Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

leopard

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
374
Like
0
Πόντοι
1
όπως διάβασα σήμερα στις εφημερίδες οι εξής χώρες επιβάλουν φόρο (τέλη) στα κινητά τηλ με συμβόλαιο:
Τανζανια
Ουγκάντα
Ζάμπια
Μπαγκλαντες
Τυνησία
Ιράν
Ιορδανία
Τουρκία
Αλβανία
και η ΕΛΛΑΔΑ!
:rockon:
...βγάλτε τα συμπεράσματα σας...
ανήκωμεν στην χαβούζα της Ευρώπης...
απο λάθος η γεωγραφική μας θέση είναι στα Βαλκάνια.
Πιο πολύ θα μας τάιριαζε να είμαστε γέιτονες της Ζαμπίας και της Ουγκάντας...
Καμμια Τανζανομούνα παίζει άραγε στην χώρα μας?  :tits2:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
Το κεφάλαιο και οι κυβερνήσεις πλήττουν τους εργαζόμενους...................
Πέρα από την κλοπή της υπεραξίας και το ίδιο το μεροκάματο περιορίζοντάς το στα απολύτως απαραίτητα για την διατροφή και τη συντήρηση....................
Άλλωστε....... σε αντίθεση με τις θεωρίες υποκατανάλωσης για τις κρίσεις......
[size=15pt]Η κατανάλωση σε βασικά είδη πρώτης ανάγκης εκτινάσσεται σε περιόδους οικονομικής ανασφάλειας.[/size]
[move] :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :banghead[/move]
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
Πίσω από όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας στην ΕΛΛΑΔΑ του τώρα με τα άκρα να συγκρούονται όπως τα κριάρια χωρίς να βλέπουν τις αιτίες που τους οδήγησαν σ’ αυτή την ουτοπία διακρίνω κάποιους παράγοντες που έπαιξαν το ρόλο τους......
Πρώτον το απέραντο ελληνικό δημόσιο αυτό το καρκίνωμα της οικονομίας που αυτή τη στιγμή απαριθμεί 1,3 εκ. ανθρώπους που εμμέσως η αμέσως πληρώνονται από αυτό δηλ. από τις τσέπες αυτών που ασταμάτητα παράγουν........................
Προς θεού Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους που το στελεχώνουν έχω με την νοοτροπία που καλλιέργησαν όλες οι κυβερνήσεις μετά την μεταπολίτευση ............
Ψήφισε με να σε διορίσω μόνιμα βρέξει χιονίσει θα έχεις το μισθό σου χωρίς να κάνεις τίποτα............
Αυτή είναι η πρώτη αιτία αυτής της σύγκρουσης αφού αυτοί που είναι έξω από τα τείχη καλούνται να πληρώσουν το μάρμαρο.
Κάντε ένα υπολογισμό 1,3 εκ. Χ 1300€ ανά κεφάλι και θα δειτε ότι το μηνιαίο έξοδο δεν μπορούν να το καλύψουν αυτοί που είναι έξω από τα τείχη ούτε με μαγικά.................................
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Πίσω από όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας στην ΕΛΛΑΔΑ του τώρα με τα άκρα να συγκρούονται όπως τα κριάρια χωρίς να βλέπουν τις αιτίες που τους οδήγησαν σ’ αυτή την ουτοπία διακρίνω κάποιους παράγοντες που έπαιξαν το ρόλο τους......
Πρώτον το απέραντο ελληνικό δημόσιο αυτό το καρκίνωμα της οικονομίας που αυτή τη στιγμή απαριθμεί 1,3 εκ. ανθρώπους που εμμέσως η αμέσως πληρώνονται από αυτό δηλ. από τις τσέπες αυτών που ασταμάτητα παράγουν........................
Προς θεού Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους που το στελεχώνουν έχω με την νοοτροπία που καλλιέργησαν όλες οι κυβερνήσεις μετά την μεταπολίτευση ............
Ψήφισε με να σε διορίσω μόνιμα βρέξει χιονίσει θα έχεις το μισθό σου χωρίς να κάνεις τίποτα............
Αυτή είναι η πρώτη αιτία αυτής της σύγκρουσης αφού αυτοί που είναι έξω από τα τείχη καλούνται να πληρώσουν το μάρμαρο.
Κάντε ένα υπολογισμό 1,3 εκ. Χ 1300€ ανά κεφάλι και θα δειτε ότι το μηνιαίο έξοδο δεν μπορούν να το καλύψουν αυτοί που είναι έξω από τα τείχη ούτε με μαγικά.................................
λες αληθειες που πονανε πολυ κοσμο φιλαρακι...λίγοι ομως ξερουν τι τους περιμενει...στη χωρα απο τη μεταπολιτευση και μετα κυριαρχησε ο ωχαδερφισμος-σταρχιδισμος και το "εγω να βολευτω". Αν συνεχισει γενικα η κακη οικονομικη κατασταση θα παιξουν και αλλες απολυσεις και ισως καταρρευση των ασφαλιστικων ταμειων και μειωση ή περικοπη των επικουρικων συνταξεων ή ακομα και της κυριας συνταξης (στην εσχατη περιπτωση)
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
λες αληθειες που πονανε πολυ κοσμο φιλαρακι...λίγοι ομως ξερουν τι τους περιμενει...στη χωρα απο τη μεταπολιτευση και μετα κυριαρχησε ο ωχαδερφισμος-σταρχιδισμος και το "εγω να βολευτω". Αν συνεχισει γενικα η κακη οικονομικη κατασταση θα παιξουν και αλλες απολυσεις και ισως καταρρευση των ασφαλιστικων ταμειων και μειωση ή περικοπη των επικουρικων συνταξεων ή ακομα και της κυριας συνταξης (στην εσχατη περιπτωση)

Αποτέλεσμα έχει να φαγώνονται μεταξύ τους οι εκτός των τειχώΝ :headbang: :headbang:
Και πες μου σε ποια οικογένεια δεν υπάρχει φαγωμάρα όταν τα λεφτά δεν φτάνουν...........
Τα άκρα φαγώνονται περισσότερο αφού βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να αναλάβουν το πηδάλιο............................
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
...φανταστείτε τι έχει να γίνει μετά το 2013 που λήγει το 4ο Κ.Π.Σ. και θα σταματήσουν δραστικά οι εισροές κοινοτικών πόρων στην Ελλάδα. :S :S :S

Αντιθέτως, η Ελλάδα θα χρηματοδοτήσει τα νέα μέλη της ΕΕ κυρίως από την Αν. Ευρώπη, που έχουν σαφώς μικρότερο βιοτικό επίπεδο από εμάς  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: 
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Αποτέλεσμα έχει να φαγώνονται μεταξύ τους οι εκτός των τειχώΝ :headbang: :headbang:
Και πες μου σε ποια οικογένεια δεν υπάρχει φαγωμάρα όταν τα λεφτά δεν φτάνουν...........
Τα άκρα φαγώνονται περισσότερο αφού βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να αναλάβουν το πηδάλιο............................
Λοιπον amjik μην τρεχεις τοσο...ειναι ματαιο να προσπαθεις να ξεφυγεις απο την ανθρωπινη βλακεια μας...ειμαστε χαμενοι ολοι!      :grin:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αντιθέτως, η Ελλάδα θα χρηματοδοτήσει τα νέα μέλη της ΕΕ κυρίως από την Αν. Ευρώπη, που έχουν σαφώς μικρότερο βιοτικό επίπεδο από εμάς  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:  

Δεν θα γίνει ακριβώς αυτό.
Απλά οι εκροές προς την ΕΕ θα είναι λίγο μεγαλύτερες από τις εισροές (αν δεν μας ταράξουν εν τω μεταξύ στα πρόστιμα).
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Δεν θα γίνει ακριβώς αυτό.
Απλά οι εκροές προς την ΕΕ θα είναι λίγο μεγαλύτερες από τις εισροές (αν δεν μας ταράξουν εν τω μεταξύ στα πρόστιμα).

E άρα? Αυτό θα γίνει ουσιαστικά.
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Ρε σας δουλευουν ρε μοσχαρια. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Τωρα θα δωσουν 6 δις ευρω στους Γαλλους για στρατιωτικο εξοπλισμο.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
E άρα? Αυτό θα γίνει ουσιαστικά.

Τι άρα ρε παπάρα  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

1. Λογιστικά μπορεί να σου φαίνεται το ίδιο αποτέλεσμα στο τέλος του χρόνου, αλλά κατά την διάρκεια είναι πολύ διαφορετικό το να έχεις κάποιες εισροές και εκροές με τις οποίες μπορείς να "παίξεις" από το να έχεις καθαρές εκροές που πρέπει να τις καταβάλεις μία και έξω.

2. Οι εισροές (στην περίπτωση της ΕΕ) εξαρτώνται άμεσα από την απορροφητικότητα.

3. Οι εισροές κατευθύνονται σε διαφορετικούς τομείς της οικονομίας (τους οποίους και ενισχύουν). Είναι στοχευμένες, ενισχύουν συγκεκριμένες δραστηριότητες και ορισμένες από αυτές καταλήγουν απευθείας στον ιδιωτικό τομέα. Όταν έχουμε καθαρές εκροές τότε απλά κόβουν από τον τακτικό προϋπολογισμό διάφορα κονδύλια.

Στα 2 και 3 η διαφορά είναι ποιοτική.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.166
Κριτικές
150
Like
2.913
Πόντοι
6.925
Αν μου πει κάποιος πως τα συγκεκριμένα μέτρα χτυπάνε αυτούς που έχουν λεφτά, εγώ θα του βγάλω το καπέλο.

1. Αυτός που έχει λεφτά αν τον ρωτήσεις πόσο κάνει η βενζίνη το λίτρο δεν ξέρει. Και μετά την αύξηση πάλι δεν θα ξέρει.
2. Αν τον ρωτήσεις πόσο κάνουν τα πούρα που καπνίζει δεν θα ξέρει, γιατί ποτέ δεν τα έχει αγοράσει μόνος του.
3. Το αυτοκίνητο είναι με χρονομίσθωση οπότε....στα...
4. Το πάρκινκ το πετρέλαιο και η ασφάλεια που πληρώνει για το σκάφος του κάθε χρόνο είναι 4-5 βασικοί μισθοί κατ ελάχιστον. (αν του πείς για τον φόρο θα σε περάσει και για μαλάκα)
5. Ημιυπαίθριους δεν έχουν οι βίλες.
6. Ακουώ απο τώρα να σχολιάζει τον φόρο στα κινητά.."Ρε σι Κορασόν (η υπηρέτρια), τι είναι αυτά τα καρτοκινητά που σας βάζουν να πληρώνετε πάλι? Εγώ πάντος αύξηση δεν σου δίνω να το ξέρεις"

:2funny: την κακομόιρα την Κορασόν ... όμως η έκτακτη εισφορά αρχίζει από εισόδημα 60000 και άνω ποσό που δεν δικαιολογεί τα σκάφη και τα πούρα και τις κορασόν.
Αν νομίζεις ότι με 5000 τον μήνα σου μένει φράγκο για πούρα βάλε κάτω 4μελή οικογένεια με δάνειο σπιτιου, supermarket, κλπ. έξοδα + πάγια έξοδα επιχειρησης (γραφείο νοικι + 1 υπάλληλο) πες μου να το ξέρω.

Εγώ πάντως θα πληρώσω την εισφορούλα μου γιατί αν αργήσω θα την φορτώσουν με πρόστιμα. Τα λεφτά που μου χρωστα η εφορία από επιστροφές φόρων από την εκκαθαριση του 2006 που δεν προλαβαίνει να την κάνει η  :jerking:υπάλληλος της ΔΟΥ δεν θα έχει προσαύξηση. :headbang: 
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.496
Κριτικές
61
Like
42.795
Πόντοι
22.785
Υποθετω οτι εχω να κανω με εξυπνους ανθρωπους με ανοιχτα μυαλα οχι με υστερικους που προσπαθουν να κρινουν..................... 
Οταν επιλεγεται καποιος για το υστατο αξιωμα της κοινωνιας μας του ζηταμε μια μεγαλη θυσια δεν του κανουμε χαρη.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Τι άρα ρε παπάρα  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

1. Λογιστικά μπορεί να σου φαίνεται το ίδιο αποτέλεσμα στο τέλος του χρόνου, αλλά κατά την διάρκεια είναι πολύ διαφορετικό το να έχεις κάποιες εισροές και εκροές με τις οποίες μπορείς να "παίξεις" από το να έχεις καθαρές εκροές που πρέπει να τις καταβάλεις μία και έξω.

2. Οι εισροές (στην περίπτωση της ΕΕ) εξαρτώνται άμεσα από την απορροφητικότητα.

3. Οι εισροές κατευθύνονται σε διαφορετικούς τομείς της οικονομίας (τους οποίους και ενισχύουν). Είναι στοχευμένες, ενισχύουν συγκεκριμένες δραστηριότητες και ορισμένες από αυτές καταλήγουν απευθείας στον ιδιωτικό τομέα. Όταν έχουμε καθαρές εκροές τότε απλά κόβουν από τον τακτικό προϋπολογισμό διάφορα κονδύλια.

Στα 2 και 3 η διαφορά είναι ποιοτική.

ε ναι βρε. Δε μπορείς να το δεις γενικά όλο αυτό? Οι συνολικές εισροές θα βαίνουν μειούμενες? ή όχι? Και οι συνολικές εκροές?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ε ναι βρε. Δε μπορείς να το δεις γενικά όλο αυτό? Οι συνολικές εισροές θα βαίνουν μειούμενες? ή όχι? Και οι συνολικές εκροές?
κάντον μπαν ρε τον αλήτη...

άκου να λέει παπάρα τον μπλε τούρκο ταγματάρχη του μπουρδέλα..
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
κάντον μπαν ρε τον αλήτη...

άκου να λέει παπάρα τον μπλε τούρκο ταγματάρχη του μπουρδέλα..

Κοίτα . λέει στην αρχή " οι εκροές θα είναι λίγο μεγαλύτερες από τις εισροές". Αυτό κατ ουσίαν σημαίνει ή δε σημαίνει ότι η Ελλάδα από χρηματοδοτούμενος καθίσταται χρηματοδότης? Όλες οι χώρες λαμβάνουν και δίνουν. Άμα δίνεις περισσότερα από όσα παίρνεις? Τώρα το τι μορφή θα έχει και το πως θα γίνεται και οι ποιοτικές διαφορές αλλάζει την ουσία?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Κοίτα . λέει στην αρχή " οι εκροές θα είναι λίγο μεγαλύτερες από τις εισροές". Αυτό κατ ουσίαν σημαίνει ή δε σημαίνει ότι η Ελλάδα από χρηματοδοτούμενος καθίσταται χρηματοδότης? Όλες οι χώρες λαμβάνουν και δίνουν. Άμα δίνεις περισσότερα από όσα παίρνεις? Τώρα το τι μορφή θα έχει και το πως θα γίνεται και οι ποιοτικές διαφορές αλλάζει την ουσία?

ό,τι και να λέει.....
ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΟΝΤΟΣ.
 

aris63

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.585
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
616
καπου διαβασα (δεν θυμαμαι που) οτι τα εσοδα απο τους προσθετους φορους,δεν επαρκουν να καλυψουν τις αναδρομικες αυξησεις που εδωσε η κυβερνηση στους δικαστικους!!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
καπου διαβασα (δεν θυμαμαι που) οτι τα εσοδα απο τους προσθετους φορους,δεν επαρκουν να καλυψουν τις αναδρομικες αυξησεις που εδωσε η κυβερνηση στους δικαστικους!!!
να ταν μόνο αυτά που μένουν ακάλυπτα.........
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom