Νέα

Όλα όσα θα θέλατε να μάθετε για Ουκρανίδες μουνάρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 18K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
χτες και προχτες ειχε 15c και βροχη! αντε ελατε καμμια ουκρανια οπως εγω να μας τα πειτε και μην λετε βλακειες...

το μικρο ουκρανιδακι που ελεγα το  :knockinb:  :fuck2: αστερι λεμε.....

θα παρω τωρα και μια εσκορτ τουμπανο μελαχροινη με 700uah γιατι εχω τρελες καυλες :wanker:

οποιος αμφισβητει ας μαθει οτι ειμαστε σε λουξ διαμερισμα στην λεσι ουκραινκι κοντα στο γκουλιβερ!


ντομπρε νοτσι και μην πυρφοριζετε!
κανε ενα σκρινσοτ την ip  σου  ;)

 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.957
Κριτικές
1
Like
2.663
Πόντοι
606
δημητρακη θα βαλεις καμια φωτο?αλλοιως δεν εχει ακσιον :tired:
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
@ Fidelio_gr,

Δεν θελω να σου χαλάσω τη φαντασίωση, αλλά για αρχές Σεπτεμβρίου, με λιακάδα τις τελεταίες μερες στο Κίεβο (και μόλις χθες να πεφτει γύρω στους 18-19 βαθμούς Κελσίου), δεν είναι λίγο περίεργο η κοπελίτσα της φωτογραφίας να φοράει μακρυμανικο τζακετ από δερματίνη και να είναι κουμπωμένη μέχρι το λαιμό? Και δεν μιλάμε για κοπέλες που είναι μαθημένες σε τροπικά κλίματα! Για Ουκρανές μιλάμε, εκεί που τον χειμώνα χτυπάει κατι -20αρια ετσι για πλάκα. Σαν πολύ κουκουλωμένες δεν είναι για τετοια εποχή, με τετοια λιακαδα και τετοια θερμοκρασία? Ε?
dermatina σε εσω χωρο...στην καλυτερη τελος νοεμβρη ειναι η φωτο,,,imop
 

philippnav

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2015
Μηνύματα
283
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
Ζωντας στην Ουκρανια του 2010-2014 ενοιωσα όπως ζουσαν οι παπουδες και οι γονείς μου το 1950-1970. Ειχα την ευκαιρία να εκτιμήσω πραγματα που στη ζωη μου θεωρουσα δεδομενα.
Πες μας δυο λόγια τύπε, επειδή μπορεί να κρύβει μεγάλη αλήθεια η φράση σου.
Μικρα καθημερινα πραγματακια, όχι τίποτα σπουδαίο ή κατι σχετικό με το μπουρδελο-κατι χαρακτήρα του νήματος.

Για παραδειγμα...

  • [li]Στην Ουκρανία, το πολεοδομικό / οικιστικό status που εχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα, απλά δεν ισχύει! Στο σπίτι μου στην Ελλάδα, στην γειτονιά μου εχω 6 (!!!) σούπερ μαρκετ, 10 ψιλικατζήδικα, 10 περίπτερα, 2 συνεργεία αυτοκινήτων, 3 πρατήρια άρτου, 5 καφετέριες, 4 στασεις αστικων λεωφορείων κλπ κλπ κλπ σε απόσταση ΜΟΛΙΣ 100-150 μέτρων από την κεντρική είσοδο του σπιτιού. Στην Ουκρανία μπορεί καποιος να περπατησει 2-3 km για να παει στο πιο κοντινό σουπερμαρκετ κι αλλο τόσο να γυρίσει φορτωμένος με τα ψώνια. Αυτό που εμείς λέμε "θα πεταχτώ μεχρι κατω στο περίπτερο" εκεί απλά δεν υφίσταται![/li]

    [li]Οι οικοδομές (Κίεβο πχ διότι στην επαρχία μιλάμε για μονοκατοικίες όπως τα χωριά) δεν εχουν την μορφή που όλοι ξερουμε με πυλωτες parking ή τα καταστηματα στο ισόγειο και κατοικίες ή γραφεία στους ορόφους. Στην Ουκρανία, οι οικοδομές είναι αποκλειστικά προς κατοικηση και είναι εντελώς άχαρα γκρίζα τσιμεντένια μπλοκ Σοβιετικού τύπου, χωρίς μπαλκόνια, χωρίς βεράντες, χωρίς "χαρακτήρα". Η κάθε οικοδομή, μπορεί να απέχει από την επόμενη 100, 200 μετρα ή ακόμη και παραπανω. Δεν υπάρχει η έννοια (στις οικιστικές γειτονιές) του δρόμου αυτοκινήτων και του πεζοδρομίου. Υπάρχει ένας τρισάθλιος δρόμος που οδηγεί από και προς την οικοδομή και το παρκιγκ γίνεται όπου βρει ο καθένας στις αλάνες μεταξύ των οικοδομών.[/li]

    [li]Όποιος δεν εχει δοκιμάσει να χρησιμοποιήσει Ουκρανικό κωλόχαρτο, δεν εχει ιδέα τι σημαίνει γυαλόχαρτο τυλιγμένο σε ρολλό :grin:[/li]

    [li]Οτιδήποτε στην τηλεόραση είναι μεταγλωτισμένο. Ουτε καν υπότιτλοι! Είναι εξαιρετικά γελοίο να βλέπεις Χολυγουντιανές ταινίες και να ακούς τον Αλ Πατσίνο ή την Γουίνεθ Παλτροου να μιλάνε Ρωσικα. Πολλοί δε από τους Ουκρανούς (δεν αστειέομαι) εχουν την εντύπωση οτι αυτή είναι και η κανονική γλώσσα την οποία μιλάνε οι ηθοποιοί[/li]

    [li]Ο τρόπος που οδηγούν είναι μια εμπειρία αξέχαστη. Ίσως όχι σαν τον τρόπο που οδηγούν στην Ινδία, αλλά το ρίσκο είναι εξίσου υψηλό. Η οδηγική παιδεία απλά δεν υπάρχει. Τα 11 στα 10 ταξί (πειρατικά όλα) έχουν σπασμενα / ραγισμένα παρμπρίζ τα οποία δεν αλλάζουν για γούρι. Και κάτι ακόμη που μου έκανε εντύπωση! 4 χρόνια στην Ουκρανία, δεν είδα δικυκλιστές περισσότερες από 2-3 φορές συνολικά! Ναι, ξερω ακούγεται απίστευτο αλλα είναι σαν να εχουν μαλώσει με τις μοτοσυκλετες. ΟΚ, τον χειμώνα κάνει πουτσόκρυο, αλλά ούτε το καλοκαίρι είδα να κυκλοφορούν![/li]

    [li]Η εννοια του "θα παραγγείλω delivery" απλά δεν υφίσταται! Αν ζητήσετε να παραγγείλετε πίτσα (τώρα άρχισαν να ανοίγουν τετοιου είδους επιχειρήσεις) ο πιτσαδόρος θα έρθει μετα από 2-3 ώρες (σου το λένε οτι θα αργησουν τόσο) και θα χρειαστεί να οδηγήσει από την άλλη άκρη της πόλης για να ερθεί... με ΙΧ αυτοκίνητο (είπαμε, μηχανακια & μοτοσυκλετες δεν υπάρχουν)![/li]

    [li]Το 90% των νέων αγοριών και κοριτσιών (ηλικίες 15-25 ας πούμε) όταν "βγαίνουν έξω" κυκλοφορούν (χειμώνα καλοκαίρι) με ένα μπουκαλι μπύρα (πίβο) στο χέρι. Λυπηρό θέαμα (μου θύμησε τα σχολικά χρόνια που δείγμα "μαγκιάς" ήταν το τσιγάρο), αλλα τι να πει κανείς όταν η κουλτούρα τους είναι το πιοτό... [/li]

κλπ κλπ κλπ
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Πες μας δυο λόγια τύπε, επειδή μπορεί να κρύβει μεγάλη αλήθεια η φράση σου.Μικρα καθημερινα, όχι τίποτα σπουδαίο ή τίποτα που είναι σχετικό με το μπουρδελο-κατι χαρακτήρα του νήματος.

Για παραδειγμα, στην Ουκρανία, το πολεοδομικό / οικιστικό status που εχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα, απλά δεν ισχύει!

Στο σπίτι μου στην Ελλάδα, στην γειτονιά μου εχω 6 (!!!) σούπερ μαρκετ, 10 ψιλικατζήδικα, 10 περίπτερα, 2 συνεργεία αυτοκινήτων, 3 πρατήρια άρτου, 5 καφετέριες, 4 στασεις αστικων λεωφορείων κλπ κλπ κλπ σε απόσταση ΜΟΛΙΣ 100-150 μέτρων από την κεντρική είσοδο του σπιτιού. Στην Ουκρανία μπορεί καποιος να περπατησει 2-3 km για να παει στο πιο κοντινό σουπερμαρκετ κι αλλο τόσο να γυρίσει φορτωμένος με τα ψώνια. Αυτό που εμείς λέμε "θα πεταχτώ μεχρι κατω στο περίπτερο" εκεί απλά δεν υφίσταται!

Οι οικοδομές (Κίεβο πχ διότι στην επαρχία μιλάμε για μονοκατοικίες όπως τα χωριά) δεν εχουν την μορφή που όλοι ξερουμε με πυλωτες parking ή τα καταστηματα στο ισόγειο και κατοικίες ή γραφεία στους ορόφους. Στην Ουκρανία, οι οικοδομές είναι αποκλειστικά προς κατοικηση και είναι εντελώς άχαρα γκρίζα τσιμεντένια μπλοκ Σοβιετικού τύπου, χωρίς μπαλκόνια, χωρίς βεράντες, χωρίς "χαρακτήρα". Η κάθε οικοδομή, μπορεί να απέχει από την επόμενη 100, 200 μετρα ή ακόμη και παραπανω. Δεν υπάρχει η έννοια (στις οικιστικές γειτονιές) του δρόμου αυτοκινήτων και του πεζοδρομίου. Υπάρχει ένας τρισάθλιος δρόμος που οδηγεί από και προς την οικοδομή και το παρκιγκ γίνεται όπου βρει ο καθένας στις αλάνες μεταξύ των οικοδομών.

Όποιος δεν εχει δοκιμάσει να χρησιμοποιήσει Ουκρανικό κωλόχαρτο, δεν εχει ιδέα τι σημαίνει γυαλόχαρτο τυλιγμένο σε ρολλό :grin:

Οτιδήποτε στην τηλεόραση είναι μεταγλωτισμένο. Ουτε καν υπότιτλοι! Είναι εξαιρετικά γελοίο να βλέπεις Χολυγουντιανές ταινίες και να ακούς τον Αλ Πατσίνο ή την Γουίνεθ Παλτροου να μιλάνε Ρωσικα. Πολλοί δε από τους Ουκρανούς (δεν αστειέομαι) εχουν την εντύπωση οτι αυτή είναι και η κανονική γλώσσα την οποία μιλάνε οι ηθοποιοί

Ο τρόπος που οδηγούν είναι μια εμπειρία αξέχαστη. Ίσως όχι σαν τον τρόπο που οδηγούν στην Ινδία, αλλά το ρίσκο είναι εξίσου υψηλό. Η οδηγική παιδεία απλά δεν υπάρχει. Τα 11 στα 10 ταξί (πειρατικά όλα) έχουν σπασμενα / ραγισμένα παρμπρίζ τα οποία δεν αλλάζουν για γούρι. Και κάτι ακόμη που μου έκανε εντύπωση! 4 χρόνια στην Ουκρανία, δεν είδα δικυκλιστές περισσότερες από 2-3 φορές συνολικά! Ναι, ξερω ακούγεται απίστευτο αλλα είναι σαν να εχουν μαλώσει με τις μοτοσυκλετες. ΟΚ, τον χειμώνα κάνει πουτσόκρυο, αλλά ούτε το καλοκαίρι είδα να κυκλοφορούν!

Η εννοια του "θα παραγγείλω delivery" απλά δεν υφίσταται! Αν ζητήσετε να παραγγείλετε πίτσα (τώρα άρχισαν να ανοίγουν τετοιου είδους επιχειρήσεις) ο πιτσαδόρος θα έρθει μετα από 2-3 ώρες (σου το λένε οτι θα αργησουν τόσο) και θα χρειαστεί να οδηγήσει από την άλλη άκρη της πόλης για να ερθεί... με ΙΧ αυτοκίνητο (είπαμε, μηχανακια & μοτοσυκλετες δεν υπάρχουν)!

Το 90% των νέων αγοριών και κοριτσιών (ηλικίες 15-25 ας πούμε) όταν "βγαίνουν έξω" κυκλοφορούν (χειμώνα καλοκαίρι) με ένα μπουκαλι μπύρα (πίβο) στο χέρι. Λυπηρό θέαμα (μου θύμησε τα σχολικά χρόνια που δείγμα "μαγκιάς" ήταν το τσιγάρο), αλλα τι να πει κανείς όταν η κουλτούρα τους είναι το πιοτό...

κλπ κλπ κλπ

:hi:
Τα σέβη μου Κύριε!  Thanks!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
δημητρακη θα βαλεις καμια φωτο?αλλοιως δεν εχει ακσιον :tired:
Για τον φίλο μας με παρακάλαγαν χτες να τον λυπηθώ γιατι λεει κοντεψε να πεθάνει :2funny: αστον αφου δεν προκαλει γιατι να τον πειράξω?τον αφηνω στη δυστηχία του.Αν βεβαια τολμίσει να με προκαλέσει θα τον σβίσω πάλι δεν θα τον λυπηθώ  :2funny:.
 Ψωφάς για Παναγιώταρο? :2funny: :2funny: :2funny:Αξιζει να πας στο ΟΠΑ για να  :2funny: με τα χάλια τους! :2funny: Μπορει εκει να μην ειχε καθολου  :knockinb: αλλά τουλάχιστον ειχε διασκέδαση με τα χάλια τους  :2funny:
 Πάρε τα καμάκια της Μολδαβίας στις καλοκαιρινές τους διακοπές  :vomit: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • Kamakia17a.jpg
    Kamakia17a.jpg
    257,4 KB · Εμφανίσεις: 28

philippnav

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2015
Μηνύματα
283
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
Τα σέβη μου Κύριε!  Thanks!
...και κάτι ακόμη που ξεχασα πριν. Μικρολεπτομέρειες θα πει κανεις, αλλά εχουν τη σημασία τους.

  • [li]ΠΟΥΘΕΝΑ (και το επαναλαμβάνω ΠΟΥΘΕΝΑ) δεν θα δείτε Ουκρανικό/Ρωσικό σπίτι, με ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΡΕΒΑΤΙ (και ειδικά διπλό κρεβάτι για ζευγαρι) με την έννοια που εχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα και σε όλο το Δυτικό πολιτισμένο κόσμο! Ο κόσμος στην Ουκρανία (ΚΑΙ στη Ρωσία) κοιμάται σε ΠΤΥΣΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ & ΠΤΥΣΟΜΕΝΕΣ ΠΟΛΥΘΡΟΝΕΣ! Απιστευτο ε? Κοιμούνται σε πτυσόμενους καναπέδες & πολυθρόνες που ξεδιπλώνουν κάθε βραδυ γι ανα κοιμηθούν και τους ξαναδιπλώνουν πάλι καθε πρωί που ξυπνούν. Ακόμη κι αν παει κάποιος σε μεγαλα καταστηματα και εκθεσεις απίπλων, ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ μεγαλα διπλα κρεβατια για ζευγαρια. Τα διπλά κρεβατια πωλούνται μόνο κατόπιν ειδικής παραγγελίας. Θα αναρωτηθει κανεις "γιατί?". Η απαντηση είναι απλή! Όταν η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου (εξαιρούνται φυσικά οι πολύ πλούσιοι, οι ολιγάρχες, οι τηλεοπτικοί αστέρες και οι πολύ γνωστοί αθλητες κλπ), ζούνε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (οικογενειες 3, 4, 5 ατόμων με γονείς, παιδιά, πεθερικά κλπ) σε σπίτια τρώγλες των 30 και 35 τετραγωνικών μέτρων με ενα δωματιο και μια κουζίνα, δεν υπαρχει χώρος. Το σαλόνι είναι συγχρόνως και καθιστικό, χώρος μελέτης μαθημάτων για το σχολείο, υπνοδωμάτια κλπ οπότε εκ των πραγματων δεν υπαρχει πολυτελεια για κανονικά κρεβάτια και μάιστα διπλά για ζευγαρια. Ακόμη και τις φωτογραφίες που έχει κατα καιρούς ανεβασει ο ψυχακιας κτηνοβατης ο πορνομεταναστης, μπορει να παρατηρήσει κανεις οτι κοιμάται σε ΚΑΝΑΠΕ (!!!) ο τσιγκουναρος κλαρινογαμπρός που το παίζει άπλας και τσιγκουνευεται να αγορασει ένα κρεβατι της προκοπής για να κοιμάται σαν ανθρωπός (και αυτό, στην Αγία Πετρούπολη ε! Το "στολίδι" της Ρωσίας! Όχι κανενα παρακατιανό κωλοχώρι της στέπας).[/li]

  • [li]ΠΟΥΘΕΝΑ (και το επαναλαμβάνω ΠΟΥΘΕΝΑ) δεν θα δείτε Ουκρανικό/Ρωσικό σπίτι, που να μην εχει καλυμενους όλους τους τοίχους με χαρτινη ταπετσαρία (μόδα που τελαυταία φοπρα είχε κανει την εμφάνισή της στην Ελλάδα το 1970). Μια άλλη λεπτομέρεια που παρατηρησα, είναι οτι ΔΕΝ ΚΡΕΜΑΝΕ ΚΑΔΡΑ Ή ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ! Μπορεί και να ετυχε σε αυτα που είδα (4 χρόνια?) αλλα η έννοια της διακόσμησης εσωτερικού χώρου στην Σοβιετία είναι εξαιρετικά μινιμαλιστική. Για να μην αναφέρω οτι καλύπτουν τους τοίχους με χαλιά και κουρελούδες (τα είχε η προ-γιαγιά μου στο χωριό της πριν 50 χρόνια) κατι που αποτελεί must λεπτομερεια για καθε σπίτι.[/li]

_opPjBc9dGo.jpg
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Αν δεν ησουν άσχετος θα ηξερες οτι τα χαλιά τα κρεμάνε στους τοίχους γιατι κανουν μόνωση.Διπλό κρεβάτι ειχα στο ενα μου σπίτι και το εδωσα γιατι δεν ειναι καθολου εργονομικό πιάνει πολυ χώρο και δεν μπορεις να βάλεις τίποτα μέσα.
 Εγω χαλιά δεν κρεμάω στους τοίχους γιατι δεν μου αρέσουν και πιάνουν και σκόνη.Η ταπετσαριες δεν ειναι μόνο χάρτινες εχει και βινίλιου.Της χάρτινες καθε 3-4 χρονια πρεπει να της αλλάζεις γιατι γινονται σκατά.
Σχετικα με τα 24ωρα μαγαζιά ακομα και στο Νόβγκοροντ των 250.000 κατοικων εχει 2 υπερμάρκετ Лента  δεν μπορει να μην εχει στις μεγαλες πολεις της Ουκρανίας? :think:
  Οσο γ'αυτο το σπιτι ηταν το διαμέρισμα που νοικιασα στο Τιράσπολ και εμεινα εκει 23 μέρες δεν το εβαλα εγω το χαλί στον τοίχο :2funny:.Μου το βρήκαν μέσω του Μάκη ηταν ενα μέσο διαμέρισμα στο Τιράσπολ.Το εξωχικό σου όμως που ειναι δικό σου είναι της κακιάς ώρας  :2funny:
 

Συνημμένα

  • eksohiko vromiari2.jpg
    eksohiko vromiari2.jpg
    79,5 KB · Εμφανίσεις: 41

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Εγω σε πιστεύω αλλά για να ειμαι δίκαιος θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου? :) που ξέρουμε οτι δεν στην εστειλε καποιος απο Ουκρανία τη φωτογραφία? :think:
 Δωσε μας πληροφορίες για Κίεβο,ο κόσμος βγαινει γιατι εδω εχει σταματιει να βγαινει τωρα τελευταια.Πως τα βλέπεις?Εχουν λεφτα?Τα κανάλια εδω μιλάνε για πείνα και καταστροφή στην Ουκρανία :jerking:!
  Παω λιγακι για τα ψώνια μου στο Карусель...ντισκο δεν θα παω γιατι πηρα τηλεφωνο τους Σεκιουριτάδες και μου είπαν οτι ειναι άδεια δεν ειχει ουτε μυγα.
  Εδω αν εχεις λιγα λεφτα εχεις ολες της ανέσεις σου  :)
 

Enginieros

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2014
Μηνύματα
915
Like
4
Πόντοι
6
ειμαι στο αρενα σιτυ για φαγητο πεινασα μετα το γαμησι!αδειο το ντεκαντανς κ το σκαιμπαρ!θα γραψω αναλυση αυριο!ντομπρε νοτσι....
 

Συνημμένα

  • S50910-024731-001.jpg
    S50910-024731-001.jpg
    196,9 KB · Εμφανίσεις: 40

philippnav

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2015
Μηνύματα
283
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
Αν δεν ησουν άσχετος θα ηξερες οτι τα χαλιά τα κρεμάνε στους τοίχους γιατι κανουν μόνωση.
Αν δεν ήσουν άσχετος, θα ήξερες οτι τοίχοι χρειάζονται μόνωση, επειδή η ποιότητα κατασκευής των οικοδομών σε Ουκρανια (και Ρωσία) είναι άθλια! Εχουν και σε άλλες χωρες κρύο, αλλα δεν κρεμανε κουρελούδες και χαλιά στους τοίχους πια!

Τα χαλιά και οι κουρελούδες στους τοίχους είναι μια φτηναδούρα καγκουριά Σοβιετικής λογικής που εχει σφηνωθεί βαθιά στο υποσυνειδητο Ουκρανών και Ρωσων και δεν λέει να αποβληθεί! Βεβαια, σε Ουκρανία και Ρωσία, θεωρούνται "μόδα" και "δείγμα καλής ζωής" και "πλούτου" τα χρυσα δόντια (!!!), οπότε τι να λεμε τώρα για στυλ και αισθητική...!!!

Στο Κίεβο, κτήρια που έχουν ανεγερθεί για παραδειγμα πριν 25 η 30 χρόνια (επί Σοβιετικής εποχής), δείχνουν σαν να είναι 100+ ετών επειδή χτίστηκαν χωρίς καν τις ελάχιστες προδιαγραφές θερμομόνωσης, ασφαλείας, αρχιτεκτονικής κλπ και δεν εχουν συντηρηθεί ή βαφτεί ΠΟΤΕ! Πρόκειται για τσιμεντενια κακάσχημα κουτιά που αποτελούν ύβρη για κάθε αρχιτέκτονα, πολιτικό μηχανικό και διακοσμητή. Το οτι ο κόσμος στην Ουκρανία (και Ρωσία) ζει σε τρώγλες, δεν δικαιολογεί την έλειψη γούστου και αισθητικής μέσα στα διαμερίσματα. Φαντασου αυτό: Ενα σεισμό να κάνει στο Κίεβο, θα σκοτωθούν χιλιάδες από τα κτήρια που θα πεσουν αφού είναι όλα κτισμένα με προχειρότητα και εκτός ελαχίστων προδιαγραφών ασφαλείας. Eίναι τυχεροί που δεν βρίσκονται πάνω σε σεισμογενείς περιοχές... αλλά ποτε δεν ξερεις!

Η ταπετσαριες δεν ειναι μόνο χάρτινες εχει και βινίλιου.Της χάρτινες καθε 3-4 χρονια πρεπει να της αλλάζεις γιατι γινονται σκατά.
Το οτι οι λέξεις "σοβατισμα" και "μόνωση" είναι άγνωστες σε Ουκρανία και Ρωσία, σου λέει κάτι?

Διπλό κρεβάτι ειχα στο ενα μου σπίτι και το εδωσα γιατι δεν ειναι καθολου εργονομικό πιάνει πολυ χώρο
Το ίδιο λέμε! Όταν σε Ουκρανία και Ρωσία ζείτε σε κλειστοφοβικά διαμερίσματα των 30-35 τετραγωνικών και στοιβάζεστε ο ένας πάνω στον άλλο, φυσικά και δεν θα υπάρχει χώρος. Το να αρχίσετε να ζείτε σαν άνθρωποι σε φυσιολογικά διαμερίσματα, πέρασε καθόλου από το μυαλό του μέσου Ουκρανού / Ρώσου και το δικό σου πορνομετανάστη, ή θα χρειαστεί να περασουν 100 χρόνια για να το παρετε χαμπάρι? Ο κουμουνισμός έπεσε, η ΕΣΣΔ κατερευσε, καιρός πια να αρχίσετε να αποβαλετε την Σοβιετίλα από το DNA σας.

στο Νόβγκοροντ των 250.000 κατοικων εχει 2 υπερμάρκετ Лента δεν μπορει να μην εχει στις μεγαλες πολεις της Ουκρανίας?
Προφανώς δεν έχεις αντιληφθεί τι εγραψα πριν. Επειδή δείχνεις άσχετος και η μοναδική σου πραγματική εμπειρία στην Ελλάδα είναι να χέζεις σαν πίθηκας στα πεζοδρόμια της Αθήνας και να φωτογραφίζεσαι ντυμενος με σεντόνια παριστανοντας τον Νέρωνα πάνω σε βράχους... θα σε βοηθήσω να καταλαβεις:

Η Σοβιετική λογική, θέλει τις οικιστικές περιοχές "απλωμένες", κάτι που δεν ισχύει στον Δυτικό κόσμο και εννοείται στην Ελλάδα! Αυτό σημαίνει οτι το Νόβγκοροντ των 250 χιλιάδων κατοικων που ανεφερες πριν για παραδειγμα, μπορεί να εχει 10πλάσια έκταση από μια αντίστοιχη Ελληνική πόλη των επίσης 250 χιλιάδων κατοικων! Αν δεχθούμε υποθετικά οτι θα υπάρχει ο ίδιος αριθμός σουπερ μαρκετ στις 2 πόλεις (εξυπηρετώντας τον ίδιο αριθμό κατοίκων), ο κάτοικος του Νόβγκοροντ θα χρειαστεί να περπατήσει 2 χιλίομετρα μέχρι να φτασει (κι αλλα τόσα να γυρίσει φορτωμένος με τα ψώνια στα χερια) στο πιο κοντινό του σουπερμαρκετ, ενω ο αντίστοιχος κατοικος της Ελληνικής πόλης, θα χρειαστεί να περπατησει μόλις 200 μετρα, δηλαδή το 1/10 της απόστασης αφού η πόλη είναι 10 φορές πιο μικρή σε έκταση σε σχέση με το "άπλωμένο" Νόβγκοροντ.

Σε κάθε Ελληνική πόλη, σε κάθε κωμόπολη, σε κάθε χωριο, ΥΠΑΡΧΕΙ σε ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ ένα περίπτερο, ένα ψιλικατζίδικο, ένα συνοικιακό σουπερμαρκετ. Σε απόσταση το πολύ 100-150 μετρα από το σπίτι του, μπορεί καποιος να βρεί τα πάντα! Αυτό, στην Ουκρανία, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Ετσι απλά, δεν υπάρχει! Στην Ουκρανία, περπατούν και 1, και 2 και 3 χιλιόμετρα (κι άλλο τόσο για να επιστρεψουν) για το πιο κοντινό περίπτερο (kiosk), ψιλικατζίδικο ή συνοικιακό σουπερμαρκετ! Και ως γνωστόν "όποιος δεν έχει μυαλό, έχει ποδάρια"! Καταλαβες τώρα γιατί η "Σοβιετική άποψη της αγοράς" είναι οι μικροπωλητές που απλώνουν την πραματεια τους στη μεση του δρόμου (σαν τους Ρωσοπόντιους που ερχοταν στην Ελλα΄δα και απλωναν στο δρόμο την προίκα τους & πουλούσαν τα πάντα) στα πεζοδρόμια και πωλούν τυρί (εννοείται χωρίς ψυγείο), παστα ή ακόμη και νωπά ψαρια, και νωπό κρεας (εννοείται χωρίς ψυγείο), 365 μέρες το χρόνο, βρεξει χιονίσει? Κατάλαβες τώρα γιατί στο 2015, στο Κίεβο την πρωτευουσα της Ουκρανίας, ο κόσμος αγοράζει στο δρόμο ψάρια και κρεας (αμφιβόλου προέλευσης & συντήρησης) τυλιγμένο σε εφημερίδες? Φαντασου τωρα τι γινεται στην επαρχία...
 

philippnav

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2015
Μηνύματα
283
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
ΡΕ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ ΤΟ ΖΑΒΟ. ΑΥΤΟΣ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΣΟΒΙΕΤΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΛΑΜΟΥΡΙΑ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ
εισαι ο μόνος πραγματικός ολοι οι αλλοι ειναι κλώνοι του Σκυλοχάλια
@ ESESI,

Ναι ρε γμτ, εχεις δίκιο. Σαν δεν ντρεπόμαστε που γελαμε με τον ζαβό κλαρινογαμπρό καρναβαλο Δον Κιχώτη (ακολουθούμενο από εξίσου ζαβό υποτακτικό Σαντσο) που βλέπει παντού φανταστικούς ανεμόμυλους κλώνους να του επιτίθονται...

...και τον εχει χεσμένο και η Δουλτσινέα Μογγόλα ρε γμτ  :2funny:

don_quijote_by_manu05.jpg



@ dimitrakis29,

Σου έχω νέα: Μια χαρά είναι ο γυαλός! Εσύ είσαι που αρμενίζεις στραβά...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Τι να πω είσαι και πολύ χά'ι'  :2funny:τι να πω :2funny: πάλι με Πακιστανούς αγκαλιά είσαι  :2funny: καλά όλο με αράπηδες και Πακιστανούς φωτογραφίζεσαι? :2funny:
 Εγω εχω την πρηγγίπισα μου κ'εσυ τους αραπάδες :2funny:
 
 

Συνημμένα

  • YpIDmCScI1s1.jpg
    YpIDmCScI1s1.jpg
    72,3 KB · Εμφανίσεις: 27

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Παιδια θελω μια πληροφορία σχετικά με το ιντερνέτ στα κινητά στην Ελλάδα?
Ηξερα οτι ειναι ακριβά αλλα εδω οι τιμες ειναι εξωπραγματικές  :rockon:
Οι τιμες της Vodafone ειναι πανακριβες 35 Ευρώ για 10 gb και 45 Ευρώ για 20!
Για την κοσμοτέ όμως οι τιμες ειναι διαστημικές :rockon: 250 mb για 7 Ευρώ! (λεει και 100 sms αλλα τι να τα κάνω?) :headbang: :headbang:
  Για να συγκρίνουμε εδω πληρώνω 6 Ευρώ για 32 gb το μήνα για ολη τη Ρωσσία συνηθως καταναλώνω 10-12 το πολυ.
  Ποιά εταιρία είναι καλήτερη να πάρω αν έρθω Ελλάδα?Ποιά εταιρία έχει πιο γρήγορη ταχύτητα?Υπαρχει κανενα πακέτο με νορμάλ τιμές? :rockon:οχι αυτες της τρελλές τιμές  :headbang:Αν ειναι έτσι το ιντερνέτ στην Ελλάδα ειναι είδος πολυτελείας δεν κοστιζει τιποτα στις εταιρίες και το χρεώνουν τρελλά :rockon:.Αλλη μια συγκριση θα κάνω με τη Νέα Υόρκη.Ιντερνέτ με κοσμικές ταχύτητες πουθενά δεν έπεφτε κατω απο 18-19 mb/sec και ηταν απεριόριστο νομιζω με 10 $ το μήνα (αν θυμαμαι καλα) ειχα δωσει για τη Σιμ κάρτα 30$ για απεριόριστα τηλεφωνηματα στις Η.Π.Α +10$ για απεριόριστο ιντερνετ.Νομιζω ειχε και απεριόριστα τηλεφωνα σε ολο τον κόσμο με +20$.
  Ειληκρινά μου έκαναν μεγάλη εντύπωση αυτές οι εξωπραγματικές τιμές  :rockon:ας μου πει καποιος τι ειναι καλητερο και φτηνοτερο?
 

Συνημμένα

  • vodafone internet.jpg
    vodafone internet.jpg
    116 KB · Εμφανίσεις: 30
  • Безымянный.jpg
    Безымянный.jpg
    117,3 KB · Εμφανίσεις: 28

Επισκέπτης
Διὰ νὰ θέσωμεν τὴν συζήτησιν εἰς μίαν σειράν:

Στο Κίεβο, κτήρια που έχουν ανεγερθεί για παραδειγμα πριν 25 η 30 χρόνια (επί Σοβιετικής εποχής), δείχνουν σαν να είναι 100+ ετών επειδή χτίστηκαν χωρίς καν τις ελάχιστες προδιαγραφές θερμομόνωσης, ασφαλείας, αρχιτεκτονικής κλπ και δεν εχουν συντηρηθεί ή βαφτεί ΠΟΤΕ! Πρόκειται για τσιμεντενια κακάσχημα κουτιά που αποτελούν ύβρη για κάθε αρχιτέκτονα, πολιτικό μηχανικό και διακοσμητή. Το οτι ο κόσμος στην Ουκρανία (και Ρωσία) ζει σε τρώγλες, δεν δικαιολογεί την έλειψη γούστου και αισθητικής μέσα στα διαμερίσματα.


Ἐν Σοβιετικῇ Ἑνώσει λόγῳ τοῦ ὀξυτάτου στεγαστικοῦ προβλήματος ἐπεβλήθη ἡ ταχύτατος κατασκευὴ κατοικιῶν ἐπὶ N. Khrushchev. Εἶναι φυσικὸν αὐταὶ αἱ κατασκευαὶ - αἱ στεγάζουσαι τὸ πλεῖστον τοῦ πληθυσμοῦ - νὰ ἔχωσιν προβλήματα. Πλὴν ἡ οἰκονομικὴ εὐρωστία τῶν τελευταίων ἐτῶν ὡδήγησεν εἰς πολλὰς ἀνακαινίσεις τοῦ ἐσωτερικοῦ αὐτῶν τῶν κατοικιῶν. Αὐτονομία θερμάνσεως, σύγχροναι θύραι καὶ παράθυρα, δάπεδα, λουτρὰ κ.τ.λ. εἶναι κτῆμα πλέον καὶ τὼν κατωτέρων τάξεων τροφοδοτοῦσαι τὴν οἰκονομίαν μέσῳ ἑνὸς τεραστίου καὶ εὐρώστου κατασκευαστικοῦ τομέως.


Φαντασου αυτό: Ενα σεισμό να κάνει στο Κίεβο, θα σκοτωθούν χιλιάδες από τα κτήρια που θα πεσουν αφού είναι όλα κτισμένα με προχειρότητα και εκτός ελαχίστων προδιαγραφών ασφαλείας.

Εἶναι γεγονὸς ὅτι κατασκευαὶ εὑρισκόμεναι εἰς μὴ σεισμογενεῖς περιοχὰς δὲν μελετῶνται ὥστε νὰ ἀνθίστανται εἰς σεισμόν. Αὐτὸ ἰσχύει διὰ πολλὰς χώρας. Ἐν Γερμανίᾳ π.χ. ἐπιτρέπεται - καὶ πραγματοποιεῖται - ἡ ἀνέγερσις οἰκοδομῶν ἔως 5 ορόφων δι' ὀπτοπλινθοδομῆς ἄνευ κεχωρισμένου φέροντος ὀργανισμοῦ.

Η Σοβιετική λογική, θέλει τις οικιστικές περιοχές "απλωμένες", κάτι που δεν ισχύει στον Δυτικό κόσμο και εννοείται στην Ελλάδα! Αυτό σημαίνει οτι το Νόβγκοροντ των 250 χιλιάδων κατοικων που ανεφερες πριν για παραδειγμα, μπορεί να εχει 10πλάσια έκταση από μια αντίστοιχη Ελληνική πόλη των επίσης 250 χιλιάδων κατοικων! Αν δεχθούμε υποθετικά οτι θα υπάρχει ο ίδιος αριθμός σουπερ μαρκετ στις 2 πόλεις (εξυπηρετώντας τον ίδιο αριθμό κατοίκων), ο κάτοικος του Νόβγκοροντ θα χρειαστεί να περπατήσει 2 χιλίομετρα μέχρι να φτασει (κι αλλα τόσα να γυρίσει φορτωμένος με τα ψώνια στα χερια) στο πιο κοντινό του σουπερμαρκετ, ενω ο αντίστοιχος κατοικος της Ελληνικής πόλης, θα χρειαστεί να περπατησει μόλις 200 μετρα, δηλαδή το 1/10 της απόστασης αφού η πόλη είναι 10 φορές πιο μικρή σε έκταση σε σχέση με το "άπλωμένο" Νόβγκοροντ.



Ἡ μεγάλη ἔκτασις τῶν ῥωσσικῶν/οὐκρανικῶν πόλεων δὲν ὑπηγορεύθη ἐκ τῆς «σοβιετικῆς λογικῆς» ἀλλὰ ἐκ τῆς μεγάλης διαθεσιμότητος χώρου. Αὐτὴ συνεπάγεται καὶ πλατεῖς λεωφόρους, μεγάλα πεζοδρόμια καὶ γιγαντιαίους χώρους ἀναψυχῆς καὶ περιπάτου. Ἐὰν τὸ άντίτιμον εἶναι ἡ διάνυσις μεγάλων ἀποστάσεων διὰ τὴν προμήθειαν τῶν χρειωδῶν, ἥτις γίνεται εὐκόλως δι' αὐτοκινήτου οὗ ἡ κτήσις καὶ συντήρησις ἐκεῖ εἶναι οἰκονομικωτάτη, προσωπικῶς εὐχαρίστως τὸ καταβάλλω.

Σε κάθε Ελληνική πόλη, σε κάθε κωμόπολη, σε κάθε χωριο, ΥΠΑΡΧΕΙ σε ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ ένα περίπτερο, ένα ψιλικατζίδικο, ένα συνοικιακό σουπερμαρκετ. Σε απόσταση το πολύ 100-150 μετρα από το σπίτι του, μπορεί καποιος να βρεί τα πάντα! Αυτό, στην Ουκρανία, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Ετσι απλά, δεν υπάρχει! Στην Ουκρανία, περπατούν και 1, και 2 και 3 χιλιόμετρα (κι άλλο τόσο για να επιστρεψουν) για το πιο κοντινό περίπτερο (kiosk), ψιλικατζίδικο ή συνοικιακό σουπερμαρκετ! Και ως γνωστόν "όποιος δεν έχει μυαλό, έχει ποδάρια"! Καταλαβες τώρα γιατί η "Σοβιετική άποψη της αγοράς" είναι οι μικροπωλητές που απλώνουν την πραματεια τους στη μεση του δρόμου (σαν τους Ρωσοπόντιους που ερχοταν στην Ελλα΄δα και απλωναν στο δρόμο την προίκα τους & πουλούσαν τα πάντα) στα πεζοδρόμια και πωλούν τυρί (εννοείται χωρίς ψυγείο), παστα ή ακόμη και νωπά ψαρια, και νωπό κρεας (εννοείται χωρίς ψυγείο), 365 μέρες το χρόνο, βρεξει χιονίσει? Κατάλαβες τώρα γιατί στο 2015, στο Κίεβο την πρωτευουσα της Ουκρανίας, ο κόσμος αγοράζει στο δρόμο ψάρια και κρεας (αμφιβόλου προέλευσης & συντήρησης) τυλιγμένο σε εφημερίδες? Φαντασου τωρα τι γινεται στην επαρχία...

Ἡ πλυθὺς τῶν ἐμπορικῶν καταστημάτων ἐν Ἑλλάδι εἶναι ἀποτέλεσμα τοῦ μεταπρατικοῦ χαρακτῆρος τῆς οἰκονομίας. Ἐν Ῥωσσία ἡ ποιότης τῶν τροφίμων εἶναι ἀρίστη καὶ αἱ τιμαὶ χαμηλαί.

Ἐν ὅλῳ ὁ κ. dimitrakis29, παρὰ τὰς ὅποιας ἰδιορρυθμίας του τοποθετεῖται ὀρθῶς. Εἴθε νὰ ἔχωμεν καὶ ἡμεῖς τὴν εὐκαιρίαν νὰ ζήσωμεν ἐν Ῥωσσίᾳ διὰ κάποιον διάστημα.
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
οι σλαβοι ζουσαν αιωνες μεσα σε καληβες ιμιυπογειες γυρο στο ενα μετρο βαθος και αυτες οι κουρελουδες η χαλια χιροποιητες απο μαλι ζοον με τα σχεδια της καθε οικογενειας  ειταν η μονοση και το το καθιστικο της καληβας αυτο περασε μετα στα αγροτοσπιτα και τελος στα σοΒιετικα διαμερισματα ΤΟΝ ΣΛΑΒΩΟΝ ειναι μερος της κουλτουρας τον σλαβον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΜΟΝΟΣΕΙς ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕς ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΑΔΙΚΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΙΝΔΙΑΝΟΙ ΑΡΑΒΕς ΚΤΛ ΤΟ ΧΑΛΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΕΛΟΥ ΤΗΝ ΤΙΛΙΓΕΙς ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΤΟΝΕΙς ΣΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑΑ ΤΟΥ ΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝΕΙς ΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙς ΝΕΡΟ !!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom