμίσω πάντως, ότι όταν παίχτηκε η φάση με τον Στάθη, το νήμα με τις γυναίκες μας, εξαφανίστηκε σε μια μέρα. Άρα πιθανόν η νομιμότητα ή μη τέτοιου είδους threads να βρίσκεται σε γκρίζα περιοχή.

δεν ειναι καθολου γκριζα περιοχη - ξεκαθαρα απαγορευεται να φωτογραφιζεις κοσμο στην παραλία πόσο μαλλον να μοιραζεσαι τις φωτό .

Γκριζα περιοχη ειναι να βγαζεις πχ μια φωτο εναν φιλο ή τον εαυτο σου και να φανει ενας κώλος απο πίσω .

Δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν βρει τον μπελα τους βγαζοντας φωτό και ΔΕΝ το γουσταρουν πολλες .
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.770
Like
6.955
Πόντοι
1.056
Παιδιά παρακολουθώ με μεγάλη καύλα θέματα όπως Μάτι παντού, Φώτος από παραλίες, Φώτος από γκόμενες/βίζιτες κλπ κι έχω τρεις απορίες..

1) Σας έτυχε ποτέ να αναγνωρίσετε κάποια κοπέλα σε κάποιο νήμα ως γνωστή/φίλη/
οχι, δυστυχως. αν εβλεπα καποια γνωστη (γιατι φιλες δεν εχω) θα ενθουσιαζομουν. εκτος απο το ματι που θα επερνα θα ελεγα, κοιτα τι μικρος που ειναι ο κοσμος...
2) Έτυχε ποτέ κοπέλα να πάρει είδηση ότι η φωτογραφία της κυκλοφορούσε σε νήμα στο Μπου;;;
δε νομιζω και πολλες να μπαινουν σαυτο το σαιτ για να παρουν γραμμη οτι βαζουμε φωτο τους εδω...
Όλη αυτή η ιστορία με τις καταγγελίες και τα MeToo με κάνει να απορώ πως και δε φοβάστε..
εγω εβαζα και σταματησα γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια
μια στις χίλιες να τύχει να αναγνωρίσει τον εαυτό της ακόμη κι αν δε φαίνεται πρόσωπο και ακόμη κι αν βγήκε η φωτογραφία με τη θέληση της δε ξέρω τι μπορεί να κάνει...
θα αναστατωθει στην αρχη και μετα θα κοιταξει να δει αν εχει κανα θειο στη διωξη
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.387
Like
3.705
Πόντοι
456
δεν ειναι καθολου γκριζα περιοχη - ξεκαθαρα απαγορευεται να φωτογραφιζεις κοσμο στην παραλία πόσο μαλλον να μοιραζεσαι τις φωτό .

Γκριζα περιοχη ειναι να βγαζεις πχ μια φωτο εναν φιλο ή τον εαυτο σου και να φανει ενας κώλος απο πίσω .

Δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν βρει τον μπελα τους βγαζοντας φωτό και ΔΕΝ το γουσταρουν πολλες .
βρηκανε τον μπελά τους ανεβάζοντας φωτογραφίες στο θέμα του μπου με το μάτι στον δρόμο ή γενικά στο ιντερνετ;
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.513
Like
11.525
Πόντοι
3.506
δεν ειναι καθολου γκριζα περιοχη - ξεκαθαρα απαγορευεται να φωτογραφιζεις κοσμο στην παραλία πόσο μαλλον να μοιραζεσαι τις φωτό .

Γκριζα περιοχη ειναι να βγαζεις πχ μια φωτο εναν φιλο ή τον εαυτο σου και να φανει ενας κώλος απο πίσω .

Δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν βρει τον μπελα τους βγαζοντας φωτό και ΔΕΝ το γουσταρουν πολλες .
Άρα το site παρανομεί, φιλοξενώντας τρία νήματα αναλόγου χαρακτήρα (ως προϊόντα παράνομης δραστηριότητας
των μελών του). Αυτό δεν υπονοείς; Γιατί να μην το λες ξεκάθαρα;
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
βρηκανε τον μπελά τους ανεβάζοντας φωτογραφίες στο θέμα του μπου με το μάτι στον δρόμο ή γενικά στο ιντερνετ;

εννοω τους επιασαν να βγαζουν φωτογραφιες και τους ειπαν να της σβήσουν .

Άρα το site παρανομεί, φιλοξενώντας τρία νήματα αναλόγου χαρακτήρα (ως προϊόντα παράνομης δραστηριότητας
των μελών του). Αυτό δεν υπονοείς; Γιατί να μην το λες ξεκάθαρα;

εννοειται οτι παρανομει το site και αν το παρει χαμπαρι μια κοπελα μπορει να κανει μεγαλη φασαρία

ΥΓ εδω καποιος ανεβασε ενα παρανομα παρκαρισμενο οχημα στο facebook και η κυρια που ανεβασε την φωτο εφαγε προστιμο 15000€ 15.000 πρόστιμο επειδή ανέβασε στο FB φωτογραφία Ι.Χ. παρκαρισμένου σε θέση ΑμεΑ | TRACTION.GR

ΥΓ2 Σχετικη νομολογια εδω αλλα δεν ειμαι νομικος

Προσωπικά δεδομένα και social media: Η παράνομη λήψη και κοινοποίηση φωτογραφίας
 

athal

Ανώτερος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
873
Κριτικές
40
Like
4.615
Πόντοι
6.555
η σχετικη νομολογια αναφερει οτι: "........ πληροφορίες που αφορούν φυσικά πρόσωπα και μπορούν να οδηγήσουν με βεβαιότητα σε ταυτοποίησή τους......."
Συνεπώς, η φωτογραφία ενός προσώπου αποτελεί προσωπικό του δεδομένο -υπό την προϋπόθεση ότι σε αυτή υποδεικνύεται η ταυτότητά του- και η λήψη, αποθήκευση και κοινοποίησή της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αποτελούν πράξεις επεξεργασίας.

Αρα εαν δεν αποδεικνυεται σαφως η ταυτοτητα του φωτογραφιζομενου ατομου (προσωπο, τατουαζ, ουλες κλπ) δεν υπαρχει προβλημα ειδικα εαν ειναι σε δημοσιο χωρο.
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
660
Like
9.285
Πόντοι
1.046
εννοω τους επιασαν να βγαζουν φωτογραφιες και τους ειπαν να της σβήσουν .



εννοειται οτι παρανομει το site και αν το παρει χαμπαρι μια κοπελα μπορει να κανει μεγαλη φασαρία

ΥΓ εδω καποιος ανεβασε ενα παρανομα παρκαρισμενο οχημα στο facebook και η κυρια που ανεβασε την φωτο εφαγε προστιμο 15000€ 15.000 πρόστιμο επειδή ανέβασε στο FB φωτογραφία Ι.Χ. παρκαρισμένου σε θέση ΑμεΑ | TRACTION.GR

ΥΓ2 Σχετικη νομολογια εδω αλλα δεν ειμαι νομικος

Προσωπικά δεδομένα και social media: Η παράνομη λήψη και κοινοποίηση φωτογραφίας
Στο άρθρο που ανέβασες, γράφει:

"Συνεπώς, η φωτογραφία ενός προσώπου αποτελεί προσωπικό του δεδομένο -υπό την προϋπόθεση ότι σε αυτή υποδεικνύεται η ταυτότητά του".

Αυτό σημαίνει ότι αν δε φαίνεται πρόσωπο, τατουάζ, πινακίδες κυκλοφορίας, κρεατοελιές, σημάδι από εμβόλιο και λοιπά, οι φωτογραφίες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσωπικό δεδομένο. Επίσης, θα πρέπει να είναι σβησμένα τα δεδομένα τοποθεσίας και το αρχείο exif. Πάρτε λοιπόν τα μέτρα σας και ανεβάστε άφοβα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BigMountain

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
22 Οκτ 2022
Μηνύματα
4.416
Κριτικές
124
Like
32.055
Πόντοι
27.636
Σε άλλο σχετικό νήμα είχα ανεβάσει τρεις φωτογραφίες από κοπέλες που θεωρητικά είναι του επαγγέλματος. Τη μια τη σβήσανε επειδή φαινόταν λίγο το πρόσωπο της.

Οι φωτογραφίες ήταν από ένα σάιτ, στο οποίο υπάρχουν πολλές του επαγγέλματος και σχεδόν όλες πληρώνονται για κάποιου είδους συνάντηση. Δεν το θεώρησα κακό να βάλω κι εδώ εκείνες τις τρεις φωτογραφίες, μιας και διαφημίζονται κι εκεί, αλλά σβήσανε τη μια.

Από τη μια το καταλαβαίνω, γιατί θα μπορούσε εύκολα να αναγνωρίσει κάποιος ποια είναι, από την άλλη δεν το καταλαβαίνω, από τη στιγμή που έχουν τις ίδιες φωτογραφίες κι εκεί και ουσιαστικά πουλάνε τον εαυτό τους.

Κι ένα άλλο μέλος είχε ανεβάσει βίντεο από κορίτσι της δουλειάς που έδειχνε ξεκάθαρα το πρόσωπο της και το κορμί της. Αν ήταν όμως με τη συγκατάθεση της, αν και είχε σταματήσει όταν ανέβηκε το βίντεο, τότε πάω πάσο.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.520
Κριτικές
171
Like
91.308
Πόντοι
46.423
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom