Νέα

Όταν μπαίνει το χρήμα στη μέση...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα koukos0000
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10
  • Εμφανίσεις 342
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 14 άτομα (5 μέλη και 9 επισκέπτες)

koukos0000

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
532
Like
241
Πόντοι
26
Ακούστε μάγκες μια συζήτηση που άκουσα σήμερα το πρωί στο τρένο.μιλουσε η διπλανή μου,μεγάλη γυναίκα και έλεγε,μπαα με τον αδερφό μου δε μιλάω,ρωτάει η άλλη γιατί?γιατί τσακώθηκαμε όταν μου ζήτησε 250 ευρώ για κάτι εξετάσεις και δε του έδωσα.και την ρωτάει η αλλη δε τα είχες?φυσικά λέει τα είχα αλλά γιατί του τα χρωστάω?και άλλη μία φορά επιβεβαιώθηκε το σταυρωσαν το Χριστό...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.117
Πόντοι
2.356
Ακούστε μάγκες μια συζήτηση που άκουσα σήμερα το πρωί στο τρένο.μιλουσε η διπλανή μου,μεγάλη γυναίκα και έλεγε,μπαα με τον αδερφό μου δε μιλάω,ρωτάει η άλλη γιατί?γιατί τσακώθηκαμε όταν μου ζήτησε 250 ευρώ για κάτι εξετάσεις και δε του έδωσα.και την ρωτάει η αλλη δε τα είχες?φυσικά λέει τα είχα αλλά γιατί του τα χρωστάω?και άλλη μία φορά επιβεβαιώθηκε το σταυρωσαν το Χριστό...
Πολύ λυπηρό αυτό - αλλά είναι εν μέρει λάθος να βγάζουμε έτσι εύκολα συμπεράσματα βασιζόμενοι μόνο στον δικό μας "επαγωγικό συλλογισμό".
Δεν μπορούμε δηλαδή να γενικεύουμε καθώς δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι έχει προηγηθεί.
Εξαιρετικά πιθανό τα 2 αδέρφια να έχουν προηγούμενο ή να επηρεάζει κάποιος ή κάποιος σύντροφος.

Σίγουρα δεν είναι και ό,τι καλύτερο κάποιος να σου παίρνει 250 ευρώ και να φέρεται σαν να μην τρέχει τίποτα, ακόμα και αν είναι ο αδερφός/ή σου. Οι καλύτερες σχέσεις είναι εκείνες στις οποίες όλα είναι ξεκάθαρα και υπάρχουν "καλοί λογαριασμοί".
 
OP
OP
K

koukos0000

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
532
Like
241
Πόντοι
26
Πολύ λυπηρό αυτό - αλλά είναι εν μέρει λάθος να βγάζουμε έτσι εύκολα συμπεράσματα βασιζόμενοι μόνο στον δικό μας "επαγωγικό συλλογισμό".
Δεν μπορούμε δηλαδή να γενικεύουμε καθώς δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι έχει προηγηθεί.
Εξαιρετικά πιθανό τα 2 αδέρφια να έχουν προηγούμενο ή να επηρεάζει κάποιος ή κάποιος σύντροφος.

Σίγουρα δεν είναι και ό,τι καλύτερο κάποιος να σου παίρνει 250 ευρώ και να φέρεται σαν να μην τρέχει τίποτα. Οι καλύτερες σχέσεις είναι εκείνες στις οποίες όλα είναι ξεκάθαρα και υπάρχουν "καλοί λογαριασμοί".
Έχεις δίκιο φίλε.απλα.μου έκανε τόσο εντύπωση που έλεγε γιατί του τα χρωστάω?μια απάθεια .τελικά είναι νόμος.αν μπει το γαμημενο στη μέση...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.117
Πόντοι
2.356
Έχεις δίκιο φίλε.απλα.μου έκανε τόσο εντύπωση που έλεγε γιατί του τα χρωστάω?μια απάθεια .τελικά είναι νόμος.αν μπει το γαμημενο στη μέση...
Το χρήμα δεν καταστρέφει κανέναν, ΑΠΛΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ - αυτό πιστεύω.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
6.030
Like
9.696
Πόντοι
2.356
Έχεις δίκιο φίλε.απλα.μου έκανε τόσο εντύπωση που έλεγε γιατί του τα χρωστάω?μια απάθεια .τελικά είναι νόμος.αν μπει το γαμημενο στη μέση...

Το χρήμα είναι απλά η αφορμή, και βγαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις η προσωπικότητα του καθενός στη φόρα, θεωρώ.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.065
Κριτικές
10
Like
13.089
Πόντοι
3.846
Παίκτη μη νομίζεις ότι ήταν δύο αγαπημένα αδερφάκια και μια μέρα ζήτησε ο άλλος 250 ευρώ και έτσι τσακώθηκαν. Το μίσος πρέπει να υπήρχε από πριν.

Αυτό που έχω δει και έχω πάθει είναι ότι όταν οι σχέσεις των ανθρώπων είναι επιφανειακές, σπάνε πολύ εύκολα. Είτε για λεφτά, είτε για δουλειές, είτε για γυναίκες, είτε για μία προσβολή ,εύκολα ξεκόβεις από τους άλλους.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
920
Like
1.483
Πόντοι
206
Ωραίο κυριακάτικο θέμα. Λες και δεν ξέρουμε ότι το χρήμα είναι ο ΘΕΟΣ.

Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση μην το έχεις και τόσο σίγουρο ότι φταίει η μαντάμ. Υπάρχουν άπειρες βδέλλες εκεί έξω. Λίγο λίγο και τελικά γίνεται πολύ.

Πχ έχω ξάδερφο ο οποίος δεν έχει κεράσει ΠΟΤΕ. Τόσο γύφτουλας που στις γιορτές της οικογένειας του φεύγει ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ. Στις δικές μας όμως πρώτος πρώτος. Και όχι μόνο τότε. Αλλά έρχεται συχνά πυκνά Παρασκευές και Σάββατα που είμαστε πιο χαλαροί κάνοντας "αρμένικη βίζιτα". Φυσικά περιμένει να μασαμπουκώσει τσάμπα.

Τα τελευταία χρόνια λοιπόν του έχουμε κάνει εμπάργκο. Θα βγούμε οι υπόλοιποι και αυτός εκτός. Μπορεί 4 πιτόγυρα να μην έχουν ψυχή αλλά τα 100 μια χαρά έχουν.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.483
Like
2.355
Πόντοι
456
Εντάξει είναι πολλά που δεν ξέρουμε. Μπορεί ο αδερφός να χρωστούσε άλλα 20 χιλιάρικα, μπορεί να ήταν εθισμένος στο τζόγο κλπ.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.204
Like
3.455
Πόντοι
456
Πολύ λίγοι έχουν την όρεξη να στερηθούν για την ανάγκη κάποιου άλλου εκτός αν είναι πολύ ειδική περίπτωση.
Παράδειγμα, έχεις 1000 ευρώ στην άκρη και σου ζητάνε 200 για κάτι έκτακτο. Ενδεχομένως θα τα δώσεις. Αν σου ζητήσουν όμως 1500 σημαίνει πως θα κάνεις εσύ στερήσεις για να την βγάλει κάποιος άλλος. Ειδικά αν με αυτόν που στα ζητάει έχεις και προηγούμενα χαιρετίσματα τότε.
Όταν η Τζούλια τραγούδαγε δεν αγάπησε κανείς τους φτωχούς του συγγενείς ένα δίκιο το είχε.
 

GiorgosM145

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.740
Κριτικές
10
Like
9.730
Πόντοι
1.346
Ποσοι κ ποσες αλλαζαν κ θα αλλαζουν μπροστα του,δυστυχως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom