Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

Επισκέπτης
ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιι..
συνεχιστε ακαθεκτοι..
αηδια εισαστε ρε μαλακες..
οι κακοι πασοκοι & οι καλοι δεξιουληδες πατριωτες της τσαπου..
& το αναποδο με την βερσιον του ΠΠ..
για γελια ή για κλαματα???
κλαυσιγελως με ολη την σημασια της λεξεως & του νοηματος που αποδιδει ο γλωσσοπλαστης..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
γιατι λες ψεματα ρε τυπε αφου με το ζορι πληρωνεις την συνδεση με τα 2 mbps για να μπαινεις εδω να περνας την ωρα σου;σιγα μην εισαι μεγιστανας και σερφαρεις στο μπου....
κατα τα αλλα εισαι τραγικος.....σαν τον βολταιρο και τον μπαιρον.... :2funny: :2funny:
εγώ πάλι στην απέξω ρε καριόλη;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
...στην Ελλάδα φίλε str81977, υπάρχει και μια ισοπέδωση προς τα κάτω, η μόρφωση, η ικανότητα, η εμπειρία, η τεχνογνωσία και επιχειρηματικότητα δεν θεωρούνται αρχές προς επιβράβευση, αλλά αντιθέτως προς αποφυγή.

Χθες σε δελτίο ειδήσεων αναφέρθηκε ότι κλητήρας του υπουργείου οικονομικών κλάδου ΥΕ μαζί με τα επιδόματα παίρνει 2.700 € και καθηγητής πανεπιστημίου 2.000 €. Αυτή είναι η Ελλάδα.... :headbang: :headbang: :headbang:    

Τη δεκαετία του ΄80  η μόρφωση, η ικανότητα, η εμπειρία, η τεχνογνωσία και επιχειρηματικότητα θεωρήθηκαν "δεξιές" αξίες και πολεμήθηκαν από τους πασόκους της εποχής όσο τα ελληνικά γράμματα επί Θεοδοσίου Β'...
Τω καιρώ εκείνω θεωρείτο ύψιστη δημοκρατική αρετή η πλύστρα - αφισοκολλήτρια- τσιμπουκοκολλεκτόρισσα της κλαδικής να λύνει και να δένει στην δημόσια υπηρεσία, ενώ το λάδωμα ήταν απάντηση στην καταπίεση της δεξξξξας...

Δυστυχώς τα πιστοποιητικά πολιτικών φρονημάτων της δεξξξξξας αντικαταστάθηκαν από τις συσταστικές της κλαδικής...Παράδοση την οποία συνέχισαν και οι νδιτες αργότερα.

Φυσικά το ίδιο το πασοκ προσπάθησε να διορθώσει τη ζημιά που έκανε με το ΑΣΕΠ αλλά ήταν κάπως αργά...
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.501
Κριτικές
8
Like
3.280
Πόντοι
786
Οι μισθοί στο δημόσιο είναι πολλαπλώς στρεβλοί και πρέπει να γίνει εξορθολογισμός. Αλλά οι περικοπές αποδοχών είναι το τελευταίο βήμα. Εν πάση περιπτώσει 1. οι μισοί εφοριακοί είναι πασοκτζήδες, 2. οι μισοί εφοριακοί προέρχονται από μετάταξη, άρα πρόκειται για ανθρώπους εντόνως κομματικοποιημένους. Άρα έχουμε πόλεμο εφοριακών και Υπουργού. Θα ματώσουμε... :-X
Επαναλαμβάνω ο υπουργός φέρεται ηλιθίως. Δεν τον βλέπω να βγάζει την χρονιά και οπωσδήποτε δεν επανεκλέγεται με σταυρό.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δηλαδη παλι οι κακοι σοσιαλΗστες..
εισαι καμμενος ρε μαλακα..
κριμα..

Ίσως και να είμαι...
Αλλά τη λογική "σκίστε, γαμείστε, κάψτε τους πάντες" δεν θα την δεχθώ...
Αφενός γιατί δεν φταίνε όλοι το ίδιο, αφετέρου διότι η γενίκευση είναι η αρχή κάθε φασιμού...κόκκινου, μαύρου ή κοκκινομαύρου...

Για να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά ένα πρόβλημα πρέπει να δεις τι το δημιούργησε...Ειδάλλως απλά εξασφαλίζεις τη διαιώνισή του, ό,τι και να κάνεις.
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιι..
συνεχιστε ακαθεκτοι..
αηδια εισαστε ρε μαλακες..
οι κακοι πασοκοι & οι καλοι δεξιουληδες πατριωτες της τσαπου..
& το αναποδο με την βερσιον του ΠΠ..
για γελια ή για κλαματα???
κλαυσιγελως με ολη την σημασια της λεξεως & του νοηματος που αποδιδει ο γλωσσοπλαστης..
1, οταν ελεγα οτι η Ελλαδα κυβερνηθηκε με αριστερη πολιτικη μου φωναζανε!
2. τη μηχανη οι Πασοκοι την φιαξανε! Οι αλλοι συνεχισανε να τη δουλευουνε!
3. ο Καραμαν-αλης μπορει να ητανε μαλακας, αχρηστος βλακας και οτι αλλοι θελετε, αλλα ειχε αρχισει να φιαχνει γεφυρες! Τις οποιες φροντισανε παλι να γκρεμισουνε οι Πασοκοι, μη και στεναχωρηθουνε τα Αμερικανακια!

ΔΕ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ! ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ!
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.501
Κριτικές
8
Like
3.280
Πόντοι
786
Αντιγράφω από :
Αγαπητοί φίλοι, οι μισθοί που αναφέρετε είναι ανύπαρκτοι. Οι αποδοχές των Τελωνειακών που αναφέρετε δεν υπάρχουν. Κατ' αρχήν το κίνητρο απόδοσης συμπεριλαμβάνεται στο μισθό άρα εσείς το ξαναπροσθέτετε. Ο μισθός που αναφέρετε είναι ο ακαθάριστος πριν δηλαδή υπολογισθούν ...οι κρατήσεις. Σας παραθέτω αναλυτικά τις καθαρές μου μηνιαίες αποδοχές: είμαι υπάλληλος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης με 11 χρόνια υπηρεσίας έγγαμη με 2 παιδιά (διευκρινίζω ότι πέρασα με γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ)Μισθός (συμπεριλαμβανομένου του κινήτρου απόδοσης, του οικογ.επιδόματος) 1035,45 Ευρώ ΔΕΤΕ 1280,63 Ευρώ Έξοδα κίνησης 200 Ευρώ Από τα έξοδα κίνησης αφαιρούνται 10 Ευρώ για κάθε μέρα απουσίας με κανονική άδεια ,ασθένειας ή επίσημης αργίας. Αν δηλαδή σε ένα μήνα έχουμε 1 αργία και απουσιάσω και μια ημέρα θα πάρω 180 Ευρώ έξοδα κίνησης. Αν πάρω 4 εβδομάδες την άδειά μου το καλοκαίρι δεν θα πάρω καθόλου έξοδα κίνησης. Διευκρινίζω ότι τα έξοδα κίνησης μας δόθηκαν σαν αντίβαρο επειδή πάγωσαν οι αυξήσεις στο μισθό μας από το 2004 Επίσης θα ήθελα να σας ενημερώσω πως το Δώρο Χριστουγέννων , Πάσχα και επίδομα αδείας καλοκαιριού υπολογίζεται με βάση το μισθό μας και όχι με βάση τα ΔΕΤΕ δηλ. Δώρο χριστουγέννων πήρα 959,25 Ευρώ Δώρο Πάσχα θα πάρω 479,6 Ευρώ και επίδομα αδείας καλοκαιριού 479,6 Ευρώ. Μας έδιναν τα επιδόματα τα οποία μπορούσαν ανά πάσα στιγμή να μας τα πάρουν πίσω για να μη μας κάνουν αύξηση στο μισθό οπότε θα υπολογιζόταν και στα δώρα και στην σύνταξή μας. Σε αυτήν την παγίδα μας οδήγησαν και τώρα μας ζητούν και τα ρέστα και μας θεωρούν ρετιρέ !!!! έλεος ας βγει η αλήθεια στην επιφάνεια. Είμαι στη διάθεσή σας να σας στείλω το εκκαθαριστικό μισθοδοσίας μου προκειμένου αν θέλετε να αποκαταστήσετε την αλήθεια γιατί ντρέπομαι με όσα λέγονται να πω ότι είμαι τελωνειακός. Μετά τα ανωτέρω θα ήθελα να εκφράσω την αγανάκτηση μου που ως κλάδος διασυρόμαστε καθημερινά σε έντυπα και κανάλια και έχουν καταφέρει να στρέψουν εναντίον μας όλους τους υπαλλήλους και όλη την Ελληνική κοινωνία. Τελειώνοντας θα ήθελα να σας ενημερώσω για αυτά που δεν γνωρίζετε: Τα ΔΕΤΕ(Δικαιώματα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών) δεν καταβάλλονται από το κράτος αλλά από τους συναλλασσόμενους. Ένα μέρος των καταβολών αυτών παίρνουν οι υπάλληλοι, αντί των υπερωριών που εκτελούν για να μένουν ανοικτά 24 ώρες το 24ωρο τα Τελωνεία εισόδου στη χώρα (σύνορα αεροδρόμια λιμάνια κλπ) και αντί των εργασιών που εκτελούν εκτός των Τελωνειακών καταστημάτων (συνοδείες υποκειμένων εμπορευμάτων, έλεγχοι στις εγκαταστάσεις των ελεγχομένων, έλεγχοι διακίνησης και δίωξης σε όλη την ενδοχώρα κλπ). Οι λοιπές καταβολές που δεν διανέμονται στους υπαλλήλους εισπράττονται από το Κράτος. Δηλαδή το Κράτος όχι μόνο δεν καταβάλει στους Τελωνειακούς κανένα επίδομα αλλά αντίθετα εισπράττει ένα σεβαστό μέρος από τις καταβολές ΔΕΤΕ των συναλλασσομένων. Επομένως: Αν μας κόψουν τα ΔΕΤΕ, πρέπει: α)Να μην εισπράττονται ΔΕΤΕ από τους συναλλασσόμενους και β) Να καταβάλλει το Κράτος στους Τελωνειακούς που εργάζονται 24 ώρες το 24ωρο τις υπερωρίες τους. Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας. Οι Τελωνειακοί Υπάλληλοι δεν είναι το πρόβλημα. Πληρώνω το χρόνο εφορία 4.000 € από τις αποδοχές μου. Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι δεν είναι το πρόβλημα. Θέλουν να μας αναδείξουν ως μέγιστο πρόβλημα γιατί έτσι τους εξυπηρετεί. Το πρόβλημα είναι ΑΥΤΟΙ, που ενώ όλοι ξέρουμε ποιοί είναι, οι Δημοσιογράφοι δύσκολα τους διακρίνουν
ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΙ.
 

Επισκέπτης
Ίσως και να είμαι...
Αλλά τη λογική "σκίστε, γαμείστε, κάψτε τους πάντες" δεν θα την δεχθώ...
Αφενός γιατί [size=15pt]δεν φταίνε όλοι το ίδιο[/size], αφετέρου διότι η γενίκευση είναι η αρχή κάθε φασιμού...κόκκινου, μαύρου ή κοκκινομαύρου...

Για να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά ένα πρόβλημα πρέπει να δεις τι το δημιούργησε...Ειδάλλως απλά εξασφαλίζεις τη διαιώνισή του, ό,τι και να κάνεις.

Και πως ακριβώς μετράμε την ευθύνη του καθενός;
Προτείνεις δλδ να γίνει συμψηφισμός ευθυνών και αυτός που φταίει πιο πολύ (με ποια μονάδα μέτρησης αλήθεια;) να πληρώσει το υπόλοιπο;
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
126
Πόντοι
16
Αντιγράφω από : Το πρόβλημα είναι ΑΥΤΟΙ, που ενώ όλοι ξέρουμε ποιοί είναι, οι Δημοσιογράφοι δύσκολα τους διακρίνουν[/i]
ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΙ.
και ποιοι ειναι αυτοι δηλαδη? :think: :think: :think: :think:επειδη ειμαι και λιγο χαζος :grin:
 

Επισκέπτης
1, οταν ελεγα οτι η Ελλαδα κυβερνηθηκε με αριστερη πολιτικη μου φωναζανε!
2. τη μηχανη οι Πασοκοι την φιαξανε! Οι αλλοι συνεχισανε να τη δουλευουνε!
3. ο Καραμαν-αλης μπορει να ητανε μαλακας, αχρηστος βλακας και οτι αλλοι θελετε, αλλα ειχε αρχισει να φιαχνει γεφυρες! Τις οποιες φροντισανε παλι να γκρεμισουνε οι Πασοκοι, μη και στεναχωρηθουνε τα Αμερικανακια!

ΔΕ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ! ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ!
1..εισαι κολλημενος μαλακας..ποια αριστερη πολιτικη ρε φιδεμπορα???ασε τις ευκολες ταμπελιτσες..τα μεγαλυτερα εγκληματα εναντια στους προλεταριους το πασοκ τα εχει κανει..
2..πριν απο το 81 ηταν αλλη η μηχανη???(αει γαμησου ρε)..
3..πουτσες μπλε..αγκαρια εκανε απο την πρωτη στιγμη..κατι αναλογο με τον τζιγκερ & την ποα..με το στανιο δεν γινεται τιποτε..οι κληρονομοι μεγαλουργουν μονο στο αντικειμενο που εχουν ερωτευτει..
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
1..εισαι κολλημενος μαλακας..ποια αριστερη πολιτικη ρε φιδεμπορα???ασε τις ευκολες ταμπελιτσες..τα μεγαλυτερα εγκληματα εναντια στους προλεταριους το πασοκ τα εχει κανει..
2..πριν απο το 81 ηταν αλλη η μηχανη???(αει γαμησου ρε)..
3..πουτσες μπλε..αγκαρια εκανε απο την πρωτη στιγμη..κατι αναλογο με τον τζιγκερ & την ποα..με το στανιο δεν γινεται τιποτε..οι κληρονομοι μεγαλουργουν μονο στο αντικειμενο που εχουν ερωτευτει..
για πες ρε κρεατεμπορα ενα απο τα μεγαλα εγκληματα εναντια στους προλεταριους! ΕΝΑ!
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Τα ΔΕΤΕ(Δικαιώματα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών) δεν καταβάλλονται από το κράτος αλλά από τους συναλλασσόμενους.

Ο αγανακτισμένος τελωνειακός ξέχασε μερικά πραγματάκια.....

Το κόστος όλων των εισαγωγών κατά τον εκτελωνισμό επιβαρύνεται με ΔΕΤΕ, το οποίο το επιβαρύνονται τελικά οι καταναλωτές στη τελική τιμή των αγαθών.

Με λίγα λόγια ο Τελωνειακός αν και Δ/Υ, πληρώνεται και από το Ελληνικό Δημόσιο αλλά και από τους ιδιώτες - εισαγωγείς, μέσω του ΔΕΤΕ (χωρίς τα λαδώματα).....
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Την εκκλησια ποτε θα την φορολογησουν?
 

Επισκέπτης
καλα ειπες τωρα μια παπαρια και θες να αποφυγεις την επεξηγηση....

κοινως αβαβα
συνεχισε να αυτοξεφτιλιζεσαι..
το ποιος λεει παπαριες ασε να το κρινουν οι αλλοι..
δεν εχω σκοπο να σε μορφωσω..
καμμενος εισαι..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom