Νέα

Όταν μπαίνει το χρήμα στη μέση...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα koukos0000
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 26 άτομα (7 μέλη και 19 επισκέπτες)

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.207
Κριτικές
3
Like
2.851
Πόντοι
456
Ρε παιδιά εσείς που λέτε δεν μπορείς να γνωρίζεις από την κουβέντα στο τραίνο τι παίζει.
Κι ομως γνωρίζεις.
φυσικά λέει τα είχα αλλά γιατί του τα χρωστάω?
Δεν είπε γιατί είναι πρεζάκι π.χ. ή κάτι τέτοιο.
 

BestNot

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2024
Μηνύματα
188
Like
320
Πόντοι
21
Eνας ωραίος τρόπος
που είχανε στην Μάνη
να μοιράζουνε περιουσίες

Ενας έφτιαχνε τα μερίδια
και έπαιρνε τελευταίος

Ας τολμούσε να μην μοιράσει δίκαια.
Αυτά όταν ο γέρος έχει πεθάνει.

Τώρα άπειρα αδέρφια πλακώνονται
για όποιον λόγο
Ανταγωνιστική η σχέση και φταίνε οι γονείς.

Και δεν μοιράζουμε στα ίσα
Μοιράζουμε ανάλογα με τις ανάγκες, χωρίς να είμαστε υπερβολικοί
Αυτά όταν ο γέρος ζει και μοιράζει.
 

dieuthintis

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2023
Μηνύματα
81
Like
324
Πόντοι
20
Έχω υπάρξει μάρτυρας σε καυγά ανάμεσα σε αδέρφια, που ο ένας είχε τρία παιδιά και ο άλλος ένα.
Αυτός με το ένα, θεωρούσε τον εαυτό του αδικημένο, γιατί το παιδί έπαιρνε από τους παππούδες 50 ευρώ στα γενέθλια ενώ του άλλου έπαιρναν συνολικά 3*50 κάθε χρόνο. Και απαιτούσε να παίρνει 150 το παιδί του...
Μιλάμε για ατελείωτη τρέλλα...
Τύπε έχω δει το ανάποδο.
Παππούς τα Χριστούγεννα έδινε στα εγγόνια του 50άρικα, από ενα 50άρικο σε κάθε εγγόνι. Μέσα στα εγγόνια ηταν και δύδιμα. Αντί να δώσει από 50 ευρώ στα δύδιμα τους έδωσε 50 συνολικά να το μοιραστούν δηλαδή απο 25. Όλοι πήρανε 50 ευρώ και αυτά επειδή είναι δύδιμα να μοιραστούν μισό μισό ενα 50αρικο.
Γενικότερα έχω δει τα δύδιμα να μην τα υπολογίζουν σαν ξεχωριστούς ανθρώπους αλλά σαν ζευγαράκι στα πάντα.
Φαντάσου ενας πατέρας να έχει 3 γιούς. Δύδιμα και ένας μικρότερος ή μεγαλύτερος.
Αντί να γράψει το σπίτι από 33,333% στον καθένα θα το κάνει 25% ο κάθε δύδιμος και ο άλλος 50%.
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
317
Like
336
Πόντοι
21
αν το ψάξεις το θέμα ειδικά στην Ελλάδα έχει πολύ βάθος.Αφορά σχεδόν όλους κι ας μην το λένε.Ξανα υπενθυμιζω: τι γνώμη έχετε για την συνήθη επιλογή των γονέων να υποστηρίζουν το πιο απ τα αδύνατα παιδιά ,,και πως σχολιάζεται το παράπονο του καλοπαντρεμένου παιδιου που λεει..οκ είμαι καλά οικονομικά αλλά απ τους γονείς μου δεν πήρα τίποτε...
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.490
Like
2.365
Πόντοι
456
αν το ψάξεις το θέμα ειδικά στην Ελλάδα έχει πολύ βάθος.Αφορά σχεδόν όλους κι ας μην το λένε.Ξανα υπενθυμιζω: τι γνώμη έχετε για την συνήθη επιλογή των γονέων να υποστηρίζουν το πιο απ τα αδύνατα παιδιά ,,και πως σχολιάζεται το παράπονο του καλοπαντρεμένου παιδιου που λεει..οκ είμαι καλά οικονομικά αλλά απ τους γονείς μου δεν πήρα τίποτε...
"Τίποτε";
Τέσσερα χρόνια σπουδών εκτός πόλης, στοιχίζουν 40 χιλιάρικα.
Σε άλλες χώρες φορτώνονται με δάνεια οι φοιτητές, στην Ελλάδα θεωρείται γονική υποχρέωση.
Γονείς είναι και στηρίζουν το παιδί όπως μπορούν, αλλά όχι και τόση αχαριστία...
Σε κάθε περίπτωση, αν το έχει καημό, ας του έδιναν κάτι μικρό για τους τύπους.
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
425
Like
778
Πόντοι
81
για να κανουμε μια προχειρη αναλυση...
του τα χρωστουσε; Οχι
Αρα εχει δικιο η γυναικα. Ενα κι ενα κανει δυο

Οποιος θεωρει πως δεν ειναι τιποτα 250 ευρω μπορει να μου δανεισει, να του στειλω iban
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
316
Like
290
Πόντοι
21
Όσοι δεν είναι εξασφαλισμένοι πλήρως οικονομικά ,κάνουν όνειρα για ότι μπορουν να πάρουν απ τους μεγάλους.Εκει καταλήγω.Αν είσαι άνετος οικονομικά ,δεν ασχολείσαι.
Πάντως τυχερή (συνήθως )η πλειοψηφία όσων είχαν κόρες (ειδικά παλαιότερα)....Τα αγόρια λεει πρέπει να έχουν δικό τους σπιτι και καλή δουλειά...Τα κορίτσια λίγο εμφανισούλα και κάποιος μαλάκας θα την παρει.....
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.161
Like
9.900
Πόντοι
2.356
Ο καθένας μας κάνει τα κουμάντα του.

Εγώ δεν είμαι φιλανθρωπικός οργανισμός, για να δώσω σε κάποιον «που τα έχει ανάγκη». Θα τα δώσω μόνο σε εκείνον, που θα τα φέρει κατά πάσα πιθανότητα στην ώρα του πίσω, και που μου είναι χρήσιμος και σε άλλες δουλειές.

Όλα τα άλλα σκεπτικά μου ακούγονται λίγο αστεία. Καθαρές κουβέντες.:grin:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.161
Like
9.900
Πόντοι
2.356
Ξέρω 2 αδέρφια. ο ένας καλοπαντρεύτηκε...οικονομικά...βρήκε απ τη γυναίκα του κλπ 4-5 διαμερίσματα ,χωράφια αρκετά, 1 εξοχικό και εισπράτει πέρα απο τη δουλεια του 2-3 χιλιάρικα απο ενοίκιο.
Ο άλλος αδερφος ...μεροκαματιάρης.Ένα σπιτάκι μια κανονική ζωή τα βγάζει οριακα πέρα.
Οι γονείς τους βλέποντας τον πρωτο να είναι άνετος και εξασφαλισμένος οικονομικά για όλη του τη ζωή αποφάσισαν να βοηθήσουν τον δεύτερο.Τον πιο αδύναμο...
Είναι δίκαιο? πως το βλέπετε? και πως κρίνετε το ότι ο άνετος οικονομικά γκρινιάζει και θεωρεί άδικο να μην βοηθιούνται ισότιμα τα 2 αδέρφια.

Μια και ρωτάς, να σου απαντήσω. Ίσοτιμη έχει φυσικά να είναι η μεταχείριση από τους γονείς τους.

Αυτός που έχει πιο πολλά, μοχθεί κι αντίστοιχα για να τα έχει. Ο άλλος λογικά είναι πιο χαλαρός, κι αφήνει στη ζωή του ευκαιρίες να χαθούν.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.161
Like
9.900
Πόντοι
2.356
Το χρήμα είναι γενικώς για εκείνους που το προσέχουν, κι όχι για εκείνους, που το χαλάνε, θεωρώ.
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
317
Like
336
Πόντοι
21
το 90% του πληθυσμου εαν ακουσει τις αποψεις που είπες θα θεωρησει τον ισχυρο αδερφό ,αν εκφράζεται όπως εσυ πχ "Αυτός που έχει πιο πολλά, μοχθεί κι αντίστοιχα για να τα έχει"
θα τον θεωρησει απάνθρωπο και εγωιστη.Μπορεί να μοιάζει περίεργο αλλά η γενική αίσθηση είναι...εεε εσυ ρε αδερφέ που έχεις 5-6 διαμερίσματα στη Θεσσαλονίκη....δεν μου αφήνεις σε μενα το χωραφάκι στο Χωραφοχώρι κι ας ειναι απο μισό μισό ? :D:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.161
Like
9.900
Πόντοι
2.356
το 90% του πληθυσμου εαν ακουσει τις αποψεις που είπες θα θεωρησει τον ισχυρο αδερφό ,αν εκφράζεται όπως εσυ πχ "Αυτός που έχει πιο πολλά, μοχθεί κι αντίστοιχα για να τα έχει"
θα τον θεωρησει απάνθρωπο και εγωιστη.Μπορεί να μοιάζει περίεργο αλλά η γενική αίσθηση είναι...εεε εσυ ρε αδερφέ που έχεις 5-6 διαμερίσματα στη Θεσσαλονίκη....δεν μου αφήνεις σε μενα το χωραφάκι στο Χωραφοχώρι κι ας ειναι απο μισό μισό ? :D:

Ναι, ισχύει αυτό που λες. Έτσι σκέφτεται η συντριπτική πλειοψηφία.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.161
Like
9.900
Πόντοι
2.356
Μέχρι και το κράτος κατάντησε πια να επιδοτεί τον κάθε ελαφρόμυαλο χασομέρη.

Να είναι ο άλλος κουλός ή κουτσός, να πω εντάξει, να πάρει κάτι ο άμοιρος, δε μπορεί να βγάλει τη δουλειά που βγάζουν οι άλλοι.

Αλλά να δίνεις λεφτά σε ανθρώπους που κοιτάνε τι θα αρπάξουν μόνο, κι όχι και τι θα προσφέρουν, εμένα δε μου βγάζει οικονομικό νόημα.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
689
Like
1.552
Πόντοι
206
αμα εχεις οικονομικη ανεση εννοειτε οτι θα δωσεις στον αδελφο ειδικα για θεματα υγειας. αλλιως εισαι διποδο.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.161
Like
9.900
Πόντοι
2.356
αμα εχεις οικονομικη ανεση εννοειτε οτι θα δωσεις στον αδελφο ειδικα για θεματα υγειας. αλλιως εισαι διποδο.

Για μεγάλη ανάγκη θα δώσεις στον αδελφό, αρκεί ο αδελφός να μην είναι από εκείνους που λούζουν κόσμο στις παπαριές, και σε θυμούνται μόνο έξαφνα κι από το πουθενά για δανεικά, με αστοιχείωτους ισχυρισμούς περί «εξετάσεων» και «θεμάτων υγείας».:2funny::2funny:
 

hakeem

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
173
Like
275
Πόντοι
21
....συνηθως γαμιουνται τα παντα.

....φαινονται οι σχεσεις

Ναι εχω δωσει χρημα χωρις να το παρω πισω αλλα στα ριπαπα μου,οι λαβωντες δεν ζυγωνουν πλεον
Ναι εχω δωσει χρημα για λογους υγειας και χαλαλι του
Ναι εχω παρει χρημα στα δυσκολα μου και εκανα το σκατο μου παξιμαδι και το εδωσα πισω
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.302
Like
35.119
Πόντοι
9.931
Έχω υπάρξει μάρτυρας σε καυγά ανάμεσα σε αδέρφια, που ο ένας είχε τρία παιδιά και ο άλλος ένα.
Αυτός με το ένα, θεωρούσε τον εαυτό του αδικημένο, γιατί το παιδί έπαιρνε από τους παππούδες 50 ευρώ στα γενέθλια ενώ του άλλου έπαιρναν συνολικά 3*50 κάθε χρόνο. Και απαιτούσε να παίρνει 150 το παιδί του...
Μιλάμε για ατελείωτη τρέλλα...
Ξεφτίλας!!!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.302
Like
35.119
Πόντοι
9.931
Τύπε έχω δει το ανάποδο.
Παππούς τα Χριστούγεννα έδινε στα εγγόνια του 50άρικα, από ενα 50άρικο σε κάθε εγγόνι. Μέσα στα εγγόνια ηταν και δύδιμα. Αντί να δώσει από 50 ευρώ στα δύδιμα τους έδωσε 50 συνολικά να το μοιραστούν δηλαδή απο 25. Όλοι πήρανε 50 ευρώ και αυτά επειδή είναι δύδιμα να μοιραστούν μισό μισό ενα 50αρικο.
Γενικότερα έχω δει τα δύδιμα να μην τα υπολογίζουν σαν ξεχωριστούς ανθρώπους αλλά σαν ζευγαράκι στα πάντα.
Φαντάσου ενας πατέρας να έχει 3 γιούς. Δύδιμα και ένας μικρότερος ή μεγαλύτερος.
Αντί να γράψει το σπίτι από 33,333% στον καθένα θα το κάνει 25% ο κάθε δύδιμος και ο άλλος 50%.
Αλλος μαλακας απο εδω! Μηπως τα δίδυμα ηταν σιαμαία και τα επιανε για ενα;;:grin::2funny:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.161
Like
9.900
Πόντοι
2.356
Καλά, ναι. Ο καθένας υπολογίζει αλλιώς, και ό,τι να ´ναι.:2funny::2funny::headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom