Νέα

Νομική Συμβουλή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MASTER CHIEF CAPTAIN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 41
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.876
Κριτικές
3
Like
4.453
Πόντοι
456
Και τα 2 θέματα είναι δικά σου αφορούν δικιά σου ιδιοκτησία άρα έχεις και όλες τις ευθύνες.Το δέντρο κόψτο χθες αν έχει πάρει κλίση όπως λες και με τέτοιες καιρικές συνθήκες πια ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει.Για το κάγκελο δώστου το πίσω καθώς δεν σου ανήκει σαν υλικό και έχει τοποθετηθεί επί ιδιοκτησίας σου.Πρέπει να βάλει δικό σου.Γιατί μπορεί ένα πρωινό να έρθει και να σου πει είναι δικό μου φέρτο πίσω ή δώσε μου την αξία του σε χρήματα μέχρι να φτάσει σε σημεία να διεκδικήσει την μάντρα για δικιά του ή ότι είναι κοινή.
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
445
Like
565
Πόντοι
81
Τύπε έτσι όπως το περιέγραψες ότι η μάντρα είναι εξ ολοκλήρου στο οικόπεδό σου σημαίνει ότι ο άλλος έχει καταπατήσει μέρος του οικοπέδου σου από την άλλη μεριά και είναι σαν δικό του. Το κατάλαβα σωστά;
Ουσιαστικα ναι ετσι ειναι.
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
445
Like
565
Πόντοι
81
Πρέπει να κάνει και δική του μάντρα.Το ίδιο πρόβλημα είχαμε στο πατρικό μου και τους υποχρεώσαμε τους διπλανούς να φτιάξουν δική τους μάντρα.Όσο για το πεύκο απευθύνσου στο δασαρχείο για να μην μπλέξεις.Αν είναι επικίνδυνο θα σου δώσουν άδεια να το κόψεις.Μόνος σου μην κάνεις τίποτα όμως.
Ναι , εχω αντιγραφο του Νέου Οικοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ: Πρωτο τεύχος-Αρ.Φύλλου79 / Νόμος υπ'αριθμό 4067, Άρθρο 17 παράγρ 9 , σελ 2095 περι περιφραγμάτων όμορων οικοπέδων) όπου αναφερεται ρητά οτι ειναι υποχρεωμενος να κανει την δικια του μαντρα αφου πλεον δεν εγινε κοινός μαντροτοιχος.
Πως τους υποχρεωσατε τους διπλανους? Εννοω ηταν δεκτικοι στο μιλητό ή οξύνθηκαν τα πνεύματα και αναγκαστήκατε να μπειτε σε άλλες καταστασεις πχ νομικες??
 
Τελευταία τροποποίηση:

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.727
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195
τύπε νηματοθέτη αυτό που κάνατε με τη μάντρα ήταν τραγική μαλακία.
Τώρα για το κάγκελο ρίχτου εξώδικο ή αγωγή ώστε ναχεις γραπτό προηγούμενο ότι η μάντρα είναι στο δικό σου οικόπεδο.
Τα χρόνια περνάνε και κάποια στιγμή με σένα ή τα παιδιά σου θα "εντάξει" τη μισή μάντρα στο δικό του οικόπεδο..
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
445
Like
565
Πόντοι
81
Απαντηση στην 1η ερωτηση.
Ειναι δικη σου ευθυνη κ μονο.
Εχω παρομοιο προβλημα με οικοπεδο στην Π.Πεντελη εκτως σχεδιου.
Ελα σε επαφη με τον αντιδημαρχο περοβαλλοντος κ τον δασαρχη κ κοφτο.
Αν δεν βγαλεις ακρη παρε ROUND UP
κανε τομες χαμηλα στον κορμο κ μεσα τους ριξε το εν λογω προιον.
Θα ξεραθει κ συμφωνα με τον νομο θα πρεπει να κοπει.
Καλη τυχη.
Για το roundup που αναφέρεις, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ισχυρο για να ξερανει 15 μετρα πευκο. Το χρησιμοποιω για να ραντιζω αγριοχορτα ,τα οποια και τα ξεραινει. Αλλα για πευκο δεν θα κανει δουλεια. Το εχω προσπαθησει ηδη μια φορα.
Όσο για το κοψιμο του πευκου δεν γνψριζω ακριβως ποια ειναι η διαδικασια. Άλλοι λενε πρεπει να παρεις απο το Δασαρχειο αδεια, αλλοι λενε απο τον Δημο και αλλοι λενε οτι πρεπει να παρεις και απο τους δυο διαφορετικα αν δεν εχεις τα εγκριτικα και των 2 υπηρεσιων αν κατα την κοπη ερθει η αστυνομια εισαι υπολογος.Η περιοχη ΔΕΝ ειναι δασικη, ειναι εντος σχεδιου πολεως, και οικοδομισιμη.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.046
Πόντοι
2.696
Ναι , το εχω διαβασει οτι ειναι υποχρεωμενος να κανει την δικια του μαντρα αφου πλεον δεν εγινε κοινός μαντροτοιχος (ΦΕΚ: Πρωτο τεύχος-Αρ.Φύλλου79 / Νόμος υπ'αριθμό 4067, Άρθρο 17 παράγρ 9 , σελ 2095 περι περιφραγμάτων όμορων οικοπέδων).
Πως τους υποχρεωσατε τους διπλανους? Εννοω ηταν δεκτικοι στο μιλητό ή οξύνθηκαν τα πνεύματα και αναγκαστήκατε να μπειτε σε άλλες καταστασεις πχ νομικες??
Είχε γίνει παλιά,αρχές δεκαετίας 80.Είπε ο πατέρας μου στους διπλανούς να κάνουν μάντρα.Δε χρειάστηκε να πάει στην πολεοδομία.Μετά άρχισαν τα "ντράβαρα" και τους έτρεξε στην πολεοδομία διοτι είχαν κάνει βόθρους μη στεγανούς και τα απόβλητα τους έρχονταν στο δικό μας βόθρο που ήταν πιο χαμηλά λόγω υπογείου.Εκεί τους έτρεξε άγρια και υποχρεώθηκαν να τους στεγανοποιήσουν.
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
445
Like
565
Πόντοι
81
τύπε νηματοθέτη αυτό που κάνατε με τη μάντρα ήταν τραγική μαλακία.
Τώρα για το κάγκελο ρίχτου εξώδικο ή αγωγή ώστε ναχεις γραπτό προηγούμενο ότι η μάντρα είναι στο δικό σου οικόπεδο.
Τα χρόνια περνάνε και κάποια στιγμή με σένα ή τα παιδιά σου θα "εντάξει" τη μισή μάντρα στο δικό του οικόπεδο..
Δεν αμφισβητει ο γειτοντας οτι η μαντρα ειναι στο δικο μου οικοπεδο και πληρωμενη απο μενα. Δεν μπορει αλλωστε να το κανει αυτο γιατι δεν ηταν αυτος παρων οταν χτιζοταν ο μαντροτοιχος, ηταν αλλος ο ιδιοκτητης τοτε.
Κανει μανουρα για το καγκελο που εβαλε (και καλα οτι μπηκε σε εξοδα για να το εγκαταστησει εκει που ειναι τωρα, ενω αν δεν το ειχε βαλει εξ αρχης εκει αλλα στο δικο του μερος θα ειχε κανει μια φορα εξοδα και τωρα πρεπει να ξανακανει εξοδα σε σιδερα να το βγαλει και να το βαλει οπου στο διαολο θελει ετνος της ιδιοκτησιας του) .
Φιλε, ελειπα σε ταξιδι και δεν ενημερωθηκα για αυτο.

Οπως και ναναι, ο γειτονας πηγε και το εβαλε πανω σε ξενη ιδιοκτησια. Ας μην το εβαζε. Τοσο απλα.
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.727
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195
Δεν αμφισβητει ο γειτοντας οτι η μαντρα ειναι στο δικο μου οικοπεδο και πληρωμενη απο μενα. Δεν μπορει αλλωστε να το κανει αυτο γιατι δεν ηταν αυτος παρων οταν χτιζοταν ο μαντροτοιχος, ηταν αλλος ο ιδιοκτητης τοτε.
Κανει μανουρα για το καγκελο που εβαλε (και καλα οτι μπηκε σε εξοδα για να το εγκαταστησει εκει που ειναι τωρα, ενω αν δεν το ειχε βαλει εξ αρχης εκει αλλα στο δικο του μερος θα ειχε κανει μια φορα εξοδα και τωρα πρεπει να ξανακανει εξοδα σε σιδερα να το βγαλει και να το βαλει οπου στο διαολο θελει ετνος της ιδιοκτησιας του) .
Φιλε, ελειπα σε ταξιδι και δεν ενημερωθηκα για αυτο.

Οπως και ναναι, ο γειτονας πηγε και το εβαλε πανω σε ξενη ιδιοκτησια. Ας μην το εβαζε. Τοσο απλα.
φίλε να μην ξαναλέω τα ίδια, το τι λέει τώρα δεν έχει σημασία στο τι μπορεί να γίνει αργότερα.
Σε μελλοντική μεταβίβαση/κληρονομιά δική του ή δική σου ο μηχανικός θα την μετρήσει μισή-μισή και εσύ δε θάχεις αποδείξεις.
γι αυτό σου λέω κουνήσου να έχεις κάτι γραπτό τώρα
 
Εγγρ.
15 Ιαν 2017
Μηνύματα
396
Like
276
Πόντοι
21
φίλε να μην ξαναλέω τα ίδια, το τι λέει τώρα δεν έχει σημασία στο τι μπορεί να γίνει αργότερα.
Σε μελλοντική μεταβίβαση/κληρονομιά δική του ή δική σου ο μηχανικός θα την μετρήσει μισή-μισή και εσύ δε θάχεις αποδείξεις.
γι αυτό σου λέω κουνήσου να έχεις κάτι γραπτό τώρα
Αν ειναι οικοπεδο σε οικισμο με ρυμοτομικο σχεδιο (που σημαινει οριοθετημενα οικοπεδα) δεν ισχυει αυτο
 

kbm

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
138
Like
185
Πόντοι
1
Για το roundup που αναφέρεις, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ισχυρο για να ξερανει 15 μετρα πευκο. Το χρησιμοποιω για να ραντιζω αγριοχορτα ,τα οποια και τα ξεραινει. Αλλα για πευκο δεν θα κανει δουλεια. Το εχω προσπαθησει ηδη μια φορα.
Όσο για το κοψιμο του πευκου δεν γνψριζω ακριβως ποια ειναι η διαδικασια. Άλλοι λενε πρεπει να παρεις απο το Δασαρχειο αδεια, αλλοι λενε απο τον Δημο και αλλοι λενε οτι πρεπει να παρεις και απο τους δυο διαφορετικα αν δεν εχεις τα εγκριτικα και των 2 υπηρεσιων αν κατα την κοπη ερθει η αστυνομια εισαι υπολογος.Η περιοχη ΔΕΝ ειναι δασικη, ειναι εντος σχεδιου πολεως, και οικοδομισιμη.
Καλημερα δεν θα μιλησω ως νομικος αλλα επειδη εχω ζησει τα ιδια οσον αφορα τα πευκα σε δικο μου οικοπεδο θα σ πω τα εξης! Οταν εχτισες το δασαρχειο κατεγραψε ποσα δεντρα ειχε το οικοπεδο σου κ ορισε ποσα θα κοψεις κνς δεν κοβει οτι θελει! Για να κοψεις δεντρο ενημερωνεις εγγραφως παντα δημο κ δασαρχειο κ θα παρεις κ απο τους 2 αδεια να κοψεις αν κ εφοσον υπαρχει πραγματικο προβλημα κ κινδυνος απο το δεντρο! Μιλα με εναν ασφαλιστη αν ασφαλισεις το σπιτι σου κ προκληθει ζημια απο δεντρο του οικοπεδου σου ειναι πιθανο να στο καλυπτει η ασφαλιστικη ! Εμενα μου το καλυψε κ μιλαμε για ετησιο κοστος 250-400 η ασφαλεια! Εγω λογο μηδεια περσυ τα εκοψα ολα γτ επεσαν ολα κ σωθηκαμε

Οσον αφορα τα καγκελα ενημερωσε εγγραφως παλι κ αν δεν τα βγαλει τα ξηλωνεις να παει να γαμηθει
 

968

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.637
Like
7.586
Πόντοι
1.056
Για το roundup που αναφέρεις, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ισχυρο για να ξερανει 15 μετρα πευκο. Το χρησιμοποιω για να ραντιζω αγριοχορτα ,τα οποια και τα ξεραινει. Αλλα για πευκο δεν θα κανει δουλεια. Το εχω προσπαθησει ηδη μια φορα.
Όσο για το κοψιμο του πευκου δεν γνψριζω ακριβως ποια ειναι η διαδικασια. Άλλοι λενε πρεπει να παρεις απο το Δασαρχειο αδεια, αλλοι λενε απο τον Δημο και αλλοι λενε οτι πρεπει να παρεις και απο τους δυο διαφορετικα αν δεν εχεις τα εγκριτικα και των 2 υπηρεσιων αν κατα την κοπη ερθει η αστυνομια εισαι υπολογος.Η περιοχη ΔΕΝ ειναι δασικη, ειναι εντος σχεδιου πολεως, και οικοδομισιμη.
Θα ριχνεις στις τομες οσο χρειαστει,δεν θα δεις αποτελεσμα σε μια βδομαδα σε καμια περιπτωση.
Αλλιως πας σε καταστημα με γεωργικα προιοντα κ ζητας κατι πιο αποτελεσματικο,μπορεις να δοκιμασεις κ οξυ.
Η φιλοσοφια ειναι να μεταφερθει το χημικο κατα μηκος του πευκου μεσω των αγγειων ξυλωματος.
Καλο θα ειναι να το ξερανεις επειδη οι ριζες του πευκου μπορουν να προκαλεσουν σοβαρες ζημιες σε εγγεις κατασκευες οπως μαντρες,οικηματα.
Ρωτα κ τους 2 τι πρεπει να γινει.Ακομα κ το κεντρο των Αθηνων υπαγεται σε δασαρχειο.Ειναι που θα πεσεις,στην Π.Πεντελη η συνενοηση ειναι ευκολη κ με τους 2.
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
445
Like
565
Πόντοι
81
Καλημερα δεν θα μιλησω ως νομικος αλλα επειδη εχω ζησει τα ιδια οσον αφορα τα πευκα σε δικο μου οικοπεδο θα σ πω τα εξης! Οταν εχτισες το δασαρχειο κατεγραψε ποσα δεντρα ειχε το οικοπεδο σου κ ορισε ποσα θα κοψεις κνς δεν κοβει οτι θελει! Για να κοψεις δεντρο ενημερωνεις εγγραφως παντα δημο κ δασαρχειο κ θα παρεις κ απο τους 2 αδεια να κοψεις αν κ εφοσον υπαρχει πραγματικο προβλημα κ κινδυνος απο το δεντρο! Μιλα με εναν ασφαλιστη αν ασφαλισεις το σπιτι σου κ προκληθει ζημια απο δεντρο του οικοπεδου σου ειναι πιθανο να στο καλυπτει η ασφαλιστικη ! Εμενα μου το καλυψε κ μιλαμε για ετησιο κοστος 250-400 η ασφαλεια! Εγω λογο μηδεια περσυ τα εκοψα ολα γτ επεσαν ολα κ σωθηκαμε

Οσον αφορα τα καγκελα ενημερωσε εγγραφως παλι κ αν δεν τα βγαλει τα ξηλωνεις να παει να γαμηθει
Δεν ανησυχω για το δικο μου σπιτι γιατι αν πεσει το πευκο θα πεσει στην μερια του γειτονα και θα πεσει πανω στο σπιτι του γειτονα, οχι πανω στο δικο μου σπιτι.
Το θεμα ειναι αν πεσει πανω στο σπιτι του , αν Νομικά θα ειμαι υποχρεωμένος να του πληρωνω την ζημιά.
Για να μην σκεφτω το χειροτερο σεναριο να πεσει και να χτυπησει κανεναν.
Επειδη με απασχολει ολη αυτη η μαλ...ια , θελω να το αποσαφηνισω. Και δυστυχως με αυτον τον γειτονα δεν υπαρχει common ground.
 
Τελευταία τροποποίηση:

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
514
Κριτικές
1
Like
655
Πόντοι
86
Τυπε δεν σε πειράζει καθόλου που λόγω της μαντράς μέρος του οικοπέδου σου είναι ουσιαστικά μέρος του οικοπέδου του άλλου τώρα; Αν επιτρέπεται πόσα μέτρα σου έχει φάει;
Όσο για το πεύκο περίμενε την επόμενη κακοκαιρία και πες ότι έπεσε λόγω της κακοκαιρίας ή όταν ρίξει καυαιγιδατμε κεραυνούς καυτο και πες έπεσε κεραυνός.
 

tzotzos456

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2016
Μηνύματα
404
Like
577
Πόντοι
81
α) Το πεύκο ως αποκλειστικά δασικό δέντρο υπάγεται αποκλειστικά στην αρμοδιότητα του οικείου Δασαρχείου είτε μιλάμε για εντός σχεδίου είτε για εκτός (δεν έχει απολύτως καμία σημασία το πού βρίσκεται). Απαγορεύεται ρητώς ακόμα και απλό κλάδεμα χωρίς την άδεια του Δασαρχείου. Από τη στιγμή που διαπιστώσεις κάποιο πιθανό πρόβλημα σε κάποια κατασκευή από πιθανή πτώση, ενημερώνεις Δασαρχείο. Εκείνο με αυτοψία διαπιστώνει (ή όχι) το πρόβλημα και είτε δίνει εντολή κοψίματος (όχι σε εσένα) είτε κλαδέματος. Ο Δήμος δεν έχει καμία απολύτως αρμοδιότητα επί ιδιωτικών εκτάσεων και κακώς αναφέρεται στην υπόθεση από κάποιους. Αν τώρα πέσει είτε έχεις ενημερώσει είτε όχι, όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, δεν έχεις ευθύνη διότι πολύ απλά το συγκεκριμένο δέντρο από τη στιγμή που υπάγεται στη δασική νομοθεσία, δεν σου ανήκει όσον αφορά τη "ζωή" του. Απλά αν θες να εμβαθύνουμε, θα έχεις ευθύνη αν πέσει όλο ή τμήμα του και δεν ενημέρωσες σε συνδυασμό ότι ο γείτονας δεν μπορούσε να διακρίνει το πρόβλημα από θέμα ορατότητας ενώ εσύ ήξερες.
Οπότε καλύτερα ενημερώνεις και καθάρισες. Αν ακολουθήσεις τις "συμβουλές" τύπου "ρίξε φάρμακο", κλάδεψε κλπ και γίνει είτε καταγγελία από γείτονα είτε το μυριστεί το ίδιο το Δασαρχείο, την έβαψες. Και νομικά και χρηματικά.

β) Παρόλο που βρίσκεται μια ιδιοκτησία κάποιου εντός της δικής σου ιδιοκτησίας, δεν παύει να ανήκει σε αυτόν. Οπότε ΔΕΝ μπορείς να το χαλάσεις, πόσο μάλλον περισσότερο όταν εσύ ο ίδιος το έχεις αφήσει απείραχτο για 21 χρόνια που είπες. Οπότε αν δεν θέλει, τον ενημερώνεις με εξώδικο διότι μόνο έτσι έχεις απόδειξη ότι τον έχεις ενημερώσει να πάρει κάτι που του ανήκει και το οποίο βρίσκεται εντός της ιδιοκτησίας σου και σε ενοχλεί. Αν αρνηθεί, μόνο δικαστικά τον αναγκάζεις να το πάρει. Αν το χαλάσεις εσύ είτε χωρίς την άδειά του, είτε χωρίς δικαστική απόφαση, τότε μπορεί να σου κάνει ασφαλιστικά μέτρα και να ζητήσει αποζημίωση. Περιττό να πω ότι είναι μέγα λάθος αυτό που έκανες.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.684
Κριτικές
12
Like
6.909
Πόντοι
2.646
Τυπε, μην τους ακούς. Δασαρχείο, λαστ γιαρ. Και επειδη πολλές φορές η βία είναι η λύση, βάλε και δύο αλβανους να του σπάσουν τα πόδια. Ξέρει αυτός γιατί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.246
Κριτικές
46
Like
3.826
Πόντοι
4.365
Μια σκεψη...
Γιατι να το κοψεις το ''δεντρακι''..!!??
Καν'του μια στιριξη... με καποια χοντρη κολωνα... η΄ δεσιμο απο ψηλα...με καποιο συμρματοσχοινο απο την αλλη πλευρα...!!
 

tzotzos456

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2016
Μηνύματα
404
Like
577
Πόντοι
81
Η παπαριά του μπομπολοποταμίσιου Αμυρά αφορά μόνο στα εκτός ορίων οικισμού (οπότε αν είστε είτε εντός σχεδίου πόλης είτε μέσα σε οικισμό δεν ισχύει).
Επιπρόσθετα δεν ισχύει "Δασαρχείο λαστ γίαρ" αφού έρχεται οπωσδήποτε το Δασαρχείο μετά την αίτηση και γνωμοδοτεί ως απαραίτητη προϋπόθεση υλοτομίας, κλαδέματος κλπ. Άρα τι άλλαξε με την προηγούμενη διάταξη αφού και τότε ερχόταν να γνωμοδοτήσει;;!! ΤΙΠΟΤΑ. Μόνο αν ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ (=πράγμα εξαιρετικά σπάνιο έως αδύνατο αφού θα έχεις κάνει αίτηση) θεωρείται ως σύμφωνο με αυτό που ζητάς. Κολοκύθια δηλαδή. Πού είδατε ότι πετάχτηκε στην απ' έξω το Δασαρχείο;
 
Εγγρ.
12 Νοε 2013
Μηνύματα
32
Κριτικές
2
Like
130
Πόντοι
0
φίλε να μην ξαναλέω τα ίδια, το τι λέει τώρα δεν έχει σημασία στο τι μπορεί να γίνει αργότερα.
Σε μελλοντική μεταβίβαση/κληρονομιά δική του ή δική σου ο μηχανικός θα την μετρήσει μισή-μισή και εσύ δε θάχεις αποδείξεις.
γι αυτό σου λέω κουνήσου να έχεις κάτι γραπτό τώρα
Απο που και ως που θα μετρήσει μιση-μισή τη μάντρα ο μηχανικος ρε τύπε; Για να λέει ο νηματοθέτης οτι είναι δικιά του με αποδείξεις σημαινει οτι έχει τιτλους & τοπογραφικά. Ο μηχανικός που θα μετρήσει την ιδιοκτησία (εφοσον ειναι σωστός και δεν είναι ΕΞΙ-ΠΕΝΗΝΤΑ-ΕΞΑΚΙΑΣ ) θα κάνει εφαρμογή τιτλων ιδιοκτησίας. Αν ο γείτονας υποδείξει τη μιση δική του έχουμε καταπάτηση.
Σταματήστε να λετε μαλακίες οταν δεν ειστε σχετικοί.


Στο πρόβλημά του νηματοθέτη τώρα. Το δέντρο αν πέσει και πλακώσει το σπίτι του γείτονα την ήπιες την πορτακαλάδα. Απευθύνσου σε Διεύθυνση Περιββάλοντος του Δήμου σου & Διευθυνση Δασών για να προχωρήσεις σε διαδικασία κοπής.

Για το κάγκελο εφόσον έχει μπει σε ιδιοκτησία ΣΟΥ (αποδεδειγμένα όπως ισχυρίζεσαι) εσύ έχεις τον πρώτο λόγο. Δώστου τελεσίγραφο να παει να την ξηλώσει αν θέλει
αλλιώς ξήλωσε την εσύ, πούλα τη σε σκράπ και φάε τα λεφτά στα βιζιτάκια.
 

tzotzos456

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2016
Μηνύματα
404
Like
577
Πόντοι
81
Ο τοπογράφος μηχανικός δεν καθορίζει όρια. Βάσει νόμου σε τέτοιες περιπτώσεις την ευθύνη την έχει αυτός που υποδεικνύει τα όρια και μάλιστα αναγράφεται σχετική Δήλωση Ιδιοκτήτη επί του τοπογραφικού που υπογράφεται από το ιδιοκτήτη περί υπόδειξης και ΑΠΟΔΟΧΗΣ ορίων στο τοπογραφικό. Μη λέτε πράγματα που δεν ισχύουν. Μάλιστα υποχρεούται ΚΑΙ ο μηχανικός να αναγράψει επί του τοπογραφικού ότι τα όρια υποδείχθηκαν από τον/τους ιδιοκτήτη/τες. Τέλος.
Η μοναδική περίπτωση που ο τ.μ. καθορίζει αυτός τα όρια είναι στις μεταγεγραμμένες Πράξεις Εφαρμογής καθώς και στην οριοθέτηση κληροτεμαχίων βάσει παραχωρητηρίου.
 

haha5

Νέο Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Άλλη μια ιστορία που αποδεικνύει ότι δυστυχώς υπάρχουν κάμποσοι (αρχίζω να νομίζω ότι είναι η πλειψηφία) τουρκόγυφτοι/τουρκόσποροι που πονηρά θα προσπαθούν να καταπατούν.

Κάποια προηγούμενα μυνήματα ανέφεραν ότι έκανε μαλακία που έβαλε το κάγκελο πάνω στον τοίχο του. Και τι θα έκανε?, θα καθόταν σκοπιά?.

Στην ουσία. Απέφυγε τους δικηγόρους, η πλειοψηφία τους είναι πιο χαζοί από τον διπλανό τους.
Έβγαλε άδεια ο άλλος για να βαλει το κάγκελο?
Έβγαλες άδεια εσύ για να κάνεις τον μαντρότοιχο?
Για αυτά τα ερωτήματα θα βρεις την απάντηση.
Αν η απάντηση ειναι - .
Ρυθμίζεις τις αυθαιρεσίες σου. /και βγάζεις άδεια για να αντικαταστήσεις το κάγκελο σου.
γκε γκε ?

Και άσε τον πουτάνας γιο/ τουρκόσπορο να τρέχει μόνος του.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom