Νέα

Οι παππούληδες και οι «μικροτσούτσουνοι» του μπου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα blizardeye
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 478K
  • Εμφανίσεις 6M
  • Ετικέτες
    bou classics
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 5 άτομα (2 μέλη και 3 επισκέπτες)

?

  • ??

  • ???


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.339
Πόντοι
24.346
τι θα ελεγες να το εμβαθυνουμε αυτο το ...τρομαγμενη ψυχη?νομιζω χρειαζεται αναλυση
Η γυναίκα εκ φύσεως (ως μάνα, ερωμένη, σύντροφος, σύζυγος), έχει μέσα της το αρχέγονο ένστικτο του φόβου. Φόβου όχι για την άσκηση σωματικής βίας από πλευράς του άνδρα , αλ΄λά φόβου για το μέλλον , για το αβέβαιο, για την απόρριψη, για το αν είναι καλή στα καθήκοντά της και τις υποχρεώσεις, τις οποίες διαχρονικά έχει την "εμμονή" να κουβαλάει μέσα της. Και ως πιο εσωστρεφές πλάσμα από τον άντρα δεν τις αφήνει να φανούν, ακριβώς για να μην φανερώσει την αδυναμία της , υπό τον φόβο της εκμετάλλευσης.
 

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.339
Πόντοι
24.346
Κυρίες και κύριοι, έχω την εντύπωση, πως ενώ εγώ μιλάω σοβαρά, υμείς ξύνετε τους όρχεις σας (ή το αιδοίον σας).
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.820
Like
489
Η γυναίκα εκ φύσεως (ως μάνα, ερωμένη, σύντροφος, σύζυγος), έχει μέσα της το αρχέγονο ένστικτο του φόβου. Φόβου όχι για την άσκηση σωματικής βίας από πλευράς του άνδρα , αλ΄λά φόβου για το μέλλον , για το αβέβαιο, για την απόρριψη, για το αν είναι καλή στα καθήκοντά της και τις υποχρεώσεις, τις οποίες διαχρονικά έχει την "εμμονή" να κουβαλάει μέσα της. Και ως πιο εσωστρεφές πλάσμα από τον άντρα δεν τις αφήνει να φανούν, ακριβώς για να μην φανερώσει την αδυναμία της , υπό τον φόβο της εκμετάλλευσης.


σωστα το εθεσες....ειδικα το φοβο για το μελλον....κι εδω θα προσθεσω ως μανα το φοβο για τη ζωη των παιδιων για τηδιαπαιδαγωγηση τους κλπ...

αλλα θα παραθεσω εδω και το φοβο και την αγωνια του αντρα για το αν ειναι αρκετα αρρενωπος κι αρεστος προς τη γυναικα...το φοβο για τη στυση του ....το  φοβο που του προκαλει η σκεψη οτι το μεγεθος του πεους του δεν ειναι αρκετο...και φυσικα ο φοβος για τα οικονομικα του ...που η κοινωνια απαιτει να ειναι αρκετα ανθηρα...αρα φοβο για το μελλον εχει κι αυτος...

κι επαγωγικα ειναι ισοι απεναντι στο συναισθημα του φοβου με τη γυναικα....ειδικα τη γυναικα της συγχρονης εποχης

 

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.339
Πόντοι
24.346
σωστα το εθεσες....ειδικα το φοβο για το μελλον....κι εδω θα προσθεσω ως μανα το φοβο για τη ζωη των παιδιων για τηδιαπαιδαγωγηση τους κλπ...

αλλα θα παραθεσω εδω και το φοβο και την αγωνια του αντρα για το αν ειναι αρκετα αρρενωπος κι αρεστος προς τη γυναικα...το φοβο για τη στυση του ....το  φοβο που του προκαλει η σκεψη οτι το μεγεθος του πεους του δεν ειναι αρκετο...και φυσικα ο φοβος για τα οικονομικα του ...που η κοινωνια απαιτει να ειναι αρκετα ανθηρα...αρα φοβο για το μελλον εχει κι αυτος...

κι επαγωγικα ειναι ισοι απεναντι στο συναισθημα του φοβου με τη γυναικα....ειδικα τη γυναικα της συγχρονης εποχης
Ναι αλλά ο άντρας ως πιο εξωστρεφής έχει οδου΄ς διαφυγής και βαλβίδες εκτόνωσης, ενω η γυναίκα όχι...
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.820
Like
489
Ναι αλλά ο άντρας ως πιο εξωστρεφής έχει οδου΄ς διαφυγής και βαλβίδες εκτόνωσης, ενω η γυναίκα όχι...


ο Κουντερα οταν εγραφε το συγκεκριμενο ...ειχε στο μυαλο του τη γυναικα της εποχης του ....που λογω κοινωνικων περιορισμων και απαγορευσεων ειχε ακριβως το συναισθηματικο προφιλ που περιγραφεις...

τωρα πλεον και η γυναικα εχει βρει τον τροπο να εκτονωνεται για να ειναι ισορροπημενη ψυχικα
 

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.339
Πόντοι
24.346
ο Κουντερα οταν εγραφε το συγκεκριμενο ...ειχε στο μυαλο του τη γυναικα της εποχης του ....που λογω κοινωνικων περιορισμων και απαγορευσεων ειχε ακριβως το συναισθηματικο προφιλ που περιγραφεις...

τωρα πλεον και η γυναικα εχει βρει τον τροπο να εκτονωνεται για να ειναι ισορροπημενη ψυχικα
Θεωρώ ότι είμαι πολύ λίγος(σε γνωστικό επίπεδο) για να μπορέσω να αναλύσω και αξιολογήσω τον Κούντερα. Ως εκ τούτου μένω στο να τον αναπαράγω και αποφεύγω να τον ερμηνεύσω...
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.820
Like
489
Θεωρώ ότι είμαι πολύ λίγος(σε γνωστικό επίπεδο) για να μπορέσω να αναλύσω και αξιολογήσω τον Κούντερα. Ως εκ τούτου μένω στο να τον αναπαράγω και αποφεύγω να τον ερμηνεύσω...

εγω επειδη σας εχω γνωρισει προσωπικα ...και επειδη μου αρεσει ο τροπος γραφης σας πιστευω οτι δεν ειστε καθολου ΛΙΓΟΣ ...αλλωστε οι εποχες αλλαζουν οι κοινωνιες μεταλασονται κι ενας συγγραφεας ακομα  και με τη βαρυτητα και την αξια του Κουντερα μπορει σε καποια σημεια να ειναι αναχρονιστικος....προσωπικη μου αποψη παντα..

και βαζω εδω τελεια γιατι η συζητηση αυτη θα μπορουσε να αποβει ατερμονη
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
και εμενα μου αρεσε ρε ποπε αυτο

Κύριε Τρουμπάκη, το όνομά μου ως σλαβικό, δεν έχει κλίση. Συνεπώς, σκέτο "popov" (Ποπώφ)
να μην παρεξηγούμεθα, καθότι ο ποπός είναι =  :booty:.  :grin: :grin:
Φούλη, (εκ του Ποποφούλη) έχει το προνόμιο να με αποκαλεί μόνο α) η φίλτατη Σαραντάρα με την οποία
υπάρχει ιδιαίτερη αγάπη και οικειότητα β) ο φίλτατος κ. The Saint! με τον οποίο υπάρχει, επίσης, ιδιαίτερη αγάπη
και οικειότητα... :cool2:
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.  :hi:

 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.523
Κριτικές
64
Like
5.124
Πόντοι
7.786
ναι πληρωθηκα απο μπεσικτας  ειχα  γκολ γκολ   ροστοβ   7τερματα  γκενκ  διπλο αντερλεχ  over    ρομα    και   αγιαξ   γκολ γκολ θελτα  
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.820
Like
489
Κύριε Τρουμπάκη, το όνομά μου ως σλαβικό, δεν έχει κλίση. Συνεπώς, σκέτο "popov" (Ποπώφ)
να μην παρεξηγούμεθα, καθότι ο ποπός είναι =  :booty:.  :grin: :grin:
Φούλη, (εκ του Ποποφούλη) έχει το προνόμιο να με αποκαλεί μόνο α) η φίλτατη Σαραντάρα με την οποία
υπάρχει ιδιαίτερη αγάπη και οικειότητα β) ο φίλτατος κ. The Saint! με τον οποίο υπάρχει, επίσης, ιδιαίτερη αγάπη
και οικειότητα... :cool2:
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.  :hi:


:hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom